Aslı Ceren Aslan

Aslı Ceren Aslan - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial

Haftalık yayın yapan Özgür Gelecek Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü Aslı Ceren Aslan hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11 ayrı soruşturma açıldı. Gazetenin 2016 yılında yayımlanan değişik tarihli sayılarındaki haberler ve yazılar üzerinden “terör örgütü propagandası yapmak,” “suçu ve suçluyu övmek” ve “suç işlemeye tahrik etmekle” suçlandı.

Aslan, hakkında açılan 11 soruşturmada gözaltına alınmadı. İfade vermeye çağrıldı.

Hakkındaki dört ayrı soruşturma kapsamında 6 Haziran 2016 tarihinde verdiği ifadede, suçlama konusu yazıların e-posta üzerinden gazeteye geldiğini, yazıların haber değeri olduğu düşünüldüğü için yayınlandığını dile getirdi. Propaganda mahiyetinde içerik bulunmadığını ifade etti.

Hakkında açılan üç soruşturmada ise Aslan, Kasım 2015’ten itibaren gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olduğunu söyledi. Yazıların e-posta yoluyla geldiğini, “kimin gönderdiğini araştırmadıklarını” söyledi. Yazıların, haber niteliği taşıdığını, içeriğin düşünce özgürlüğü kapsamında kaldığını söyledi.

Bir soruşturmada ise Aslan’ın ifade vermeye çağrıldığı ancak savcılığa gitmediği belirtildi. Üç soruşturmada ise savunması alınmadı.

Açılan 11 soruşturma tamamlandı ve farklı tarihlerde iddianameye dönüştü.

Haftalık olarak yayımlanan Özgür Gelecek Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü ve editörü Aslı Ceren Aslan hakkında, 11 ayrı iddianame hazırlandı

Aslan, hakkındaki 11 iddianamede; sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevini yürüttüğü, haftalık Özgür Gelecek Gazetesi’nin 2016 yılında yayınmış sayılarındaki haberler ve yazılar üzerinden suçlandı.

İddianamelerden ilki 7 Haziran 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazetenin 24-30 Mart 2016 tarihli sayısında yayımlanan yazılara yer verildi. “Diz Çöktüremeyecekler,” “Kürt Ulusunun Savaşı Meşrudur. Bu Meşruluğa Gölge Düşürülmemelidir,” ve “Halkların Birleşik Devrimci Hareketine Yaklaşımımız” başlıklı haber ve yazıların içerikleri aktarıldı.

İkinci iddianame de 7 Haziran 2016 tarihinde tamamlandı. Bu iddianamede ise gazetenin 7-13 Nisan 2016 haftasında yayımlanan sayısındaki haber ve yazılara yer verildi. “Yasakları Tanımıyoruz, Sokaklar Halkındır,” “Sur ve Cizir’de Savaş Şantiyesi Olarak Kamulaştırma,” “Rojhat Ali Ezidi Halkımız için Mücadele Eden Devrimci Yoldaşımızdır,” “Bizi Bombalar Değil, Yılgınlık Yenilgiye Uğratır,” “Habur’un Öfkesi Büyüyor” ve “Direnişimizin de Hafızamızın da Yok Edilmesine İzin Vermeyeceğiz” başlıklı haber ve yazılar delil olarak gösterildi.

Aslan hakkındaki üçüncü iddianame de 7 Haziran 2016 tarihinde tamamlandı. Bu iddianamede ise, gazetenin 17-23 Mart 2016 haftasında yayımlanan sayısındaki haber ve yazılar aktarıldı. Aslan, “Gücümüz Birleşik Direnişimiz,” “Bilincimiz, İnancımız ve Yoldaşça Dayanışmamız Güç Kaynağımızdır” ve “Kürt Halkının Direniş Çizgisi: Ya Özgürlük, Ya Özgürlük” başlıklı haber ve yazılar gerekçe gösterilerek suçlandı.

Aynı tarihte tamamlanan dördüncü iddianamede ise gazetenin 10-16 Mart 2016 haftasında yayımlanan haber ve yazılar aktarıldı. “Aslolan Direniş Çizgisidir,” “Berna Yılmaz ve Çiğdem Yakşi ölümsüzlüğe uğurlandı” ve “Saldırılara Barikat, Katliamlara Hendek Olalım” başlıkları ile yayımlanan haber ve yazılar, suçlamalara delil olarak gösterildi.

