Ali Ergin Demirhan

Ali Ergin Demirhan - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Önleme Şube Müdürlüğü, 16 Ekim 2018’de, “sendika org” internet haber sitesi editörü Ali Ergin Demirhan hakkında inceleme başlattı.

Polis tarafından başlatılan inceleme, herhangi bir şikayet veya suç duyurusuna değil, “Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Önleme Şube Müdürlüğü görevlilerince, sosyal medyada yürütülen sanal devriye hizmetleri esnasında, hesabında suç unsuru oluşturabilecek paylaşımlar olduğu” iddiasına dayandırıldı.

Emniyet, Demirhan’ın sosyal medya hesabında yaptığı incelemenin raporunu 17 Kasım 2018’de savcılığa iletti.

Demirhan, hakkındaki soruşturma kapsamında gözaltına alınmadı. Emniyete, ifade vermeye çağrıldı. “Paylaşımlarında Cumhurbaşkanının isminin ya da sıfatının geçmediğini, Cumhurbaşkanına hakaret kastı ile hareket etmediğini” söyledi.

Türk Ceza Kanunu’na göre, bir kişi hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile dava açılabilmesi için Adalet Bakanı’nın izni gerekiyor. Demirhan için gereken izin, 2 Mayıs 2019 tarihinde alındı.

Demirhan hakkındaki iddia 2 Eylül 2019 tarihinde tamamlandı.

“Sendika org” internet haber sitesi editörü Ali Ergin Demirhan hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 2 Eylül 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “mağdur” olarak yer aldı.

İddianamede, Demirhan’ın; Ocak 2018 ile Kasım 2018 tarihleri arasında kendisine ait sosyal medya hesabından yaptığı altı paylaşım sıralandı.

Demirhan’ın, editörü olduğu “sendika org” internet haber sitesindeki bir haberi “Faşizmin ‘üst yapısı’ kurulmuş olsa da alt yapısı henüz sağlamlaştırılmamıştır. Saray bütün çabasını buna yoğunlaştırıyor” yorumu ile paylaştığı belirtildi.

Paylaşımlardan biri de iddianameye, “Kendi kendini yönetmesini bilen milyonlarca yerli çapulcu, diktatör bozuntusuna isyan etmiştik. Hepimiz Gezi’deydik ve çok güzeldi” ifadeleri ile aktarıldı.

Demirhan, iddianamede; Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesi uyarınca “Cumhurbaşkanına hakaret etmekle” suçlandı. Bir yıldan dört yıla kadar hapsi istendi. Ancak “Cumhurbaşkanına hakaret suçunun alenen işlendiği” iddia edildi. Hakkında istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 299/2 maddesi uyarınca altıda bir oranında artırılması istendi. Bir yıl iki aydan dört yıl sekiz aya kadar hapsi talep edildi. “Alenen işlendiği iddia edilen Cumhurbaşkanına hakaret suçunun bir de zincirleme şekilde işlendiği” öne sürüldü. Hakkında istenen hapis cezasının bir de Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi.

Sonuç olarak Demirhan hakkında, “zincirleme şekilde Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçlaması ile bir yıl beş ay 15 günden sekiz yıl iki aya kadar hapis cezası istendi.

Demirhan’ın bir de Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“Sendika org” internet haber sitesi editörü Ali Ergin Demirhan’ın yargılanmasına, 30 Mart 2020 tarihinde, İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlanacaktı.

Ancak, duruşma; koronavirüs pandemisi karşısında Türkiye’de alınan önlemler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması 8 Temmuz 2020 tarihinde görüldü. Hakimin değişmediği gözlendi. Demirhan ve avukatı, duruşmaya katılmadı. Bu yüzden mahkeme, Demirhan hakkında zorla getirme kararı çıkardı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın duruşmaya katılmayan avukatları, yargılamaya katılmayı talep etti. Talep kabul edildi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 6 Kasım 2020 tarihinde görüldü. Hakimin değişmediği gözlendi. Demirhan, duruşmaya; avukatı Tuba Güneş ile birlikte katıldı.

Demirhan, ilk savunmasını bu duruşmada yaptı. Paylaşımlarında “hakaret kastının” olmadığını dile getirdi. İddianameye aktarılan paylaşımlarını tek tek açıkladı. Paylaşımlarından birinde Erdoğan’ın adının geçmediğini, bir diğerindeki ifadelerinin ise Erdoğan’ın şahsına yönelik olmadığını belirtti. Bir başka paylaşımı için ise “Burada Erdoğan’a eleştirim dahi yoktur” dedi.

