Arafat Dayan

Arafat Dayan - Demokratik Ulus Newspaper Trial

Haftalık yayın yapan Demokratik Ulus Gazetesi hakkında Ekim-Kasım 2012’de yayımlanan beş ayrı sayısındaki haberler ve yazılar gerekçe gösterilerek soruşturma açıldı. Soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldü.

Soruşturma Basın Kanunu göz önünde bulundurularak, yayımlanan içeriklerden sorumlu olduğu gerekçesiyle gazetenin yazı işleri müdürü Arafat Dayan hakkında yürütüldü.

Soruşturma sonunda gazetede yayımlanan haber ve yazılar gerekçesiyle Dayan hakkında “örgüt propagandası yapmak” ve “örgütün yayınlarını basmak veya yayınlamak” suçlamasıyla beş ayrı iddianame hazırlandı.

Haftalık yayın yapan Demokratik Ulus Gazetesi’nin Ekim-Kasım 2012’de yayımlanan beş ayrı sayısındaki haberler gerekçe gösterilerek beş ayrı iddianame hazırlandı. İddianamelerin tamamı savcı Muammer Akkaş tarafından hazırlandı. Her biri iki sayfadan oluşan iddianamelerin beşi de 7 Ocak 2013’te tamamlanarak, mahkemeye sunuldu.

İddianamelerde gazetenin yazı işleri müdürü olan Arafat Dayan, Basın Kanunu kapsamında yayımlanan içeriklerden sorumlu olduğu gerekçesiyle sanık olarak yer aldı.

Gazete hakkında hazırlanan ilk iddianamede 25 Eylül-2 Ekim 2012 tarihli sayısında yayımlanan yazılarda “örgüt propagandası yapıldığı” gerekçesiyle soruşturma açıldığı kaydedildi. Bu kapsamda gazetenin 15. sayfasında; “HPG, Bayrak tepesine yönelik eylemin sonuçlarını açıkladı”, 18. sayfasında; “Kendinize güveniyorsanız hodri meydan!” başlıklı yazılarda Kürdistan İşçi Partisi’nin (Kürtçe: Partiya Karkerên Kurdistanê/PKK) açıklamalarına yer verildiği belirtildi. Yine gazetenin 24. sayfasında; “Yüreğimizin sesidir Botan”, 32. sayfasında; “Gerilla ve zaman” başlıklı yazılar ve içeriklerinde kullanılan fotoğraflarla “örgüt propagandası yapıldığı” değerlendirmesi yapıldı.
Gazetenin 8. Sayfasında ise “15. Yıl Mücadelesi” başlıklı yazı, içeriği itibariyle PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafına da yer verilerek kendisi hakkında “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan” ifadesinin kullanıldığı ve yazıda “örgüt propagandası yapmak” suçunun işlendiği savunuldu.

Akkaş’ın hazırladığı ikinci iddianamede ise gazetenin 9-14 Ekim 2012 tarihli sayısındaki yazı ve haberler suçlama konusu yapıldı. Bu kapsamda gazetenin 21-24. sayfasında; “Onuruna sahip çık” başlığı ve altındaki yazı, “komplolar bir biçimiyle sürüyor” ve “direniş komplo kadar büyük olmalı”, “halkımız tüm gücüyle ayağa kalkmalı”, 10. sayfasında; “Artık İmralı’da görüşme olmaz” başlıklı yazılarda, PKK yöneticilerinden Murat Karayılan ve Cemil Bayık’ın açıklamalarına yer verilerek, “örgütün açıklamalarını yayınlamak” suçunun işlendiği savunuldu.

