Ahmet Kanbal

Ahmet Kanbal - Social Media Trial

Mezopotamya Ajansı İzmir muhabiri Ahmet Kanbal, asker kaçağı olduğu gerekçesiyle ifade vermek üzere gittiği emniyet müdürlüğünde gözaltına alındı. Kanbal’a sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” suçlaması kapsamında gözaltı kararı verildiği tebliğ edildi.

Hatay İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde bir gün gözaltında tutuldu. 9 Şubat 2018 günü ise İzmir Adliyesi’ne çıkarıldı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracığıyla ifade verdi. Savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Kanbal hakkındaki iddianame Cumhuriyet Savcısı Erol Sümer tarafından 26 Mart 2018’de tamamlandı. Üç sayfalık iddianame İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

İddianamede, Kanbal’ın Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yer alan Afrin’e dönük başlattığı “Zeytin Dalı Harekatı” ile ilgili yapmış olduğu sosyal medya paylaşımları “zincirleme bir şekilde örgüt propagandası yapmak” suçlaması kapsamında değerlendirildi.

Savcı Sümer, “suç unsuru” olarak değerlendirdiği 33 paylaşıma da iddianamede delil olarak gösterdi.

Suçlama konusu yapılan paylaşımlar içerisinde Kanbal’ın çalıştığı Mezopotamya Ajansı’nda yayımlanan haberlere dair paylaşımlar da bulunuyordu.

Kanbal’ın suçlama konusu yapılan ve iddianamede de yer alan paylaşımlarından bazıları şöyle:

• Afrin’i işgal girişimine hava saldırısı ile devam ediliyor. AKP kürtlere savaş açarak kendi sonunu getirecek.
• Afrin’de bombardıman sivil alanlarla başladı.
• Afrin saldırısının adını marifetmiş gibi Zeytin Dalı harekatı koymuşlar, isminden anlaşılacağı kadarıyla AKP-MHP ittifakının barış sembolünden başka bir şey anlaması beklenemezdi.
• Ortada Efrin savaşı yok ki Afrin savaşına hayır diyorsunuz ortada bildiğin saldırı var, şu ana kadar sivil yerleşim alanlarına yapılan hava saldırılarında 5 sivil hastanelere kaldırıldı.
• Afrin’i kimse öyle El Bab gibi altın tepside sunmaz. Eğer Türkiye durmazsa en az 40 yıl sürecek bir savaştır Afrin’e saldırmak.
• Bu arada panik yapmaya gerek yok Afrin’de istedikleri kadar hava saldırısı düzenlesinler, hava saldırısından elde edecekleri bir şey yok ama kaybedecekleri çok şey var. En başta Kürt halkını kaybettikleri gibi bu saatten sonra birlikte yaşama arzularını da yok etmişlerdir.
• TSK: PKK/PYD sivilleri kalkan olarak kullanıyor, şehir merkezini de PKK bombalıyor zaten, her zamanki terane.
• Sivil yerleşim yerlerinin bombalanmasında yaralılar var.
• TSK: Vurulan teröristler sivil gibi gösteriliyor, evet bu fotoğraftaki çocuk da terörist” diye yazılıp altına tıbbi olarak müdahale eden çocuğun fotoğrafının konulduğu.
• Afrin’den son bilgi: YPG: Bugünkü saldırılarda 3 savaşçımız şehit oldu ve 6 sivil yaşamını yitirdi, saldırı ve çatışmalar sürüyor.
• Afrin’de ölen 6 sivil arasında 7 yaşında bir çocuğun olduğu ortaya çıktı, sivil yok diyenler oda teröristti.
• Bir grup sözüm ona uzman CNN yayınında konuşuyor YPG’yi destekleyenler Kürt değil Kürtler ÖSO içinde vay malamina oldu olacak YPG’de İngiliz askerlerinden oluşuyor deyin.
• Rusya Afrin’de sorumluluğu ABD’ye atıyor, ABD ise sessiz, Lavrov ve Tillerson görüşüyor muhtemelen pazarlık yapıyorlar, Rusya pazarlık sonucunda ABD’den istediğini alırsa Efrin saldırısına ara verilecek, Kürtler ise iki güce de minnet etmeden kendi öz güçleri ile Efrin’i savunuyor.
• Katledilen Yahya’nın abisi: Yahya bombalanan yerin yakınında arkadaşlarıyla oyun oynuyordu, kardeşi Türk savaş uçaklarının Efrin’e hava saldırısında yaşamını yitiren İmad Hemade.
• Putin talimat verdi ve Rusya izin verdi. Türkiye yüzbinlerin yaşadığı Efrin’i bombaladı.
• Bombardımanda yaşamını yitiren küçük Yahya’nın abisi saldırıyı anlattı. Çocuklar oyun oynarken bombaladılar.
• Latuff, Afrin operasyonunu çizdi. İsrail’in Filistinlilere saldırısı gibi.
• Mısır’dan Efrin tepkisi: Saldırılar kabul edilemez.
• Reyhanlı’ya roket düşmesini saldırı olarak yorumlamak acizlikten başka nedir? Sen uçaklarla bombardıman yapacaksın karadan asker ve ÖSO ile saldıracaksın, çıkan çatışmada Reyhanlı’ya roket düşünce Reyhanlı’ya saldırıyorlar diyeceksin acizliktir.
• İran, Mısır ve Suriye saldırıların durdurulmasını istedi. Fransa BMGK’yı acil toplantıya çağırdı. 6 YPG’li ile 3’ü çocuk 11 sivil hayatını kaybetti. 4 TSK askeri ve 10 ÖSO’lu çatışmalarda Reyhanlı’da 1 sivil hayatını kaybetti. YPG: Efrin’de bir adım ilerleyemediler.
• Kıbrıs Afrika gazetesi genel yayın yönetmeni @MA turkçeye konuştu: Onlar için fetih benim için işgaldir.
• YPG komutanı Polat Can: Cerablus, El Bab, Azez ve Mare’yi Türkiye-DAİŞ işgalinden kurtarma zamanı geldi, sanırım Türkiye durmazsa savaş Afrin ile sınırlı kalmayacak.
• Türk savaş uçaklarının Efrin’de gerçekleştirdiği hava saldırısında Yahya Hemadi isimli çocuk hayatını kaybetti.
• Afrin bu harekat Kürtlere karşı bir harekattır. CNN’de konuşan Ahmet Yavuz isimli emekli Tümgeneral halen IŞİD hedefleri de vuruluyor diye saçmalaya dursun.

Savcı Sümer, iddianamenin sonuç kısmında Kanbal’ın bu paylaşımlarla “zincirleme bir şekilde örgüt propagandası yapmak” suçunu işlediği ve bu kapsamda cezalandırılmasını talep etti.

İddianamenin İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmesinin ardından davanın ilk duruşması için 20 Kasım 2018 günü belirlendi.

Duruşmada savunma yapan Kanbal, yaptığı paylaşımların gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu belirtti:

“Bunlar suç olarak görülemez. İddianameyi hazırlayan savcı tweetlerdeki haberleri okusa, bunların haber olduklarını görürdü. Yargılansam da barış gazeteciliği yapmaya devam edeceğim. Gazetecilik korku değil, cesaret işidir.”

Duruşmada savcı Kanbal’ın “Basın yayın yoluyla zincirleme örgüt propagandası yapmak” suçlaması yönünde mütaala verdi. Duruşma esas hakkındaki mütaalaya karşı ek savunma talebinin kabul edilmesiyle 26 Şubat 2019’a bırakıldı.

Davanın ikinci duruşmasında iddia makamı önceki celse sunduğu mütaalasını tekrar etti. Kanbal, mütalaanın kendisine ulaşmadığı gerekçesiyle savunma için süre istedi. Mahkeme heyeti süre talebini kabul ederek, bir sonraki duruşmayı 19 Mart 2019’a bıraktı.

Davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti, Kanbal’ın Türk Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesi kapsamındaki “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama” suçu kapsamında yargılanmasına karar verdi.

