Ayhan Bilgen

Ayhan Bilgen - "Özgür Gündem Newspaper" Trial

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nin Özgür Gündem Gazetesi’ni kapatma kararı üzerine polis, 16 Ağustos 2016’da gazetenin İstanbul’daki binasına baskın yaptı. Polis baskınıyla aynı gün gazetenin yetkilileri hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Kamuoyunda “Özgür Gündem Ana Davası” olarak bilinen yargılamada, gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı, Genel Yayın Yönetmeni Zana Bilir Kaya, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya hakkında soruşturma başlatıldı.

Gazetenin Yayın Danışma Kurulu üyeleri Eren Keskin, Aslı Erdoğan, Filiz Koçali, Necmiye Alpay, Bilge Oykut Contepe, Ragıp Zarakolu da soruşturmaya dahil edildi.

Ayhan Bilgen de gazetenin yayın danışma kurulu üyesiydi. Bilgen de soruşturmaya dahil edildi. Ancak soruşturma başlatıldığında Halkların Demokratik Partisi Kars Milletvekiliydi. Milletvekili dokunulmazlığı hükümleri kapsamında, hakkındaki soruşturma durduruldu. Gazetenin diğer yetkilileri hakkında dava açılırken, Bilgen’in dosyası ayrıldı.

Bilgen; milletvekilliği devam ederken, 2019 yerel seçimlerinde Kars Belediye Eşbaşkanı olarak seçildi. Milletvekilliği sona erdi, milletvekili dokunulmazlığı da kaldırıldı. Milletvekilliğinden önce duran soruşturma, yeniden başladı.

Hakkındaki iddianame 18 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı.

Ayhan Bilgen hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu tarafından 18 Haziran 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Özgür Gündem Gazetesi’nin; İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 16 Ağustos 2016 tarihli kararıyla “geçici” olarak kapatıldığı bilgisine yer verildi.

Bilgen’in gazetenin yayın danışma kurulu üyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 26. Dönem Kars Milletvekili olduğu anımsatıldı. Hakkındaki dosyanın, gazetenin diğer yönetici ve yayın danışma kurulu üyeleri hakkında açılan soruşturmadan ayrıldığı belirtildi.

İddianamede, Bilgen hakkındaki soruşturmanın, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgi Edinme Bürosu ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun ihbarı üzerine başladığı bilgisi yer aldı. İddianamede, gazeteyle ilgili savcılığa ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yapılan ihbarlar da sıralandı.

Bilgen’in, gazetenin yayın danışma kurulu üyesi olduğu belirtilerek; gazetenin, “silahlı terör örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda yayın yaptığı ve hareket ettiği” ileri sürüldü.

Gazetede yayımlanan haber ve yazılara yer verilen iddianamede, Bilgen’in; danışma kurulundan ayrıldığına dair kamuoyunda bir bilgilendirme yazısı veya açıklamasına rastlanmadığı öne sürüldü.

Dokunulmazlığının kaldırılması ve hakkında soruşturma açılması istemiyle TBMM’ye fezleke gönderildiği belirtildi.

İddianamede, Bilgen’in; 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli yerel seçimlerde Kars Belediye Eşbaşkanı seçilmesinin ardından milletvekilliğinin ve milletvekili dokunulmazlığının sona erdiği aktarıldı.

Bilgen’in dokunulmazlığının kalktığının ifade edildiği iddianamede, TBMM Başkanlığı’nın Bilgen hakkındaki soruşturma dosyasını İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade ettiği belirtildi.

Bilgen hakkındaki soruşturmanın kaldığı yerden devam ettiği ifade edildi.

İddianamede, Özgür Gündem Gazetesi’nin tarihine ilişkin iddialar sıralandı. Gazetede, PKK yöneticilerine ait yazılara yer verildiği öne sürüldü. Bilgen’in dahil edildiği ancak dosyasının ayrıldığı “Özgür Gündem Ana Davası’ndaki” yazı ve haber içeriklerine yer verildi.

