Abdulkadir Turay

Abdulkadir Turay - Trial for Membership of a Terrorist Organization

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda çalışan Abdulkadir Turay, hakkında 5 Mayıs 2016’da gözaltı kararı verildi.

Gözaltı kararı Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verildi. Soruşturma kapsamında Turay ile birlikte ilçede ikamet eden on kişi hakkında da gözaltı kararı verildi.

Turay, aynı gün sabah saatlerinde evine yapılan baskında gözaltına alındı. Soruşturma gerekçesi ise daha sonra hazırlanan iddianamede, “PKK/KCK Terör örgütünün talimatları sonrasında örgütsel etkinliklere katıldıkları (güvenlik güçlerinin operasyonlarına engel olmak maksadıyla canlı kalkan olmak vb.), örgüt mensuplarının vermiş oldukları talimatlar neticesinde güvenlik güçleri hakkında bilgiler toplayarak örgüt mensuplarına verdikleri ve örgüt mensuplarının güvenlik güçlerine yönelik eylem yapmalarına yardımcı oldukları, kırsal alanda faaliyet gösteren örgüt mensuplarına eleman ve erzak/malzeme temini yaptıkları” olarak gösterildi.

Turay, gözaltına alındıktan sonra Savur İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Buradaki sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadesi alındıktan sonra “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mardin 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından aynı gerekçeyle hakkında tutuklama kararı verildi. Turay ile birlikte gözaltına alınan beş kişi daha “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklandı.

Turay, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Hakkındaki soruşturma ise tutuklanmasının üzerinden yaklaşık 8 ay geçtikten sonra tamamlanarak, iddianame hazırlandı.

Gazeteci Abdulkadir Turay’ın da aralarında bulunduğu on sanık hakkındaki iddianame savcı Vural Eker tarafından hazırlandı. İddianame 18 Ocak 2017’de tamamlanarak, mahkemeye sunuldu.

İddianame 159 sayfadan oluşuyordu. Kimlik tespitleri ile başlayan iddianamede, 13 sayfalık ilk bölümde Kürdistan İşçi Partisi’nin (Kürtçe: Partiya Karkerên Kurdistanê/PKK) tarihçesine, kuruluşuna ve yapısına dair genel değerlendirmeler yer aldı. Benzer davalarda böylesi metinler kullanılırken, kimi iddianamelerde bu bölümler daha geniş olabiliyor.

Gazeteci Turay ile ilgili tespit ve değerlendirmeler iddianamenin 89’uncu sayfasında başladı. Kimlik bilgilerinin ardından Turay’ın savcılık aşamasındaki ifadesine yer verildi. 12 yıla yakın bir süre gazetecilik yaptığını belirten Turay, savunmasında Mardin’de yaşanan gelişmeleri haber amacıyla takip ettiğini, soruşturmaya konu telefon görüşmelerinin gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu kaydetti. Turay, bölgedeki askeri operasyonları da bu amaçla takip ettiğini belirterek, suçlamaları kabul etmediğini ifade etti.

Ardından Turay’ın telefon dinlemeleri sonucu elde edilen 28 farklı telefon görüşmesinin detaylarına yer verildi. Turay ve diğer sanıklar hakkındaki delillerin neredeyse tamamı bu telefon görüşmelerinden oluşurken, iddianamede her telefon görüşmesi için ayrı ayrı değerlendirmeler yer aldı. İddianameye konu telefon görüşmelerinin bir kısmı Turay’ın yakın çevresiyle yaptığı görüşmeleriydi.

İddianameye “GÖRÜŞME 1” olarak giren tape kaydında M.S.T ve M.C. isimli şahısların kendi arasında yaptığı telefon görüşmesinde “Abdulkadir meydanda anahtarı ondan al gel dükkanıma” demesi Turay, hakkındaki suçlama konusu yapılan görüşmelerden birisiydi.

Görüşmeye dair savcı Eker, tarafından “M. C. ve M. S. T. isimli şahısların, Savur kırsalındaki PKK/KCK Terör örgütü mensupları ve işbirlikçileri tarafından kendilerine verilen talimat/not ya da içeriği tespit edilemeyen malzemeyi Nusaybin ilçesindeki örgüt mensuplarına veya işbirlikçilerine vermek/almak maksadıyla Abdulkadir TURAY’a ait 01 CVH 24 plakalı Wolkswagen cady marka araç ile Nusaybin ilçesine gittikleri” değerlendirmesi yaptı.

