Doğan Akın - “Fuat Avni News” Trial case details »

3. Standing - July 2, 2020


Saat 11.50’de başlaması gereken duruşma, gecikmeli olarak saat 12:20’de başladı.

Gazeteci Doğan Akın, duruşmaya; avukatları ile birlikte katıldı.

Savcının esas hakkındaki mütalaası, duruşma öncesinde, Doğan Akın’ın avukatlarına iletildi. Savcı, esas hakkındaki mütalaasında, Akın’ın beraatını talep etti. Savcı, “delil yoksunluğu” gerekçesiyle, Akın’ın beraatını talep ettiğini açıkladı.

Mütalaaya karşı söz alan Doğan Akın, mütalaaya katıldığını, beraatini talep ettiğini belirtti.

Avukatı Aslı Kazan da mütalaaya katıldıklarını ifade ederek, Akın’ın gazetecilik faaliyeti kapsamında haber yaptığını kaydetti. Avukat Taylan Tanay ise “Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararı uyarınca verilmiş bir mütalaadır. Müvekkilim uzun yıllardır gazetecilik yapmaktadır. Yasa dışı silahlı terör örgütüne yardımda bulunmamıştır. Beraatini talep ediyorum” dedi.


Mahkeme; Akın’a yöneltilen “suçun unsurlarının oluşmadığına” ve “fiilin kanunda suç olarak tanımlanmadığını” değerlendirdi. Akın’ın beraatına karar verdi.


Duruşma Öncesi

“Koronavirüs” pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında adliye girişinde gazeteciler, avukatlar ve yurttaşların ateş ölçümleri yapıldı.

Girişler, sosyal mesafe kuralına uygun olarak yapıldı.

Adliye girişinde gazeteciler, X-Ray cihazından geçirildi. Duruşmanın görüldüğü kat bariyerlerle kapatılmıştı. Gazeteciler, Doğan Akın ve avukatları, duruşma öncesinde duruşma salonunun olduğu koridora alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salon küçüktü. Salonda, izleyiciler için 20 kişilik oturma yeri ayrılmıştı. Avukat ve sanıklar için de ayrı ayrı yerler hazırlanmıştı. Duruşma salonu havasızdı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı; Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Bağımsız Gazetecilek Platformu (P24), Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğmu ve T24 internet haber sitesi çalışanları izledi.

“Koronavirüs” pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında duruşmayı bir gazetecinin izlemesine izin verildi.

Genel Gözlemler

Yarım saat geç başlayan duruşma, beş dakika sürdü.

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.