Gazetenin 20 Mayıs 2016’da yayımlanan sayısında; “Faşizm Güncesi: Bugün,” “Yetmişbeş, Yetmişaltı,” “Öteki Gündem,” “Ayların En Zalimi;” 12 Ocak 2016 tarihli sayıdaki “Acı Üstüne Acı;” 12 Mayıs 2016 tarihli sayıdaki “Kadın Olmak Yeterli Değil;” 24 Mayıs 2016 tarihli sayıdaki “Asıl Mücadele Ne Olmalı” başlıkları ile yayımlanan yazılarda, “terör örgütü propagandası yapıldığı” ve “örgütün desteklendiği” iddia edildi.

Gazetenin; “terör örgütünün sözcülüğünü yaptığı” ileri sürülerek. Gazeteye yönelik iddialar şu şekilde sıralandı:

“Örgütün üst düzey yöneticilerinin açıklamalarını manşetten verdiği, terör örgütü ve terörist başı lehine başlatılan kampanyaların yandaş kitleye duyurulmasını sağladığı, yandaş kitlenin taleplerini bölge insanının genel görüşü gibi yansıttığı, örgüt elemanlarının ölüm haberlerini “infaz” olarak verdiği, şehit olan güvenlik güçlerimize hakaret edildiği, Türkiye aleyhine kamuoyu oluşturacak her türlü asılsız haberleri yayınladığı, terör örgütü tarafından yapılan kanlı eylemlerin meşru gösterildiği, alenen kırsalda bulunan örgüt mensupları ile iletişim kurarak yapılan hain saldırıları haklı bir saldırı olduğunu lanse edip bunu haber yaparak örgüt tabanını ayakta tutmaya çalıştığı, örgütün kendi kitlesine bildirmek istediği talimatları yayınladığı, Kürt kökenli vatandaşlarımız üzerinde sözde imha/inkar politikaları ile işkence uygulandığını lanse ettiği, halkı kin ve isyana teşvik ettiği…”

İddianamenin son bölümünde, Bilgen’in; “Özgür Gündem Gazetesi Ana Davası” kapsamında yargılanan isimlerle birlikte “terör örgütünün güdümünde yayın yapan ve sözcüsü olduğu anlaşılan gazeteyi tasarlayıp hazırladıkları, terör örgütünün propagandasını aleni bir şekilde yaptıkları, ideolojisi PKK/KCK terör örgütünün sözcüsü olan bir gazetede bilerek yayın kurulu üyesi olarak görev almak suretiyle örgütün nihai amacını desteklediği” ileri sürüldü. Bu durumun, Bilgen’in “örgüt adına hareket ettiğinin kanıtı olduğu” iddia edildi.

İddianamede, Bilgen; Türk Ceza Kanunu’nun 302/1 maddesi uyarınca “devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmakla;” Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesi uyarınca “silahlı terör örgütü üyesi olmakla” suçlandı.

Bilgen’e; Türk Ceza Kanunu’nun 220/1 maddesi uyarınca “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak,” Türk Ceza Kanunu’nun 220/2 maddesi uyarınca “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” ve Türk Ceza Kanunu’nun 220/8 maddesi uyarınca “suç işlemek amacıyla kurulan örgütün propagandasını yapmak” suçlamaları yöneltildi.

Bilgen hakkında, toplamda, bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve on yıldan 27 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Ayrıca, Bilgen’in; Türk Ceza Kanunu’nun 53/1 maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” talep edildi.

İddianame, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Ayhan Bilgen hakkındaki yargılamanın, dosyasının soruşturma aşamasında ayrıldığı “Özgür Gündem Gazetesi Ana Davası” ile birleştirilerek, sürdürülmesi talep edildi. Ancak, bu talep kabul edilmedi.

Bilgen hakkındaki yargılama, 26 Kasım 2019 tarihinde, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşma ile başladı.

Bilgen, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Mahkeme, “Özgür Gündem Ana Davası” yargılamasında karar verilmesinin beklenmesini kararlaştırdı. Duruşma, ertelendi.
Yargılama, 21 Nisan 2020 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam edecekti. Ancak, duruşma; “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 9 Temmuz 2020 tarihinde görüldü. Bilgen, duruşmaya katılmadı. Bilgen’i, duruşmada; avukatı Özcan Kılıç temsil etti. Özcan Kılıç, Şebnem Korur Fincancı’nın aynı suçlama üzerinden beraat ettiğini, Fincancı’nın davasının bu dava için de emsal olduğunu dile getirdi. Beraat talep etti. Bilgen’in duruşmalardan vareste tutulmasını, yani duruşmalara katılma zorunluluğunun kaldırılmasını talep etti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın iletilmesini talep etti.