Adalet Bakanlığı’nda verdiği yanıtta paylaşımların 301 kapsamında değerlendirileceği yönünde görüş bildirdi. Davanın bir sonraki duruşması 13 Aralık 2019’da görüldü. Duruşma savcısı Erol Sümer, Kanbal’ın sosyal medya paylaşımları ve yaptığı haberlerin gazetecilik faaliyeti kapsamında değerlendirilmesini ve davadan beraat etmesi yönünde görüş bildirdi.

Ardından söz alan Kanbal, paylaşımlarının gazetecilik faaliyeti kapsamında ele alınması gerektiğini savunarak dosya savcısına katıldığını ve beratini istediğini söyledi. Av. Erdal Kuzu, savcıya katılarak Kanbal’ın beraat talep etti.

Mahkeme heyeti daha sonra Kanbal’ın beraatine hükmetti.

4. Standing - Dec. 13, 2019


Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, 8 Şubat 2018’de gözaltına alındı. Bir günlük gözaltı sonrası sevkedildiği mahkemece serbest bırakıldı.

Hakkındaki iddianame Cumhuriyet Savcısı Erol Sümer tarafından 26 Mart 2018’de tamamlandı. Üç sayfalık iddianamede Kanbal’ın Twitter hesabından yaptığı 33 paylaşım delil olarak gösterildi. Paylaşımların tamamı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde yer alan Afrin’e dönük başlattığı 20 Ocak 2018’de başlattığı “Zeytin Dalı Hareketi” operasyonu ile ilgiliydi. Dava kapsamında Kanbal’ın “zincirleme bir şekilde basın yayın yoluyla örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianame İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Kanbal hakkında Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi gereği “örgüt propagandası yapmak” suçlaması yapıldı ve 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Davanın ilk duruşması 20 Kasım 2018 günü görüldü. Duruşmada Kanbal, yaptığı paylaşımların gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu belirtti:

“Bunlar suç olarak görülemez. İddianameyi hazırlayan savcı tweetlerdeki haberleri okusa, bunların haber olduklarını görürdü. Yargılansam da barış gazeteciliği yapmaya devam edeceğim. Gazetecilik korku değil, cesaret işidir.”

Duruşmada savcı Kanbal’ın “Basın yayın yoluyla zincirleme örgüt propagandası yapmak” suçlaması yönünde mütalaa verdi. Duruşma esas hakkındaki mütalaaya karşı ek savunma talebinin kabul edilmesiyle 26 Şubat 2019’a bırakıldı.

Davanın son duruşmasında isnat edilen suçların TCK 301 maddesi kapsamına alınması için Adalet Bakanlığı’na dosyanın gönderilmesine karar verdi. Adalet Bakanlığı, Kanbal’ı bu kapsamda da yargılanması için soruşturma izni vermedi. Bakanlıktan beklenen cevabın gelmesiyle yargılamaya devam edildi. Davanın dördüncü duruşması 13 Aralık 2019’da görüldü. Duruşma sonundan mahkeme heyeti Kanbal’ın beraatına hükmetti.


Kenan Arslanboğan (başkan), Burçin Sağlam Aykaç ve Canan Çetinkaya (üyeler) ve Fehmi Gedik (savcı) yerini aldı.

Hakim, Ceza Muhakemesi Kanunu 216 uyarınca ilk sözü iddia makamına verdi. Savcı, Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) “Terör örgütü propagandası” suçunu düzenleyen 7/2., Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Zincirleme suç”u düzenleyen 43/1. ve “Belli haklardan yoksun bırakma”yı düzenleyen 53. maddeleriyle yargılanan Kanbal’ın TCK’nın “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçunu düzeneyen 301/4 fıkrası gereğince yargılanması için Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izni talep ettiğini belirtti. Savcı bakanlığın bu talebe, dosya içeriğinin 301/4 kapsamında değerlendirilemeyeceği yönünde görüş bildirdiğini söyledi. Savcı devamla, Kanbal’ın sosyal medya paylaşımları ve yaptığı haberlerin gazetecilik faaliyeti kapsamında değerlendirilmesini ve davadan beraat etmesi yönünde görüş bildirdi.

