Batuhan Çolak

Kaya, Çolak etc. - Demirören Media / “Suit For Damage”

“Demirören Medya Hakkında Skandal İddialar” başlıklı haber, 16 Mayıs 2020 tarihinde, “Aykırı” internet haber sitesinde yayımlandı. Aynı tarihte, benzer içerikli haberler, “Medya Koridoru” internet haber sitesi ile birlikte “İleri Haber” internet haber sitesi ile Tele1 TV televizyon kanalının internet sayfasında da yayınlandı. “Ajanspress” internet haber sitesi ise 20 Mayıs 2020 tarihinde benzer bir habere ilişkin video haber yayınladı.

Haber; “Mayıs 2020’de Demirören Medya bünyesinde çalışan bir güvenlik görevlisinin yönetim katından ayakkabıları ile geçtiği için istifaya zorlandığı” iddiasını içeriyordu. Habere göre, “güvenlik görevlisi istifa etmeyince de ücretsiz izne çıkarılmıştı.”

Haberlerde, güvenlik görevlisinin; “şirketin yönetin katına çıktığı, Demirören Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören’in asistanı Vuslat Orhan’ın kendisine karşı aşağılayıcı bir şekilde “ne işin var burada” dediği” iddia edildi. CNN Türk Genel Müdürü Murat Yancı’nın da “halıya ayakkabıları ile bastığı’ gerekçesiyle güvenlik görevlisini yönetime şikayet ettiği” öne sürüldü. Tüm bunlar üzerine; bağlı bulunduğu güvenlik şirketinin güvenlik görevlisinin işine son verdiği ileri sürüldü.

Haberlerin yayınlanması üzerine Demirören Medya grubuna bağlı Demirören Medya Yatırımları şirketi, haberde adı geçen güvenlik görevlisi ile haberi yapan internet sitelerini şikayet etti.

Demirören Medya Yatırımları şirketi, 1 Haziran 2020 tarihinde, İstanbul Bakırköy 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunduğu dilekçe ile “Aykırı” internet haber sitesi imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni Batuhan Çolak ile “Medya Koridoru” internet haber sitesi imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni Canan Kaya’dan şikayetçi oldu. Dilekçede ayrıca, Tele1 TV, “İleri Haber” ve “Ajanspress” internet haber sitelerinin yayıncı şirketlerinden de şikayetçi olundu. Şikayet dilekçesinde güvenlik görevlisi de “davalı” sıfatıyla yer aldı.

Dilekçede, güvenlik görevlisinin; “şirket ve şirket yöneticileri hakkında asılsız ve gerçek dışı beyanlarda bulunduğu” iddia edildi. “Şirketi kamuoyu önünde itibarsızlaştırmaya yönelik bir algı yaratmaya çalıştığı” ileri sürüldü. Güvenlik görevlisinin “internet haber sitelerine gerçek dışı ve iftira niteliğinde açıklamalar yaptığı” iddia edildi.

Güvenlik görevlisinin, açıklamalarıyla; internet haber sitelerinin de haberleri ile “şirket ve şirket yöneticilerini, iftira ile haksız ve kötü niyetli şekilde küçük düşürmeye çalıştığı” ileri sürüldü.

Dilekçede, “Hiçbir şekilde gerçekliği olmayan, kanıtlanamayan itham ve iddialarla davalılar, şirketin itibarını zedelemeyi ve spekülasyon yaratmayı amaçlamıştır. Davalıların iddia ve ithamlarının şirketin kişilik haklarını ihlal ettiği ortadadır” ifadeleri kullanıldı.

Şirketin “itibarının zedelendiğinin” iddia edildiği dilekçede, “basın kuruluşlarının gerçek haberleri yayınlamakla mükellef oldukları” belirtildi. Yargıtay kararlarına atıf yapılarak, “gerçek dışı yayınlar ile kasıtlı olarak şirkete zarar verecek, kamuoyunu yanıltıcı, şirketin itibarını zedeleyen, küçük düşüren, dürüstlük kuralına aykırı haberler yapıldığı” iddia edildi.

Demirören Medya, “marka ve kişilik hakları ile ticari itibarının zedelendiği” iddiasıyla; hem haberi yayımlayan internet sitelerinden hem de güvenlik görevlisinden manevi tazminat talep etti.

