Aziz Oruç

Aziz Oruç - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Aziz Oruç hakkında, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı 12 paylaşımı gerekçe göstererek soruşturma başlattı. Paylaşımların tamamı 2016 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Twitter üzerinden yapılmıştı.

Oruç’un, Twitter hesabı üzerinden; “PKK terör örgütünün; cebir, şiddet, tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek veya bu yöntemlere teşvik edecek şekilde propagandasını yaptığı” iddia edildi.

Oruç, savcılığı verdiği ifadede; suçlandığı paylaşımları, DİHA’da muhabir olduğu için yaptığını belirtti. Paylaşımlarında, “terör örgütü propagandası amacını gütmediğini” söyledi.

Oruç, hakkındaki soruşturma işlemleri sürerken, yurtdışına çıktı. Irak’ın kuzeyine yerleşti.

Oruç hakkındaki iddianame, 27 Ekim 2017’de tamamlandı.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) muhabiri olan Aziz Oruç hakkındaki iddianame, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 27 Ekim 2017’de tamamlandı.

İki sayfadan oluşan iddianamede; Oruç’un, Twitter hesabından yaptığı 12 paylaşıma yer verildi. Paylaşımların tamamı 2016 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında Twitter üzerinden yapılmıştı. Oruç’un suçlandığı paylaşımlar iddianamede şöyle sıralandı:

 1. “Bunu kaydedin Şirnex yıkılmaz!”
 2. “Roboski’den Rojava’ya uzanan bir Kürdistan hikayesi”
 3. “Mezarı var Rozerin yok!”
 4. “Bir Leyla toprağa düştü, diğer Leyla doğdu”
 5. “Sur 150 gündür baş eğmedi”
 6. “Göçertmeye karşı dayanışma ve direniş̧”
 7. “Direniş̧ varsa edebiyat da olmalı”
 8. “YPS’li Yalvarma’yı binler uğurladı”
 9. “Brüksel’de katliam yerine YPG/YPJ ve PKK yazıları yazıldı”
 10. “Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden 11 tutsak Bandırma T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi”
 11. “Bombalama, talana rağmen heybetini koruyan Kürdistan’ın heybetli dağı Cudi, bahara birlikte yeşile büründü̈.”
 12. “Kobaneliler direniş̧ ateşini Miştenur’da yakacak”

Savcı Alagöz, bu paylaşımlar üzerinden Oruç’un; “Silahlı terör örgütü̈ PKK/KCK ve bu örgütün Suriye uzantısı olan YPG’nin eylem ve faaliyetlerini meşru göstererek yaptıklarını övdüğünü” iddia etti.

Oruç; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 ve Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddelerinde düzenlenen, “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında 1 yıl 3 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası istendi.

Ayrıca, Oruç’un; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi kapsamında, “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın muhabiri Aziz Oruç’un yargılanmasına, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Yargılama başladığında yurtdışına yerleşmişti. Bu yüzden duruşmalara katılmadı. Hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Oruç, Avrupa’ya gitmek için İran üzerinden geçtiği Ermenistan’da yakalanarak İran’a teslim edildi. İran tarafından da Türkiye sınırına bırakıldıktan sonra gözaltına alındı. 11 Aralık 2019’da Ağrı’da gözaltına alınan Oruç, bir haftalık gözaltı sürecinden sonra “silahlı terör örgütü üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Oruç’un tutuklanmasıyla birlikte dava kapsamındaki yargılaması da devam etti.

Yargılamanın dokuzuncu duruşması 29 Ocak 2020 tarihinde görüldü. Oruç, duruşmaya tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevi’nden, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Avukatı Ferhat Kılınç, duruşmada hazır bulundu.

Oruç, duruşmada şu savunmayı yaptı:

“Twitter paylaşımları haberden ibarettir. Paylaşımlara bakıldığında, 2014-2015 yılında Dicle Haber Ajansı’nın yaptığı haberler olduğu, hatta çoğunun benim yaptığım haberler olduğu anlaşılacaktır. Paylaşımların hepsi haber verme amaçlıdır. Propaganda yapma gibi bir kastım yoktur. 2013-2014 yılında, yapılan paylaşımlar suç sayılmazken, neden şimdi suç sayılıyor. Bir gazeteci olarak bu yaklaşım beni derinden üzüyor. Ben gazeteciyim. Paylaşımlarım propaganda olarak değerlendirilmemelidir. Benzer paylaşımlar nedeniyle başka bir dosyadan tutuklu yargılanıyorum.”

Avukatı Ferhat Kılınç ise, Oruç’un yaptığı paylaşımların gazetecilik faaliyeti kapsamında paylaşımlar olduğunu belirtti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcı, Oruç’un; “sosyal medya hesabı üzerinden, silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde defalarca paylaşımda bulunduğunu” iddia etti. Savcı, Oruç’un; “terör örgütü propagandası suçunu değişik zamanlarda birden fazla kez işlediğini” öne sürdü.

İddianamede Oruç’un; “terör örgütü propagandası suçunu zincirleme şekilde işlediği” iddia edilmişti. Ancak esas hakkındaki mütalaada Oruç’un; “terör örgütü propagandası suçunu, hem zincirleme şekilde hem de basın ve yayın yoluyla işlediği” öne sürüldü. Böylece Oruç hakkında istenen ceza “1 yıl 3 aydan 8 yıl 9 aya kadar” değil, “1 yıl 10 ay 15 günden 13 yıl 1 ay 15 güne kadar” olarak değişti.

Mahkeme, Oruç ve avukatının esas hakkındaki mütalaa karşısında savunmasını hazırlaması için ertelendi.

Yargılamanın 10. duruşması 2 Mart 2020 tarihinde görüldü. Oruç, bu duruşmaya da tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla bağlandı. Duruşma savcısı, bir önceki duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar ettiğini bildirdi.

Mütalaaya karşı savunma yapan gazeteci Oruç, “Ben gazetecilik yapıyorum. Yapılan paylaşımlar haber amaçlıdır. Üzerime atılı suçlamalar, gazetecilere karşı yapılan bir suçlamadır. Paylaşım Dicle Haber Ajansı’nın haberlerinin retweet’lemesidir. Propaganda kastı taşımıyor. Beraat talebinde bulunuyorum” dedi.

Oruç’un avukatı Ferhat Kılınç ise, Oruç’un yargılama konusu paylaşımları yaptığı tarihte Dicle Haber Ajansı’nda çalıştığını hatırlattı. Kılınç, “Paylaşımlar içerik olarak haberdir. Buna ilişkin içtihatlar mevcuttur. Müvekkilin üzerine atılı suçların unsurları oluşmamıştır” diyerek, beraat talebinde bulundu.

Mahkeme, Oruç’un; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 ve Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddeleri gereğince “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla 2 yıl 1 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Ceza ertelenmedi.
Oruç’un avukatı Kılınç, karara ilişkin istinaf mahkemesine itirazda bulunacaklarını açıkladı.

10. Standing - March 2, 2020


Duruşma, Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma 09.50 olarak belirlenen saatinde başladı.

Tutuklu gazeteci Aziz Oruç, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

İddia makamı bir önceki duruşmada verdiği mütalaasını tekrarladı.

Ardından mahkeme başkanı, Oruç’a son savunmasını sordu. Oruç, geçen celse yaptığı savunmayı tekrar ettiğini belirterek, paylaştığı tweetlerin çalıştığı DİHA’da yayımlanan haberler olduğunu söyledi.

