Barış Barıştıran

Barış Barıştıran - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi partinin “Kürt sorununa” çözüm için, 30 Ekim 2007 tarihinde bir araya geldiği bir platformdu. 2015 yılından sonra DTK’nın faaliyetleri ile ilgili çok sayıda soruşturma ve dava açıldı. Yargılananlar arasında gazeteciler ve siyasetçiler de vardı.

Demokratik Toplum Kongresi’nin Olağanüstü Kongre toplantısı 26 Mart 2016 tarihinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Tiyatro Salonu’nda düzenlendi.

Barış Barıştıran’ın genel yayın müdürü ve yöneticisi olduğu, Diyarbakır’dan yayın yapan Özgür Gün Televizyonu, toplantıyı canlı olarak yayınladı. Bir DTK yöneticisinin ve bir başka kişinin, kongresi toplantısında yaptığı konuşmalar da canlı yayının içinde yer aldı.

Yayının ardından Barıştıran ile bu iki kişi hakkında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Barıştıran ve iki kişi “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı.

Soruşturma kapsamında, kongre toplantısında yapılan konuşmaların çözümü yapıldı.

Barıştıran, hakkındaki soruşturmada gözaltına alınmadı. Savcılığa ifade vermeye davet edildi. Özgür Gün Televizyonunun genel yayın müdürü görev yaptığını dile getirdi. “Söz konusu kongreyi canlı olarak yayınladıklarını, yapılan konuşma içerikleri ile ilgili kendisine önceden bilgi verilmediğini, bu nedenle yayını kesme durumlarının olmadığını” belirtti.

Barıştıran ve iki kişi hakkındaki iddianame 22 Mark 2019 tarihinde tamamlandı.

Diyarbakır’da yayın yapan Özgür Gün TV’nin genel yayın müdürü Barış Barıştıran ile iki kişi hakkındaki iddianame, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 22 Mart 2019 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Demokratik Toplum Kongresi’nin olağanüstü kongresinin 26 Mart 2017 tarihinde toplandığı, toplantının Özgür Gün TV’de canlı olarak yayınlandığı belirtildi.

İddianamede, kongre toplantısında konuşma yapan ve Barıştıran ile aynı iddianamede sanık olarak yer alan iki kişinin konuşmasının tam çözümü sıralandı.

İddianamede daha sonra, “PKK terör örgütünün kuruluşu,” “Demokratik Toplum Kongresi’nin yapısı” ile ilgili iddialar sıralandı.

Toplantıdaki konuşması Özgür Gün TV’de canlı olarak yayınlanan iki kişinin, iddianamede; “PKK/KCK terör örgütünün çatı/üst meclis yapılanması olan DTK’nın olağanüstü kongresinde konuşmalar yaptığı” belirtildi.

Barıştıran’ın ise “söz konusu konuşmaları yöneticisi ve sorumlu olduğu televizyon kanalında yayınlayarak PKK/KCK terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit unsuru içeren yöntemlerini basın-yayın yoluyla övdüğü” iddia edildi.

İddianamede, Barıştıran ile diğer iki kişinin, bu eylemlerinin; “Anayasa ve İnsan Hakları Sözleşmesi’nin koruması altında bulunan, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kısmında kabul edilemeyeceği” ileri sürüldü. “PKK/KCK terör örgütünün destekçisi olduğunu belli ederek terör örgütüne manevi destek vermek suretiyle terör örgütünün propagandasını yaptıkları” iddia edildi.

İddianamede iki kişi, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı.

Barıştıran ise, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin üçüncü cümlesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapıldığı” iddiasıyla suçlanan “yayının sorumlusu olmakla” suçlandı.

Barıştıran’ın suçlandığı madde, “Basın ve yayın organlarının suçun işlenmesine iştiran etmemiş yayın sorumluları hakkında da bin günden beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur” ifadelerini içeriyor.

İddianame, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından başlatıldı.

Diyarbakır’da yayın yapan Özgür Gün TV genel yayın müdürü Barış Barıştıran ile iki kişi hakkındaki yargılama, 2019 yılında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Yargılamanın altıncı duruşması ise 24 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Duruşmaya katılmayan Barıştıran’ı, avukatı Resul Temur temsil etti.

Duruşma savcısı, yargılama dosyasının; esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmesini talep etti. Mahkeme, talebi kabul etti.

Yargılamanın, 16 Şubat 2021 tarihinde görülen yedinci duruşmasında duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını mahkeme heyetine sundu.