Beşinci iddianame ise 21 Haziran 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, Aslan, gazetenin 20-26 Nisan 2016 tarihinde “Silapiya, Gever, Nisebin kuşatma ve katliamlara karşı direniyor” ve “Türkiye Kürdistanı’nı Anlama Rehberi: Cizir’e 3 Gidiş” başlıkları ile yayımlanan iki haber gerekçe göstererek suçlandı.

Altıncı iddianame de 21 Haziran 2016 tarihinde tamamlandı. Bu iddianamede de suçlamalara, gazetenin 27 Nisan - 3 Mayıs 2016 haftasında yayımlanan haber ve yazılar delil olarak gösterildi. “Cizir Halkı Yaralarını Sarıyor” ve “44 Yazında Hesap Sorma Bilinci ve Zafere İnançla” başlıklı haber ve yazılar suçlamalara delil olarak gösterildi.

Yedinci iddianame, 8 Kasım 2016 tarihinde tamamlandı. İddianamede, gazetenin 25-31 Mayıs 2016 tarihinde yayımlanan haber ve yazıları sıralandı. “YPS: Nisebin ve Şirnex’te Kimyasal Gaz Kullanılıyor” ve “18 Mayıs Direnişi ve Dayanışmayı Büyütme Günü” başlıklı haber ve yazıların suç unsuru içerdiği iddia edildi.

Aslan hakkındaki sekizinci iddianame, 8 Kasım 2016 tarihinde tamamlandı. Gazetenin, 1-7 Haziran 2016 haftasında; “Kavgada Ölümsüzleşenler,” “Yine Bir Mayıs Günü” başlıklı haber ve yazılar iddianamede suç unsuru olarak gösterildi. “Birlik, Mücadele, Zafer” başlıklı yazı içeriğinde ise “katliam ve sömürüye karşı birlik, mücadele, zafer’ sloganının oluşturulması ile halkın devlete karşı silahlı ayaklanmaya katılmaya çağrıldığı” iddia edildi.

Aslan hakkındaki dokuzuncu iddianame ise 24 Ocak 2017 tarihinde tamamlandı. Bu iddianamede, Özgür Gelecek Gazetesi’nin 26 Ekim - 1 Kasım 2016 haftasında yayımlanan “Dersim’de 13 Gerilla Şehit Düştü,” “Militanlar, Şahverdi Şehitlerini Andı” ve “Kavgada Ölümsüzleşenler” başlıkları ile yayımlanan haber ve yazılar üzerinden suçlandı.

21 Haziran 2016 tarihli bir başka iddianamede ise Aslan, gazetenin 18-24 Mayıs 2016 haftasında yayımlanan “AB ve TC Kendi Yolunu Belirlerken: Son Zılgıt Çekilmedi Henüz,” “Şehitlerimiz Mücadeleye Davetiyedir,” “Sana Söz Yoldaş: Kavga Sloganlarınız Yarım Kalmayacak” başlıklı haberler üzerinden suçlandı. Aslan, “terör örgütü MLKP ve bu örgüte bağlı alt örgütlerin cebir ve şiddet içeren eylemlerini övmekle” suçlandı. İddianamede, “MLKP’nin, Yargıtay tarafından da kabul edilen silahlı terör örgütlerinden biri olduğu” belirtildi. “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 1. maddesi, Anayasamızın 17. maddesi uyarınca yaşam hakkı mücadelesinin birincil hak olduğu, bu hakkın önüne diğer hakların geçemeyeceği” ifade edildi. “Terörün, yaşam hakkına en büyük saldırı olduğu” belirtildi.

Aslan hakkındaki iddianamelerden biri 8 Kasım 2016 tarihinde tamamlandı. Gazetenin, 18-24 Mayıs 2016 haftasında; “Geyiksuyu Şehitleri Teslim Alınamayan İrade, Bitmeyen Devrim Özlemidir” başlıklı haber üzerinden suçlandı. Aslan bu iddianamede ise “Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasada belirtilen niteliklerini silahlı mücadele ile değiştirerek yerine Marksist-Leninist ilkelere dayalı bir devlet kurmayı amaçlayan terör örgütü TKP/ML’nin propagandasını yapmakla” suçlandı. Yazının içeriğinden alıntı yapılmayan iddianamede, “Özellikle silahlı çatışmaların anlatıldığı bölümde örgüt üyelerinin cesaretinden bahsedildiği, ölen örgüt mensuplarının kutsandığı, bu yolla toplumun örgüte katılımının sağlanmaya çalışıldığı ve suç işlemek üzere tahril edildiği” ileri sürüldü.