Üçüncü iddianame ise 16-21 Ekim 2012 tarihli sayındaki haber ve yazılarla ilgili olarak hazırlandı. Bahse konu sayının 1. sayfasında; “Yeter artık DİYORUZ” başlığı ve altındaki yazı ile devamındaki 16., 17. ve 18.. sayfalardaki yazılarda, PKK yöneticisi Murat Karayılan’ın açıklamalarına yer verildiği belirti. 1. sayfasında; “Ulusal mücadelede tutarlı olmak lazım” başlığı ve altındaki yazı ile devamındaki 11. sayfadaki yazı ve 1. sayfasında; “Okullar kışlalardan daha tehlikelidir” başlığı ve altındaki yazı ile devamındaki 14. sayfadaki yazı ile “Kürdistan’daki TC okulları temerküz kamplarıdır” başlığıyla yayımlanan yazılar da “örgüt propagandası yapmak” suçunun işlendiği kaydedildi.

Dördüncü iddianame ise 30 Ekim-5 Kasım 2012 tarihli sayıdaki içeriklerle ilgili olarak hazırlandı. Bahse konu sayının 1. sayfasında; “Bu onurlu direnişe herkes sahip çıksın” başlıklı, 32. sayfasında; “Rojin yoldaşımız kararlı ve yürekli bir kadın militandı” başlıklı yazılar suçlama konusu yapıldı.

Beşinci ve son iddianamede ise 13-19 Kasım 2012 tarihli sayıdaki haber ve yazılar suçlama konusu yapıldı. Bu kapsamda bahse konu sayının 5. sayfasında; “Savaşta zafer, yaşamda özgürlük”, “Rojava devrimine sahip çıkmak”, “HPG yaşamını yitiren 8 gerillanın kimliğini açıkladı” başlıklı içerikler suçlamaya dayanak gösterildi.

Savcı Akkaş, haber ve yazılara dair değerlendirmelerin ardından tüm iddianamelerin son bölümünde aynı ifadelerle tespitler bulundu. Gazetenin yazı işleri müdürü olan Arafat Dayan’a yapılan tebligata rağmen Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmediği ve bu nedenle suça doğrudan iştirak ettiği savunuldu.

İddianamelerde, fikir ve düşünceyi ifade özgürlüğünün koruma altında bulunduğu ancak suçlama konusu yapılan yazılarda “terör örgütünün terör ve şiddet yöntemlerinin övücü bir dille anlatıldığı” iddiasıyla bunların düşünce özgürlüğü içerisinde değerlendirilemeyeceği kanaatine varıldı. Bu kapsamda Dayan’ın “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüt yayınlarını basmak veya yayınlamak” suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Demokratik Ulus Gazetesi’nin yazı işleri müdürü Arafat Dayan, hakkında hazırlanan beş farklı iddianame İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Dayan, mahkemeye iki sayfalık bir dilekçe sunarak, iddianameye konu olan yazıların kimler tarafından yazıldığını belirtti. Bu kapsamda eser sahiplerinin belli olmasından dolayı kendisinin sorumlu tutulamayacağını kaydetti.

Dayan, duruşmalara katılmadı. Sadece 23 Kasım 2013’te son duruşmaya katıldı. Duruşmada savcı Durmuş Yiğit, sunduğu esas hakkındaki mütalaada yayımlanan haberlerde “örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapıldığı” gerekçesiyle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyetinde Mustafa Bağarkası (başkan) ve üyeler Canel Rüzgar ile Hakan Dede görev aldı. Mahkeme heyeti, yayımlanan yazılar nedeniyle Dayan’ın “örgüt propagandası yapmak” suçunu işlediği kanaatiyle cezalandırılmasına karar verildi. Dayan’a Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinde düzenlenen “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 2 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti suçun basın yoluyla ve birden çok kez yapılmış olması nedeniyle cezada artırıma giderek beş yıla çıkardı.

Dayan’ın iyi hal durumunu göz önünde bulunduran heyet, cezayı 4 yıl 2 aya indirdi. Karar, temyiz için istinaf mahkemesine taşındı. Ancak istinaf mahkemesi, cezayı yerinde bularak, temyiz başvurusunu reddetti.

Cezanın infazı kapsamında tutulduğu İzmir Aliağa T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Yargı paketi kapsamında 7 Kasım 2019’da tahliye edildi.

Arafat Dayan - Demokratik Ulus Newspaper Trial (Indictment)

Arafat Dayan - Demokratik Ulus Newspaper Trial (Reasoned Judgement)