Suçlamaya konu Demokratik Toplum Kongresi Olağanüstü Kongresinin Özgür Gün TV’de canlı yayınlandığını hatırlatan duruşma savcısı, mütalaasında söz konusu yayına “müdahale” edilmediği, yayının konuşma boyunca devam ettiği, yayını kesme imkanı varken kesilmediğine yer verdi. Mütalaada Barış Barıştıran’ın televizyonun müdürü ve yöneticisi olarak yayından sorumlu olduğuna yer verildi.

Mütalaada, Barıştıran’ın “Zincirleme şekilde basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçundan bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir aya kadar hapis ile cezalandırılması istendi.

Mahkeme heyeti, Barıştıran’ın avukatlarına mütalaaya karşı savunma yapmak için süre verilmesine karar verdi.

Yargılamanın sekizinci duruşması 16 Mart 2021 tarihinde görüldü. Duruşmada, Barış Barıştıran’ın avukatı hazır bulundu. Duruşma savcısı, mütalaasında Barıştıran’ın beraatini talep etti.

Mahkeme heyeti, Barıştıran’ın her ne kadar “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılması istense de isnat edilen suçlamanın kanunlarda suç olarak tanımlanmadığını belirtilerek, beraatine karar verdi.

8. Standing - March 16, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma saatinde başladı. Duruşmada, gazeteci Barış Barıştıran’ın avukatı Resul Temur hazır bulundu. Duruşma savcısı, önceki duruşma vermiş olduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti. Duruşma savcısı, gazeteci Barış Barıştıran’ın beraatini talep etti.

Barıştıran’ın avukatı Resul Temur da savcının mütalaasına katıldığını beyan etti.


Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Kararda, Barıştıran’ın her ne kadar “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılması istense de isnat edilen suçlamanın kanunlarda suç olarak tanımlanmadığını belirtilerek, beraatine karar verildi.

7. Standing - Feb. 16, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma başladı. Duruşmada, gazeteci Barış Barıştıran’ın avukatı Resul Tamur hazır bulundu.

Duruşma savcısı, dosya kapsamında genişletme taleplerinin bulunmadığını, esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunmak istediğini belirtti.

Suçlamaya konu Demokratik Toplum Kongresi Olağanüstü Kongresinin Özgür Gün TV’de canlı yayınlandığını hatırlatan duruşma savcısı, mütalaasında söz konusu yayına “müdahale” edilmediği, yayının konuşma boyunca devam ettiği, yayını kesme imkanı varken kesilmediği belirtildi. Barış Barıştıran’ın televizyonun müdürü ve yöneticisi olarak yayından sorumlu olduğuna yer verildi.

Mütalaada, Barıştıran’ın “Zincirleme şekilde basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçundan bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir aya kadar hapis ile cezalandırılması istendi.


Mahkeme heyeti, Barış Barıştıran’ın avukatlarına mütalaaya karşı savunmasını yapmak için süre verilmesine karar verdi. Duruşma, 16 Mart 2021 tarihine ertelendi.


6. Standing - Dec. 24, 2020


Saat 11.00’da başlaması gereken duruşma, 34 dakika gecikmeyle saat 11.34’te başladı. Mahkeme heyetinin değiştiği gözlendi. Bu yüzden, duruşma; önceki duruşma tutanaklarının okunması ile başladı.

Dosyada bulunan ve gazeteci olmayan iki kişiye ait ses kayıtlarının o kişilere ait olup olmadığına ilişkin bilirkişi raporunun dosyaya eklendiği açıklandı.

Duruşma savcısı, yargılama dosyasının; esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmesini talep etti.

Barıştıran’ın avukatı Resul Temur, dosyadaki eksiklerin tamamlanmasını talep etti.

Mahkeme, duruşmaya ara vermedi.


Mahkeme heyeti, yargılama dosyasının; esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmesine karar verdi.

Yargılamanın, 16 Şubat 2021 tarihinde görülecek yedinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma, Diyarbakır Adliyesi’ndeki 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda görüldü. Saat 11.00’da başlaması gereken duruşma, 34 dakika gecikmeyle saat 11.34’te başladı.

Basın mensuplarının ve gözlemcilerin, duruşma salonunun bulunduğu koridora geçişine izin verildi. Duruşma salonuna girişte herhangi bir üst araması yapılmadı. Basın mensuplarına basın kartı sorulmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki en büyük salonlardan biriydi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, üç basın mensubu takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir gelişme yaşanmadı.

Barış Barıştıran - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Barış Barıştıran - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 6. Standing (Minutes of the Hearing)

Barış Barıştıran - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 7. Standing (Minutes of the Hearing)

Barış Barıştıran - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 8. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.