Oruç, gazeteci olduğunu ve suçlama konusu yapılan paylaşımların da haber içerikli paylaşımlar olduğunu belirterek, “Benim örgüt propagandası yapmak gibi bir kastım yoktur. Bunlar gazetecilik kapsamında, haber verme amacıyla yapılmış paylaşımlardır. Şu anda tutuklu olduğum davada da haber içerikli benzer tweet’ler nedeniyle yargılanıyorum. Ben gazeteciyim, bu yaptıklarım gazetecilik faaliyetidir. Gazetecilik kimliğim gereğince bu tweet’ler örgüt propagandası olarak değerlendirilmemelidir. Beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Oruç’un avukatı Ferhat Kılınç ise müvekkilinin suçlama konusu yapılan paylaşımları gazeteci olduğu için yaptığını belirtti. Paylaşımlarım yorum değil haber spotları olduğuna vurgu yaptı.

Esasa ilişkin mütalaasını tekrar eden savcı, gazeteci Oruç’un sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarla “örgütün cebir şiddet, tehdit içeren yöntemlerini meşru ya da övecek, ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde örgüt propagandası yaptığını” belirterek cezalandırılmasını talep etti.


Karar için verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Oruç hakkında Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesi kapsamında, silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Heyet; bu eylemi başkalarının erişimine açık olan sosyal medya hesabından yaptığı için yarı oranında artırım yaparak, 1 yıl 12 ay, paylaşımların “zincirleme” şekilde olduğu gerekçesiyle de artırım yaparak 1 yıl 18 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Cezada 1/6 oranında indirim yapan heyet Oruç’un toplamda, 2 yıl 1 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma 09.50 olarak belirlenen saatinde başladı. İzleyicilerin duruşma salonunun bulunduğu koridora geçişine izin verildi. Duruşma salona girişte herhangi bir üst araması yapılmadı. Basın mensuplarına basın kartı sorulmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Avukat Ferhat Kılınç’ın yanı sıra Oruç’un ailesi ve üç basın mensubu izledi.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

Aziz Oruç - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Aziz Oruç - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 10. Standing (Minutes of the Hearing)

Aziz Oruç - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial

Gazeteci Aziz Oruç, hakkındaki yargılamalar nedeniyle 2017’de yurtdışına çıkmıştı. Kuzey Irak’ta yaşayan ve burada gazetecilik yapan Oruç, 11 Aralık 2019’da Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde polislerce gözaltına alındı.

Gözaltına alındıktan sonra avukatı aracılığıyla mesaj paylaşan Oruç, yaşadıklarını da aktardı.

Aktardıklarına göre, Oruç; Avrupa’ya gitmek için İran’dan Ermenistan’a geçti. Ermenistan sınırında güvenlik güçleri tarafından alıkondu, sığınma talebinde bulundu, ancak bu talebi kabul edilmedi. İran’a gönderildi. İran’da iki gün boyunca gözaltına tutulan Oruç’un, sınır dışı edilmesine karar verildi. Sınır kapısından Türkiye’ye teslim edilmedi. Sınırdaki tel örgüler üzerinden Türkiye’ye geçerken, yaralandı. 11 Aralık 2019 gecesi, Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinden Türkiye’ye girdi.

Oruç, “İran askerlerince kendisine işkence yapıldığını, sınır hattına yalın ayak bırakıldığını ve donma tehlikesi geçirdiğini” söyledi. Doğubayazıt’a geçtikten sonra ilçede yaşayan iki kişiden yardım talebinde bulunduğunu aktardı.

Oruç, 11 Aralık 2019 günü öğlen saatlerinde, ilçeden ayrılmak için karayolu üzerinde araç beklerken, gözaltına alındı. Kendisiyle birlikte iki kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar da “Oruç’a yardım etmekle” suçlandı.

Oruç’un gözaltına alınmasından sonra İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İran sınırından Türkiye’ye giriş yapan terörist yakalandı” ifadesi kullanıldı.

Oruç ve Oruç ile birlikte gözaltına alınanlar Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Oruç, gözaltında susma hakkını kullandı. Gözaltı işlemleri bir hafta sürdü. 18 Aralık 2019’da adliyeye çıkarıldı. Burada da susma hakkını kullandı. “Silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklandı. Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Oruç ile birlikte gözaltına alınan iki kişi de tutuklandı.

Hakkındaki iddianamenin tamamlanmasını yaklaşık altı ay boyunca tutuklu olarak bekledi. İddianame 8 Haziran 2020’de tamamlandı.

Gazeteci Aziz Oruç hakkındaki iddianame, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 8 Haziran 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianamede Oruç ile birlikte altı kişi daha “sanık” olarak yer aldı. Bunlardan beşinin, “İran tarafından Türkiye sınırına bırakılmasının ardından Aziz Oruç’a yardım ettikleri” iddia edildi. Beş kişi, “silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmekle” suçlandı. Mezopotamya Ajansı editörü D.M. de “Oruç’a yardım etmekle” suçlanan sanıklar arasında yer aldı.

Oruç hakkındaki iddianame, 60 sayfadan oluştu.

İddianamede, Oruç’un İran tarafından Türkiye sınırına bırakılmasının ardından arabayla sınırdan alınarak Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine getirilmesiyle ilgili iddialar sıralandı. Oruç’un bindiği araçların karayolu güzergahı üzerinde yer alan kamera kayıtlarına ait incelemelerin detayları aktarıldı.

Oruç’un; yurtdışına çıkmadan yargılandığı davalar kapsamında, hakkında yakalama kararı olduğu belirtildi, “aranma kaydı olduğu” ifade edildi.

Ağrı’nın Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, Oruç’un; “Doğubayazıt’ta olduğu bilgisine ulaşıldığı” ve “Terörle Mücadele Büro Amirliği’ne bağlı ekiplerce karayolu üzerindeki uygulamada Oruç’un yakalandığı” iddia edildi. Bu sırada, Oruç’un; “Roj News isimli haber ajansında çalıştığını aktardığı” öne sürüldü.

İddianamede, “Roj News” internet haber sitesinin; “PKK/KCK-YPG/PYD silahlı terör örgütü güdümünde hareket ettiği” ileri sürüldü.

Oruç’un, “terör örgütü içerisinde faaliyet yürütmediği beyanında bulunduğu, ancak; ülkemizde yayın yasağı olan Roj News isimli haber sitesinde gazetecilik yaptığının, kendi beyanı da göz önünde bulundurulduğunda doğrulandığı” öne sürüldü.

İddianamede, Oruç’un; “Irak’ta PKK/KCK-PYD/YPG adına silahlı terör örgütü içerisinde faaliyet yürüttüğü yönünde bilgiler elde edildiği” iddia edildi. Ancak, iddianamede; bu bilgilerin detaylarına yer verilmedi

İddianamede, Oruç’un sosyal medya hesapları üzerinde araştırma yapıldığı belirtildi. Twitter hesabından yaptığı yedi ayrı paylaşım, hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterildi. Oruç’un, 2017-2019 yıllarında çeşitli tarihlerde yaptığı bu paylaşımlar üzerinden, “terör örgütü propagandası yaptığı” iddia edildi.

Suçlama konusu yapılan paylaşımlardan birisi, Oruç’un; Irak’ta açlık grevi eylemi yapan Nasır Yağız ile Yeni Yaşam Gazetesi için yaptığı röportajdı. 19 Nisan 2019’ tarihindeki söz konusu paylaşım, “Yeni Yaşam Gazetesi İçin Nasır Yağız’ın 150 Günlük Açlık Grevi Direnişini Konuştuk… Nasır Yağız: Zafer kokusunu alıyorum” ifadelerini içeriyordu.

24 Aralık 2017 tarihli ve “Gazeteci Rizgar Adanmış̧ Mexmur’da sonsuzluğa uğurlandı.” ifadelerini içeren paylaşım da iddianamede yer aldı.