Suçlamaları reddeden Demirhan, hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Hakkında verilecek olası bir ceza kararında ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Demirhan’ın avukatı Tuba Güneş, paylaşımlarda “Cumhurbaşkanı makamına herhangi bir eleştiri olmadığını” dile getirdi. “AKP Genel Başkanı’nın politik faaliyetlerine ilişkin bir eleştiridir. Tüm tweet’ler ifade özgürlüğü ve politik eleştiri kapsamında ele alınmalıdır” dedi, Demirhan’ın beraatini talep etti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Demirhan’ın, iddianamede olduğu gibi; “zincirleme şekilde, Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçlaması ile cezalandırılması istendi.

Demirhan, esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunmasında; “Hakaret suçlamasının zorlama bir yorum olduğunu” düşünüyorum. Hakaret yoktur, eleştiri ve tespit vardır” dedi.

Demirhan’ın avukatı Tuba Güneş ise mütalaa karşısındaki savunmasında, “Hangi kelimenin hakaret olduğu, hangi kelimenin olmadığı açıklanmamıştır. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bir tweet ile saygınlığının zedelenmesi beklenemez” dedi. Eleştirilerin AKP Genel Başkanı’nın politik faaliyetleri ile ilgili olduğunu, Cumhurbaşkanlığı makamının faaliyetlerine ilişkin olmadığını belirtti. Demirhan hakkında beraat kararı verilmesini, aksi bir durumda ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Mahkeme, kararını açıkladı.

Demirhan, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

“Hakaret suçunun alenen işlendiğine” karar verildi. Cezanın altıda bir oranında artırılmasına karar verildi. Demirhan hakkındaki hapis cezası bir yıl iki ay hapis cezasına çıkarıldı.

“Alenen işlendiğine karar verilen hakaret suçunun zincirleme şekilde işlendiği” değerlendirildi. Cezanın bir de dörtte bir oranında arttırılmasına karar verildi. Hapis cezası bir yıl beş ay 15 gün hapis cezasına çıkarıldı.

Mahkeme, yargılama sürecindeki olumlu davranışları göz önünde bulundurularak, Türk Ceza Kanunu’nun 62. maddesi uyarınca altıda bir oranında indirildi.

Sonuç olarak Demirhan, “zincirleme şekilde; Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçlaması ile bir yıl iki ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, Demirhan hakkında verilen cezanın; Türk Ceza Kanunu’ndaki öngörülen alt sınırdan verildiğini açıkladı.

Cezaya ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmedi. Bu karar, “Demirhan hakkında daha önce verilen bir hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiği” gerekçesine dayandırıldı.

Ancak Demirhan hakkında verilen ceza ertelendi.

Ali Ergin Demirhan - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial (Minutes of the Hearing)

Ali Ergin Demirhan - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Ali Ergin Demirhan – “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

“sendika org” internet haber sitesinin sosyal medya paylaşımları 13 Eylül 2017 tarihinde, emniyete, e-posta yoluyla ihbar edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, ihbar üzerine, “sendika org” internet haber sitesinin sosyal medya paylaşımları üzerinde soruşturma başlattı.

Sitenin editörü Ali Ergin Demirhan, Ocak 2018 ve Mart 2018 tarihleri arasında yayımlanan haberler ve haberlere ilişkin paylaşımlar üzerinden “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı.

Demirhan, soruşturma kapsamında gözaltına alınmadı.

Demirhan hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasının yanı sıra “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla da soruşturma açıldı. Ancak, savcılık, takipsizlik kararı vererek soruşturma dosyasını kapattı.

“Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan soruşturma ise 15 Ekim 2018 tarihli iddianame ile tamamlandı.

“sendika org” internet haber sitesi editörü Ali Ergin Demirhan hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 15 Ekim 2018 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Demirhan’ın; “sendika org” internet sitesinin ve bu internet sitesine yönelik erişimin engellenmesi kararından sonra “sendika62 org” olarak yayınlanmaya devam eden sitenin sahibi ve editörü olduğu belirtildi.

Ocak 2018 ve Mart 2018 tarihleri arasında “sendika org” internet sitesinin sosyal medya hesabında paylaşılan haberler, Demirhan’ın aleyhinde delil olarak gösterildi. Haberlerin ve paylaşımların birçoğunun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentine yönelik askeri operasyonu ile ilgili olduğu görüldü. Paylaşılan haberlerin başlıkları, iddianameye şu ifadelerle aktarıldı:

. “HDP’den Afrin operasyonuyla ilgili açıklama: Türkiye halklarını yanıltıyorlar..”

