Deniz Yücel - “Propaganda of Terrorist Organization - Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial case details »

9. Standing - July 16, 2020


Duruşmanın başlaması için 13:30 saati belirlenmişti. Ancak, duruşma; mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte gecikmeli olarak 13:55’te başladı.

Tutuksuz yargılanan ve yurtdışında yaşayan Deniz Yücel, duruşmaya katılmadı. Yücel’i, avukatı Veysel Ok temsil etti.

Mahkeme başkanı, duruşma savcısına esas hakkındaki mütalaasında bir değişiklik olup olmadığını sordu. Savcı, daha önce açıkladığı mütalaasını tekrar ettiğini belirtti.

Ardından, mahkeme başkanı; avukat Veysel Ok’a, müvekkili adına “son söz” olarak beyanda bulunmak isteyip, istemediğini sordu. Ok, önceki duruşmada esasa dair savunma yaptıklarını ve Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uyulmasını isteyerek, beraat talep etti.

Üç dakika süren duruşmaya karar için ara verildi.


Mahkeme heyeti, 40 dakikalık aranın ardından kararını açıkladı.

Yücel’in “FETÖ/PDY propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” iddiası yönünden beraatine karar verildi. Kararda, “suçun unsurlarının oluşmadığı” ve “suçun Yücel tarafından işlenmediği” belirtildi.

Ancak, Yücel’e; “PKK/KCK propagandası yapmak” suçlamasıya bir yıl altı ay hapis cezası verildi. Suçun “basın ve yayın yoluyla işlendiği” değerlendirmesiyle cezanın yarı oranında arttırılmasına karar verildi. Yine, suçun “zincirleme şekilde işlendiği” iddiasıyla cezasının, dörtte birinden, dörtte üçüne kadar arttırılması kararlaştırıldı. Yücel, toplamda; iki yıl dokuz ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, kararında indirime gitmedi.

Kararda, Yücel’in, ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belli haklardan yoksun bırakılmasına” da karar verilld.

Mahkeme, Yücel hakkında, 6 Kasım 2016 tarihli yazısında “Darbeci” başlığının, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın arkasında Türkiye bayrağı olan fotoğrafının üzerine basılmasını gerekçe göstererek, “Cumhurbaşkanına hakaret etmek” suçlamasıyla suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Yücel hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” suçlamasıyla da suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Suç duyurusu kararı; Yücel’in; 26 Ekim ve 27 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan yazılarına dayandırıldı. Yücel’in bu yazılardan birinde, “Aynı soru Türk’e de sorulunca, Türk tereddüt etmeden cevap verir: Kürt’ün annesini görmeden ölmesi” ifadelerini kullandığı iddia edildi. Mahkeme, diğer yazısında ise Yücel’in; “Ermenilere yapılan soykırım” yönünde beyanda bulunduğunu iddia etti.

Yücel’in ayrıca, bu yargılama kapsamında yaptığı savunmada da Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde tanımlanan suçları işlediği iddia edildi. Bu nedenle de Yücel hakkında, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, devletin yargı organlarını ve devletin emniyet teşkilatını aşağılama” suçlamasıyla suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüldüğü Çağlayan Adliyesi’nin girişinde gazetecilerin ve avukatların, “koronavirüs” pandemisi nedeniyle ateşi ölçüldü. Gazeteciler ve avukatlar, daha sonra X-Ray cihazından geçirildi.

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler, duruşma salonunun olduğu koridorda kurulu bariyerlerin önünde uzun süre bekletildi.

Bazı gazeteciler duruşma salonunun önüne önceden alınırken, gazetecilerin bir kısmı duruşma başladıktan sonra alındı. Sarı basın kartı olan gazeteciler ise duruşma salonuna, hiçbir engele takılmadan girebildi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda izleyiciler ve gazeteciler için 18 kişilik oturma yeri ayrılmıştı. Salonda ayrıca avukatlar ve sanıklar için de yer ayrılmıştı. Her iki koltuktan biri, “koronavirüs” pandemisi karşısında sosyal mesafe kuralı kapsamında bantlarla kapatılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı izleyenler arasında Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), P24, Disk-Basın İş, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) temsilcileri ile Alman basın mensupları ve Almanya Konsolosluğundan yetkililer yer aldı.

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.