Adnan Bilen

Adnan Bilen - Trial for Insulting the President

Gazeteci Adnan Bilen hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenen “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Soruşturma gerekçesi 2015 ve 2017 yılındaki sosyal medya paylaşımlarıydı.

Soruşturma Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldü. İki paylaşımı gerekçe gösterilerek, Bilen hakkında iddianame hazırlandı.

Gazeteci Adnan Bilen hakkında “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlamasıyla başlatılan soruşturma sonunda savcı Özgür Katipkaya tarafından iddianame hazırlandı. 25 Şubat 2019’da iki sayfa olarak hazırlanan iddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “mağdur” olarak yer aldı.

Bilen’in suçlamaya dayanak gösterilen Facebook paylaşımları da iddianamede yer aldı. 16 Mayıs 2017 açık araştırma tutanağına göre Bilen’in 2015 ve 2017 yılında yaptığı iki paylaşım suçlama konusu yapıldı.

31 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile bireyleriyle çektirdiği fotoğrafı “yüz karası” ifadesiyle paylaşması ve 31 Temmuz 2015 tarihinde Cumhurbaşkanının fotoğrafıyla yapılan “Faşoağa” ibareli fotomontaj ile “Selo dağa çıksın, Apo hiç̧ konuşmasın, Mağo Ağa mutlu olsun, Selahattin Demirtaş̧ tam bir kabus. İnsanı binlerce kilometre uzaktan bile huzursuz edebiliyor. Bakın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ta Çin’e gitti, kabus onu orada bile…” paylaşımı suçlama konusu yapıldı.

Savcı Katipkaya, paylaşımların “mağdurun şeref ve saygınlığına yönelik olduğu” değerlendirmesi yaparak, “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçunun düzenlendiği Türk Ceza Kanunu’nun 299/1-2. maddesi kapsamında 1 yıl 2 aydan 4 yılda 8 aya kadar cezalandırılmasını talep etti.

Gazeteci Bilen hakkındaki iddianame Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı. Davanın ilk duruşması için 19 Temmuz 2019 tarihi belirlendi. Duruşmada hakim Cengizhan Aksu, görev aldı. Bilen, duruşmada hazır bulundu. Müşteki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın davaya katılma dilekçesi verdi.

Bilen, duruşmada yaptığı savunmasında, “Ben 20 yıllık bir gazeteciyim. Davaya konu yazılar başkasına aittir. Ayrıca onur kırıcı, küçük düşürücü ifadeler değildir, yalnızca ağır eleştiri içermektedir. Bu yazıyı sosyal medyada binlerce kişi daha paylaşmıştır. Ancak yalnız benim hakkımda dava açılmıştır. Yazıyı yazan yazar hakkında dahi dava açılmamıştır” dedi.

Davanın bir sonraki duruşması 8 Kasım 2019’da görüldü. Bu duruşmada karar çıktı. Mahkeme, Bilen’in dava konusu olan ifadelerinden kullandığı “yüz karası” ifadesi Cumhurbaşkanına Hakaret suçu kapsamında değerlendirilerek 7 bin TL para cezasına, “Faşo Ağa” ifadesinden ise beraatine karar verildi.

2. Standing - Nov. 8, 2019


Gazeteci Adnan Bilen hakkında 2018 yılında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesiyle düzenlenen “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlamasıyla soruşturma açıldı. Soruşturma Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldü.

İddianameyi savcı Özgür Katipkaya hazırladı. 25 Şubat 2019’da tamamlanan iki sayfalık iddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “mağdur” olarak yer aldı.

Bilen’in suçlamaya dayanak gösterilen Facebook paylaşımları da iddianamede yer aldı. 16 Mayıs 2017 Açık araştırma tutanağına göre; Bilen’in 2015 ve 2017 yılında yaptığı iki paylaşım suçlama konusu yapıldı.

31 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aile bireyleriyle çektirdiği fotoğrafı “yüz karası” ifadesiyle paylaşması ve 31 Temmuz 2015 tarihinde Cumhurbaşkanının fotoğrafıyla yapılan “faşoağa” ibareli fotomontaj ile “Selo dağa çıksın, Apo hiç̧ konuşmasın, Mağo Ağa mutlu olsun, Selahattin Demirtaş̧ tam bir kabus. İnsanı binlerce kilometre uzaktan bile huzursuz edebiliyor. Bakın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ta Çin’e gitti, kabus onu orada bile…” paylaşımı suçlama konusu yapıldı.

