Abdullah Kaya

Abdullah Kaya - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals Through Media” Trial

Ağrı’nın Diyadin ilçesi Cumhuriyet Başsavcılığı, Ocak 2017’de, kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) Ağrı muhabiri Abdullah Kaya ve gazeteci olmayan 10 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmanın, “Ağrı’daki Tendürek Dağı bölgesinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü mensuplarıyla işbirliği içerisinde olduğu, erzak ve malzeme temin ettiği, örgütten aldıkları talimatlar doğrultusunda hareket ettikleri” iddia edilen kişiler hakkında açıldığı öne sürüldü.

Diyadin savcılığı, Abdullah Kaya ve gazeteci olmayan bir kişi hakkındaki soruşturma dosyasını, ayırarak; Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Kaya; “Ağrı’da düzenlenen bir etkinlikte, platform üzerinde çekim yaptığı,” “2015 yılında, Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde düzenlenen Nevruz etkinliği ve seçil çalışmaları alanında fotoğraflarının olduğu,” “güvenlik güçlerinin Ağrı’daki Tendürek Dağı’na yapacağı operasyonları engellemek amacıyla düzenlenen ‘canlı kalkan’ eylemine katıldığı,” “Ağrı 15 Nisan Kapalı Spor Salonu’nda Halkların Demokratik Partisi tarafından organize edilen etkinliğe katıldığı, etkinlik alanında fotoğraflarının olduğu” iddia edildi. Kaya, “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı.

Kaya, soruşturma kapsamında; 18 Ocak 2017 tarihinde, evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. Gözaltına gerekçesinin açıklanmadığının belirtildiği haberlerde, evindeki aramaların üç saat sürdüğü belirtildi. Diyadin İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Kaya, soruşturma sürecinde verdiği ifadesinde, hakkındaki iddiaları kabul etmedi.

Gözaltı işlemleri üç gün sürdü. Diyadin Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla 20 Ocak 2017 tarihinde tutuklandı. Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Hakkındaki iddianame, 2 Mayıs 2017’de tamamlandı. İddianame, 11 Mayıs 2017’de, Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamenin kabul edilmesiyle birlikte 11 Mayıs 2017’de tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Tahliye edildiğinde yaklaşık dört aydır hapishanedeydi.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) Ağrı muhabiri Abdullah Kaya hakkındaki iddianame, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 Mayıs 2017 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazeteci olmayan bir kişi daha sanık olarak yer aldı.

İddianame dört sayfadan oluştu. İddianamenin ilk sayfalarında, “PKK silahlı terör örgütünün kuruluşu ve amacı, geçirdiği süreç” ile ilgili iddialar sıralandı. İddianamede, ayrıca; “PKK terör örgütünün Tendürek Dağı bölgesinde faaliyet gösteren örgüt mensuplarıyla işbirliği içinde olan şahıslara” ilişkin iddialara yer verildi.

İddianamede, Kaya’nın; “Ağrı’daki Tendürek Dağı bölgesinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütü mensuplarıyla işbirliği içerisinde olduğu, erzak ve malzeme temin ettiği, örgütten aldıkları talimatlar doğrultusunda hareket ettikleri” iddia edilen kişiler hakkında açılan soruşturmaya dahil edildiği belirtildi.

Kaya’nın; “Ağrı’da düzenlenen bir etkinlikte, platform üzerinde çekim yaptığı,” “2015 yılında, Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde düzenlenen Nevruz etkinliği ve seçil çalışmaları alanında fotoğraflarının olduğu,” “güvenlik güçlerinin Ağrı’daki Tendürek Dağı’na yapacağı operasyonları engellemek amacıyla düzenlenen ‘canlı kalkan’ eylemine katıldığı,” “Ağrı 15 Nisan Kapalı Spor Salonu’nda Halkların Demokratik Partisi tarafından organize edilen etkinliğe katıldığı, etkinlik alanında fotoğraflarının olduğu” iddia edildi.