Turay’ın bir başka numara ile Savur’un bir köyündeki evlere yapılan baskına dair bilgi amaçlı yaptığı anlaşılan bir telefon görüşmesi de suç delilleri arasında gösterildi. Söz konusu telefon görüşmesi şöyleydi:

0 53      : İŞGÖRENE DOĞRU GİTTİLER
ABDÜLKADİR TURAY  : İŞGÖRENİN ETRAFINA GİTTİLER NEREYİ NEREYİ ARADILAR
0 53      :Taziye evi çıktılar gittiler (anlaşılmadı) gördün orada bir ev var 
ABDÜLKADİR TURAY  : Evet
0 53      : ORAYI ARADILAR (anlaşılmadı)
ABDÜLKADİR TURAY  : Hı Davut’un evini evini arama yaptılar
0 53      : Davut’un evini arama yapmadılar o yeni evi yapmışlardı ya 
ABDÜLKADİR TURAY  : Tamam
0 53      : O yeni yapılan ev vardı ya ziyaretin karşısındaki o yönde taziye evinde gittiler 
ABDÜLKADİR TURAY  : Hı tamam tamam

Görüşmeye dair ise savcılık tarafından şu değerlendirme yapıldı: “Savur İlçesi Yazır, Taşlık, Kırkdirek, Şenocak, İşgören ve Kocahöyük mahalleleri bölgesindeki PKK/KCK Terör Örgütü mensuplarının faaliyetlerinin tespit edilmesi ve vatandaşların sorunlarının dinlenmesi maksadıyla Savur ilçesi Soylu J.Krk.K.lığınca bu mahallelere zırhlı araçlarla devriye çıkarıldığı, Abdulkadir TURAY isimli şahsın, Şenocak Mahallesi’nde bulunan askerler hakkında Y. E. isimli işbirlikçi şahıstan bilgi istediği ve şahsın da askerler hakkında Abdulkadir TURAY’a bilgi aktardığı değerlendirilmektedir.

Turay’ın kullanmış olduğu GSM hattının müşteri hizmetleriyle yapmış olduğu bir telefon görüşmesi de suçlama konusu tapeler içerisinde yer aldı. Turay’ın kendine ait telefon numarasını değiştirmek talebiyle müşteri hizmetleriyle yaptığı telefon görüşmesinin numara değişikliği olduğu iddianameye konulan görüşme detayından anlaşılıyor. Savcılık ise telefon değişikliğinin Savur’da yaşanan bir çatışma sonrası yapıldığına dair değerlendirmelerde bulunuyor.

Telefon görüşmelerine dair sekiz sayfalık tespitlerin ardından Turay’ın evine yapılan baskında el konulan dijital materyallere yer verildi. Turay’ın kullandığı fotoğraf, kamera ve bilgisayarının yanı sıra çalıştığı Dicle Haber Ajansı (DİHA) logolu not defteri de el konulan materyaller arasında sayılıyor. Yine Turay’a ait olduğu belirtilen dört adet fotoğraf albümüne de el konulduğu yer alıyor. Ancak materyallere dair inceleme iddianamenin hazırlandığı süreçte tamamlanmadığı için inceleme raporlarının detaylarına yer verilmiyor.

Daha sonra ise Turay hakkındaki değerlendirmeler yer alıyor: “Şahsın aktif olarak mahallelerde (köy) ve kırsal alanlarda farklı araçlarla gezerek yerel gazetecilik adı altında güvenlik kuvvetlerinin faaliyetlerini takip ettiği, güvenlik kuvvetlerinin faaliyetleri hakkında işbirlikçi şahıslardan almış olduğu bilgileri haber yaparak örgütsel sitelere verip örgüt mensuplarını dolaylı olarak bilgilendirdiği.”

