Ali Ergin Demirhan

Ali Ergin Demirhan - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Önleme Şube Müdürlüğü, 16 Ekim 2018’de, “sendika org” internet haber sitesi editörü Ali Ergin Demirhan hakkında inceleme başlattı.

Polis tarafından başlatılan inceleme, herhangi bir şikayet veya suç duyurusuna değil, “Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Önleme Şube Müdürlüğü görevlilerince, sosyal medyada yürütülen sanal devriye hizmetleri esnasında, hesabında suç unsuru oluşturabilecek paylaşımlar olduğu” iddiasına dayandırıldı.

Emniyet, Demirhan’ın sosyal medya hesabında yaptığı incelemenin raporunu 17 Kasım 2018’de savcılığa iletti.

Demirhan, hakkındaki soruşturma kapsamında gözaltına alınmadı. Emniyete, ifade vermeye çağrıldı. “Paylaşımlarında Cumhurbaşkanının isminin ya da sıfatının geçmediğini, Cumhurbaşkanına hakaret kastı ile hareket etmediğini” söyledi.

Türk Ceza Kanunu’na göre, bir kişi hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile dava açılabilmesi için Adalet Bakanı’nın izni gerekiyor. Demirhan için gereken izin, 2 Mayıs 2019 tarihinde alındı.

Demirhan hakkındaki iddia 2 Eylül 2019 tarihinde tamamlandı.

“Sendika org” internet haber sitesi editörü Ali Ergin Demirhan hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 2 Eylül 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “mağdur” olarak yer aldı.

İddianamede, Demirhan’ın; Ocak 2018 ile Kasım 2018 tarihleri arasında kendisine ait sosyal medya hesabından yaptığı altı paylaşım sıralandı.

Demirhan’ın, editörü olduğu “sendika org” internet haber sitesindeki bir haberi “Faşizmin ‘üst yapısı’ kurulmuş olsa da alt yapısı henüz sağlamlaştırılmamıştır. Saray bütün çabasını buna yoğunlaştırıyor” yorumu ile paylaştığı belirtildi.

Paylaşımlardan biri de iddianameye, “Kendi kendini yönetmesini bilen milyonlarca yerli çapulcu, diktatör bozuntusuna isyan etmiştik. Hepimiz Gezi’deydik ve çok güzeldi” ifadeleri ile aktarıldı.

Demirhan, iddianamede; Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesi uyarınca “Cumhurbaşkanına hakaret etmekle” suçlandı. Bir yıldan dört yıla kadar hapsi istendi. Ancak “Cumhurbaşkanına hakaret suçunun alenen işlendiği” iddia edildi. Hakkında istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 299/2 maddesi uyarınca altıda bir oranında artırılması istendi. Bir yıl iki aydan dört yıl sekiz aya kadar hapsi talep edildi. “Alenen işlendiği iddia edilen Cumhurbaşkanına hakaret suçunun bir de zincirleme şekilde işlendiği” öne sürüldü. Hakkında istenen hapis cezasının bir de Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi.

Sonuç olarak Demirhan hakkında, “zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçlaması ile bir yıl beş ay 15 günden sekiz yıl iki aya kadar hapis cezası istendi.

Demirhan’ın bir de Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“Sendika org” internet haber sitesi editörü Ali Ergin Demirhan’ın yargılanmasına, 30 Mart 2020 tarihinde, İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlanacaktı.

Ancak, duruşma; koronavirüs pandemisi karşısında Türkiye’de alınan önlemler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması 8 Temmuz 2020 tarihinde görüldü. Hakimin değişmediği gözlendi. Demirhan ve avukatı, duruşmaya katılmadı. Bu yüzden mahkeme, Demirhan hakkında zorla getirme kararı çıkardı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın duruşmaya katılmayan avukatları, yargılamaya katılmayı talep etti. Talep kabul edildi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 6 Kasım 2020 tarihinde görüldü. Hakimin değişmediği gözlendi. Demirhan, duruşmaya; avukatı Tuba Güneş ile birlikte katıldı.

Demirhan, ilk savunmasını bu duruşmada yaptı. Paylaşımlarında “hakaret kastının” olmadığını dile getirdi. İddianameye aktarılan paylaşımlarını tek tek açıkladı. Paylaşımlarından birinde Erdoğan’ın adının geçmediğini, bir diğerindeki ifadelerinin ise Erdoğan’ın şahsına yönelik olmadığını belirtti. Bir başka paylaşımı için ise “Burada Erdoğan’a eleştirim dahi yoktur” dedi.

Suçlamaları reddeden Demirhan, hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Hakkında verilecek olası bir ceza kararında ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Demirhan’ın avukatı Tuba Güneş, paylaşımlarda “Cumhurbaşkanı makamına herhangi bir eleştiri olmadığını” dile getirdi. “AKP Genel Başkanı’nın politik faaliyetlerine ilişkin bir eleştiridir. Tüm tweet’ler ifade özgürlüğü ve politik eleştiri kapsamında ele alınmalıdır” dedi, Demirhan’ın beraatini talep etti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Demirhan’ın, iddianamede olduğu gibi; “zincirleme şekilde, Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçlaması ile cezalandırılması istendi.

Demirhan, esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunmasında; “Hakaret suçlamasının zorlama bir yorum olduğunu” düşünüyorum. Hakaret yoktur, eleştiri ve tespit vardır” dedi.

Demirhan’ın avukatı Tuba Güneş ise mütalaa karşısındaki savunmasında, “Hangi kelimenin hakaret olduğu, hangi kelimenin olmadığı açıklanmamıştır. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bir tweet ile saygınlığının zedelenmesi beklenemez” dedi. Eleştirilerin AKP Genel Başkanı’nın politik faaliyetleri ile ilgili olduğunu, Cumhurbaşkanlığı makamının faaliyetlerine ilişkin olmadığını belirtti. Demirhan hakkında beraat kararı verilmesini, aksi bir durumda ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Mahkeme, kararını açıkladı.

Demirhan, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Hakaret suçunun alenen işlendiğine” karar verildi. Cezanın altıda bir oranında artırılmasına karar verildi. Demirhan hakkındaki hapis cezası bir yıl iki ay hapis cezasına çıkarıldı.

“Alenen işlendiğine karar verilen hakaret suçunun zincirleme şekilde işlendiği” değerlendirildi. Cezanın bir de dörtte bir oranında arttırılmasına karar verildi. Hapis cezası bir yıl beş ay 15 gün hapis cezasına çıkarıldı.

Mahkeme, yargılama sürecindeki olumlu davranışları göz önünde bulundurularak, Türk Ceza Kanunu’nun 62. maddesi uyarınca altıda bir oranında indirildi.

Sonuç olarak Demirhan, “zincirleme şekilde; Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçlaması ile bir yıl iki ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Demirhan hakkında verilen cezanın; Türk Ceza Kanunu’ndaki öngörülen alt sınırdan verildiğini açıkladı.

Cezaya ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmedi. Bu karar, “Demirhan hakkında daha önce verilen bir hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiği” gerekçesine dayandırıldı.

Ancak Demirhan hakkında verilen ceza ertelendi.

Ali Ergin Demirhan - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial (Minutes of the Hearing)

Ali Ergin Demirhan - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.