Abdulkadir Turay

Abdulkadir Turay - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdulkadir Turay, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma kapsamında 5 Mayıs 2016 günü sabah saatlerinde, evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Turay ile birlikte Mardin’in Savur ilçesinde yaşayan 10 kişi hakkında daha gözaltı kararı verilmişti.

Turay ve gözaltına alınan kişiler; “PKK/KCK terör örgütünün talimatları sonrasında, ‘güvenlik güçlerinin operasyonlarına engel olmak maksadıyla canlı kalkan olmak’ gibi örgütsel etkinliklere katılmakla” suçlandı. Gazeteci Turay ve diğer kişilere, “Örgüt mensuplarının talimatlar neticesinde güvenlik güçleri hakkında bilgiler toplayarak örgüt mensuplarına vermek, örgüt mensuplarının güvenlik güçlerine yönelik eylem yapmalarına yardımcı olmak, kırsal alanda faaliyet gösteren örgüt mensuplarına eleman ve erzak/malzeme temin etmek” suçlamaları yöneltildi.

Turay, gözaltına alındıktan sonra Savur İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Üç gün süren gözaltı işlemlerinde, sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.

Soruşturma aşamasında, yaptığı telefon görüşmeleri üzerinden suçlandı. İddianameye göre, Turay, savcılıktaki ifadesinde; 12 yıla yakın bir süre gazetecilik yaptığını dile getirdi. Mardin’de yaşanan gelişmeleri, haberleştirmek amacıyla takip ettiğini, telefon görüşmelerinin de gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu belirtti. Bölgedeki askeri operasyonları da haber amacıyla takip ettiğini ifade ederek, suçlamaları kabul etmedi.

Savcılık ifadesi alındıktan sonra, Mardin 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ve “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklandı. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Turay ile birlikte gözaltına alınan beş kişi daha aynı suçlamayla tutuklandı.

Hakkındaki iddianame, 18 Ocak 2017’de tamamlandı. Hakkındaki iddianame tamamlandığında yaklaşık sekiz aydır cezaevindeydi.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdulkadir Turay’ın da aralarında bulunduğu on kişi hakkındaki iddianame, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 18 Ocak 2017’de tamamlandı.

İddianame 159 sayfadan oluştu. 13 sayfalık ilk bölümde, PKK’nın tarihçesine, kuruluşuna ve yapısına dair genel değerlendirmelere yer verildi. Bu bölümde, aynı suçlamalarla hazırlanan iddianamelerde kullanılan anlatımlarla benzer ifadeler kullanıldı.

Turay ile ilgili iddialar iddianamenin 89. sayfasında başladı. Turay’ın, suçlanmasına neden olan, 28 ayrı telefon görüşmesinin tape kayıtlarına yer verildi. Bu bölümde, her bir telefon görüşmesi, ayrı ayrı değerlendirildi. Bu bölümde sıralanan tape kayıtlarının bazıları Turay’ın yakın çevresiyle yaptığı görüşmelerdi.

Buna göre, Turay; M.S.T ve M.C. isimli şahısların yaptığı telefon görüşmesinde “Abdulkadir meydanda anahtarı ondan al gel dükkanıma” ifadelerinin kullanılması, Turay’ın aleyhine delil olarak kabul edildi. M.S.T ve M.C. isimli şahısların, “PKK/KCK Terör örgütü mensupları ve işbirlikçileri tarafından kendilerine verilen talimat/not ya da içeriği tespit edilemeyen malzemeyi Nusaybin ilçesindeki örgüt mensuplarına veya işbirlikçilerine vermek/almak maksadıyla Abdulkadir Turay’a ait araç ile Nusaybin ilçesine gittikleri” iddia edildi.

Turay’ın, Savur’un bir köyündeki evlere yapılan baskına dair görüşmesi de deliller arasında sıralandı. Söz konusu telefon görüşmesi şöyleydi:

0 53 : İşgören’e doğru gittiler.
ABDÜLKADİR TURAY : İşgören’in etrafına gittiler, nereyi nereyi aradılar?
0 53 :Taziye evi, çıktılar gittiler (anlaşılmadı) gördün orada bir ev var
ABDÜLKADİR TURAY : Evet
0 53 : ORAYI ARADILAR (anlaşılmadı)
ABDÜLKADİR TURAY : Hı Davut’un evini evini arama yaptılar
0 53 : Davut’un evini arama yapmadılar o yeni evi yapmışlardı ya
ABDÜLKADİR TURAY : Tamam
0 53 : O yeni yapılan ev vardı ya ziyaretin karşısındaki o yönde taziye evinde gittiler
ABDÜLKADİR TURAY : Hı tamam tamam

İddianamede, bu görüşme için; şu iddialar öne sürüldü:

“Savur İlçesi Yazır, Taşlık, Kırkdirek, Şenocak, İşgören ve Kocahöyük mahalleleri bölgesindeki PKK/KCK Terör Örgütü mensuplarının faaliyetlerinin tespit edilmesi ve vatandaşların sorunlarının dinlenmesi maksadıyla Savur ilçesi Soylu Jandarma Karakol Komutanlığı’nca bu mahallelere zırhlı araçlarla devriye çıkarıldığı; Abdulkadir Turay isimli şahsın, Şenocak Mahallesi’nde bulunan askerler hakkında, Y. E. isimli işbirlikçi şahıstan bilgi istediği ve şahsın da askerler hakkında Abdulkadir Turay’a bilgi aktardığı değerlendirilmektedir.”