Kaya’nın, 2 Eylül ve 9 Kasım 2016 tarihinde, kendisine ait Facebook hesabında yaptığı fotoğraf ve video paylaşımı da suç unsurları arasında yer aldı. Fotoğrafta, “PKK silahlı terör örgütünün sözde bayrağı olan yıldız işaretli bez parçasının olduğu” ileri sürüldü. Videoda ise “PKK silahlı terör örgütü militanlarının bulunduğu” iddia edildi. Paylaşımların, “PKK’nın cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemleri meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek nitelikte olduğu” öne sürüldü.

İddianamede, bazı Yargıtay kararlarından örnekler verilerek, Kaya’nın; “eylemlerinin örgüt faaliyetleri şeklinde gerçekleşerek süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk arz ettiği” iddia edildi. Kaya’nın “eylemlerinin, örgütün amaç ve yöntemleri ile birleştiği” ileri sürüldü. “Örgütün verdiği talimatlar doğrultusunda ve örgütle birlikte hareket ederek silahlı terör örgütüne üye olma suçuna işlediği” öne sürüldü.

İddianamede, Kaya; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesi ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Bu kapsamda, yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapsi istendi.

Ayrıca; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Buna göre bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi. Ancak, “suçun zincirleme şekilde işlendiği” iddia edildi. Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca, hakkında istenen cezanın dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılması istendi. Suçlamanın, bir de, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin ikinci fıkrası uyarınca “basın ve yayın yoluyla işlendiği” iddia edildi. Buna göre de, hakkında istenen cezanın, yarı oranında artırılması talep edildi. Bu kapsamda da hakkında, bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası istendi.

Kaya hakkında, toplamda; dokuz yıl dört ay 15 günden 28 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası istendi. Ayrıca, TCK’nin 53’üncü maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Kaya, hakkındaki iddianame Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) Ağrı muhabiri Abdullah Kaya, hakkındaki iddianamenin kabul edilmesi ile birlikte 11 Mayıs 2017 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

İddianameyi kabul eden Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararını; “Kaya’nın cezaevinde geçirdiği süreye ve suç vasfının ileride lehine değişmesi ihtimaline” dayandırdı.

Tahliye kararı ile birlikte, Kaya’nın yurtdışına çıkışına yasak kondu. Ayrıca, hakkında; haftanın bir günü, ikamet adresine en yakın karakola imza atma şeklinde adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verildi.

Yargılama, 13 Eylül 2017’de, Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başladı. Tutuksuz yargılanan Kaya, ilk duruşmaya katıldı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. “Gazetecilik yaparım. Kesinlikle, PKK terör örgütüne sempati duymadım” dedi. Eşinin tedavi gördüğünü dile getirerek, hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti. Duruşma savcısı, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması yönündeki talebi reddetti.

Avukatının bir sonraki duruşmaya katılacağını, savunmasını avukatı ile birlikte yapmak istediğini dile getirdi. Mahkeme, bu talebi kabul etti.

Yargılamanın ikinci duruşması, 20 Aralık 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değişmediği gözlendi. Kaya, bu duruşmaya avukatı Timur Demir ile birlikte katıldı. “Terörist değilim. Yasaların bana verdiği yetkiler dahilinde gazetecilik yaptım ve haber takibi yaptım. Hakkındaki suçlamalardan biri olan, “Tendürek Dağı’na düzenlenecek askeri bir operasyonu engellemek için ‘canlı kalkan’ eylemine katılmak” iddiası ile ilgili olarak, daha önce dört yıl iki ay hapisle cezalandırıldığını dile getirdi.

Mahkeme, yargılama dosyasının; esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Kaya’nın bahsettiği mahkeme kararının istenmesine karar verdi. Ancak, Kaya’nın bahsettiği karar istinaf mahkemesi tarafından, yargılamanın ikinci duruşmasından iki gün önce onandı. Kaya, hakkındaki hapis cezasının onanması ile birlikte 24 Aralık 2017’de tekrar tutuklandı.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 26 Mart 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti yine değişmedi. Kaya, duruşmaya katılmadı. Kaya’yı, duruşmada; avukatı Timur Demir temsil etti. Duruşma savcısı, bu duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını sundu. Mütalaada, Kaya’nın; iddianamede olduğu gibi, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “zincirleme şekilde; basın ve yayın yoluyla terör örgütünün propagandasını yapmak” suçlamalarıyla cezalandırılması talep edildi. Kaya’nın avukatı Demir, mütalaa karşısında beyanda bulunmak için süre istedi.