İddianamelerde suçlamalara delil olarak gösterilen haberlerin ve yazıların eser sahiplerinin belli olmadığı belirtildi. Bu yüzden, Basın Kanunu uyarınca sahibi belli olmayan haber ve yazılardan, gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olarak Aslan’ın sorumlu olduğu iddia edildi.

Aslan’ın sorumlu tutulduğu haber ve yazılarda, “PKK eylem ve faaliyetlerinin meşru gösterildiği ve övüldüğü” iddia edildi. “Güvenlik görevlilerinin katliam yapan kişiler olarak gösteriliği” ileri sürüldü. Haber ve yazıların, “PKK/KCK eylemlerini meşrulaştırma, kutsama, övme amacına yönelik olduğu” öne sürüldü.

İddianamelerde, “silahlı saldırıyı, isyanı, şiddeti, baskıyı öven ve teşvik eden içeriklerin yayınlanmasının düşünce ve ifade hürriyeti veya basın hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği” iddia edildi.

Hakkındaki 11 iddianamede Aslı Ceren Aslan, dört ayrı suçlama ile karşılaştı.

Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2 maddesi uyarınca, “terör örgütlerinin bildiri veya açıklamalarını basmak veya yayınlamakla” suçlandı. Bu kapsamda bir yıldan üç yıla kadar hapsi istendi.

Ayrıca; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca, “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bu kapsamda da bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi.

Aslan bir de Türk Ceza Kanunu’nun 214/1 maddesi uyarınca “suç işlemeye alenen tahrik etmekle” suçlandı. Buna göre altı aydan 5 yıla kadar hapsi istendi.

Aslan, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 215/1 maddesi uyarınca “suçu ve suçluyu alenen övmekle” suçlandı. Hakkında iki yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Toplamda, iki yıl altı aydan 15 yıla kadar hapsi istendi.

Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Haftalık olarak yayımlanan Özgür Gelecek Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü ve editörü Aslı Ceren Aslan hakkında 11 iddianamenin birleştirilmesi ile yürütülen yargılamanın ilk duruşması, 20 Ekim 2016 tarihinde, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Aslı Ceren Aslan, ilk duruşmaya katılmadı. Hakkında, bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesi kararı çıkarıldı.

Yargılamanın ikinci duruşması 26 Aralık 2016 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin başkan ve bir üyesinin değiştiği gözlendi. Aslan, savunmasını bir avukat aracılığı ile yapmak istediğini belirterek, ek süre talep etti.

Bu arada, Aslı Ceren Aslan; Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesindeki sınır hattı üzerinden Suriye’ye geçmek isterken yakalanarak, 9 Şubat 2017’de gözaltına alındı. Ceylanpınar’daki jandarma karakoluna ve Şanlıurfa merkezindeki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Gözaltı işlemleri dört gün sürdü. Daha sonra, savcılıkta verdiği ifadede; emniyet işlemleri sırasında işkenceye maruz bırakıldığını belirtti ve bu yüzden açlık grevi yaptığını anlattı. “Ceylanpınar ilçesinde yakalandığım gece, kolluk geceleri beni tekme ve yumrukla darp etti. Cinsiyetçi bir yaklaşımla küfürler edildi. Çıplak aramaya tabi tutuldum. Çıplak aramada sadece bayan polis görevlileri vardı” dedi.

Herhangi bir terör örgütüne üyeliğinin olmadığını söyledi. “Gazetecilik faaliyet kapsamında yakalandığım gece, illegal olarak Suriye’ye geçmeye çalıştım. Hakkımda açılmış davalardan dolayı, yurtdışına çıkış yasağı bulunmaktadır. Suriye’ye geçerek, bölgedeki son gelişmeleri izleyip gazeteme aktarmak istemiştim” diye konuştu.

Soruşturma aşamasında, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımları da suç unsuru olarak değerlendirildi. Aslan, “Kesinlikle, herhangi bir terör örgütü propagandası mahiyetinde paylaşımım olmamıştır” dedi. Bazı paylaşımlar için ise “Daha önce çalıştığım gazetede haberi yapılan paylaşımlardır. Dikkat edildiğinde haberin linkini paylaştım görülecektir. Link bulunmayanlar da yine haberlerle ilgilidir, propaganda amacı taşımamaktadır” savunmasını yaptı.