. “Toplumsal muhalefetten Afrin açıklamaları: Sarayın savaşına karşı halkların barışı”

. “Afrin operasyonu madem yolunda gidiyordu, neden interaktif Suriye haritasına erişim engellendi.”

. “Barış çağrısı yapan EMP Bursa İl Başkanı Özaydın tutuklandı”

. “YPG, tankın vurulma görüntülerini yayınladı.”

. “TSK bombalamadık diyor, ama yayınladığı görüntüler Afrin’de hastane bombalandığını doğruluyor.”

İddianamede, paylaşımlarla; “operasyonun bir işgal gibi gösterilmeye çalışıldığı, operasyonu eleştirenler tutuklanıyormuş algısı yaratıldığı, terör örgütünün şiddet içerikli eylemlerinin övüldüğü” iddia edildi. “TSK’nın sivilleri hedef aldığı ve hastane bombaladığı şeklinde kamuoyunu yanlış yönlendirerek, PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerini meşru göstermeye çalışıldığı” ileri sürüldü.

Haber paylaşımı ve yorumlarıyla, Ali Ergin Demirhan’ın; “TSK’nın Afrin’e yönelik harekatını PKK-YPG terör örgütü lehine algı oluşturacak şekilde ve terör örgütünün eylemlerini meşru göstererek terör örgütü propagandası yapmak suçunu işlediği” iddia edildi.

İddianamede, Demirhan; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi. “Terör örgütü propagandası suçunun zincirleme şekilde işlediği” iddia edildi. Bu yüzden, istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılması talep edildi.

Hakkında, “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla toplamda, bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası istendi.

Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“sendika org” internet haber sitesi editörü Ali Ergin Demirhan hakkındaki yargılama, 6 Ekim 2020 tarihinde, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

İlk duruşmadan önce, Demirhan hakkındaki suçlamanın değiştirilmesine karar verildi. Demirhan, bu kez; Türk Ceza Kanunu’nun 299/1 maddesi uyarınca “Cumhurbaşkanına hakaret etmekle” suçlandı. Hakaret suçlamasının “alenen işlendiği” iddia edildi. Hakkında istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 299/2 maddesi uyarınca, altıda bir oranında artırılması istendi.

Böylece bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaya başlanan Ali Ergin Demirhan hakkında istenen cezası bir yıl iki aydan dört yıl sekiz aya kadar hapis talebine dönüştürüldü.

Türk Ceza Kanunu’nda bir kişi hakkında bu suçlama ile soruşturma yürütülebilmesi için Adalet Bakanı’nın izni gerekiyor. Demirhan’a “Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçlamasının yöneltilmesi için gereken bakanlık izni 10 Şubat 2020 tarihinde verildi.

Demirhan, ilk duruşmaya avukatı Tuba Güneş ile birlikte katıldı.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını ilk duruşmada açıkladı. Mütalaada, “Toplumsal muhalefetten Afrin açıklamaları: Sarayın savaşına karşı halkların barışı’ başlıklı haber içeriğinde ‘Yapılan açıklamalarda bu operasyonun Erdoğan’ın diktatörlüğünün inşa savaşı olduğu söylenerek barış, kardeşlik ve demokrasi için mücadeleyi hep birlikte büyütme çağrısı yapıldığı” şeklinde yorum yapıldığı belirtildi. Mütalaada, bu yorumun; “Cumhurbaşkanı’nın onur, şeref ve saygınlığını zedeleyici nitelikte olduğu” iddia edildi. Paylaşımın, “eleştiri sınırları içerisinde, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği” ileri sürüldü. Demirhan’ın, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret etmek” suçlaması ile cezalandırılması talep edildi.

Demirhan ve avukatına, esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunma için ek süre tanındı.

Yargılamanın ikinci duruşması 19 Kasım 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değiştiği gözlendi. Demirhan ve avukatı Nurgül Uzuntaş, mazeret dilekçesi sunarak, duruşmaya katılmadı.

Yargılamanın üçüncü duruşması 17 Mart 2021 tarihinde görüldü. Gazeteci Ali Ergin Demirhan duruşmada yaptığı savunmada, yaptığı paylaşımın iktidara yönelik siyasi bir eleştiri olduğunu söyledi. Demirhan, beraat talep etti.