Yargılamanın dördüncü duruşması, 23 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Kaya, duruşmaya; hakkında daha önce verilen hapis cezası kararının kesinleşmesinin ardından tutuklandığı cezaevinden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Mahkeme heyeti değişmedi. Kaya, “Psikolojim bozuk, mahkeme huzurunda savunma yapmak istiyorum” dedi. Avukatı Timur Demir, mütalaaya karşı savunmasında; Kaya’nın yaptığı çalışmanın gazetecilik kapsamında yapıldığını dile getirdi. Suçun unsurlarının oluşmadığını belirtti. Beraat talep etti.

Yargılamanın beşinci duruşması 24 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti başkanının değiştiği gözlendi. Kaya, duruşmaya; tutuklu olduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Kaya, mahkeme huzurunda savunma yapma isteğini yineledi. Ancak mahkeme, bu talebini reddetti.

Yargılamanın altıncı duruşması, 11 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme başkanı ve bir heyet üyesinin değiştiği gözlendi. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını tekrar ederek, Kaya’nın atılı suçlamalardan cezalandırılmasını talep etti. Kaya ise “Ben bir gazeteci olarak, ‘çözüm süreci’ döneminde polislerin kontrolü dahilinde bu haberi yapmaya gittik, ben suç işlemedim, ben kimsenin yandaşı değilim. Basın özgürlüğüne dayanarak halkı bilgilendirme hakkımı kullandım. Benim hiçbir örgüte veya siyası partiye üyeliğim yoktur” dedi. Mahkeme, Kaya aleyhinde beyanda bulunan iki kişinin tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

Yargılamanın yedinci duruşması 7 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi. Kaya ve bir önceki duruşmada dinlenmesine karar verilen bir tanık, duruşmaya; SEGBİS aracılığı ile katıldı. Tanık; Kaya aleyhine, emniyette verdiği ifadeyi inkar etti. “Şahsın örgütün basın görevlisi olarak görev yaptığını söylemişsem de beyanlarım doğru değildir. Bu beyanları yaptığımda yorgundum, uykusuzdum. Ne dediğimi, niye dediğimi hatırlamıyorum” dedi. Kaya’nın gazeteci olduğunu, sadece örgütün organizasyonlarına değil, diğer partilerin veya kişilerin eylem ve faaliyetlerini de haberleştirdiğini belirtti.

Yargılamanın sekizinci duruşması, 13 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti başkanı ve bir üyesinin değiştiği gözlendi. Kaya, duruşmaya katılmadı. Kaya’nın bir sonraki duruşmada, SEGBİS aracılığı ile hazır edilmesi için cezaevine talimat yazılmasına karar verildi.

Bu arada, Kaya; hakkındaki bir başka hapis cezası kararının kesinleşmesi ile tutuklandığı cezaevinden, 30 Ekim 2019 tarihinde tahliye edildi. Kaya, yargılama sürecinde, Meclis’te kabul edilerek yürürlüğe giren ve “Yargıda Reform Paketi” adıyla bilinen yasadan yararlanarak serbest kaldı. Yasa ile, beş yılın altındaki hapis cezalarına Yargıtay’da temyiz yolu açılmıştı.

Yargılamanın dokuzuncu duruşması, 31 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değiştiği görüldü. Kaya, duruşmaya; avukatı ile birlikte katıldı. Duruşma; Kaya’nın, daha önce sunulan esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunmasının alınması için ertelendi.

Yargılamanın 10. duruşması 13 Şubat 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin, başkan dahil tüm üyeleri ile birlikte değiştiği gözlendi. Duruşma; Kaya ile birlikte yargılanan ancak gazeteci olmayan diğer sanığın avukatının mazeret bildirmesi nedeniyle ertelendi.

Yargılamanın 11. duruşması için 14 Mayıs 2020 tarihinde görülecekti. Ancak, duruşma; koronavirüs pandemisi karşısına alınan tedbirler nedeniyle, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın 12. duruşması 20 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi.