İddianamede açık kaynak araştırma tutanağının 16 Mayıs 2017 tarihli olduğu belirtilirken, suçlama konusu ilk paylaşımının tutanağın düzenlenme tarihinden sonra düzenlenmiş olması dikkat çekiyor.

Savcı Katipkaya, paylaşımların “mağdurun şeref ve saygınlığına yönelik olduğu” değerlendirmesi yaparak, “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçunun düzenlendiği Türk Ceza Kanununun 299/1,2, maddesi kapsamında cezalandırılmasını talep etti.

Bilen hakkındaki iddianame Van 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı. Davanın ilk duruşması için 19 Temmuz 2019 tarihi belirlendi. Duruşmada hakim Cengizhan Aksu, görev aldı. Bilen, duruşmada hazır bulundu. Müşteki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın davaya katılma dilekçesi verdi. Bilen, duruşmada yaptığı savunmasında, “Ben 20 yıllık bir gazeteciyim. Davaya konu yazılar başkasına aittir. Ayrıca onur kırıcı, küçük düşürücü ifadeler değildir, yalnızca ağır eleştiri içermektedir. Bu yazıyı sosyal medyada binlerce kişi daha paylaşmıştır. Ancak yalnız benim hakkımda dava açılmıştır. Yazıyı yazan yazar hakkında dahi dava açılmamıştır” dedi.

Davanın bir sonraki duruşması 8 Kasım 2019 saat 10:10’a bırakıldı. Bu duruşmada karar çıktı. Mahkeme, Bilen’in dava konusu olan ifadelerinden kullandığı “yüz karası” ifadesi Cumhurbaşkanına Hakaret suçu kapsamında değerlendirilerek 7 bin TL para cezasına, “Faşo Ağa” ifadesinden ise beraatine karar verildi.


Duruşma belirlenen saatte başladı. Hâkim Cengizhan Aksu yerini aldı. Bilen ve avukatı Haşem Baygümüş duruşma salonunda hazır bulundu.

Bilen, savunmasında suç isnat edilen paylaşımlarına dair: “Benim paylaştığım köşe yazısı 5 milyon insan tarafından etkileşim alarak yeniden paylaşılmıştır. Bu suç ise biz 5 milyon insanız.” dedikten sonra “bunun suç olduğunu düşünmüyorum ve bu yüzden beraatımı talep ediyorum” dedi. Adnan Bilen’in savunmasının ardından söz alan Avukat Haşem Baygümüş: ” Bu paylaşımların Cumhurbaşkanlığına hakaret olarak değerlendirilmesi bizce zorlama bir yorumdur. Bu iki paylaşımın asla fikir ve düşünce özgürlüğü kapsamının dışında olduğunu düşünmüyoruz. Bu yüzden AİHM içtihatları dikkate alınarak, müvekkilim Adnan Bilen’in beraatine karar verilmesini istiyoruz” dedi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Van Adliyesine girişler X-Ray cihazları ile yapılıyor. Ana kapı girişinde tek X-Ray cihazı bulunması sebebiyle girişler yoğun ve sıkışık. X-Ray cihazından geçilmesine rağmen bir polis memuru seçtiği kişiler arasında el yordamı ile bir arama daha gerçekleştiriyor.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu havalandırılmış, temiz ve aydınlık. İzleyiciler için yeteri kadar oturma yeri var. SEGBİS sistemi için iki büyük TV ekranından biri izleyicileri diğeri hakim heyetine dönük olarak salonda hazır.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği(MLSA)’dan Şenol Bali ve Sanığın Avukatı Haşem Baygümüş katıldı.

Genel Gözlemler

Mahkeme hâkimi Cengizhan Aksu, sanığın savunmasını ilgisiz dinledi. Sanık Adnan Bilen savunma yaptığı süre boyunca, hâkim ince bıyıkları ve gözlükleri ile alakadar oldu.


Mahkeme, duruşmaya 10 dakika ara verdikten sonra kararını açıkladı. Adnan Bilen’in dava konusu olan ifadelerinden kullandığı ‘yüz karası’ ifadesi Cumhurbaşkanına Hakaret suçu kapsamında değerlendirilerek 7 bin TL para cezasına, ‘Faşo Ağa’ ifadesinden ise beraatine karar verildi.

Adnan Bilen - Trial for Insulting the President (Indictment)

Adnan Bilen - Trial for Insulting the President (Minutes of the Hearing)

Adnan Bilen - Trial for Insulting the President 2. Standing (Minutes of the Hearing)