Oruç’un, Instagram hesabında da inceleme yapıldığı belirtildi. Buradaki paylaşımlarından 13’ü “herkes tarafından görülebilen paylaşımları incelendiğinde” notuyla sıralandı.

Oruç’un; Facebook hesabında, dört ayrı fotoğraf paylaşarak, “terör örgütü propagandası yaptığı” ileri sürüldü. Oruç’un çalıştığı Roj News haber sitesi ve daha sonra Olağanüstü Hal Kanun Hükmünde Kararnamesi ile kapatılan İMC TV’nin Facebook sayfalarını beğenmesi aleyhinde delil olarak gösterildi.

“Google arama motorunda ‘Aziz Oruç’ yazılarak arama yapıldığının” belirtildiği iddianamede, arama sonucunda sıralanan içeriklere de yer verildi. Oruç’un Yeni Yaşam Gazetesi için yaptığı röportaj, iddianamenin bu bölümünde de yer aldı.

Oruç’un gözaltına alınmasından sonra Mezopotamya Ajansı’nın Facebook sayfasında yapılan açıklaması da delil olarak iddianameye kondu.

İddianamede, Oruç’un; “yasa dışı yollardan Avrupa ülkelerine geçebilmek için, öncelikle İran – Ermenistan güzergâhını denediği, ancak başarılı olamaması üzerine, yine yasadışı yollardan İran – Türkiye sınır hattını geçerek Doğubayazıt ilçesine giriş yaptığı” iddia edildi. “İddianamedeki diğer şüphelilerden yardım istediği” öne sürüldü.

İddianamede, Oruç’un “Türkiye’ye yasal yollardan girdiğinin” belirtilmesi dikkat çekti. Ancak, iddianamede; “sınırı geçtikten sonra kolluk kuvvetine bildirmemesinin terör örgütüne üye olma hususu açısından belirleyici olduğu” ileri sürüldü.

İddianamede, Oruç; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Bu kapsamda, yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapsi istendi.

Oruç, ayrıca; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bu kapsamda bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi. Ancak, iddianamede; “suçun zincirleme şekilde işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca, hakkında istenen hapis cezasının dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması istendi. Yine, iddianamede; “zincirleme şekilde işlendiği iddia edilen suçun, basın ve yayın yoluyla işlendiği” öne sürüldü. Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca zaten arttırılması istenen hapis cezasının bir de Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin ikinci fıkrası oranında yarı oranında arttırılması talep edildi. Bu kapsamda, hakkında; bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası talep edildi.

Böylece, Oruç hakkında toplamda; dokuz yıl dört ay 15 günden 28 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası istendi.

Oruç’un ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Hakkındaki iddianame, Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Aziz Oruç’un yargılanmasına, 21 Temmuz 2020 tarihinde, Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Oruç, duruşmaya; tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığıyla katıldı. Oruç’u, duruşma salonunda avukatlar Barış Oflas, Zelal Pelin Doğan ve Erhan Çifteler temsil etti.

Koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, duruşma salonuna; sanık ve avukatları dışında kimse alınmadı.

Duruşma savcısı, Aziz Oruç’un tutukluluğunun devam ettirilmesini talep etti. Savcı, talebini; “yakalanmadan önce hakkında birden fazla yakalama kararı düzenlenmiş olması ve sınırı yasa dışı yollar ile ihlal etme hususları” iddiasına dayandırdı.

Mahkeme, Oruç’un tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verdi. Dava kapsamında yargılanan iki kişinin ise adli kontrol şartı ve tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine karar verildi.

Yargılamanın ikinci duruşması, 21 Eylül 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin ve duruşma savcısının tamamen değiştiği gözlendi. Yargılanan gazeteci Aziz Oruç, duruşmaya; tutuklu bulunduğu Ağrı Patnos Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Oruç, duruşma salonunda; avukatları Erselan Aktan ve Erhan Çiftçiler tarafından temsil edildi.

Hakim, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemleri gerekçe göstererek, gazetecilerin ve gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine izin vermedi. Bu yüzden, duruşma

Oruç, 10 aydır tutuklu olduğunu belirterek, “tutukluluğum cezai işleme dönüşmüştür” dedi. Evli ve iki çocuk sahibi olduğunu dile getiren Oruç, ailesi ile görüşmekte zorlandığını belirtti. Cezaevlerinde, koronavirüs pandemisi karşısında, gerekli tedbirler alınsa da büyük bir risk altında olduklarını söyledi. Yaptığı işin sadece gazetecilik olduğunu, herhangi bir örgüte bağlı olmadığını dile getiren Oruç, hakkında gerekirse, en ağır adli kontrol hükümleri uygulanarak, tahliye kararı verilmesini talep etti.

Avukat Erhan Çiftçiler, Oruç’a yöneltilen “suçlamanın, iki tanık beyanı, sosyal medya paylaşımı ve İran’dan Türkiye’ye kaçak gelişi olduğunu” söyledi. Avukat Çiftçiler, Oruç’un; tanık beyanları gerekçe gösterilerek yargılandığını ve zaten mahkum edildiğini belirtti. Sosyal medya paylaşımları üzerinden de Oruç’un zaten yargılandığını ve mahkum olduğunu ifade eden Çiftçiler, “Bunun dışında Oruç’a isnat edilebilecek tek suç ülkeye kaçak yollarla girmesidir” dedi. Oruç’un diğer avukatı Erselan Aktan, “Aziz Oruç örgüt üyesi değildir. Her gün binlerce kişi, ülkeye kaçak yollardan girmektedir. Bu fiil suç oluşturmamaktadır” dedi.

Duruşma savcısı, Aziz Oruç’un tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verilmesini talep etti. Ancak, savcının mütalaasında, önceki mütalaada olduğu gibi, “sınırı, yasa dışı yollar ile ihlal etmek” iddiasına yer verilmedi.

Mahkeme, Aziz Oruç’un tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verdi.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 9 Kasım 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değişmediği gözlendi. Gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin verilmedi.

Yargılanan gazeteci Aziz Oruç, duruşmaya; tutuklu olduğu Patnos L Tipi Cezaevi’nden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığı ile katıldı. Oruç, duruşma salonunda; avukatları Erselan Aktan ve Erhan Çiftçiler tarafından temsil edildi.

Ağrı Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü’nün, mahkemeye; Oruç’un el konulan dijital materyalleri üzerindeki incelemenin tamamlanmadığını bildirdiği açıklandı.

Oruç; Ermenistan’dan, İran’a sahte pasaport ile geçerken İran makamlarınca yakalandığını; İran makamlarına Türkiye’ye teslim edilmek istediğini söylediğini, mahkemeye 140 dolar ceza ödediğini, mahkemede kendisine Türkiye’ye teslim edileceğinin söylendiğini aktardı.

Gürbulak sınır kapısına getirildiğini, mahkeme kararına aykırı olarak sınır kapısına bırakıldığını, kaçak olarak sınırı geçiş yaptığını belirten Aziz Oruç, “Ellerim ayaklarım kesilmiş vaziyetteydi. Çok korkuyordum. Bir şekilde yakalanırsam başıma ne geleceğini bilmiyordum. Psikolojik olarak ve üzerimdeki kesik ve kanlar sebebi ile iki kez polis kontrol noktasından geçmemek için arabadan indim ve kontrol noktasını yürüyerek geçtim” dedi. Hakkında tahliye kararı verilmesini talep etti.

Duruşma savcısı, Oruç’un tutukluluk halinin devam ettirilmesini talep etti.