Ardından söz alan Kanbal, paylaşımlarının gazetecilik faaliyeti kapsamında ele alınması gerektiğini savunarak dosya savcısına katıldığını ve beratini istediğini söyledi.

Avukat Erdal Kuzu, savcıya katılarak Kanbal’ın beraat talep etti.


Duruşma Öncesi

Saat 11.30’da başlaması öngörülen duruşma, 13.40’da başladı. Gecikme sebebi açıklanmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonunun kapısına asılan bilgi notuna göre aynı gün 14 dava görüldü. Yaklaşık 200 metrekarelik bir salonda duruşma yapıldı. Mahkeme heyeti, avukat ve izleyiciler için ayrılan alanlar yeterliydi. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) kullanılan salonda bağlantı sırasında problem yaşanmadı.

Duruşmaya Katılım

Davanın 3. duruşmasına Kanbal ve avukatları Erdal Kuzu, Tahar Erdem Mardin’den Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) marifetiyle katıldılar. Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneğinden bir temsilci ve ben gazeteci/gözlemci olarak takip ettik.


Mahkeme heyeti karar vermek için 2-3 dakika süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrasında hakim, sanığa isnat edilen suçların 301 maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceğini Ahmet Kanbal’ın davadan beraat ettiğine hüküm verdi.

3. Standing - March 19, 2019


Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, 8 Şubat 2018’de gözaltına alındı. Bir günlük gözaltı sonrası sevkedildiği mahkemece serbest bırakıldı.

Hakkındaki iddianame Cumhuriyet Savcısı Erol Sümer tarafından 26 Mart 2018’de tamamlandı. 3 sayfalık iddianamede Kanbal’ın Twitter hesabından yaptığı 33 paylaşım delil olarak gösterildi. Paylaşımların tamamı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde yer alan Afrin’e dönük başlattığı 20 Ocak 2018’de başlattığı “Zeytin Dalı Hareketi” operasyonu ile ilgiliydi. Dava kapsamında Kanbal’ın “zincirleme bir şekilde basın yayın yoluyla örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılması talep edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce iddianamenin kabul edilmesiyle birlikte hakkında “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açıldı.

Davanın ilk duruşması 20 Kasım 2018 günü görüldü. Duruşmada Kanbal, yaptığı paylaşımların gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu belirtti:

“Bunlar suç olarak görülemez. İddianameyi hazırlayan savcı tweetlerdeki haberleri okusa, bunların haber olduklarını görürdü. Yargılansam da barış gazeteciliği yapmaya devam edeceğim. Gazetecilik korku değil, cesaret işidir.”

Duruşmada savcı Kanbal’ın “Basın yayın yoluyla zincirleme örgüt propagandası yapmak” suçlaması yönünde mütaala verdi. Duruşma esas hakkındaki mütaalaya karşı ek savunma talebinin kabul edilmesiyle 26 Şubat 2019’a bırakıldı.

Davanın son duruşmasında isnat edilen suçların TCK 301 maddesi kapsamına alınması için Adalet Bakanlığı’na dosyanın gönderilmesine karar verdi. Adalet Bakanlığı’ndan gelecek olan cevap doğrultusunda davanın seyri belirlenecek.


Mahkeme heyeti Kenan Arslanboğan başkanlığında üye hakimler Burçin Sağlam Aykaç ve Canan Çetinkaya’dan oluştu. Mahkeme başkanı, CMK 216 uyarınca ilk sözü iddia makamına verdi. Savcı, yazılı olarak verdiği mütalaayı tekrar ettiğini ifade etti. Ardından söz alan Ahmet Kanbal, paylaşımlarının gazetecilik faaliyeti kapsamında ele alınması gerektiğini savundu.

Kanbal, davanın ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırı olduğunu söyleyerek beraatını talep etti.

