Abdullah Kaya

Abdullah Kaya - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial

Gazeteci Abdullah Kaya, Ağrı Taşlıçay Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında 18 Ocak 2017 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Diyadin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde üç gün gözaltında kalan Kaya, 20 Ocak 2017 tarihinde Diyadin Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile tutuklanarak, Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevine gönderildi. Bir süre bu cezaevinde kalan Kaya, sonrasında Rize Kalkandere Cezaevine götürüldü.

Hakkında iddianame, 2 Mayıs 2017 tarihinde hazırlandı. İddianamenin 8 Mayıs 2017 tarihinde Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmesi ile birlikte Kaya tahliye edildi.

Gazeteci Abdullah Kaya hakkında iddianame, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 Mayıs 2017 tarihinde hazırlandı. İddianamede Kaya, ile birlikte bir kişi daha sanık olarak yer aldı.

Soruşturma aşamasında Kaya’nın evine yapılan polis baskının da el konulan haber görüntüleri suçlama konusu yapıldı. Kaya’nın 2014-2015 yılları arasında çekilen dört ayrı haber görüntüsü iddianamede delil olarak gösterildi.

Ağrı Dağı’nda 2014 yılında düzenlenen festivalde çekilen görüntüler, Halkların Demokratik Partisi tarafından Ağrı kent merkezinde yapılan bir etkinlik ve seçim çalışmalarına dair haber görüntüleri, suçlamaya delil olarak gösterilen görüntülerdi.

Ayrıca Kaya’nın Facebook sosyal medya hesabından yapmış olduğu iki ayrı paylaşım da suçlama konusu yapıldı. Söz konusu iki paylaşımla Kaya’nın “zincirleme şekilde basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yaptığı” ileri sürüldü. Paylaşımların “silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde olduğu” iddia edildi.

Kaya’nın “örgüt hiyerarşisine dahil olup örgütün verdiği talimatlar doğrultusunda ve örgütle birlikte hareket ederek silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediği” iddia edildi.

İddianamede, Kaya; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Bu kapsamda, yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapsi istendi.

Ayrıca; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Atılı suçlamadan bir yıldan beş yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Ancak, iddianamede; “suçun zincirleme şekilde işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca, hakkında istenen hapis cezasının dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi. Yine, iddianamede; “zincirleme şekilde işlendiği iddia edilen suçun, basın ve yayın yoluyla işlendiği” öne sürüldü. Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca zaten arttırılması istenen hapis cezasının bir de Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin ikinci fıkrası oranında yarı oranında arttırılması talep edildi. Böylelikle bu suçlamadan hakkında; bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası talep edildi.

Kaya, hakkında toplamda; dokuz yıl dört ay 15 günden 28 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası istendi. Ayrıca, TCK’nin 53’üncü maddesi kapsamında düzenlenen “belirli haklardan yoksun bırakma” yaptırımın da uygulanması istendi.

Kaya, hakkında hazırlanan iddianamede 8 Mayıs 2017’de Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Abdullah Kaya, hakkında hazırlanan iddianame, Ağır 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 Mayıs 2017 tarihinde kabul edildi. İddianamenin kabulüyle birlikte Kaya hakkında cezaevinde geçirmiş olduğu süre, ileride suç vasfının lehine değişmesi ihtimali dikkate alınarak tahliyesine karar verildi. Tahliye kararıyla birlikte Kaya hakkında yurtdışı çıkış yasağı ve haftanın bir günü karakolla giderek imza atma şeklide adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verildi.

Yargılamanın ilk duruşması 13 Eylül 2017’de görüldü. Tutuksuz yargılanan Kaya, ilk duruşmada hazır bulundu.