Mahkeme, Oruç’un; savunmasının alınmasını gerekçe göstererek tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi. Oruç’un yurtdışına çıkışına yasak kondu. Oruç hakkında; iki haftada bir pazar günleri adresine en yakın karakola imza vermek şeklindeki adli kontrol tedbirinin uygulanmasına karar verildi. Mahkeme, hakkındaki adli kontrol tedbirine uymamasının tutuklama nedeni olacağı konusunda Oruç’u uyardı.

Yargılamanın 16 Nisan 2021 tarihinde görülecek dördüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.

4. Standing - April 16, 2021


Gazeteci Aziz Oruç ve avukatının katılmadığı duruşma, mahkeme heyetinin yerini almasıyla saatinde başladı.

Gazeteci Aziz Oruç ile birlikte yargılanan iki yurttaş ise duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, dijital materyallere dair raporun dosyaya gönderilmediğini açıkladı.

Duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını talep etti.


Mahkeme heyeti, Ağrı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden dijital materyallere ilişkin raporun akıbetinin sorulmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı 10 Eylül 2021 tarihine, saat 09:00’a erteledi.

3. Standing - Nov. 9, 2020


Saat 09.10’da başlaması gereken duruşma, bir saat gecikmeyle, saat 10.10’da başladı. Mahkeme heyetinin değişmediği gözlendi. Gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin verilmedi.

Yargılanan gazeteci Aziz Oruç, duruşmaya; tutuklu olduğu Patnos L Tipi Cezaevi’nden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığı ile katıldı. Oruç, duruşma salonunda; avukatları Erselan Aktan ve Erhan Çiftçiler tarafından temsil edildi.

Ağrı Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü’nün, mahkemeye; Oruç’un el konulan dijital materyalleri üzerindeki incelemenin tamamlanmadığını bildirdiği açıklandı.

Önceki duruşmada, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılan yazıya yanıt olarak; Aziz Oruç’un “terör suçları” kapsamında açılmış bir yargılama dosyasının olmadığının belirtildiği aktarıldı.

Aziz Oruç, savunmasını; bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden yaptı.

Ermenistan’dan, İran’a sahte pasaport ile geçerken İran makamlarınca yakalandığını; İran makamlarına Türkiye’ye teslim edilmek istediğini söylediğini, mahkemeye 140 dolar ceza ödediğini, mahkemede kendisine Türkiye’ye teslim edileceğinin söylendiğini aktardı.

Gürbulak sınır kapısına getirildiğini, mahkeme kararına aykırı olarak sınır kapısına bırakıldığını, kaçak olarak sınırı geçiş yaptığını belirten Aziz Oruç, “Ellerim ayaklarım kesilmiş vaziyetteydi. Çok korkuyordum. Bir şekilde yakalanırsam başıma ne geleceğini bilmiyordum. Psikolojik olarak ve üzerimdeki kesik ve kanlar sebebi ile iki kez polis kontrol noktasından geçmemek için arabadan indim ve kontrol noktasını yürüyerek geçtim” dedi. Hakkında tahliye kararı verilmesini talep etti.

Oruç’un avukatı Erhan Çiftçiler, “Müvekkilimizin Türkiye makamlarından kaçmak gibi bir niyeti yoktur. Zaten kendisi Türkiye’ye teslim edilmesini istediğini söylemiştir“ dedi. Oruç hakkında tahliye kararı verilmesini talep etti.

Duruşma savcısı, Oruç’un tutukluluk halinin devam ettirilmesini talep etti.


Mahkeme, Oruç’un; savunmasının alınmasını gerekçe göstererek tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi. Oruç’un yurtdışına çıkışına yasak kondu. Oruç hakkında; iki haftada bir pazar günleri adresine en yakın karakola imza vermek şeklindeki adli kontrol tedbirinin uygulanmasına karar verildi. Mahkeme, hakkındaki adli kontrol tedbirine uymamasının tutuklama nedeni olacağı konusunda Oruç’u uyardı.

Mahkeme ayrıca, Ağrı Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yazılan ve Oruç’un el konulan dijital materyallerine ilişkin incelemenin sonuçlarının sorulmasına karar verdi.

Yargılamanın 16 Nisan 2021 tarihinde görülecek dördüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Ağrı Adliyesi’nin tek bir giriş kapısı var. Tüm girişler bu kapıdan X-Ray taraması ile sağlanıyor.

Adliyeye giriş yapıldıktan sonra uzun ve dikey bir koridor var. Duruşmanın görüleceği salona geçiş için uzun bir koridor geçiliyor. Koridorun sonunda geniş bir bekleme alanı var. Ancak, bekleyenler için oturulacak yer sayısı yetersizdi. Adliye binasının içinde bulunan ışıklandırma da zayıftı.

Taş bir mimari olan Ağrı Adliyesi’nin pencere sayısı az olduğundan, içerisi hem karanlık, hem de havasızdı.

Adliye içinde, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler nedeniyle dezenfekte istasyonları yerleştirilmişti. Ancak tüm istasyonların çoğu boştu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonu, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemlere uygun olarak düzenlenmişti. İçeride, izleyiciler ve gözlemciler için altı kişilik yer ayrılmıştı. Ancak, izleyicilerin ve gözlemcilerin, duruşma salonuna girmesine; pandemi önlemleri kapsamında izin verilmedi. Bu nedenle, duruşma salonuna ilişkin gözlem yapılamadı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Mezopotamya Ajansı Van muhabirleri takip etti.

Genel Gözlemler

Gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin verilmedi. Bu nedenle, yargılamanın sekizinci duruşmasına dair gözlem yapılamadı.

2. Standing - Sept. 21, 2020


Saat 09.00’da başlaması gereken duruşma, yaklaşık yarım saat gecikmeyle, saat 09.30’da başladı.

Mahkeme heyetinin ve duruşma savcısının tamamen değiştiği gözlendi.

Yargılanan gazeteci Aziz Oruç, duruşmaya; tutuklu bulunduğu Ağrı Patnos Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Oruç, duruşma salonunda; avukatları Erselan Aktan ve Erhan Çiftçiler tarafından temsil edildi.

Hakim, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemleri gerekçe göstererek, gazetecilerin ve gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine izin vermedi. Bu yüzden, duruşma salonuna; sadece sanıklar ve avukatları alındı.

Duruşmada yaşananlar, duruşma tutanağından ve avukatlardan alınan bilgilerle öğrenildi. Buna göre, gazeteci Aziz Oruç; önceki savunmalarını tekrar etti.

Oruç, 10 aydır tutuklu olduğunu belirterek, “tutukluluğum cezai işleme dönüşmüştür” dedi. Evli ve iki çocuk sahibi olduğunu dile getiren Oruç, ailesi ile görüşmekte zorlandığını belirtti. Cezaevlerinde, koronavirüs pandemisi karşısında, gerekli tedbirler alınsa da büyük bir risk altında olduklarını söyledi. Yaptığı işin sadece gazetecilik olduğunu, herhangi bir örgüte bağlı olmadığını dile getiren Oruç, savunmasına şöyle devam etti:

“Ben gazeteciyim. Son dönemde, gazetecilere yönelik yargılamalar ifade ve düşünce hürriyeti kapsamında tutuksuz olarak devam ettirilmektedir. Gazetecilerin tutuksuz yargılanması, Türkiye için umut vericidir. Benim dosyam için de bu durumun emsal olmasını talep ediyorum. Mağduriyetimin giderilmesini ve hakkımda, gerekirse, en ağır adli kontrol hükümleri uygulanarak, tahliye kararı verilmesini talep ediyorum.”

Avukat Erhan Çiftçiler, Oruç’a yöneltilen “suçlamanın, iki tanık beyanı, sosyal medya paylaşımı ve İran’dan Türkiye’ye kaçak gelişi olduğunu” söyledi. Avukat Çiftçiler, Oruç’un; tanık beyanları gerekçe gösterilerek yargılandığını ve zaten mahkum edildiğini belirtti.