13 Şubat 2017’de, Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla, “sınır ihlali” ve “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlamaları ile tutuklandı. Şanlıurfa T Tipi Cezaevi’ne götürüldü.

Tutuklandığında, hakkındaki 11 iddianamenin birleştirilmesi ile başlatılan yargılama sürüyordu. Bu yargılamanın üçüncü duruşması 16 Mart 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi. Avukatı Aylin Kırıkçu, Aslan’ın savunmasının, bulunduğu Şanlıurfa Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile alınmasını talep etti.

Bu yargılamanın dördüncü duruşması 28 Haziran 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme heyeti bu kez değişmemişti. Aslan, duruşmaya; tutuklu olduğu Şanlıurfa Cezaevi’nden SEGBİS aracılığı ile katıldı. Hazırladığı yazılı savunmasını okudu.

Sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevini yürüttüğü Özgür Gelecek Gazetesi’nin yayın çizgisini “işçilerin, emekçilerin, kadınların, ezilen halkların yaşadığı sıkıntılara yer vermek ve bunların sesi olmak” ifadeleri ile tanımladı. “Davaya konu haber ve yorumlar, Türkiye’nin özellikle güneydoğusunda, Nusaybin ve Cizre gibi yerleşim birimlerinde; 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra yoğunlaşan sivil ölümü ve katliamlara ilişkin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi raporlarındaki bilgilere dayanmaktadır” dedi.

“Sonuç itibarıyla bizler gazetecilik yaptık. Burada yargılanan da gazetecilik sıfatımız ve gazetecilik faaliyetimizdir” diye konuştu. Tüm bunların haber değeri taşıdığı için gazeteye taşındığını dile getirerek hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Avukatı Aylin Kırıkçu ise “Dava konusu haber ve yazılar ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ifade özgürlüğüne ancak açık ve yakın tehlike halinde kısıtlama getirilebileceğini içtihat etmiştir. Oysa ki dava konusu haber ve yazılarda, şiddete dönük bir dil kullanıldığını, açık ve yakın tehlike halinin mevcut olduğuna dair somut bir kanıt bulunmamaktadır” dedi.

Duruşma savcısı; yargılama dosyasının esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması savcılığa iletilmesini talep etti.

_Bu sırada Aslan hakkında, sınır hattından Suriye’ye geçmek isterken yakalanarak tutuklandığı soruşturma tamamlandı. Hakkındaki iddianame, 3 Ekim 2017 tarihinde hazırlandı.__

Bu iddianamede, Aslan hakkındaki soruşturmanın, sınır hattında gözaltına alınmasından sonra başlatıldığı belirtildi.

İddianamede, Aslan’ın, Ekim ve Aralık 2016 tarihlerinde yaptığı beş sosyal medya paylaşımına yer verildi. Paylaşımlardan bazılarının fotoğraf içerikli olduğunun belirtildiği iddianamede, bazı paylaşımlar ise şu ifadelerle aktarıldı:

. “Ethem’in katili serbest, yoldaşları tutsak. YDG’yi Taylan Turunç’a 16.5 yıl hapis.”

. “Evet, haklısın Saygı Öztürk. ‘Aliboğazı’na girmesi de çıkması da zor.”

. “Nihat Kazanhan’ın katilinin cezası haksız tahrik ve iyi hal indirimi ile 36 yıldan 13 yıla indirildi. Hala adaletten mi bahsediyoruz?”

. “Güzel günler için bir bir düşüyorlar. Bizler ise yıldızları yaralarımıza basmaya devam ediyoruz.”

İddianamede, Aslan, Facebook ve Twitter paylaşımları üzerinden “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı.

Sınır hattından Suriye’ye geçmek isterken yakalanması ile ilgili olarak da iddianamede, Aslan’ın; “PKK/KCK/YPG terör örgütüne katılmak üzere illegal yollarla Suriye ülkesine geçmek isterken yakalandığı” iddia edildi. Bu nedenle Aslan, “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı.

Hakkındaki bu iddianamede Aslan, Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddeleri uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Ayrıca, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi. Propaganda suçunu da “basın ve yayın yoluyla işlediği” iddia edildi. Hakkında istenen cezanın, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin 2. cümlesi uyarınca yarı oranında artırılması talep edildi. “Basın ve yayın yoluyla işlendiği” iddia edilen “terör örgütü propagandası suçunun bir de zincirleme şekilde işlendiği” ileri sürüldü. Hakkında istenen cezanın, bir de, Terörle Mücadele Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılması talep edildi. Aslan hakkında bu kapsamda, toplamda, bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası istendi.

