Abdulvahap Taş

“Musa Çitil News” Trial

Gazeteci Abdulvahap Taş ile birlikte altı gazeteci hakkında, 2016 yılında dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı olan Musa Çitil’in şikayeti üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Çitil; 2016 yılında Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki askeri operasyonlarla ilgili DİHA’da “Kuşatmanın adı ‘Bayrak 12’, başındaki isim Musa Çitil” başlığıyla yayımlanan haberi şikayet etti. Haberde, sokağa çıkmanın yasak olduğu dönemde ilçede yürütülen askeri operasyona ilişkin gelişmeler aktarılıyor ve operasyonu Musa Çitil’in komuta ettiği belirtiliyordu.

Taş’ın; DİHA’da yayımlanan haberi, sosyal medya hesabından paylaştığı belirtildi.

Musa Çitil; 18 Mayıs 2016’da, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği şikayet dilekçesinde, “Sosyal medya hesapları üzerinden propaganda yapıldığını, görev aldığı operasyonlar ile ilgili hedef haline getirildiğini” iddia etti.

Soruşturma; Taş ile birlikte haberi hazırlayan DİHA’nın haber müdürü Ömer Çelik ile birlikte DİHA muhabirleri Hamza Gündüz, Selman Çiçek ve Çağdaş Kaplan hakkında başlatıldı. Haberin Özgür Gündem Gazetesi’nin sosyal medya hesabından da paylaşılması nedeniyle de gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnan Kızılkaya ve gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı da soruşturmaya dahil edildi.

Taş ile birlikte altı gazeteci hakkındaki iddianame 31 Mayıs 2018’de tamamlandı.

Gazeteci Abdulvahap Taş ile birlikte altı gazeteci hakkındaki iddianame, Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından 31 Mayıs 2018’de tamamlandı. Soruşturmaya konu edilen haberin yapıldığı dönemde Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı olan Musa Çitil iddianamede “şikayetçi” olarak yer aldı.

Taş’ın; şikayet edilen ve suçlanan haberi, kendisine ait Twitter hesabından paylaştığı ve haber bağlantısında Çitil’in bir tankın önünde üniformalı fotoğrafının yer aldığı belirtildi. Taş’ın, bu paylaşımla, Çitil’i; “bir takım bilgi ve resminin yayınlanarak hedef gösterdiği” iddia edildi.

İddianameye göre, Taş; soruşturma sürecindeki ifadesinde, paylaşımının haber içerikli olduğunu ve insanların haber alma hakkı kapsamında paylaştığını belirtti.

İddianameyle, Taş; Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/1 maddesi gereğince “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermekle” suçlandı. Hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istendi. Taş’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Taş ve diğer gazeteciler hakkındaki iddianame Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Abdulvahap Taş ve diğer gazetecilerin yargılanmasına 3 Ekim 2018’de Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı. Taş, ilk duruşmada yaptığı savunmada, şunları söyledi:

“Sur ilçesinde yürütülen operasyonun başında bulunan dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Musa Çitil ile ilgili birçok haber ajansı ve internet portalında çok sayıda haber yayınlanmıştır. Gündem olan ve herkesin konuştuğu operasyonla ilgili haberler yazılıp çizilmiştir, fotoğraflar yayınlanmıştır. DİHA da, operasyonla ilgili yaptığı ve yayınladığı haberi, sosyal medya hesabı üzerinden linkini paylaşmamdaki gayem, insanların haber alma özgürlüğü çerçevesindedir. Ben bir gazeteciyim, meslek yaşamımda sosyal medyada paylaştığım hiçbir haberle kimseyi ne suçladım ne tehdit ettim ne de herhangi bir örgüte hedef gösterdim. Sur operasyonuyla ilgili linkini paylaştığım resmi bir haber ajansının haberiyle kimseyi hedef göstermedim. İddianamede üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum.”

Yargılamanın ikinci duruşması, 13 Ocak 2019 tarihinde görüldü.