Mahkeme, Bilgen’in duruşmalara katılma zorunluluğunu kaldırdı. Yargılama dosyasının, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmesine karar verildi.

Yargılamanın dördüncü duruşması 15 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi.

Ayhan Bilgen, duruşmaya; hakkındaki bir başka soruşturma kapsamında tutuklu olduğu Ankara Sincan Cezaevi’nden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bağlandı. Bilgen’i, duruşma salonunda; avukatı Özcan Kılıç temsil etti.

Buna rağmen, mahkeme heyeti yargılamanın esasına ilişkin işlemler yaptı.

Duruşmada, savcılığın iki duruşma arasında sunduğu esas hakkındaki mütalaa okundu. Mütalaada, Bilgen’in; “silahlı terör örgütü üyeliği” dışındaki suçlamalardan beraati istendi. “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçlaması yönünden yargılama dosyasının ise Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gördüğü bir başka yargılama dosyası ile birleştirilmesi talep edildi.

Bilgen, hakkındaki hangi yargılama dosyasının duruşması için SEGBİS odasına çağrıldığını bilmediğini dile getirdi. Bunun üzerine, mahkeme başkanı; dosyaya ilişkin bilgiler verdi.

Bilgen, “Daha önce savcılık ifadesinde de belirttiğim gibi gazete ile organik bağ içerisinde değildim. Sadece insan hakları ile ilgili konularda danışma sürecinde yer aldım. Herhangi bir karar sürecinde bulunmadım” dedi.

Mahkeme, Bilgen hakkında dört ayrı karar verdi.

Bilgen, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçlamasından beraat ettirildi. Mahkeme, suçlamanın yasal unsurlarının oluşmadığına hükmetti.

Bilgen, “terör örgütü propagandası” suçlamasından da beraat etti. Karar, “sanığın suçu işlediği sabit olmadığından” gerekçesine dayandırıldı.

Mahkeme, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak,” “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” ve “örgütün veya amacının propagandasını yapmak” suçlamalarından “karar verilmesine yer olmadığına karar verdi.” Bu karar ise “iddianamene bu suçlara ilişkin iddiaya oluşturacak eylem anlatılmadığı” gerekçesi ile açıklandı.

Bilgen’e yöneltilen “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması karşısındaki yargılama dosyasının ise bu dosyadan ayrılmasına karar verildi.

4. Standing - Oct. 15, 2020


Duruşma, daha önce belirlenen saatinde başladı. Mahkeme heyetinden bir üyenin değiştiği gözlendi.

Ayhan Bilgen, duruşmaya; hakkındaki bir başka soruşturma kapsamında tutuklu olduğu Ankara Sincan Cezaevi’nden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile bağlandı. Bilgen’i, duruşma salonunda; avukatı Özcan Kılıç temsil etti.

Buna rağmen, mahkeme heyeti yargılamanın esasına ilişkin işlemler yaptı.

Duruşmada, savcılığın iki duruşma arasında sunduğu esas hakkındaki mütalaa okundu. Mütalaada, Bilgen’in; “silahlı terör örgütü üyeliği” dışındaki suçlamalardan beraati istendi. “Silahlı terör örgütü üyeliği” suçlaması yönünden yargılama dosyasının ise Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin gördüğü bir başka yargılama dosyası ile birleştirilmesi talep edildi.

Bilgen, hakkındaki hangi yargılama dosyasının duruşması için SEGBİS odasına çağrıldığını bilmediğini dile getirdi. Bunun üzerine, mahkeme başkanı; dosyaya ilişkin bilgiler verdi.

Bilgen, “Daha önce savcılık ifadesinde de belirttiğim gibi gazete ile organik bağ içerisinde değildim. Sadece insan hakları ile ilgili konularda danışma sürecinde yer aldım. Herhangi bir karar sürecinde bulunmadım” dedi.

Bilgen’in avukatı Özcan Kılıç ise “Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosya ile birleştirme talebi dışındaki mütalaaya katılıyoruz. Zaten müvekkilim o dosyadan beraat etmiştir” dedi.

Mahkeme heyeti, karar için duruşmaya kısa bir ara verdi.