Turay’ın kullandığı GSM hattının müşteri hizmetleriyle, numara değişikliği amacıyla yaptığı görüşme de suçlama konusu yapıldı.

İddianamede, ayrıca Turay’ın; evine düzenlenen baskında, el konulan dijital materyalleri sıralandı. Turay’ın kullandığı fotoğraf makinesi, kamera ve bilgisayarının yanı sıra çalıştığı Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) ait logolu not defteri de el konulan materyaller arasında sıralandı. Turay’a ait olduğu belirtilen dört adet fotoğraf albümüne de el konulduğu belirtildi.

İddianamede, materyal ve içeriklerine dair herhangi bir suçlama yer almadı. Materyaller üzerindeki incelemenin, iddianamenin hazırlandığı süreçte devam ettiği, inceleme raporunun detaylarına bu yüzden yer verilmediği belirtildi.

İddianamede, Turay; “Aktif olarak mahallelerde (köy) ve kırsal alanlarda farklı araçlarla gezerek, yerel gazetecilik adı altında, güvenlik kuvvetlerinin faaliyetlerini takip ettiği” iddia edildi. “Güvenlik kuvvetlerinin faaliyetleri hakkında işbirlikçi şahıslardan almış olduğu bilgileri haber yaparak, örgütsel sitelere verip; örgüt mensuplarını dolaylı olarak bilgilendirdiği” öne sürüldü.

İddianamede, Turay; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Turay’a, ayrıca; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar daha hapis cezası talep edildi.

Böylece Turay hakkında, toplamda sekiz yıl altı aydan 20 yıla kadar hapis cezası istendi.

Turay’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki, “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Hakkındaki iddianame, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Abdülkadir Turay’ın yargılanmasına Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Yargılamanın ikinci duruşması 7 Temmuz 2017’de görüldü. Turay’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Yargılamanın üçüncü duruşması 28 Eylül 2017’de görüldü. Yine, Turay’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Yargılamanın karar duruşması ise 27 Eylül 2018’de görüldü. Turay, duruşmaya; tutuklu bulunduğu Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Turay, tercüman aracılığıyla Kürtçe savunma yaptı. Turay, şunları söyledi:

“2014 yılından 2016 yılında tutuklandığım güne kadar gazeteci olarak çalıştım. HTS kayıtları ve tape kayıtları istenmiştir. Ben MED TV için röportaj yapmadım. Çalıştığım ajans bellidir. Sigortalı bir şekilde çalışmışımdır.

Gazeteci olmama rağmen televizyondan olayı duydum ve olay yerine gittim. Örgüt üyesi olan biri örgüt üyesi olduğunu telefon üzerinden söyler mi?

Haber kaynağımdan aldığım bilgiler tamamen haber amaçlı bilgilerdir. Haber kaynaklarından alınan bilgiler suçlama konusu yapılamaz.”

Savcılık, Turay’ın; “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlaması üzerinden cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, Turay’ın; “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla dokuz yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Hakkındaki karar açıklandığında iki yıl altı aydır cezaevindeydi. Hapis kararı ile birlikte Turay’ın tutukluluk halinin de devamına karar verildi.

Kararın gerekçesi Kasım 2018’de açıklandı. Turay’ın, Y. E. ile yaptığı telefon görüşmelerinin “gazetecilik faaliyeti kapsamında olmadığı” iddia edildi. Mahkeme, Turay’ın bu görüşmesinde, karşı tarafın verdiği cevap üzerine farklı bir soru sormasının “habercilik bağlantısı olmadığının göstergesi” olduğunu iddia etti.

Kararda Turay’ın; bir kişinin gözaltına alındığına ilişkin bilgiyi almasına karşın haberleştirmemesi de suçlama konusu yapılarak, “Hayatın olağan akışına uygun düşmediği” öne sürüldü.

İstinaf Süreci

Turay hakkındaki hapis cezası kararının gerekçesinin açıklanmasının ardından, avukatları karara karşı istinaf mahkemesinde itiraz etti. Karar ilişkin istinaf mahkemesi incelemesi sürüyor.

Turay, Mayıs 2016’dan bu yana Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Abdulkadir Turay - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.