Bu duruşmadan iki gün önce Musa Çitil, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi aracılığıyla 40 sayfalık ek şikayet dilekçesi sundu.

Dilekçede, Çitil; gazetecilerin verdikleri ifadelerde “basın özgürlüğü kapsamında haber yaptık” yönünde beyanlarına atıfta bulundu. Gazetecilerin, “Gerçek dışı haber yaparak iftira yaymak ve paylaşmak suretiyle şahsım başta olmak üzere bütün Jandarma Genel Komutanlığı mensuplarının ve diğer güvenlik güçlerinin terör örgütü karşısında icra ettiği başarılı operasyonlarını karalamaya çalıştıklarını” iddia etti. İlk duruşma sonrası farklı basın yayın organlarında çıkan haberleri de dilekçesine ekledi. Dilekçede davaya katılma talebinde bulunan Çitil, gazetecilerin “en ağır şekilde” cezalandırılmasını talep etti. Yargılamanın ikinci duruşmasında Çitil’in katılım talebi kabul edildi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 8 Mayıs 2019’da görüldü. Duruşmada sanıklardan S. G. hakkındaki yakalama emrinin gereğinin yerine getirilmediği görüldü. Başka bir suçtan tutuklu olarak yargılanan Özgür Gündem Gazetesi’nin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı’nın ifadesinin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile alınmasına karar verildi. Avukat Resul Temur da gelen belgelere diyeceklerinin olmadığını ve savunmalarını tekrar ettiklerini belirtti.

Yargılamanın dördüncü duruşması 2 Ekim 2019’da görüldü.

Duruşma savcısı, bu duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, mütalaasında gazetecilerin; “paylaşımları ile Sur ilçesinde PKK’ye yönelik ‘Bayrak 12’ isimli operasyonda görev alan Musa Çitil’e ait birtakım bilgileri ve resmini paylaşarak müştekiyi hedef gösterdiğini” iddia etti. Gazetecilerin bu gerekçeyle cezalandırılmalarını talep etti.

Yargılamanın beşinci duruşması 18 Aralık 2019’da görüldü.

Duruşma savcısı, önceki mütalaayı tekrar ettiklerini dile getirdi. Ancak heyet başkanı, Abdulvahap Taş ve diğer gazetecilerin beraatine karar verdi.

İstinaf Süreci

Savcılık, beraat kararına itiraz etti. Dosya, itiraz üzerine istinaf mahkemesine taşındı. Karara ilişkin istinaf mahkemesi incelemesi sürüyor.

5. Standing - Dec. 18, 2019


Duruşma 09.50 olarak belirlenmesine rağmen 10.30’da başladı.

Duruşmada Kemal Sancılı’nın ara duruşmada tutuklu bulunduğu Edirne Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildiği için Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile hazır edilmemişti.

Mahkeme Başkanı, Abdulvahap Taş’a “Eğer senin hakkında bugün karar verirsek hükmün geri bırakılmasını ister misin?” diye sordu.

Abdulvahap Taş beyanında sadece haber amaçlı paylaşım yaptığını, bunun suç olmadığını, kimseyi ifşa etmediğini ve hedef göstermediğini belirterek öncelikle beraatini aksi takdirde hükmün geri bırakılmasını talep ettiğini söyledi.

Savcı, önceki mütalaayı tekrar ettiklerini belirtti. Yapılan yargılama, sanık beyanları ve tüm dosya kapsamında sanıkların dosyada yer alan paylaşımları ile Sur ilçesinde PKK örgütüne yönelik Bayrak 12 isimli operasyonda görev alan Musa Çitil’e ait birtakım bilgileri ve resmini paylaşarak müştekiyi hedef gösterdiğini söyledi.

Bu nedenle sanıkarın “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçunu işlediklerini iddia etti ve Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 6/1 maddesince cezalandırılmalarını istedi.