Avukat Erdal Kuzu, mahkemenin yetkisiz olduğunu ifade ederek Kanbal’ın adresinin Mersin’de olduğunu bu yüzden duruşmanın Mersin Ağır Ceza mahkemesinde görülmesi gerektiğini ifade etti. Mahkeme başkanı CMK 18. madde uyarınca bu itirazı ret ettiğini söyledi. Kuzu, Kanbal’ın paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında ve gazetecilik faaliyeti olduğunu söyledi. Paylaşımlarının şiddet ve cebir içermediğini mevcut siyasal iktidarı eleştiren paylaşımlarının ise suç olmadığını söyledi. Beraat talep etti.

Avukat Ali Kahraman ise gazetecilerin hükümeti öven paylaşımlar yapmak zorunda olmadığını ifade etti. Kanbal’ın paylaşımlarında suç teşkil eden her hangi bir açıklamanın olmadığını söyledi. Beraat talep etti.


Mahkeme heyeti ara karar öncesi yaklaşık 10 dakika süren bir toplantı aldı. Toplantı sonrasın da hakim, sanığa isnat edilen suçların 301 maddesi kapsamına alınması için Adalet Bakanlığı’na dosyanın gönderilmesine karar verdi.

Adalet Bakanlığından gelecek olan cevap doğrultusunda davanın seyri belirlenecek.


Duruşma Öncesi

Saat 13.30’da başlaması öngörülen duruşma, 14.27’de başladı. Gecikme sebebi sorulduğunda mübaşir, iş yükünün arttığını söyledi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonunun kapısına asılan bilgi notuna göre bugün 15 dava görüldü. Yaklaşık 200 metrekarelik geniş bir salonda duruşma yapıldı. Mahkeme heyeti, avukat ve izleyiciler için ayrılan alanlar yeterliydi. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) kullanılan salonda bağlantı sırasında problem yaşanmadı.

Duruşmaya Katılım

Kanbal’ın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasına Kanbal ve avukatları Erdal Kuzu, Ali Kahraman Mardin’den Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBIS) marifetiyle katıldılar. Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneğinden bir temsilci ve gazeteci/gözlemci olarak ben takip ettik. İzleyici yoktu.

Genel Gözlemler

Duruşma bir saat geç başladı. Daha önce görülen duruşmalarda savunmalar ve deliller toplandığı için duruşma da önceki savunmalar tekrarlandı. Duruşma sırasında gergin bir atmosfer yoktu. Hakim duruşma sonrasında gazeteci ve gözlemcilerin talebi olduğu halde duruşma tutanağını vermedi. Dava 35 dakika sürdü. Duruşma sonrasında tutanak, gözlemci ve gazetecilere verilmedi.

2. Standing - Feb. 26, 2019


Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, 8 Şubat 2018’de gözaltına alındı. Bir günlük gözaltı sonrası sevkedildiği mahkemece serbest bırakıldı.

Hakkındaki iddianame Cumhuriyet Savcısı Erol Sümer tarafından 26 Mart 2018’de tamamlandı. 3 sayfalık iddianamede Kanbal’ın Twitter hesabından yaptığı 33 paylaşım delil olarak gösterildi. Paylaşımların tamamı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin kuzeyinde yer alan Afrin’e dönük başlattığı 20 Ocak 2018’de başlattığı “Zeytin Dalı Hareketi” operasyonu ile ilgiliydi. Dava kapsamında Kanbal’ın “zincirleme bir şekilde basın yayın yoluyla örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılması talep edildi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce iddianamenin kabul edilmesiyle birlikte hakkında “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açıldı.

Davanın ilk duruşması 20 Kasım 2018 günü görüldü. Duruşmada Kanbal, yaptığı paylaşımların gazetecilik faaliyeti kapsamında olduğunu belirtti:

“Bunlar suç olarak görülemez. İddianameyi hazırlayan savcı tweetlerdeki haberleri okusa, bunların haber olduklarını görürdü. Yargılansam da barış gazeteciliği yapmaya devam edeceğim. Gazetecilik korku değil, cesaret işidir.”