Buna göre, “Aykırı” internet haber sitesi imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni Batuhan Çolak ile “Medya Koridoru” internet haber sitesinin imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni Canan Kaya’dan, ayrı ayrı 50 bin TL manevi tazminat talep edildi. Ayrıca, “İleri Haber” internet sitesi, “Ajanspress” internet haber sitesi ile Tele1 TV’nin internet sayfasını yayınlayan şirketlerden de ayrı ayrı 50 bin TL manevi tazminat istendi.

Şirket, haberlerde adı geçen güvenlik görevlisinden de 25 bin TL manevi tazminat talep etti.

Dilekçede, ayrıca; şikayet edilen haberlerin tazminat davasında karar verilinceye kadar yayından kaldırılması talep edildi.

Tazminat talepli dilekçe, Bakırköy 6. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Tazminat talepli davalarda asliye hukuk mahkemeleri görevlendirilir. Dava şikayet dilekçesi ile görülür; savcı iddianame hazırlamaz ve bu duruşmalara girmez.

Yargılama, 12 Kasım 2020 tarihinde, Bakırköy 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başladı.

Duruşmaya; koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında avukatlar dışında kimse alınmadı. Yargılanan gazeteci Canan Kaya ve davalı güvenlik görevlisi, haklarındaki tazminat davası için adliyedeydi. Ancak, kendilerinden tazminat talep edilmesine karşın onlar da duruşmaya alınmadı.

Davalı güvenlik görevlisinin ekonomik ve sosyal durumuna ilişkin araştırma raporunun mahkemeye iletildiği açıklandı. Güvenlik görevlisinin ayrıca, tanık listesi sunduğu belirtildi.

“Aykırı” internet haber sitesi genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibi Batuhan Çolak ile “Ajanspress” internet haber sitesine yönelik şikayetlerin geri çekildiği açıklandı.

Böylece tazminat talebi Çolak yönünden düştü.

Duruşma sonunda, yargılamanın ön inceleme aşamasının tamamlanmasına ve tazminat talebinin araştırılması aşamasına geçilmesine karar verildi.

Tazminat yargılamasının ikinci duruşması 2 Şubat 2021 tarihinde görüldü. Gazeteci Çolak duruşmaya katılmadı. Taraf avukatları dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını talep etti.

Mahkeme, İstanbul 24. İş Mahkemesinde devam eden dosyanın incelenmek üzere istenmesine karar verdi.

Yargılamanın 1 Nisan 2021 tarihinde görülen üçüncü duruşmasında dava avukatlar savunma yaptı. Gazetecilerin avukatları davanın reddini istedi.

Mahkeme hakimi, davanın davalı Batuhan Çolak ve Ajanspress A.Ş. yönünden feragat nedeniyle reddine, Tele1 Prodüksiyon Medya ve Reklam Hiz. San. ve Tic. Ltd. Şti. yönünden husumetten reddine hükmetti. Mahkeme davanın diğer sanıklar yönünden ise esastan reddine karar verdi.

3. Standing - April 1, 2021


Duruşma, mahkeme hakiminin yerini alması ile belirlenen saatinde başladı. Yargılanan gazetecilerin katılmadığı duruşmada, taraf avukatları hazır bulundu.

Avukat Zelal Pelin Doğan, “İstanbul 24. İş Mahkemesi dosyasında gerçeklik doğrulanmaktadır. Ayrıca haberde kişilik hakları da ihlal edilmemiştir. Kamusal anlamda da haberde kamunun hakkı vardır. İfade özgürlüğü kapsamındadır. Davanın reddine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Avukat Zeynep Tüzer de “Bu dava müvekkilin iş mahkemesinde açtığı davadan korkutmak ve sindirmek amacıyla açılmıştır. Reddini talep ediyoruz” diye konuştu.


Mahkeme hakimi, davanın davalı Batuhan Çolak ve Ajanspress A.Ş. yönünden feragat nedeniyle reddine, Tele1 Prodüksiyon Medya ve Reklam Hiz. San. ve Tic. Ltd. Şti. yönünden husumetten reddine hükmetti. Mahkeme davanın diğer sanıklar yönünden ise esastan reddine karar verdi.

2. Standing - Feb. 2, 2021


Duruşma, mahkeme hakiminin yerini alması ile belirlenen saatinde başladı. Gazeteci Canan Kaya’nın hazır bulunduğu duruşmada, taraf avukatları hazır bulundu.