Mahkeme heyeti duruşmaya 10 dakika ara verdikten sonra kararını verdi.

Heyet, haklarında her ne kadar “terörle mücadele operasyonlarında görevli kişileri hedef göstermek” gerekçesiyle dava açılmışsa da üzerlerine “atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı” gerekçesiyle sanıkların beraatlerine karar verdi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma 9:50 olarak belirlenmesine rağmen 10:30’da yapıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Duruşma salonunun bulunduğu koridorda iki ayrı yere bariyer konulmuştu. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya Abdulvahap Taş avukatı Resul Temur ile birlikte katıldı. Duruşmayı Susma 24 Platformu’ndan Özkan Küçük, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Şube Başkanı Mahmut Oral, TGS avukatlarından Ülkü Şahin ve iki gazeteci izledi.

Genel Gözlemler

Duruşmayı adliye koridorunda bekleyen üç sivil polis, izleyici sıralarından izledi. Kemal Sancılı’nın ara duruşmada tahliye edildiğini mahkeme başkanı mübaşirden öğrendi. Sanık Abdulvahap Taş savunmasını yaptıktan sonra mahkeme başkanı “Beraatimi istiyorum” diyorsun değil mi diye sorarak hatırlatmada bulundu.

4. Standing - Oct. 2, 2019


Mahkeme başkanı sanık S.G. hakkındaki yakalama emrinin infaz edilmediğini açıkladı. Kemal Sancılı önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi. Avukat Resul Temur da eksiklerin giderilmesini istedi.

Duruşmada mütalaasını sunan savcı, sanıkların sosyal medya paylaşımları ile Sur ilçesinde PKK’ye yönelik Bayrak 12 isimli operasyonda görev alan Musa Çitil’i hedef gösterdiklerini söyledi. Savcı, sanıkların “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçunu işlediklerini ve Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 6/1 maddesince cezalandırılmalarını istedi.

Savcının mütalaasının ardından avukat Resul Temur mütalaaya katılmadıklarını, savunma için süre istediklerini belirtti.


Mahkeme heyeti, duruşmaya ara vermeden kararını şu şekilde açıkladı.

Sanık avukatlarının verilen mütalaaya yönelik savunma hazırlanması için süre verildi.

Sanık S.G. hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine, akıbetinin sorulmasına; başka suçtan tutuklu Kemal Sancılı’nın tutuklu olması halinde SEGBİS sistemiyle hazır edilmesi için cezaevi müdürlüğüne müzekkere yazılmasına; tutuksuz sanık Abdulvahap Taş’ın savunma yapması için duruşmada hazır edilmesine karar verdi.

Yargılamanın bir sonraki duruşması 18 Aralık 2019 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma saati 10.10 olarak belirtilmesine rağmen saat 09.15’te yapıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Duruşma salonunun bulunduğu koridorda iki ayrı yere bariyer konulmuştu. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya sadece Edirne F Tipi Cezaevi’nde başka bir suçtan tutuklu Kemal Sancılı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada avukat Resul Temur ve tutuksuz yargılanan Selman Çiçek hazır bulundu. Çağdaş Kaplan, Ömer Çelik, İnan Kızılkaya, Abdulvahap Taş, Selman Çiçek ve Hamza Gündüz duruşmaya katılmadı.

Genel Gözlemler

Çok kısa süren duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

3. Standing - May 8, 2019


Duruşmada gazeteci olmayan tek sanık S.G. hakkındaki yakalama emrinin infaz edilmediği görüldü.

Kemal Sancılı önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi. Bir önceki celse kendisi hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamanın devam ettiğini belirtmesi üzerine gönderilen yazıya cevap verildiği belirtildi.

Avukat Resul Temur da gelen belgelere diyeceklerinin olmadığını ve savunmalarını tekrar ettiklerini belirtti.


Mahkeme heyeti, duruşmaya ara vermeden kararını verdi.