Demirhan’ın avukatı Nurgul Uzuntaş, “Cumhurbaşkanına hakaret” davalarında daha önce mahkemelerin vermiş olduğu beraat kararlarını hatırlattı. Uzuntaş, “siyasi iktidarların ve tanınmış kişilerin ağır eleştirileri kaldırması gerektiği yönünde mahkeme kararları var” dedi.

Mahkeme heyeti, “Cumhurbakanına alenen hakaret” ettiği gerekçesiyle Demirhan’a 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, verdiği cezayı yedi bin TL adli para cezasına çevirdi.

3. Standing - March 17, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte, duruşma daha önceden belirlenen saatinden bir saat sonra başladı. Duruşmada gazeteci Ali Ergin Demirhan ile avukatları hazır bulundu.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini açıkladı. Duruşmada söz alan Demirhan, yaptığı paylaşımın iktidara yönelik siyasi bir eleştiri olduğunu söyledi. Demirhan, beraat talep etti.

Ardından söz alan Nurgul Uzuntaş, “Cumhurbaşkanına hakaret” davalarında daha önce mahkemelerin vermiş olduğu beraat kararlarını hatırlattı. Uzuntaş, “siyasi iktidarların ve tanınmış kişilerin ağır eleştirileri kaldırması gerektiği yönünde mahkeme kararları var” dedi. Uzuntaş, müvekkili Demirhan hakkında beraat talebinde bulundu.


Mahkeme heyeti, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması gerekçesiyle Demirhan’a bir yıl hapis cezası verdi. Suçun “aleni” işlendiğini ileri süren mahkeme, cezayı 1 yıl 2 aya çıkardı. TCK’nın 62. maddesi uyarınca cezada indirime giden mahkeme heyeti, cezayı 11 ay 20 gün hapis cezasına indirdi.

Mahkeme heyeti, verdiği cezayı yedi bin TL adli para cezasına çevirdi.


Duruşma Öncesi

Adliyeye girişler HES kodu sorgulaması ve ateş ölçümleri yapıldıktan sonra gerçekleşti. Adliye girişinde bir kalabalık yoktu. Duruşmanın olduğu katta her hangi bir engel bulunmuyordu. Gazeteci ve avukatlar duruşma salonunun önüne alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu genişti ve pandemi önlemleri alınmıştı. Az sayıda izleyici duruşma salonuna kabul edildi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı p24 takip etti.

2. Standing - Nov. 19, 2020


Yargılanan gazeteci Ali Ergin Demirhan, duruşma öncesinde avukatı Nurgül Uzuntaş ile birlikte mahkeme salonunun önündeydi.

Ancak, duruşma başlamadan önce, mahkeme heyetinin tüm üyelerinin koronavirüs pandemisine yakalandığı, yerlerine geçici olarak başka bir heyetin görevlendirildiği öğrenildi.

Bunun üzerine, Demirhan ve avukatı, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Duruşma savcısı, bir önceki duruşmada açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.


Mahkeme heyeti, Demirhan ve avukatına, esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunma için ek süre tanıdı.

Yargılamanın, 17 Mart 2021 tarihinde görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Yargılanan gazeteci Ali Ergin Demirhan ve avukatı, duruşma saatinde, mahkeme salonunun önündeydi. Ancak, mahkeme heyetinin tüm üyelerinin; koronavirüs pandemisine yakalandıkları ve bu yüzden yerlerine geçici olarak başka bir mahkeme heyetinin görevlendirildiği öğrenildi.

Bu yüzden, Demirhan ve avukatı, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu genişti. Koronavirüs pandemisi karşısında geliştirilen önlemler alınmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı takip eden basın mensubu veya gözlemci olmadı.

Genel Gözlemler

“Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile açılan davaların Asliye Ceza Mahkemeleri tarafından görülmesi gerekiyor. Bir önceki duruşmada, Ali Ergin Demirhan hakknıdaki suçlamanın “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası” değil, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” olmasına karar verilmişti. Esas hakkındaki mütalaa da bu suçlama doğrultusunda sunulmuştu. Bu durumda, mahkemenin de ağır ceza mahkemesi değil, asliye ceza mahkemesi olması gerekiyordu.

Mahkeme, görevsizlik kararı verip, dosyayı; bir asliye ceza mahkemesine yönlendirmediği için Demirhan’ın yargılamasına İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildiği öğrenildi.

Ali Ergin Demirhan – “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Minutes of the Hearing)

Ali Ergin Demirhan – “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Ali Ergin Demirhan – “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Ali Ergin Demirhan – “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.