Aslan hakkındaki yargılamalar 12 iddianamenin birleştirildiği dosya üzerinden yürütüldü.

Hakkındaki iddianame kabul edildiğinde, Aslan; sekiz aydır hapishanedeydi.

Hakkındaki 11 iddianamenin birleştirilmesi ile devam eden yargılamanın beşinci duruşması 26 Ekim 2017 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi. Aslan, bu duruşma sırasında da Şanlıurfa Cezaevi’nde tutukluydu.

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Aslan hakkındaki iddianamelerde yer alan “suç işlemeye alenen tahrik etmek” ve “suçu ve suçluyu alenen övmek” suçlamalarına yer verilmedi. Mütalaada Aslan, sadece, “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Aslan hakkında bu suçlama karşısında, bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası talep edildi. Aslan’ın avukatı Aylin Kırıkçu, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunma için ek süre istedi.

Avukat Kırıkçu, ayrıca; tutuklu Aslan’ın savunma hakkını etkin bir şekilde kullanabilmesi için mahkemeye getirilmesini talep etti. Ancak, mahkeme; Şanlıurfa Cezaevi’nin uzaklığı, mesafe ve yol koşullarını gerekçe göstererek, Aslan’ın bir sonraki duruşmaya SEBGİS aracılığı ile katılmasına karar verdi.

Yargılamanın altıncı duruşması 14 Aralık 2017, yedinci duruşması ise 13 Mart 2018 tarihinde görüldü. Her iki duruşmada da mahkeme heyetinin değiştiği gözlendi.

İki duruşmada, Aslan’ın Şanlıurfa’da devam eden görülmeye devam edilen yargılama dosyası ile İstanbul’da görülmeye devam edilen yargılama dosyasının hangi mahkeme tarafından birleştirilerek görüleceği ile ilgili anlaşmazlık yaşandı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ile Şanlıurfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi arasındaki uyuşmazlık Yargıtay’a taşındı. Yargılamanın devamı için Yargıtay’ın uyuşmazlık üzerindeki kararını vermesi beklendi.

Yargıtay 5. Dairesi 26 Şubat 2018 tarihinde verdiği kararda, Ceren hakkında açılan tüm yargılama dosyalarının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülmesine karar verdi. Uyuşmazlığın çözümü için geçen süre zarfında, Aslı Ceren Aslan, tutuklu olarak yargılanıyordu.

Tüm iddianameler üzerinden birleştirilerek görülen yargılamanın sekizinci duruşması 3 Nisan 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değişmediği gözlendi. Aslan’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Yargılamanın dokuzuncu duruşması 17 Mayıs 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi. Aslan, duruşmaya; tutuklu olduğu Şanlıurfa Cezaevi’nden SEGBİS aracılığı ile katıldı. Aslan, Yargıtay’ın dosyaların birleştirilmesine ilişkin kararın kendisine ulaştırılmadığını söyledi ve savunmasını buna göre hazırlamak için süre istedi. Mahkeme ek süre talebini kabul etti. Ancak tutukluluk halinin de devam ettirilmesine karar verdi.

Yargılamanın 10. duruşması 18 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üyenin yine değiştiği gözlendi. Aslı Ceren Aslan, savunmasını yine SEGBİS aracılığı ile yaptı. Hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterilen sosyal medya paylaşımlarının yayın yasağı kararı verilmemiş haberlerle ilgili olduğunu dile getirdi. “Gazetecilik suç değildir. Yasal sınırlar içerisinde gazetecilik yapmamız engellendiği için, bu yöntemle yurt dışına çıkmak istedim” dedi ve hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Avukatı Kemal Toraman ise “Birleşen dosyada örgüt üyeliğinin somut delillerin bulunmadığı anlaşılmaktadır. Yapılan paylaşımlar da niteliği itibarıyla propaganda suçunun unsurlarını oluşturmamaktadır” dedi.

Mahkeme, Aslan’ın bu dosya kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi. Ancak Aslan, başka bir yargılama kapsamında, “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla hükümlü olduğundan cezaevinden çıkamadı.