Savcı Eker, Turay hakkında Türk Ceza Kanunu’nun “Silahlı Örgüt Üyesi Olmak” suçunu düzenleyen 314/2. maddesi gereği 5 yıldan 10 yıla hapisle cezalandırılmasını istedi. Ayrıca Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçunu düzenleyen 7/2. maddesi gereği 1 yıldan 5 yıla hapis cezası istedi; bu cezanın TMK’nın 5. maddesiyle yarı oranında artılması talep etti. Böylece Turay için istenen ceza 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis oldu.

Savcı Eker’in hazırladığı iddianame Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilerek, Turay hakkında dava açıldı.

Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianameyle birlikte Turay’ın yargılanmasına başlandı. Davanın ikinci duruşması 7 Temmuz 2017’de görüldü. Bu duruşmada Turay’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Davanın üçüncü duruşması 28 Eylül 2017’de görüldü. Avukatların yaptığı savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 6 Ekim tarihine bıraktı.

Davanın karar duruşması ise 27 Eylül 2018’de görüldü. Turay duruşmaya getirilmedi. Tutuklu bulunduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile duruşmaya katıldı.

Turay, duruşmada tercüman aracılığıyla Kürtçe savunma yaptı. Turay’ın savunmasının satır başları şöyleydi:

“2014 yılından 2016 yılında tutuklandığım güne kadar gazeteci olarak çalıştım. HTS kayıtları ve tape kayıtları istenmiştir. Ben MED TV için röportaj yapmadım. Çalıştığım ajans bellidir. Sigortalı bir şekilde çalışmışımdır.

“Gazeteci olmama rağmen televizyondan olayı duydum ve olay yerine gittim. Gizli tanık kendisi ile çelişmektedir. Örgüt üyesi olan biri örgüt üyesi olduğunu telefon üzerinden söyler mi?

“Haber kaynağımdan aldığım bilgiler tamamen haber amaçlı bilgilerdir. Haber kaynaklarından alınan bilgiler suçlama konusu yapılamaz.”

Savunmalarının ardından önceki mütalaasını yenileyen iddia makamı Turay’ın “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Duruşmaya verilen ardından ise mahkeme heyeti kararını açıkladı. Gazeteci Turay’a “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 9 yıl hapis cezası verilmesine karar verildi. Hapis kararıyla birlikte Turay’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mahkeme gerekçeli kararını ise Kasım 2018’de açıkladı. Kararda Turay’ın Y. E. ile yaptığı telefon görüşmelerini gazetecilik faaliyetleri kapsamında değerlendirilmedi. Mahkeme, Turay’ın Erat ile yaptığı bir telefon görüşmesinde verilen cevap üzerine farklı bir soru sormamasını, “habercilik ile bağlantısının olmadığı aşikar olduğu” şeklinde değerlendirdi. Söz konusu telefon görüşmesine ilişkin kararda şu ifadelere yer verdi: “15/04/2016 tarih ve 11.33’ deki telefon görüşmesinde; sanığın Y.’a köyde ve civarda bir şey olup olmadığını sorduğu, kahveye gitmesini söylediği, Y.’ın o gün gelen Jandarma görevlileri için başka bir şey için geldiğini ifade ettiği, sanığın bu görüşmeyi habercilik için yaptığını, gözaltına alınan olup olmadığını öğrenmek için yaptığını ifade etmesine rağmen habercilik yapan kişinin kaynağına (bu kişinin başka bir şey için geldiklerini söylemesi üzerine) ne için Jandarmanın geldiğini sorması gerektiğinden daha doğal bir şey olmadığı, dolayısıyla bu görüşmenin habercilik ile bağlantısının olmadığının aşikar olduğu…”

Kararda, Turay’ın jandarma tarafından bir yurttaşın gözaltına alındığı bilgisini aldığı halde haberleştirmemesi de suçlama konusu yapılarak, “Hayatın olağan akışına uygun düşmediği” şeklinde değerlendirildi.

İstinaf Süreci

Mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasının ardından Turay’ın avukatları tarafından temyiz başvurusu yapıldı. İstinaf mahkemesine yapılan temyiz başvurusu henüz incelemeye alınmadı. Turay’ın aldığı hapis cezası beş yılın üzerinde olduğu için istinaf mahkemesinin başvuruyu reddetmesi durumunda bu kez Yargıtay’a temyiz başvurusu yapılacak.

Abdulkadir Turay - Trial for Membership of a Terrorist Organization (Indictment)