Kimlik tespiti ardından savunma yapan Abdullah (Abdulhalik) Kaya, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini dile getirerek, “Bu hususta daha önce ayrıntılı beyanda bulunmuştum o savunmalarımı aynen tekrar ederim. Ben gazetecilik yaparım. Kesinlikle PKK terör örgütüne sempati duymadım. Avukatım vardır, gelecek celse burada hazır olacaktır. O’nun huzurunda savunmada bulunacağım. Ben tarafsız gazeteciyim. Ayrıca eşim tedavi görmektedir, adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını istiyorum” dedi.

Cumhuriyet savcısı mütalaasında, Kaya’nın adli tedbirinin kaldırılması yönündeki talebin reddini talep etti. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksik hususların giderilmesi için duruşmayı, erteledi.
Yargılamanın ikinci duruşması, 20 Aralık 2017 tarihinde görüldü. Kaya ve avukatı Timur Demir duruşmaya katıldı. Abdullah Kaya duruşmada yaptığı savunmasında suçlamaları kabul etmeyerek, “Ben terörist değilim. Yasaların bana verdiği yetkiler dahilinde gazetecilik yaptım ve haber takibi yaptım. Hiçbir örgüte üye değilim. Mesleğimi icra ettim. Ben düğün salonunda gerekli görüntüleri aldım, bu salonda resim olması beni ilgilendirmez. Oradaki resimleri benim indirmem söz konusu olamaz. Ben yasa dışı bir şey yapmadım suçsuzum. Benden alınan bazı malzemelerin iadesini ve beraatimi istiyorum. Ben daha önce Ağustos 2015 tarihli canlı kalkan diye tabir edilen olay nedeni ile mahkemenizden 4 yıl 2 ay hapis cezası aldım” ifadelerini kullandı.

Avukat Timur Demir de söz alarak, mahkeme heyetine müvekkilinin gazeteci olduğuna dair belgelere sunarak, “Müvekkilim gazetecidir, söz konusu yerde gazetecilik görevi nedeni ile bulunmuştur. Bu nedenle müvekkillimin beraatini talep ediyorum” dedi.

Duruşma savcısı da dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti verdiği kararında Kaya’nın daha önce “örgüte yardım etmek”, “örgüt adına suç işlemek” ya da “örgüt üyeliği” iddiasıyla herhangi bir dosyanın bulunup bulunmadığı var ise bunu ilişkin iddianame ve gerekçeli kararın istenmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi.

Duruşmadan dört gün sonra Kaya, Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesince verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezasının istinaf mahkemesi tarafından onanması üzerine tutuklandı.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 26 Mart 2018 tarihinde görüldü. Kaya, duruşmaya katılmazken avukatı tarafından temsil edildi. Ağır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne önceki duruşma yazılan yazıya yanıt verildiği ve Kaya’nın yargılandığı davaya ait iddianame ile gerekçeli kararının gönderildiği belirtildi.

Duruşmada, söz alan cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Kaya’nın “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “zincirleme şekilde basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

Avukat Timur Demir, mütalaaya karşı savunmak için süre talep etti. Mahkeme heyeti, talebi kabul ederek duruşmayı erteledi.

Yargılamanın dördüncü duruşması, 23 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Kaya, tutuklu bulunduğu Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Kaya, önceki beyanlarını tekrar ettiğini ifade ederek, “Psikolojim bozuk, mahkeme huzurunda savunma yapmak istiyorum” dedi. Avukat Timur Demir de savunmasında “Mütalaayı kabul etmiyoruz. Müvekkillimin yaptığı çalışma gazetelik kapsamında yapılmıştır, bu nedenle suç unsuru oluşmamıştır. Müvekkillimin beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Duruşma savcısı da önceki duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini belirtti.

Mahkeme heyeti, verdiği kararında Kaya’nın duruşmada hazır edilmesi talebini reddederek, SEGBİS ile duruşmada hazır edilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca Kaya hakkında herhangi bir soruşturma yürütülüp yürütülmediğinin araştırılmasını istedi.

Yargılamanın beşinci duruşması, 23 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Kaya, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Avukatı duruşma salonundaydı. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını, Kaya ve avukatı Timur Demir de önceki beyanlarını tekrar etti.