Demirören Medya avukatı Merve Kırca dosyanın bu aşamasında bir taleplerinin olmadığı, eksik hususların tamamlanmasını talep etti.

Ardından söz alan gazeteci Canan Kaya, “Ben davalı konumunda bulunan www.Medyakoridoru.com haber sitesinin hem imtiyaz sahibiyim. Hem de genel yayın yönetmeniyim” dedi.

Davalı avukatları da dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını talep etti.


İstanbul 24. İş Mahkemesi’nde devam eden dosyanın incelenmek üzere istenmesine karar veren mahkeme, dosyada yer alan eksiklerin giderilmesi için duruşmayı 1 Nisan 2021 tarihine erteledi.

1. Standing - Nov. 12, 2020


Saat 10.30’da başlaması gereken duruşma, yaklaşık bir saat 10 dakika gecikmeyle, saat 11.40’ta başladı.

Duruşmaya; koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında avukatlar dışında kimse alınmadı. Yargılanan gazeteci Canan Kaya ve davalı güvenlik görevlisi, haklarındaki tazminat davası için adliyedeydi. Ancak, kendilerinden tazminat talep edilmelerine karşın onlar da duruşmaya alınmadı.

Bu yüzden, duruşmada yaşananlar; davalı gazeteci Canan Kaya’nın avukatı Zelal Pelin Doğan’dan ve duruşma tutanağından öğrenildi.

Demirören Medya, duruşmada; avukat Merve Kırca tarafından temsil edildi.

“Aykırı” internet haber sitesi genel yayın yönetmeni ve imtiyaz sahibi Batuhan Çolak ile “Ajanspress” internet haber sitesine yönelik şikayetlerin geri çekildiği açıklandı.

Davalı güvenlik görevlisinin ekonomik ve sosyal durumuna ilişkin araştırma raporunun mahkemeye iletildiği açıklandı. Güvenlik görevlisinin ayrıca, tanık listesi sunduğu belirtildi.

Demirören Medya’nın avukatı Merve Kırca, tazminat taleplerine ilişkin araştırma aşamasına geçilmesini istedi.

Güvenlik görevlisinin avukatı Berkant Yıldıran ise, davacı Demirören Medya ile anlaşmak istemediklerini dile getirdi.

Davalı Tele1 TV’nin avukatı Bilgütay Hakkı Durna da aynı talebi dile getirdi. Ayrıca “Tele1’in televizyon kanalı olduğunu, kanalın imtiyaz sahibinin dilekçedekinden farklı olduğunu” belirtti.

Davalı gazeteci Canan Kaya’nın avukatı Zelal Pelin Doğan da davanın araştırma aşamasına geçilmesini talep etti. Tazminat talebinin reddedilmesini istedi.


Mahkeme, yargılamanın ön inceleme aşamasının tamamlandığına karar verdi. Tazminat talebinin araştırılması aşamasına geçilmesine karar verildi.

Tarafların varsa tanıklarına ilişkin bilgilerin iki hafta içinde sunulması istendi.

Mahkeme ayrıca, güvenlik görevlisi ile Demirören Medya arasındaki davanın görüldüğü İstanbul 24. İş Mahkemesi’nden, yargılama dosyasının istenmesine karar verdi.

Tazminat yargılamasının, 2 Şubat 2021 günü görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde, güvenlik önlemleri ile koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler birlikte uygulandı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmaya; koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında avukatlar dışında kimse alınmadı. Gözlemciler de duruşmaya alınmadığı için mahkeme salonuna ilişkin gözlem yapılamadı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya; koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında avukatlar dışında kimse alınmadı. Yargılanan gazeteci Canan Kaya ve davalı güvenlik görevlisi, haklarındaki tazminat davası için adliyedeydi. Ancak, kendilerinden tazminat talep edilmesine ve istemelerine karşın onlar da duruşmaya alınmadı.

Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) gözlemcisi de duruşmayı takip etmek için adliyedeydi. Ancak o da mahkeme salonuna giremedi.

Kaya, Çolak etc. - Demirören Media / “Suit For Damage” (Şikayet Dilekçesi)

Kaya, Çolak etc. - Demirören Media / “Suit For Damage” 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Kaya, Çolak etc. - Demirören Media / “Suit For Damage” 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Kaya, Çolak etc. - Demirören Media / “Suit For Damage” 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.