Mehmet Yakup Yılmaz - “Publicy Insulting the Public Official” Trial case details »

3. Standing - July 14, 2020


Saat 10.00’da başlaması öngörülen duruşma, 52 dakika gecikmeli olarak başladı.

Duruşmaya yoklama alınarak başlandı.

Gazeteci Mehmet Yakup Yılmaz, duruşmaya katılmadı. Yılmaz’ı, duruşmada; avukatı Taylan Tanay temsil etti.

Şikayetçi Binali Yıldırım’ın avukatı aracılığıyla mahkemeye; şikayetinden ve tazminat talebinden vazgeçtiğini bildiren dilekçe gönderdiği görüldü. Dilekçede, Yıldırım’ın şikayetinden “iyi niyetli olarak vazgeçtiği” belirtildi.

Yıldırım’ın şikayetinden vazgeçtiğini belirten Tanay, “Her ne kadar müşteki vekili şikayetinden vazgeçmiş ise de suç şikayete tabi değildir. Ancak müştekinin yıllarca çeşitli kademelerde görev almış bir siyasetçi olması dolayısıyla ve müvekkilinden gazeteci olması nedeniyle mal varlığıyla ilgili soru sorması gayet doğaldır” dedi.

Karar için, duruşmaya ara verildi.


Duruşmaya verilen iki dakikalıkk aranın ardından hakim, kararını açıkladı.

Yılmaz’a, yönlendirilen suçlamanın “yasal unsurlarının oluşmadığına” karar verdi. Yılmaz, beraat ettirildi.


Duruşma Öncesi

İstanbul Anadolu Adliyesi’nin girişlerinde ve duruşma salonlarındaki yığılmaların, Çağlayan Adliyesi’ne kıyasla daha az olduğu gözlemlendi.

Yine de güvenlik önlemleri ve “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler nedeniyle, adliye girişinde, az da olsa yoğunlaşmanın olduğu görüldü.

“Koronavirüs” tedbirleri kapsamında duruşmalara davacı, davalı ve avukatlar dışında kimse alınmıyordu. Mahkeme başkanı, alınan karar gereği, izleyicilerin duruşma salonuna girme talebini reddetti. Avukatların ve gazeteciler ile gözlemcilerin ısrarı üzerine, kararından vazgeçti.

Duruşma planlanan saatten 52 dakika sonra başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme, 50-60 metrekare büyüklüğünde, yeterli bir salonda duruşma görüldü. Duruşmaya katılım azdı. Bu nedenle, “koronavirüs” pandemisi tedbirleri rahatça uygulanabildi. Duruşma salonu, havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya gazeteci Mehmet Yakup Yılmaz katılmadı. Yılmaz’ı, avukatı Taylan Tanay temsil etti. Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği gözlemcisinin dışında duruşmayı izleyen olmadı.

Genel Gözlemler

Duruşma sırasında herhangi bir olağan dışı durum gözlemlenmedi. Adliye ve koridorları olağan seyrindeydi. Duruşma yaklaşık on dakika sürdü.

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.