Sosyal medya paylaşımları üzerinden de Oruç’un zaten yargılandığını ve mahkum olduğunu ifade eden Çiftçiler, “Bunun dışında Oruç’a isnat edilebilecek tek suç ülkeye kaçak yollarla girmesidir” dedi. Avukat Çiftçiler, şunları söyledi:

“Ülkeye kaçak yollar ile geldiği ve diğer sanıkların da onlara yardım ettiği zaten sabittir. Aziz Oruç, örgüt mensubu değildir. Bu yönü ile iddianame, baştan sona kumpas iddianamesidir.”

Oruç’un diğer avukatı Erselan Aktan, “Aziz Oruç örgüt üyesi değildir. Her gün binlerce kişi, ülkeye kaçak yollardan girmektedir. Bu fiil suç oluşturmamaktadır” dedi.

Duruşma savcısı, Aziz Oruç’un tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verilmesini talep etti.


Mahkeme, Aziz Oruç’un tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verdi.

Yargılamanın, 9 Kasım 2020 tarihinde görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Ağrı Adliyesi’nin tek bir giriş kapısı var. Tüm girişler bu kapıdan X-Ray taraması ile sağlanıyor.

Adliyeye giriş yapıldıktan sonra uzun ve dikey bir koridor var. Duruşmanın görüleceği salona geçiş için uzun bir koridor geçiliyor. Koridorun sonunda geniş bir bekleme alanı var. Ancak, bekleyenler için oturulacak yer sayısı yetersizdi. Adliye binasının içinde bulunan ışıklandırma da zayıftı.

Taş bir mimari olan Ağrı Adliyesi’nin pencere sayısı az olduğundan, içerisi hem karanlık, hem de havasızdı.

Adliye içinde, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler nedeniyle dezenfekte istasyonları yerleştirilmişti. Ancak tüm istasyonlar boştu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonu koronavirüs pandemisi karşısında alınması gereken önlemlere uygun olarak düzenlenmişti. İçeride en az altı izleyicinin duruşmayı takip etmesine imkan verecek kadar oturma yeri de bulunuyordu. Tüm bunlara rağmen, mahkeme başkanı; koronavirüs pandemisini gerekçe göstererek, gazeteci ve gözlemcilerin duruşmayı takip etmesine izin vermedi. Bu nedenle, duruşma salonuna ilişkin gözlem yapılamadı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı; Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) gözlemcisi takip edecekti. Ancak, mahkeme başkanı; koronavirüs pandemisini gerekçe göstererek, gazeteci ve gözlemcilerin duruşmayı takip etmesine izin vermedi.

Genel Gözlemler

Mahkeme başkanı, koronavirüs pandemisini gerekçe göstererek, gazeteci ve gözlemcilerin duruşmayı takip etmesine izin vermedi. Bu nedenle, duruşmaya ilişkin genel bir gözlem yapılamadı.

1. Standing - July 21, 2020


Saat 09.30’da başlaması gereken duruşma, yaklaşık bir saat gecikmeli olarak başladı.

Duruşmayı takip etmek için şehir dışından gelen gazeteciler ve meslek örgütleri, mahkeme heyetinin Koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirleri gerekçe göstermesi nedeniyle salona alınmadı.

Duruşmaya sadece sanıklar ve avukatlar katıldı.

Oruç, duruşmaya; tutuklu bulunduğu Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nden, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi aracılığıyla katıldı. Oruç’un avukatları Barış Oflas, Erhan Çiftçiler ve Zelal Pelin Doğan duruşma salonundaydı.

İddianamenin okunmasının ardından kimlik tespiti yapıldı. İlk olarak gazeteci Oruç, savunma yaptı.

Savunmaların ardından duruşma savcısı, Aziz Oruç’un tutukluluğunun devam ettirilmesini talep etti. Savcı, talebini; “yakalanmadan önce hakkında birden fazla yakalama kararı düzenlenmiş olması ve sınırı yasa dışı yollar ile ihlal etme hususları” iddiasına dayandırdı.

Savcı, aynı dava kapsamında tutuklu iki sanığın ise adli kontrol şartı ile tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, duruşmaya, karar için ara verdi.


Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından kararını açıkladı.

Mahkeme, Oruç’un tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verdi. Dava kapsamında yargılanan iki kişinin ise adli kontrol şartı ve tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine karar verildi.

Yargılamanın, 21 Eylül 2020 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Ağrı Adliyesi’ne X-Ray cihazlarıyla yapılan aramadan sonra girildi.

Duruşma salonu önündeki bekleme alanındaki oturma yerleri yetersizdi. Adliye binasının içinde bulunan ışıklandırma zayıftı. Pencerelerinin eksik olmasından dolayı içerisi karanlık ve havasızdı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonuna, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler gerekçesiyle sanık ve avukatlar dışında kimse alınmadı. Bu nedenle, duruşma salonuna ilişkin herhangi bir gözlem yapılamadı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya Aziz Oruç’un avukatları olan Zelan Pelin Doğan, Barış Oflas ve Erhan Çiftçiler katıldı.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası Diyarbakır Şubesi gözlemcisi de duruşmayı izlemeye geldi.

Genel Gözlemler

Duruşma salonunun önünde çok sayıda kolluk kuvveti görevlendirilmişti.

Duruşmanın başlamasının beklendiği sırada, görevli polis memurlarından biri Ahmet Kaya şarkısı mırıldanıp, volta atıyordu.

Mahkeme heyetinin, duruşma salonuna kimsenin almayacağını yönünde karar almasının ardından, aynı polisin, kısa süre önce beklenen salonda artık oturulamayacağını söylemesi dikkat çekti. Bunun üzerine gözlemciler adliye binasından ayrıldı.

Duruşma salonuna kimse alınmadığı için başka bir gözlemleme yapılamadı.

Aziz Oruç - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Aziz Oruç - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Aziz Oruç - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Aziz Oruç - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Aziz Oruç - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

Çaksu, Yasul vd. - “Degrading Turkish Nation, State of Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State” Trial

Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin 22 Ekim 2016 ile 2 Kasım 2016 tarihleri arasında yayımlanan 13 ayrı sayısındaki haber ve yazılar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından soruşturma başlatıldı.

Gazetenin genel yayın yönetmeni Ersin Çaksu ve yazı işleri müdürü İshak Yasul hakkında başlatılan soruşturmaya; kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın muhabirleri de dahil edildi. Gazeteciler Aziz Oruç, Özgür Paksoy, Kenan Kırkaya ve Selman Keleş, Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nde yayımlanan haber ve yazıları nedeniyle suçlandı.

Gazeteci Aziz Oruç, aynı ajansta birlikte çalıştığı Özgür Paksoy ile birlikte kaleme aldığı, “23 Yıl önce Lice şimdi Cizir” başlıklı haberi deliller arasında gösterildi.

Gazetecilere; Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi ile düzenlenen; “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılamak” ve “Devletin askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamak” suçlamaları yöneltildi.

Yasalara göre bir kişi hakkında bu suçlamayla soruşturma açılabilmesi için Adalet Bakanlığı’nın izni gerekiyor. Gazeteciler için gereken bakanlık izni 12 Aralık 2016 tarihinde alındı.

Aziz Oruç ile birlikte 6 gazeteci hakkındaki iddianame 12 Nisan 2017’de tamamlandı.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Aziz Oruç ve diğer gazeteciler hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandı. Beş sayfadan oluşan iddianame, 12 Nisan 2017’de tamamlanarak, mahkemeye sunuldu.

