Berfin Aslan

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - Yürüyüş Kanununa Muhalefet Davası

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) bağlı Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine 19 Ağustos 2019’da İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyum atandı. Karar sonrası, 23 Ağustos 2019’da Kadıköy’de protesto amacıyla basın açıklaması yapıldı. Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan da haber takibi amacıyla oradaydı.

Açıklamaya müdahale eden polisler Aslan’ın da aralarında bulunduğu 11 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasından Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç da bulunuyordu. Gözaltına alınanlar Kadıköy Rıhtım Karakolu’na götürüldü.

Bir günlük gözaltı sürecinin ardından Kartal Adliyesi’ne çıkartıldı. Buradaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Soruşturma sonunda “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla hakkında dava açıldı.

Gazeteci Berfin Aslan ile Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç’ın aralarında bulunduğu 11 kişi hakkındaki iddianame, savcı Yasin Yetiş tarafından hazırlandı. İki sayfadan oluşan iddianame, 2 Ekim 2019’da tamamlanarak mahkeme sunuldu.

İddianamede, protestonun yapılmak istendiği bölgenin Valilik kararıyla gösteri ve yürüyüş yapmaya yasaklı olduğu belirtildi.

Grubun bölgede toplanması üzerine polislerce uyarı yapıldığına yer verildi: “Kolluk kuvvetlerinin usulüne uygun olarak megafonla şüphelilere yaptıklarının suç olduğunun, eylemlerinden vazgeçmeleri gerektikleri aksi taktirde müdahale edileceğinin üç kez anons edildiği, tüm uyarılara rağmen şüphelilerin dağılmayarak eylemlerine devam ettikleri.”

Savcı Yetiş, uyarıya rağmen dağılmayan grubun 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1 maddesinde belirtilen “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasıyla cezalandırılmalarını talep etti.

Bu kapsamda Aslan’ın 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve beş bin TL’den otuz bin TL’ye kadar para cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor.

İddianame İstanbul Anadolu 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek, dava açıldı. Davanın ilk duruşması için 22 Kasım 2019 günü belirlendi.

Berfin Aslan, duruşmada hazır bulundu. Hakim Emine Yiğit, yerini aldı. Duruşmada savunma yapan Aslan, gösterinin yapıldığı bölgede bulunmasının haber takibi amaçlı olduğunu belirtti. Avukatlar savunma yapabilmek için bilirkişi raporunun beklenilmesini istedi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme hakimi, bilirkişi raporunun beklemesine karar verdi.

Bir sonraki duruşma 16 Ocak 2020 tarihinde görülecek.

1. Standing - Nov. 22, 2019


23 Ağustos 2019 tarihinde HDP Kadıköy Gençlik Meclisi tarafından Zeki Göçer Kültür Merkezi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etmiş,
haber takibi için alanda bulunan Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan ve Özgür Gelecek gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

Bir günlük gözaltı süresi ardından adli kontrol şartı ile serbest bırakılan 11 kişi hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Yasin Yetiş tarafından “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” iddiasıyla iddianame hazırlandı.

İddianame, Kartal’da bulunan Anadolu 25 Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Duruşma için 22 Kasım 2019 tarihine gün verildi. Davanın bir sonraki duruşması bilirkişi raporunun beklenilmesi kararıyla, 16 Ocak 2020’ye bırakıldı.Next Trial: Jan. 16, 2010, 10:30 a.m.


25 Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşma belirlenen saatte başladı. Mahkeme hakimi Emine Yiğit’nin yerini alması ile başlayan duruşmada, sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Gazeteciler Berfin Aslan, Perihan Erkılınç ve avukatları duruşmada hazır bulundu.

İlk olarak gazeteci Berfin Aslan savunmasını yaptı:

“Ben o tarihte Mezopotamya Ajansında muhabirlik yapıyordum. Orada bulmamın nedeni olayı görüntülemek içindi. Polis benim kimliğimi alarak cep telefonu ile kimliğimi görüntüledi. Ben de sakin olmasını istedim. Yanımda bulunan gazeteci arkadaşım polis memuruna ‘Siz nasıl davranıyorsunuz’ deyince polis hakaret etti. Buna tepki gösterince polis “Alın bunu deyince, gözaltına alındık” dedi.

Özgür Gelecek Gazetesi Muhabiri Perihan Erkılınç Okay, gazeteci olduğunu olay yerinde bulunmasının nedeninin yaşananları görüntülemek olduğunu ifade etti.

Diğer sanıklar ise savunmalarında suçlamaları reddederek beraatlarını istedi. Ardından söz alan avukatlar detaylı savunmalarını bilirkişi raporunun ardından vereceklerini ve müvekkillerinin beraatını talep etti.


Savunmaların ardından kararını mahkeme hakimi Yiğit, ara vermeden kararını açıkladı. Bilirkişi raporunun beklemesine karar verilerek, bir sonraki duruşma 16 Ocak 2020 günü saat 10:30’a bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde gazeteciler ve izleyiciler X-Ray cihazından geçirildi. Duruşmanın görüldüğü salonda her hangi bir bariyer yok. Sanık ve gazeteciler ile izleyiciler duruşma salonu önünde duruşma saatini bekledi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salonda sanıklar için yer ayrılmıştı. İzleyiciler için 10 kişilik yer ayrıldı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı MLSA ve Mezopotamya Ajansı izledi.

Genel Gözlemler

Mahkeme hakiminin tavrı oldukça olumluydu. Avukatların taleplerini dikkate aldı.

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - Yürüyüş Kanununa Muhalefet Davası (Indictment)

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - Yürüyüş Kanununa Muhalefet Davası 1. Standing (Minutes of the Hearing)