Duruşmada savcı Kanbal’ın “Basın yayın yoluyla zincirleme örgüt propagandası yapmak” suçlaması yönünde mütaala verdi. Duruşma esas hakkındaki mütaalaya karşı ek savunma talebinin kabul edilmesiyle 26 Şubat 2019’a bırakılmıştı.Next Trial: March 19, 2019, 3 p.m.


Aynı gün 17 farklı duruşma için duruşmanın görülmesi için gün verilmişti. Ahmet Kanbal’ın duruşması 16’ıncı sıradaydı ve 14.10 saati belirlenmişti. Ancak duruşma gecikmeli olarak saat 14:48’de başladı.

Mahkeme heyeti Kenan Arslanboğan başkanlığında üye hakimler Burçin Sağlam Aykaç ve Canan Çetinkaya’dan oluştu.

Duruşma savcı Fehim Gedik’in önceki celsede sunduğu mütaalasını tekrar etmesiyle başladı.
Daha sonra Kanbal, mütaalanın kendisine ulaşmadığı gerekçesiyle savunmasını hazırlamak için yeniden ek süre talebinde bulundu:

“Yaptığım gazetecilik faaliyetidir. Yorumlar da gazetecilik kimliği gereği yaptığım paylaşımlardır. Bir suç olduğunu düşünmüyorum. Bu paylaşımların suçlama konusu yapılması konjektüreldir. Mütalaaya ulaşamadım. Bu nedenle savunma yapmak için ek süre istiyorum.”

Daha sonra Kanbal’ın avukatı Erdal Kuzu da dosyaya yeni vekalet sunduğunu belirterek, savunma için ek süre talebinde bulundu.

Mahkeme başkanının “UYAP’tan ulaşamadınız mı? Yazılıydı, taranmış olması gerekiyor” diyerek sözünü kesmesi üzerine Kuzu, yeni vekalet sunacağını ve mütaalaya ulaşamadığını tekrar etti.

Mahkeme başkanı ek sürenin daha önce verildiğini, durumu kendilerine önceden bildirmesi gerektiğini söyledi.

Kuzu ek süre talebini yineledi.


Beş dakika süren duruşmanın sonunda mahkeme heyeti müzakere yapmadan ara kararını açıkladı. Savunma için ek süre talebi kabul edilerek, bir sonraki duruşma 19 Mart 2019 saat 15:00’e bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği İzmir Adliyesi’ne X-Ray cihazlarının konulduğu arama noktasından geçildikten sonra girildi. Duruşma salonu ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu binanın üçüncü katındaydı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü 2. Ağır Ceza Mahkemesi “terör” suçlamalarına bakan bir mahkemeydi. Salon oldukça büyük bir duruşma salonuydu. 80 kişilik izleyicisi sırası vardı. Salonda SEGBİS bağlantısı için iki adet ekran konulmuştu. Duruşma salonu havalandırılmış ve temiz bir salondu.

Duruşmaya Katılım

Kanbal, Mardin’de ikamet ettiği için duruşmaya kendi talebi doğrultusunda SEGBİS aracığıyla Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden katıldı. Kanbal’a avukatı Erdal Kuzu da SEGBİS salonunda eşlik etti.

İzmir’deki duruşma salonunda ise duruşmayı izlemek için katılan dört gazeteci dışında izleyici ve avukat yoktu. Salonda bir polis memur vardı.

Genel Gözlemler

Duruşma SEGBİS bağlantısı nedeniyle gecikmeli olarak başladı. Bilgisayar kullanımı için heyetten izin alınmak durumunda kalındı. Mahkeme başkanı da görüntü ve ses kaydı alınmaması uyarısında bulunarak, izin verdi. SEGBİS bağlantısını kurulması için beklenildiği sırada mahkeme başkanının salondaki gazetecilere dönerek, “Burada hangi basın var?” diyerek sorması dikkat çekti. Mahkeme heyeti ve duruşma savcısı bir önceki duruşmada görev alan isimlerdi.

Ahmet Kanbal - Social Media Trial (Indictment)

Ahmet Kanbal - Social Media Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Ahmet Kanbal - Social Media Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)