İddianamede Oruç’un Özgür Paksoy ile birlikte kaleme aldığı, “23 Yıl önce Lice şimdi Cizir” başlıklı haber, suçlama konusu yapıldı. Haber, KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda 21 Ekim 2016’da yayımlanmıştı. Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi de haberi, ajansın abonesi olarak yayınlanmıştı.

Savcı, haberde; “devleti aşağılamak maksadıyla, sürekli olarak, Kürt halkına yönelik ‘katliam ve vahşet planı’ uygulandığına dair bir iddianın dile getirildiğini” öne sürdü. Haber ve yazıları “soyut ve dayanaktan yoksun olmakla” suçladı. Haberlerde “devleti aşağılama kastıyla hareket edildiğini” iddia etti.

Oruç; Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi ile düzenlenen, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılamakla” suçlandı. Hakkında altı aydan iki yıla kadar hapis cezası istendi.

Oruç’un, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi kapsamında, “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Aziz Oruç ile birlikte 6 gazeteci hakkındaki yargılama İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 21 Eylül 2017 tarihinde görülen ilk duruşma ile başladı.

Aziz Oruç, yargılamanın 10 duruşmasına katılmadı. Hakkındaki yargılama başladığında, Irak’ın Süleymaniye kentine yerleşmişti. Hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Yargılamanın 10. duruşması 28 Kasım 2019’da görüldü. Gazetecilerin avukatı Özcan Kılıç, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yazılı olarak sundu. Kılıç, savunmasında özetle, şunları dile getirdi:

“Söz konusu haberler Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin ajanslardan almış olduğu haberlerdir. Haberlerin suç teşkil ettiğini düşünmüyoruz. Burada bir suç değil, gazetecilik yargılanıyor. Bir haberde ‘Panzer çocuğu ezdi’ denilmiş, beğenirsiniz beğenmezsiniz. Yanlış ya da yalan haberse tekzip yayınlanır. Ancak böyle bir tekzip talebi olmamış karşı taraftan. Bu nasıl devleti küçük düşürüyor. Bu şekilde değil de ‘çocuk panzerin altına mı atladı’ yazılmalıydı.”

Kılıç, gazetecilerin beraatını talep etti.

Hakim, bu duruşmada kararını açıkladı.

Hakkında yakalama kararı bulunan Aziz Oruç ve Ersin Çaksu’nun dosyalarının ayrılmasına karar verildi.

Oruç, hakkında yakalama kararı bulunduğu dönemde Ağrı’da gözaltına alınarak, tutuklandı. Yakalama kararının infaz edilmesiyle birlikte Oruç’un dava kapsamındaki yargılaması sürüyor. Oruç, hakkındaki diğer dosya kapsamında Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu olarak yargılanıyor.

Diğer gazeteci sanıklar Kenan Kırkaya, Selman Keleş ve Özgür Paksoy’a, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesiyle düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Hükümetini, Emniyet ve Askeri Teşkilatını Alenen Aşağılama” suçlamasıyla 6’şar ay hapis cezası verildi. Cezada indirim yapan hakim, cezayı beş aya indirdi. Kırkaya ve Paksoy’a verilen hapis cezası için Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) kararı verildi. Keleş hakkındaki ceza ise ertelendi.

10. Standing - Nov. 28, 2019


Mahkeme heyetinin yerini alması ile duruşma 20 dakika geç başladı.

Duruşmaya, sanık gazeteciler katılmazken, avukatları Özcan Kılıç hazır bulundu. Mahkeme hakimi, Selman Keleş, Ersin Çaksu ve Aziz Oruç hakkında çıkarılan yakalama kararının infaz edilmediğini belirtti. Karar vereceğini belirten hakim, Avukat Özcan Kılıç’tan esas hakkındaki savunmasını yapmasını istedi.

Avukat Özcan Kılıç, esas hakkındaki savunmasını yazılı olarak mahkeme hakimine sundu. Kılıç, savunmasında özetle, “Söz konusu haberler Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin ajanslardan almış olduğu haberlerdir. Haberlerin suç teşkil ettiğini düşünmüyoruz. Burada bir suç değil, gazetecilik yargılanıyor. Bir haberde, ‘Panzer çocuğu ezdi’ denilmiş. Beğenirsiniz beğenmezsiniz. Yanlış ya da yalan haberse tekzip yayınlanır. Ancak böyle bir tekzip talebi olmamış karşı tarafın. Bu nasıl devleti küçük düşürüyor. Bu şekilde değil de ‘Çocuk panzerine altına mı atladı’ yazılmalıydı” dedi.

Kılıç, müvekkilleri için beraat talep etti. Aksi durumda adli “hükmün açıklanmasını geri bırakılmasını” istedi.


Avukat Özcan Kılıç’ın savunmasının ardından mahkeme hakimi, kararını açıklamak üzere duruşmaya 5 dakika ara verdi. Kararda, İshak Yasul, Selman Keleş, Kenan Kırkaya ve Özgür Paksoy hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Hükümetini, Emniyet ve Askeri Teşkilatını Alenen Aşağılama” (TCK 301) suçundan 6’şar ay hapis cezası verildi.

Cezada 1/6 oranında indirim yapan mahkeme hakimi, cezayı 5 aya indirdi.

Gazeteciler İshak Yasul, Kenan Kırkaya ve Özgür Paksoy için hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararı verildi. Selman Keleş için hakkında açılan bazı davalarda ceza aldığı öne sürülerek HAGB uygulanmadı, cezası ertelendi.

Ersin Çaksu ve Aziz Oruç’un dosyaları da ifadeleri alınmadığı gerekçesiyle ayrıldı.


Duruşma Öncesi

İzleyiciler ve gazeteciler X-Ray cihazlarından geçirilerek adliyeye alındı. 13:40’ta başlaması beklenen duruşma, 14.00’de başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salonda sanıklar için dört kişilik, izleyiciler içinde 10 kişilik yer ayrılmıştı. İzleyiciler ve gazeteciler duruşmanın başlamasını, salonun önünde bekledi. Her hangi bir bariyer yoktu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) yetkilileri takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum gözlenmedi. Hakimin tavrı olumluydu.

9. Standing - Nov. 5, 2019


Mahkeme heyetinin yerini alması ile başlayan duruşmaya, sanık gazeteciler katılmazken, avukatları Özcan Kılıç hazır bulundu.

Mahkeme hakimi, Ersin Çaksu ve Aziz Oruç hakkında çıkarılan yakalama kararının infaz edilmediğini belirtti.

Avukat Özcan Kılıç, bu aşamada bir taleplerinin olmadığını söyledi.


Ardından kararını açıklayan mahkeme hakimi, hakkında yakalama kararı bulunanlar hakkındaki kararın devamına karar verdi.

Duruşma, 28 Kasım 2019 saat 13:40’a bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüldüğü adliye binasına X-Ray arama cihazından geçildikten sonra girildi. Duruşma 11:00’da başlaması beklenen duruşma, 11:40’de başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salonda sanıklar için dört kişilik, izleyiciler içinde 10 kişilik yer ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı izleyen olmadı.

Genel Gözlemler

Mahkeme hakiminin tavrı oldukça olumluydu. Duruşma yaklaşık 3 dakika sürdü.