Mahkeme heyeti, Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesine yazı yazılarak, 2016/394 esas sayılı dosyadaki kararın kesinleşip kesinleşmediği, kesinleşmiş ise kesinleşmiş mahkeme karar örneğinin gönderilmesini istedi.

Yargılamanın altıncı duruşması 11 Ekim 2018’de görüldü. Kaya, bu duruşmaya da SEGBİS aracılığıyla katıldı. Duruşma heyetinin değiştiği görüldü. Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenen dosyanın kesinleşme ilamının dosyaya geldiği kaydedildi. Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını tekrar ederek, Kaya’nın atılı suçlamalardan cezalandırılmasını talep etti.

Kaya duruşmada yaptığı savunmasında, “Ben bir gazeteci olarak bir çözüm süreci döneminde polislerin kontrolü dahilinde bu haberi yapmaya gittik, ben suç işlemedim, ben kimsenin yandaşı değilim. Basın özgürlüğüne dayanarak halkı bilgilendirme hakkımı kullandım. Benim hiç bir örgüte veya siyası partiye üyeliğim yoktur” dedi.

Kendisi aleyhinde beyanda bulunan E. Ç. isimli kişinin beyanlarına ilişkin de Kaya, “Beyanlarında geçen fotoğraf çekmek veya örgütün basını olduğum yönündeki beyanlarını kabul etmiyorum, doğru söylemiyor, kabul etmiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti verdiği kararında, Kaya’nın aleyhinde beyanda bulunan iki kişinin mahkemece beyanlarının alınması için bulundukları yerin ilgili mahkemelerine yazı yazılarak, ifadelerinin alınmasını istedi.

Yargılamanın yedinci duruşması, 7 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Kaya SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. Dinlenmesine karar verilen tanıklardan E. Ç. SEGBİS aracılığıyla hazır edildi. Diğer tanık F. K. ise duruşmaya katılmadı.

Tanık E.Ç. beyanında Kaya aleyhine verdiği önceki beyanlarının gerçeği yansıtmadığını, Kaya’nın gazeteci olduğunu söyledi. Kaya ve avukatı eski beyanlarını tekrar ederken, duruşma savcısı da eksik hususların giderilmesini talep etti.

Yargılamanın sekizinci duruşması, 13 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Kaya, duruşmaya katılmadı. Duruşma savcısı eksik hususların giderilmesini istedi.

Mahkeme heyeti Kaya’nın SEGBİS ile bulunduğu cezaevinde hazır edilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.
Yargılama devam ederken başka bir dava kapsamında hükümlü olan Kaya, ile ilgili tahliye kararı verildi. Kaya, kamuoyunda “Yargıda Reform Paketi” olarak bilinen ve pek çok suçlama üzerinden verilerek onanan, beş yılın altındaki hapis cezalarına Yargıtay’da temyiz yolunun açılmasını sağlayan düzenleme Meclis’te kabul edilerek, yürürlüğe girmesiyle 30 Ekim 2019’da tahliye edildi.
Yargılamanın dokuzuncu duruşması, 31 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değiştiği görüldü. Kaya ve avukatı duruşmaya katıldı. Savcı esas hakkında daha önce sunduğu mütalaasını, Kaya ve avukatı da önceki beyanlarını tekrar etti.
Mahkeme heyeti, esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yapmak için süre verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Yargılamanın onuncu duruşması 13 Şubat 2020 tarihinde görüldü. Davada yargılanan diğer sanığın avukatının mazeret bildirmesi üzerine duruşma ertelendi.

Yargılamanın 11’inci duruşması için 14 Mayıs 2020 tarihi belirlendi. Ancak, duruşma; Koronavirüs pandemisi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında görülmeden ertelendi.

Yargılama, 20 Ekim 2020 tarihinde görülecek duruşma ile devam edecek.

Abdullah Kaya - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Abdullah Kaya - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.