Mahkeme, Bilgen hakkında dört ayrı karar verdi.

Bilgen, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçlamasından beraat ettirildi. Mahkeme, suçlamanın yasal unsurlarının oluşmadığına hükmetti.

Bilgen, “terör örgütü propagandası” suçlamasından da beraat etti. Karar, “sanığın suçu işlediği sabit olmadığından” gerekçesine dayandırıldı.

Mahkeme, “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak,” “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” ve “örgütün veya amacının propagandasını yapmak” suçlamalarından “karar verilmesine yer olmadığına karar verdi.” Bu karar ise “iddianamene bu suçlara ilişkin iddiaya oluşturacak eylem anlatılmadığı” gerekçesi ile açıklandı.

Bilgen’e yöneltilen “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması karşısındaki yargılama dosyasının ise bu dosyadan ayrılmasına karar verildi.


Duruşma Öncesi

Koronavirüs pandemisi nedeniyle adliyeye tek tek girilebildi. Bu düzen, bariyerlerle sağlandı. Adliyeye, ateş ölçümü yapıldıktan ve X-Ray taramasından geçildikten sonra girilebildi. Duruşmanın yapıldığı salonunun önünde herhangi bir bariyer bulunmuyordu. Duruşma salonunun önü kalabalıktı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, ortalama büyüklükte bir salonda görüldü. İzleyiciler ve avukatlar ile izleyiciler için ayrı ayrı yerler ayrılmıştı. Salonda, iki ayrı Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi için iki ayrı ekran kurulduğu görüldü. İzleyiciler için ayrılan her iki oturma yerinden birine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan sosyal mesafe önleminin sağlanması için uyarı bantlarının yapıştırıldığı görüldü.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı; Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) gözlemcileri ve Mezopotamya Ajansı muhabirleri takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir gelişme yaşanmadı.

3. Standing - July 9, 2020


Duruşma için 09:05 saati belirlenmişti. Ancak, duruşma; 50 dakika gecikmeli olarak başladı.

Ayhan Bilgen, duruşmaya katılmazken, kendisini avukatı Özcan Kılıç temsil etti.

Kılıç, yazılı savunmasını mahkeme heyetine sunarak, aynı suçtan beraat eden Şebnem Korur Fincancı’nın dosyasının ve verilen kararın bu dava açısından emsal teşkil ettiğini belirtti. Beraat talebinde bulundu. Ayrıca müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını, yani duruşmalara katılma zorunluluğunun kaldırılmasını talep etti.

Daha sonra söz alan duruşma savcısı, esas hakkında mütalaasını hazırlamak için dosyanın iletilmesini talep etti.


Mahkeme heyeti, kararını; duruşmaya ara vermeden açıkladı.

Dosyanın, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa gönderilmesine karar verildi.

Avukat Kılıç’ın, Ayhan Bilgen’in duruşmalara katılma zorunluluğunun kaldırılması talebi kabul edildi.

Yargılamanın bir sonraki duruşmasının 15 Ekim 2020 tarihinde görülmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Güvenlik önlemleri ve “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler nedeniyle adliye girişinde yoğunluk yaşandı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında duruşmalara davacı, davalı ve avukatlar dışında kimsenin alınmaması birçok avukatın ve sanık yakının tepkisine yol açtı.

Press In Arrest gözlemcisinin duruşmayı izleme talebi, uzun bir tartışma ve ısrar sonucunda kabul edildi.

Günün ilk duruşması olmasına rağmen, saat 09:05 de başlaması öngörülen duruşma 50 dakika gecikmeyle başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, yeterli büyüklükte bir salonda görüldü. Salon, havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya Ayhan Bilgen’in avukatı Özcan Kılıç’ın dışında katılan olmadı. Duruşmayı izleyen gazeteci yoktu.

Genel Gözlemler

Duruşma beş dakika sürdü. Duruşma sırasında herhangi bir olağandışı durum gözlemlenmedi.

Ayhan Bilgen - "Özgür Gündem Newspaper" Trial (Minutes of the Hearing)

Ayhan Bilgen - "Özgür Gündem Newspaper" Trial (Indictment)

Ayhan Bilgen - "Özgür Gündem Newspaper" Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Ayhan Bilgen - "Özgür Gündem Newspaper" Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.