Çaksu, Yasul vd. - “Degrading Turkish Nation, State of Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State” Trial (Reasoned Judgement)

Çaksu, Yasul vd. - “Degrading Turkish Nation, State of Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State” Trial (Minutes of the Hearing)

Çaksu, Yasul vd. - “Degrading Turkish Nation, State of Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State” Trial (Indictment)

Çaksu, Yasul vd. - “Degrading Turkish Nation, State of Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State” Trial 9. Standing (Minutes of the Hearing)

Çaksu, Yasul vd. - “Degrading Turkish Nation, State of Turkish Republic, the Organs and Institutions of the State” Trial 10. Standing (Minutes of the Hearing)

Çaksu, Yasul vd. - "Devleti, Hükümeti, Askeri veya Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılamak" Davası - (Ayrılan Dosya)

Gazeteci Aziz Oruç’un aynı ajansta birlikte çalıştığı Özgür Paksoy ile birlikte kaleme aldığı, “23 Yıl önce Lice şimdi Cizir” başlıklı haberi nedeniyle dava açılmıştı.

Haber, Olağanüstü Hal (OHAL) Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA), 21 Ekim 2016’da yayımlanmıştı. Ajansa abone olan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi, haberi ajanstan alarak yayımlamıştı.

Bu haberin de aralarında olduğu, çok sayıda gazete haberi üzerinden; Oruç ve Paksoy ile birlikte DİHA çalışanları hakkında dava açıldı. Gazeteciler; Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca, “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılamak” ve “Devletin askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamakla” suçlandı.

Yargılama sürecinin sonunda, 28 Kasım 2019’da, gazetecilere; beş ile altı ay arasında değişen hapis cezası kararı verildi. Kararlara ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve cezaların ertelenmesi kararları alındı.

Mahkeme, gazeteciler Aziz Oruç ile Ersin Çaksu hakkındaki yargılama dosyasının ayrılmasına karar vermişti. Çünkü, Oruç ile Çaksu hakkında, yargılama sürecinde yakalama kararı çıkarılmıştı. Gazetecilerin savunmaları alınmamıştı.

Gazeteci Oruç, 11 Aralık 2019 tarihinde Ağrı’da gözaltına alındı ve tutuklandı. Oruç’un tutuklanmasının ardından, hakkındaki bu yargılamanın da sürdürülmesine karar verildi.

Yargılama, 24 Eylül 2020 günü, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başladı.

Yargılanan gazeteciler Aziz Oruç ve Ersin Çaksu, duruşmaya katılmadı. Hakkındaki bir başka davada, Ağrı Patnos Cezaevi’nde tutuklu olarak yargılanan Aziz Oruç’un, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’ne bağlanamadığı açıklandı. Aziz Oruç’u, duruşma salonunda; avukatları Erselan Aktan ve Zelal Pelin Doğan temsil etti. Oruç’un avukatları, Oruç’un SEGBİS sistemi üzerinden duruşmaya katılmasını talep etti.

Mahkeme, Oruç’un bir sonraki duruşmaya, tutuklu olarak yargılandığı cezaevinden SEGBİS aracılığı ile katılmasına karar verdi. Ersin Çaksu hakkındaki yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesi kararlaştırıldı.

Yeniden başlayan yargılamanın ikinci duruşması 10 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Hakimin, değişmediği gözlendi.

Yargılanan Aziz Oruç, hakkındaki bir başka davada tutuklu olarak yargılanırken tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Oruç, duruşmaya; Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde salonundan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Oruç’u, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi salonunda; avukatı Erselan Aktan temsil etti.

Oruç, savunmasında; yedi yıldır gazetecilik yaptığını, Türkiye’nin birçok bölgesinde tüm zorluklara rağmen bu mesleği icra ettiğini söyledi. “Gazetecinin görevi, kamu yararına olayları tespit ederek, kamuoyunun bilgisine sunmaktır. Yaptığı tüm haberlerde bunu esas aldım. Temel amacım, hep, gerçeği halkın bilgisine sunmak oldu” dedi. “Bugün ne acıdır ki yaptığım bir haberden dolayı hakim karşısındayım. Bunun üzüntüsünü yaşıyorum. Türkiye’de bir haberden dolayı yargılandığım için ifade ve basın özgürlüğü bağlamında, hukuki bir eksikliğin olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterilen haberi yaptığı sırada, daha sonra kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) muhabir olarak çalıştığını belirtti. Yine kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin muhabiri de yazarı da olmadığını dile getirdi. “Benim Dicle Haber Ajansı’ndan geçen haberimi alarak gazetelerde kullanmışlar. Yaptığım haberden pişman değilim. 90’lı yıllarda, Lice’de yaşanan olayların tanıkları ile birebir görüşmüştüm. Bir haberden dolayı yargılanmanın doğru olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Verilecek kararın gazetecilik mesleği konusunda belirleyici olacağını söyledi, Bundan sonra da mesleğini aynı şekilde devam ettirmeyi düşündüğünü dile getirdi.

Oruç’un avukatı Erselan Aktan, “İddia makamı, iddianamesinde, haberi; soyut iddia olarak nitelendirmiştir. Gazetecinin görevi de zaten, soyut iddiaları gündeme getirmektir. Soyut olsa bile, bir iddia varsa, gazeteci bunu gündeme getirecektir” dedi. Yapılan haberin, Yargıtay kıstaslarına, Anayasa’da belirtilen hükümlere ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadına uygun olduğunu belirtti. Oruç, hakkında beraat kararı verilmesi gerektiğini ifade etti.

Mahkeme, Ersin Çaksu hakkındaki yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verdi.

Mahkeme, ayrıca; kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin bazı sayılarının, ana dava dosyasından alınarak bu dosyaya eklenmesini kararlaştırdı.

Yargılamanın, 16 Mart 2021 tarihinde görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.

6. Standing - July 13, 2021


Gazetecilerin avukatları dosyaya mazeret dilekçesi gönderdi. Avukatlar duruşmaya katılmadı. Mahkeme hakiminin değiştiği bildirildi. Mahkeme hakimi, yargılamayı dosya üzerinden incelendi.


Mahkeme hakimi, önceki celselerde vermiş olduğu kararlarını tekrar etti. Duruşma, 30 Kasım 2021 tarihine saat 10:55’e ertelendi.


Duruşma Öncesi

Covid-19 önlemleri kapsamında adliyeye girişler tek sıra haline yapıldı. Girişler bariyerlerle çevrilmişti. Ateş ölçümü yapıldıktan sonra avukat ve yurttaşlar adliyeye alındı. Duruşmanın yapıldığı salonun önünde her hangi bir bariyer bulunmuyordu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu oldukça küçük bir salondu. İzleyiciler için ayrılan oturma bölümü uyarı bantları ile kapatılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı takip etmek için adliyeye MLSA, DİSK Basın İş ve P24 geldi. Duruşma görülmediği için izlenim yapılamadı.

5. Standing - March 16, 2021


Mahkeme heyetinin yerini almasıyla duruşma, önceden belirlenen saatinde, 11: 20’de başladı. Duruşmada gazeteciler Aziz Oruç ve Ersin Çaksu hazır bulunmazken, avukat Erselan Aktan hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, gazeteci Ersin Çaksu hakkında çıkarılan yakalama kararının infaz edilmediğini belirtti.

Avukat Erselan Aktan ve duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını istedi.


Mahkeme hakimi, gazeteci Ersin Çaksu hakkında çıkarılan yakalama kararının infazının beklenilmesine karar verdi.

Duruşma, 13 Temmuz 2021 tarihine, saat 12:00’a ertelendi.


Duruşma Öncesi

Covid-19 önlemleri kapsamında adliyeye girişler tek sıra haline yapıldı. Girişler bariyerlerle çevrilmişti. Ateş ölçümü yapıldıktan sonra avukat ve yurttaşlar adliyeye alındı. Duruşmanın yapıldığı salonun önünde her hangi bir bariyer bulunmuyordu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu oldukça küçük bir salondu. İzleyiciler için ayrılan oturma bölümü uyarı bantları ile kapatılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı MLSA ve P24 izledi.