Mahkeme heyeti başkanı, gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin vermedi. Bu yüzden duruşmaya ilişkin detaylar, duruşma raporundan öğrenilebildi. Kaya, duruşmaya; avukatı Timur Demir ile birlikte katıldı.

Duruşma savcısı, daha önce açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti. Mütalaa karşısındaki savunmasında, Kaya; kendisinin gazeteci olduğunu ve yasalar çerçevesinde habercilik yaptığını söyledi. Daha önce hakkında verilen hapis cezası kararının temyiz incelemesinin devam ettiğini anımsattı. Kamerasına ve diğer ekipmanlarına el konduğunu, bu nedenle mesleğini icra edemediğini söyledi, iadelerini istedi. Kaya’nın avukatı Timur Demir ise, dosyada suç teşkil edecek herhangi bir unsur bulunmadığını vurgulayarak, beraat talep etti.

Mahkeme, Kaya’nın dijital materyallerinden incelemesi bitenlerin iade edilmesine karar verdi. Ayrıca, Kaya’nın sosyal medya hesaplarında yapılan bilirkişi incelemesinde yer alan ancak bu iddianameye konu olmayan paylaşımlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. Bu paylaşımlarla ilgili iddianame düzenlenmesi durumunda hazırlanacak dosyanın bu dosya ile birleştirilmesi talep edildi.

Yargılamanın 4 Mart 2021 tarihinde görülecek 13. duruşma ile devam etmesine karar verildi.

12. Standing - Oct. 20, 2020


Saat 09.55’te başlaması gereken duruşma, yaklaşık iki saat gecikmeyle, saat 11.55’te başladı. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi.

Mahkeme heyeti başkanı, gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin vermedi. Bu yüzden duruşmaya ilişkin detaylar, duruşma raporundan öğrenilebildi.

Yargılanan gazeteci Abdullah Kaya, duruşmaya; avukatı Timur Demir ile birlikte katıldı.

Duruşma savcısı, daha önce açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Mütalaa karşısındaki savunmasında, Kaya; kendisinin gazeteci olduğunu ve yasalar çerçevesinde habercilik yaptığını söyledi. Daha önce hakkında verilen hapis cezası kararının temyiz incelemesinin devam ettiğini anımsattı. Kamerasına ve diğer ekipmanlarına el konduğunu, bu nedenle mesleğini icra edemediğini söyledi, iadelerini istedi.

Kaya’nın avukatı Timur Demir ise, dosyada suç teşkil edecek herhangi bir unsur bulunmadığını vurgulayarak, beraat talep etti.


Mahkeme, Kaya’nın dijital materyallerinden incelemesi bitenlerin iade edilmesine karar verdi.

Ayrıca, Kaya’nın sosyal medya hesaplarında yapılan bilirkişi incelemesinde yer alan ancak bu iddianameye konu olmayan paylaşımlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi. Bu paylaşımlarla ilgili iddianame düzenlenmesi durumunda hazırlanacak dosyanın bu dosya ile birleştirilmesi talep edildi.

Yargılamanın 4 Mart 2021 tarihinde görülecek 13. duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Ağrı Adliyesi’ne tek bir kapıdan girilebiliyordu. X-Ray taramasından geçildi. Bekleme salonundaki oturma yerleri de adliye içindeki ışıklandırma da yetersizdi. Taş bir bina olan adliye, pencereleri eksik olduğundan havasızdı.

Koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında adliye koridorlarına, dezenfekte istasyonları yerleştirilmişti. Ancak istasyonların tamamı boştu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin verilmedi. Bu nedenle, duruşma salonuna ilişkin gözlem yapılamadı.

Duruşmaya Katılım

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) gözlemcisi, duruşmayı takip etmek için adliyeydi. Ancak, mahkeme başkanı; gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin vermedi.

Genel Gözlemler

Duruşma, yaklaşık iki saat gecikmeyle başladı.

Gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin verilmedi. Bu nedenle, yargılamanın sekizinci duruşmasına dair gözlem yapılamadı.

Abdullah Kaya - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals Through Media” Trial (Minutes of the Hearing)

Abdullah Kaya - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals Through Media” Trial (Indictment)

Abdullah Kaya - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals Through Media” Trial 12. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.