Aslan hakkında, daha önce yine “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla açılmış bir dava vardı. Aslan, bu yargılama kapsamında da Özgür Gelecek Gazetesi’nin yayınları üzerinden suçlanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştı. Verilen hapis cezası kararı istinaf mahkemesi tarafından onandı.

Mahkeme, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyayı tekrar savcılığa iletti.

Yargılamanın 11. duruşması 2 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin tüm üyelerinin değiştiği gözlendi. Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanmadığını bildirdi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın 12. duruşması 28 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme, başka bir dava kapsamında tutuklu olarak yargılanan bir tanığın dinlenmesine karar verdi.

Yargılamanın 13. duruşması 2 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Aslı Ceren Aslan, duruşmaya tutuklu olduğu cezaevinden SEGBİS aracılığı ile katıldı. Aslan’ın avukatı Kemal Toraman, tanığın Aslan’ın iki yıldır Suriye’nin kuzeyinde olduğunu söylediğini belirtti. Ancak Aslan’ın Suriye’nin kuzeyinde değil, iki senedir cezaevinde olduğunu ifade etti.

Yargılamanın 14. duruşması 20 Haziran 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin yine değiştiği gözlendi. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’ne yazılan yazıya verilen yanıtta, tanığın tespit ettiği kişinin Aslı Ceren Aslan olmadığının bildirildiği aktarıldı.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını yenileyerek sundu.

Mütalaada, Aslı Ceren Aslan hakkında; “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlaması karşısında beraat kararı verilmesi talep edildi. Beraat talebi, tanık beyanında işaret edilen kişinin Aslan olmadığının belirlenmesi gerekçesine dayandırıldı.

Ancak, mütalaada, Aslan’ın; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması ile cezalandırılması istendi.

Aslan ve avukatı Kemal Toraman’ın esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunma için ek süre talepleri kabul edildi.

Yargılamanın 15. duruşması 2 Temmuz 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin yine değiştiği gözlendi. Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Aslan, savunmasında; “Siyasi konjonktüre bağlı olarak açılmış bir dava ile karşı karşıyayım. Haberler, Cizre ve Nusaybin’de, devletin şiddetine yönelik olup, eleştiri kapsamındadır. Ben bu bölgede halkın açılarını aktarmaya çalıştım” dedi. Hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme, bu duruşmada kararını açıkladı.

Aslan’ın, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması karşısında beraatine karar verildi.

Aslan, “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Propaganda suçunu “basın ve yayın yoluyla işlediğine” karar verildi. Ceza, yarı oranında arttırıldı, üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suçun bir de zincirleme şekilde işlendiğine karar verildi. Ceza bu kez daha arttırıldı. Son alarak cezada, Aslan üzerindeki olası etkileri göz önünde bulundurularak altıda bir oranında indirim yapıldı.

Aslan üç yıl dokuz ay hapis cezasına çarptırıldı.

Aslan hakkında, gazetenin bir başka yayını üzerinden aynı suçlama ile üç yıl bir ay 15 gün hapis cezası daha verildi.

Sonuç olarak, Aslan; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması ile toplamda altı yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Aslan hakkındaki ceza ertelenmedi. Hapis cezasına ilişkin hükmün açıklanması geri bırakılmadı.

Karar oy birliği ile alındı.

Aslan, daha önce istinaf mahkemesi kararıyla kesinleşen hapis cezasının bu cezadan düşürülmesi ile birlikte, karardan kısa bir süre sonra 12 Ağustos 2019 tarihinde tahliye edildi. Hakkındaki tahliye kararı verildiğinde iki buçuk yıldır hapishanedeydi.

İstinaf Süreci

Aslı Ceren Aslan’ın avukatı Kemal Toraman, hapis cezası kararını istinaf mahkemesine taşıdı. İstinaf yargılaması, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi tarafından yürütüldü.

Daire, 2 Temmuz 2020 tarihinde verdiği kararda, Aslan hakkındaki hapis cezası kararında hukuka aykırılık bulunmadığını belirledi. Aslan’ın karara ilişkin istinaf başvurusu, böylece reddedildi.

Dosya Yargıtay’a taşındı.

Aslı Ceren Aslan - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial (Reasoned Judgement)

Aslı Ceren Aslan - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial (Minutes of the Hearing)

Aslı Ceren Aslan - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial (Indictment)

Aslı Ceren Aslan - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial (The Court of Appeal's Judgement)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.