Berfin Aslan

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet" İddiası

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) bağlı Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine 19 Ağustos 2019’da İçişleri Bakanlığı kararıyla “kayyum” atandı. Karar sonrası, 23 Ağustos 2019’da İstanbul Kadıköy’de protesto amacıyla basın açıklaması yapıldı. Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan da haber takibi amacıyla oradaydı.

Açıklamaya müdahale eden polisler, Aslan’ın da aralarında bulunduğu 11 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasından Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç da bulunuyordu. Gözaltına alınanlar Kadıköy Rıhtım Karakolu’na götürüldü.

Bir günlük gözaltı sürecinin ardından Kartal Adliyesi’ne çıkartıldı. Buradaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Soruşturma sonunda “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Gazeteci Berfin Aslan ile Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç’ın aralarında bulunduğu 11 kişi hakkındaki iddianame 2 Ekim 2019’da tamamlandı.

İki sayfadan oluşan iddianame, 2 Ekim 2019’da tamamlanarak mahkeme sunuldu.

İddianamede, protestonun yapılmak istendiği bölgenin Valilik kararıyla “gösteri ve yürüyüş yapmaya yasaklı olduğu” ileri sürüldü.

Grubun bölgede toplanması üzerine polislerce “uyarı yapıldığı” iddia edildi. Polislerce yapılan uyarıya rağmen grubun dağılmadığı, bunun üzerine müdahalede bulunulduğu öne sürüldü.

Aslan’ın 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1 maddesinde belirtilen “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçunu işlediği ileri sürüldü. Bu kapsamda altı aydan üç yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Aynı zamanda Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesi kapsamında düzenlenen “belirli haklardan yoksun bırakma” yaptırımın uygulanması istendi.

Gazeteci Berfin Aslan’ın yargılaması iddianamenin İstanbul Anadolu 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmesiyle başladı.

Yargılamanın ilk duruşması, 22 Kasım 2019 günü görüldü. Aslan, duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan Aslan, gösterinin yapıldığı bölgede bulunmasının haber takibi amaçlı olduğunu belirtti. Avukatlar savunma yapabilmek için bilirkişi raporunun beklenilmesini istedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme hakimi, bilirkişi raporunun beklemesine karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 16 Ocak 2020’de görüldü. Duruşma sonunda Aslan ve diğer sanıkların beraatine hükmedildi.

2. Standing - Jan. 16, 2020


23 Ağustos 2019 tarihinde HDP Kadıköy Gençlik Meclisi tarafından Zeki Göçer Kültür Merkezi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Haber takibi yapan Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan ve Özgür Gelecek gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Bir günlük gözaltı süresi ardından adli kontrol şartı ile serbest bırakılan 11 kişi hakkında, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddiasıyla iddianame hazırlandı.

İddianame, İstanbul Kartal’da bulunan Anadolu 25 Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Duruşma için 22 Kasım 2019 tarihine gün verildi. Davanın bir sonraki duruşması bilirkişi raporunun beklenilmesi kararıyla, 16 Ocak 2020’ye bırakıldı.


Duruşma, hakimin yerini almasıyla başladı. 11 kişinin yargılandığı davada önceki duruşmada dinlenmemiş olan bir sanık, salonda hazır bulunuyordu. Sanık G.T.nin yoklaması yapıldıktan sonra söz verildi. G.T., “Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Savcılık aşamasında ifade vermiştim” dedi. Hakim beyanı usule uygun bir biçimde tutanağa geçirdi.

Sanığa söz verildikten sonra avukatlar söz alacaktı fakat hakim “Zaten karar verilecek” dedi.

Bunun üzerine avukatlar savunma yapmadılar. Sanık G.T’nin avukatı Zehra Şahin son söz olarak olay gününe ilişkin şunları söyledi:

“Herhangi uyarılma olmadan polis müdahale etmiştir. Usule uygun müdahale etmemiştir. Anayasal hakkı kullanarak, izin hakkını gerektirmeyen bir basın açıklamasıdır.”

Avukat Zehra Şahin’in beyanından sonra salondakiler karar için dışarı çıkarıldı. Duruşma 5 dakika kadar sürdü. Keza kararın yazıldığı tutanak da salon önünde bekleyen avukatlara bir kaç dakika içinde mübaşir tarafından verildi.


Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan, Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç’ın da bulunduğu 11 kişi “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasından beraatlerine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği gün İstanbul Anadolu Adliyesi yoğundu. Duruşma listesinde 10’u aşkın duruşmanın görüleceği yazılmıştı. Buna göre takip edeceğimiz duruşma en son görülecekti. Ancak yargılamalar kısa dürdüğü için tahmin ettiğimiz kadar uzun bir süre beklemedik.

Mahkeme salonu koşulları

Mahkeme salonu çok küçüktü. İzleyenler için yedi sandalye bulunuyordu. Salonda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) bağlantıları için cihazların bulunuyordu.

Duruşmaya katılım

10:30’da başlayacağı duyurulan duruşma 11:05’de başladı. Duruşma saatine kadar avukat Zehra Şahin ve Gökhan Soysal salon önünde beklediler. Duruşma başladığında ise diğer avukatlar salona geldiler.
Salonda izleyiciler kısmında üç kişi vardı. Sanık avukatları toplamda dört kişiydi.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) duruşmayı izledi.

Genel Gözlemler:

Karar için ara verildiğinde hakimin beraat yönünde karar vereceği avukatlar tarafından öngörüldü. Hakimin salondaki tek sanığın yoklaması alınırken gülümseyerek sorular sorduğu gözlemlendi. Duruşma 5 dakika kadar sürdü.

1. Standing - Nov. 22, 2019


23 Ağustos 2019 tarihinde HDP Kadıköy Gençlik Meclisi tarafından Zeki Göçer Kültür Merkezi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Haber takibi yapan Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan ve Özgür Gelecek gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Bir günlük gözaltı süresi ardından adli kontrol şartı ile serbest bırakılan 11 kişi hakkında, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddiasıyla iddianame hazırlandı.

İddianame, Kartal’da bulunan Anadolu 25 Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Duruşma için 22 Kasım 2019 tarihine gün verildi.Next Trial: Jan. 16, 2020, 10:30 a.m.


25 Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşma belirlenen saatte başladı. Sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Gazeteciler Berfin Aslan, Perihan Erkılınç ve avukatları duruşmada hazır bulundu.

İlk olarak gazeteci Berfin Aslan savunmasını yaptı:

“Ben o tarihte Mezopotamya Ajansı’nda muhabirlik yapıyordum. Orada bulmamın nedeni olayı görüntülemek içindi. Polis benim kimliğimi alarak cep telefonu ile kimliğimi görüntüledi. Ben de sakin olmasını istedim. Yanımda bulunan gazeteci arkadaşım polis memuruna ‘Siz nasıl davranıyorsunuz’ deyince polis hakaret etti. Buna tepki gösterince polis ‘Alın bunu’ dedi ve gözaltına alındık”.

Özgür Gelecek Gazetesi Muhabiri Perihan Erkılınç Okay, gazeteci olduğunu olay yerinde bulunmasının nedeninin yaşananları görüntülemek olduğunu ifade etti.

Diğer sanıklar ise savunmalarında suçlamaları reddederek beraatlarını istedi. Ardından söz alan avukatlar detaylı savunmalarını bilirkişi raporunun ardından vereceklerini ve müvekkillerinin beraatını talep etti.


Savunmaların ardından mahkeme hakimi, ara vermeden kararını açıkladı.

Bilirkişi raporunun beklemesine karar verilerek bir sonraki duruşma, 16 Ocak 2020 günü saat 10:30’a bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde gazeteciler ve izleyiciler X-Ray cihazından geçirildi. Duruşmanın görüldüğü salonda her hangi bir bariyer yoktu. Sanık ve gazeteciler ile izleyiciler duruşma salonu önünde duruşma saatini bekledi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salonda sanıklar için yer ayrılmıştı. İzleyiciler için 10 kişilik yer vardı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Mezopotamya Ajansı izledi.

Genel Gözlemler

Hakimin tavrı oldukça olumluydu. Avukatların taleplerini dikkate aldı.

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet" İddiası (Indictment)

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet" İddiası 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet" İddiası 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com