2. Standing - Dec. 10, 2020


Saat 10.40’ta başlaması gereken duruşma, 55 dakika gecikmeyle, saat 11.35’te başladı. Hakimin, değişmediği gözlendi.

Yargılanan Ersin Çaksu hakkında daha önce çıkarılan yakalama kararının gereğinin yerine getirilmediği belirlendi.

Yargılanan Aziz Oruç, hakkındaki bir başka davada tutuklu olarak yargılanırken tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Oruç, duruşmaya; Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde salonundan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Oruç’u, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi salonunda; avukatı Erselan Aktan temsil etti.

Oruç, savunmasında; yedi yıldır gazetecilik yaptığını, Türkiye’nin birçok bölgesinde tüm zorluklara rağmen bu mesleği icra ettiğini söyledi. “Gazetecinin görevi, kamu yararına olayları tespit ederek, kamuoyunun bilgisine sunmaktır. Yaptığı tüm haberlerde bunu esas aldım. Temel amacım, hep, gerçeği halkın bilgisine sunmak oldu” dedi. “Bugün ne acıdır ki yaptığım bir haberden dolayı hakim karşısındayım. Bunun üzüntüsünü yaşıyorum. Türkiye’de bir haberden dolayı yargılandığım için ifade ve basın özgürlüğü bağlamında, hukuki bir eksikliğin olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterilen haberi yaptığı sırada, daha sonra kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) muhabir olarak çalışıtığını belirtti. Yine kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin muhabiri de yazarı da olmadığını dile getirdi. “Benim Dicle Haber Ajansı’ndan geçen haberimi alarak gazetelerde kullanmışlar. Yaptığım haberden pişman değilim. 90’lı yıllarda, Lice’de yaşanan olayların tanıkları ile birebir görüşmüştüm. Bir haberden dolayı yargılanmanın doğru olmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Verilecek kararın gazetecilik mesleği konusunda belirleyici olacağını söyledi, Bundan sonra da mesleğini aynı şekilde devam ettirmeyi düşündüğünü dile getirdi.

Oruç’un avukatı Erselan Aktan, “İddia makamı, iddianemesinde, haberi; soyut iddia olarak nitelendirmiştir. Gazetecinin görevi de zaten, soyut iddiaları gündeme getirmektir. Soyut olsa bile, bir iddia varsa, gazeteci bunu gündeme getirecektir” dedi. Yapılan haberin, Yargıtay kıstaslarına, Anayasa’da belirtilen hükümlere ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadına uygn olduğunu belirtti. Oruç, hakkında beraat kararı verilmesi gerektiğini ifade etti.


Mahkeme, Ersin Çaksu hakkındaki yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesine karar verdi.

Mahkeme, ayrıca; kapatılan Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi’nin bazı sayılarının, ana dava dosyasından alınarak bu dosyaya eklenmesini kararlaştırdı.

Yargılamanın, 16 Mart 2021 tarihinde görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği İstanbul Adliyesi’nin bütün giriş kapılarında kuyruk vardı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle, adliyelere girişte, bir süredir, Hayat Eve Sığar uygulamasından elde edilecek kişisel kodlar soruluyordu. Yoğunluk, bu işlem nedeniyle yaşanıyordu. Ancak tüm adliyeler, zaten; bu duruşmanın da görüldüğü perşembe günleri kalabalık olurdu.

Hayat Eve Sığar uygulaması, koronavirüs ile ilgili kişisel bilgilerin depolandığı bir uygulamaydı. Uygulama üzerinden kişinin koronavirüs ile temaslı olup olmadığı, hastalığı geçirip geçirmediği öğrenilebiliyordu. Uygulamadan elde edilecek kodlar üzerinden, insanların; örneğin adliyelere girişine engel olunabiliyordu

Duruşmanın saat 10.40’ta başlaması gerekiyoddu. Yargılanan Aziz Oruç’un avukatı Erselan Aktan, saat 10.30’da duruşma salonuna geldi. Ancak, mahkemenin o gün, bu duruşmadan önce birçok duruşmayı da görmesi gerekiyordu. Bu yüzden, duruşma; gecikmeli olarak saat 11.35’te başladı.

Duruşma Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu küçük ve havasızdı. SEGBİS bağlantısı için bir adet ekran kuruluydu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) gözlemcisi takip etti. Salonda avukat ve mahkeme heyeti dışında üç kişi vardı.

Genel Gözlemler

Yaklaşık 55 dakika geç başlayan duruşma, yaklaşık 15 dakika sürdü. Duruşmada olağanüstü bir gelişme yaşanmadı.

1. Standing - Sept. 24, 2020


Saat 09:40’da başlaması gereken duruşma, avukatların gecikmesi nedeniyle, saat 10.00’da başladı.

Yargılanan gazeteciler, duruşmaya katılmadı.

Yargılanan gazeteciler Aziz Oruç ve Ersin Çaksu, duruşmaya katılmadı. Hakkındaki bir başka davada, Ağrı Patnos Cezaevi’nde tutuklu olarak yargılanan Aziz Oruç’un, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’ne bağlanamadığı açıklandı. Aziz Oruç’u, duruşma salonunda; avukatları Erselan Aktan ve Zelal Pelin Doğan temsil etti. Oruç’un avukatları, Oruç’un SEGBİS sistemi üzerinden duruşmaya katılmasını talep etti.

2020-2021 Adli Yılı’nın başlaması ile birlikte adliyelerde daha önce kaldırılan bir uygulamaya geri dönüldü. Buna göre; savcıların asliye ceza mahkemeleri yargılamalarına katılmalarının önü açıldı. Asliye Ceza Mahkemeleri’ndeki duruşma savcısı uygulamasına 2011 yılında son verilmişti. Bu duruşma da savcının katılımı ile görüldü.

Duruşma savcısı, yargılama dosyasındaki eksikliklerin tamamlanmasını istedi.


Mahkeme, Oruç’un bir sonraki duruşmaya, tutuklu olarak yargılandığı cezaevinden SEGBİS aracılığı ile katılmasına karar verdi. Ersin Çaksu hakkındaki yakalama kararının gereğinin yerine getirilmesinin beklenmesi kararlaştırıldı.

Yeniden başlayan yargılamanın, 10 Aralık 2020 günü görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında, adliyeye girişler tek sıra halinde yapıldı. Girişler bariyerlerle çevrilmişti.

Yine, pandemi önlemleri kapsamında, adliyeye; ateş ölçümü yapıldıktan ve X-Ray taramasından geçildikten sonra girilebildi.

Duruşmanın yapıldığı salonun önünde herhangi bir bariyer yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, büyük bir mahkeme salonunda görüldü.

İzleyiciler için ayrılan oturma bölümündeki her iki koltuktan birine, koronavirüs pandemisi karşısında sosyal mesafe önlemini sağlamak amacıyla oturulmaması için bant çekilmişti.

Duruşmaya Katılım

Duruşma, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) gözlemcisi tarafından takip edildi.

Genel Gözlemler

Duruşmada. olağanüstü bir gelişme yaşanmadı.

Çaksu, Yasul vd. - "Devleti, Hükümeti, Askeri veya Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılamak" Davası - (Ayrılan Dosya) 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Çaksu, Yasul vd. - "Devleti, Hükümeti, Askeri veya Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılamak" Davası - (Ayrılan Dosya) 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Çaksu, Yasul vd. - "Devleti, Hükümeti, Askeri veya Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılamak" Davası - (Ayrılan Dosya) 5. Standing (Minutes of the Hearing)

Çaksu, Yasul vd. - "Devleti, Hükümeti, Askeri veya Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılamak" Davası - (Ayrılan Dosya) 6. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.