Ali Ahmet Böken

Ali Ahmet Böken - TRT Trial

TRT Haber Kanal Koordinatörü Ali Ahmet Böken, 11 Ağustos 2016’da gözaltına alındı.

8 gün gözaltına alındı. Böken, daha sonra Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, gözaltı koşullarını anlattı. Buna göre Böken, 10 metrekare genişliğinde, 3-4 kişinin kalabileceği hücrede 15-16 kişi ile birlikte kaldı. Ailesi veya dışarıdan hiçbir kimseyle görüştürülmedi.

Daha gözaltındayken, 15 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile TRT’deki görevinden ihraç edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, gözaltı sürecinin ardından FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanmasını istedi. Böken, 18 Ağustos 2016 tarihinde, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’ndeki ifadesinde, FETÖ üyesi olmadığını, bu örgütle hiçbir irtibatının olmadığını dile getirdi.

Aleyhindeki tanık ifadelerini de reddetti. TRT’de görev yaptığı süre boyunca örgüt üyeliğini kuruma yerleştirme ve kadrolaşma yönünde hiçbir gayret sarf etmediğini belirtti.

Böken, 18 Ağustos 2016’da tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderildi.

Hakkındaki iddianame 18 Nisan 2017 tarihinde tamamlandı. İddianame, Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 29 Nisan 2017 tarihinde kabul edildi.

Ali Ahmet Böken hakkındaki iddianame, 18 Nisan 2017’de tamamlandı.

İddianamede, sayfalar boyunca, FETÖ’nün hiyerarşik yapısı, amacı, haberleşme yöntemleri anlatıldı.

İddianamede, Böken ile ilgili suçlamalara geçilmeden önce “FETÖ mensuplarının TRT’ye nasıl sızdığının” anlatılması dikkat çekti. Bu bölümde, FETÖ’nün 400 muhabirle kuruma “sızdığı” öne sürüldü. “400 muhabirin haber değeri olmayan metinler karşılığında para aldığı, alınan paraların da “himmet” yani örgüte yardım olarak toplandığı” ileri sürüldü. 2015 Aralık ayında dağıtılan TRT Müzik takviminde 15 Temmuz gününün resmi tatil olarak yer aldığı iddia edildi.

İddianamede Böken’in cep telefonunda ByLock programının tespit edildiği iddia edildi. Yazışma içeriklerine göre Böken’in örgüt içinde, tarafsız kamu yayıncılığı görev ve anlayışı dışında örgüt yararına faaliyetlerde bulunduğu öne sürüldü.

Böken’in ayrıca “FETÖ’nün finans kuruluşu olduğu” olduğu iddia edilen Bank Asya’daki hesap hareketlerinin, örgüte destek çerçevesinde olduğu ileri sürüldü.

İddianamede Böken’in, FETÖ’nün üst düzey yöneticilerinden olduğu iddia edilen bir kişiyle iletişim halinde olduğu iddia edildi.

İddianamede, Böken aleyhine 7 tanığın “bilgi sahibi” olarak beyanlarına da yer verildi. Bu kişiler ifadelerinde, Böken’in, “örgütün TRT içindeki yapılanmasında aktif rol oynadığını”, “TRT Haber kanalının örgütün amacı doğrultusunda yayın yapmasını sağladığını” iddia ettiler. Bilgisine başvurulanların isimlerinin açık şekilde yazılması ise dikkat çekti.

Bir beyanda şu ifadeler yer aldı:
“FETÖ terör örgütünün medyadaki etkin isimlerinden Ahmet Böken’in yönetimce haber dairesi başkanlığına getirilmesi ile haber dairesinin tüm kadroları FETÖ terör örgütü kadroları ile doldurulmuştur.”

Böken hakkındaki iddianame, 29 Nisan 2017 tarihinde, Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yargılama Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütüldü.

TRT Haber Kanal Koordinatörü Ali Ahmet Böken, yargılama süreci boyunca aleyhine ifade veren tanık beyanlarını kabul etmedi. TRT’de çalıştığı dönemde hızla yükselmediğini, emeği ve çalışmalarıyla bulunduğu yerlere geldiğini söyledi. Kurumda örgütsel kadrolaşma yapmadığını, TRT yayınlarını örgütün amaçları doğrultusunda yaptırmadığını ifade etti. ByLock kullanmadığını, ByLock mesaj içeriklerinin kendisine ait olmadığını belirtti ve beraat talep etti.

Böken 23 Ocak 2018 tarihli duruşmada 19 aydır tutukluydu. Duruşma savcısı Necati Kayaközü, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Böken’in Bylock ve KakaoTalk programlarını kullandığı iddia edildi. Mütalaada Böken’in TRT’nin haber ve yayınlarını FETÖ’nün amacı doğrultusunda şekillendirdiği öne sürüldü. Mütalaada, Böken’e “silahlı örgüt üyeliği” suçlamasını yöneltildi. Böken’in 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını istendi. Böken’e esas hakkındaki mütalaa karşısında savunması için süre verildi. Duruşma 3 Nisan 2018’e ertelenirken, Böken’in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Yargılamanın son duruşması 3 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Duruşma savcısı Necati Kayaközü
esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı.

Böken, esas hakkındaki savunmasında, suç işlemediğini söyledi. Bylock kullanmadığını, KakaTalk programını ise kullandığını ancak bunun örgütsel faaliyet için olmadığını dile getirdi. Böken, “ülkeye hizmet etmekten başka bir şey yapmadım” dedi.

“FETÖ/PDY isimli silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapısı içerisine dahil olmak suretiyle üzerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediği…”
Mahkeme, Böken’i “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Kararda, Böken’in ByLock programını yoğun bir şekilde kullandığı öne sürüldü. Tanık beyanlarının da Böken’in örgüt üyesi olduğunu gösterdiğinin iddia edildiği kararda, şu ifadeler kullanıldı:

“FETÖ/PDY isimli silahlı terör örgütünün hiyerarşik yapısı içerisine dahil olmak suretiyle üzerine atılı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediği…”

Dosya istinaf mahkemesinde…

Anayasa Mahkemesi Süreci

Böken, hakkında 9 yıl 9 ay hapis cezasının verilmesinin ardından, 7 Haziran 2017’de Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Yüksek Mahkeme, Böken’in haklarının ihlal edildiği yönündeki başvurunu 12 Aralık 2018 tarihli kararı ile reddetti.

Mahkeme Böken’in tutukluluğunun makul süreyi aştığı, tutukluluk kararını veren sulh ceza hakimliklerinin bağımsız ve tarafsız olmadığı, ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiği iddialarını reddetti.

Ali Ahmet Böken - TRT Trial (Indictment)

Ali Ahmet Böken - TRT Trial (The Constitutional Court's Judgement)