Sanık S.G. hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine, akıbetinin sorulmasına, başka suçtan tutuklu Kemal Sancılı’nın tutuklu olması halinde SEGBİS sistemiyle hazır edilmesi için cezaevi müdürlüğüne müzekkere yazılmasına karar verdi.

Bir sonraki duruşma 2 Ekim 2019 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma belirlenen saatte yapıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Duruşma salonunun bulunduğu koridorda iki ayrı yere bariyer konulmuştu. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya sadece Edirne F Tipi Cezaevi’nde başka bir suçtan tutuklu Kemal Sancılı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Avukat Resul Temur de hazır bulundu.

Genel Gözlemler

Çok kısa süren duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

Duruşma için isimler okunmasına rağmen araya iki duruşma daha alınarak bekletildi. Mahkemede olağanüstü bir durum yaşanmadı.

2. Standing - Jan. 16, 2019


Duruşma saati 10.10 olarak belirlenmesine rağmen 11:40’da başladı.

Savcı, verdiği mütalaada; Musa Çitil’in suçtan zarar görme ihtimaline karşı katılan olarak kabulüne, sanık S.G. hakkındaki yakalama emrinin devamına ve sanıklardan Kemal Sancılı hakkında yazılı savunma yapılması için gelecek celseye kadar süre verilmesini mütalaa etti.

Duruşmada Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde başka bir suçtan tutuklu Özgür Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Avukat Resul Temur de hazır bulundu. Mahkeme heyetinin tebligat yoluyla şikayet ve delillerini sunmasını istediği Çitil’in, Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 40 sayfalık dilekçe sunduğu belirtildi. Mahkeme Başkanı, Çitil’in davaya katılma talebinin olduğunu söyledi.

Kemal Sancılı, beyanlarında, “ben müştekiyi tanımıyorum, suçlamaları da kabul etmiyorum” dedi. Özgür Gündem Gazetesinin İmtiyaz Sahibi olduğunu, müşteki ile ilgili herhangi bir yazısının bulunmadığını söyleyen Sancılı, “Konuya ilişkin İstanbul 23. ve 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davalarım var. Beraatimi istiyorum” dedi. Avukat Resul Temur da söz konusu internet sitesinin Özgür Gündem ANF uzantılı olduğunu, müvekkile isnat edilen suçun gerçekten Özgür Gündem gazetesine ait olup olmadığının incelenmesini istedi.

Avukat Temur, müşteki Çitil’in davaya katılma talebini kabul etmediklerini belirterek, ayrıca yazılı savunma için süre istedi.


Mahkeme Başkanı, duruşmaya ara vermeden kararını verdi. Müşteki Musa Çitil’in suçtan zarar görme ihtimaline binaen kamu davasına katılan olarak kabulüne karar verdi. Sanık Kemal Sancılı’nın bu celsedeki beyanları dikkate alınarak, hakkında kamu davası bulunup bulunmadığının İstanbul 23. ve 27. Ağır Ceza Mahkemelerine sorulmasına karar verildi.

Davanın bir sonraki duruşması 8 Mayıs 2019 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İzleyicilerin duruşma salonunun bulunduğu koridora geçişine izin verildi. Duruşma salona girişte herhangi bir üst araması yapılmadı. Basın mensuplarına basın kartı sorulmadı. Duruşma saati 10.10 olarak belirlenmesine rağmen 11:40’da başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Duruşma salonunun bulunduğu koridorda iki ayrı yere bariyer konulmuştu. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Abdulavahap Taş katıldı. İzleyici olarak sadece Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri katıldı.

Genel Gözlemler

Duruşma için isimler okunmasına rağmen araya iki duruşma daha alınarak bekletildi. Mahkemede olağanüstü bir durum yaşanmadı.

“Musa Çitil News” Trial (Indictment)

“Musa Çitil News” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

“Musa Çitil News” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

“Musa Çitil News” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

“Musa Çitil News” Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.