Berfin Aslan

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - "Depriving of Exercising Certain Rights” Trial

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) gösterilen adayların seçimle geldiği Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine, 19 Ağustos 2019’da, İçişleri Bakanlığı kararıyla “kayyum” atandı.

15 Temmuz 2016’daki askeri darbe girişiminin ardından çıkarılan OHAL KHK’sındaki yetkiyle, pek çok belediyenin yönetimine, İçişleri Bakanlığı tarafından “kayyum atanmıştı.”

Belediye yönetiminin bu şekilde değiştirilmesi, 23 Ağustos 2019 tarihinde, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde protesto edildi. Protesto sırasında 11 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 11 kişi arasında Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan ve Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç da vardı.

Gözaltına alınanlar İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Rıhtım Karakolu’na götürüldü. Gözaltı işlemleri bir gün sürdü. Aslan ve Erkılınç, Kartal Adliyesi’ne sevk edildiler. Buradaki ifade işlemlerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldılar.

Gazeteciler Berfin Aslan ve Perihan Erkılınç’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi hakkındaki iddianame 2 Ekim 2019 tarihinde tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan ve Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi hakkındaki iddianame, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 2 Ekim 2019’da tamamlandı. İddianame iki sayfadan oluştu.

İddianamede, protestonun yapılmak istendiği bölgenin valilik kararıyla “gösteri ve yürüyüş yapmaya yasaklı olduğu” ileri sürüldü. İddianamede, toplanan grubun polis tarafından “uyarıldığı” öne sürüldü. “Grubun uyarıya rağmen dağılmadığı, bunun üzerine müdahalede edildiği” iddia edildi.

İddianamede, Aslan; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 31/1 maddesi uyarınca “Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşlerine katılmak, ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etmekle” suçladı. Hakkında altı aydan üç yıla kadar hapis cezası talep edildi. Aslan’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” talep edildi. Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç hakkında da aynı suçlamayla aynı hapis cezası talep edildi.

Aslan ve Erkılınç hakkındaki iddianame İstanbul Anadolu 25. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan ve Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç’ın yargılanmasına, 22 Kasım 2019’da, İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Aslan, protestonun yapıldığı bölgede haber takibi amacıyla bulunduğunu söyledi.

Avukatlar ise savunma yapabilmek için; protesto sırasında polisin, grubun dağılmasına yönelik uyarı yapıp yapmadığı ile ilgili bilirkişi incelemesinin tamamlanmasının beklenilmesini istedi. Mahkeme, gösteriye ilişkin bilirkişi raporunun beklenmesine karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 16 Ocak 2020’de görüldü. Mahkeme, Aslan ve Erkılınç’a yöneltilen suçlamaların, Aslan ve Erkılınç tarafından işlendiğinin sabit olmadığına karar veridi.

Gazeteciler beraat ettirildi.

2. Standing - Jan. 16, 2020


Saat 10:30’da başlaması gereken duruşma, saat 11:05’te başladı.

11 kişinin yargılandığı davada önceki duruşmada dinlenmemiş olan bir sanık, salonda hazır bulunuyordu.

Sanık G.T., “Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Savcılık aşamasında ifade vermiştim” dedi. Hakim beyanı usule uygun bir biçimde tutanağa geçirdi.

Avukatlar, savunmalarını yapacaktı. Hakim, “zaten karar verilecek” dedi. Biri hariç, avukatlar; savunmalarını yapamadılar.

Sanık G.T’nin avukatı Zehra Şahin son söz olarak olay gününe ilişkin şunları söyledi:

“Herhangi uyarılma olmadan polis müdahale etmiştir. Usule uygun müdahale etmemiştir. Anayasal hakkı kullanarak, izin hakkını gerektirmeyen bir basın açıklamasıdır.”

Avukat Zehra Şahin’in beyanından sonra salondakiler karar için dışarı çıkarıldı.

Duruşma beş dakika kadar sürdü. Keza kararın yazıldığı tutanak da salon önünde bekleyen avukatlara birkaç dakika içinde, mübaşir tarafından verildi.


Mezopotamya Ajansı muhabiri Berfin Aslan, Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Perihan Erkılınç’ın da bulunduğu 11 kişinin, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” suçlamasından beraatlerine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği gün İstanbul Anadolu Adliyesi yoğundu.

Duruşma listesinde, o gün; 10’dan fazla duruşmanın görüleceği yazılmıştı.

Gazetecilerin duruşması, günün son duruşmasıydı.

Saat 10:30’da başlaması gereken duruşma, saat 11:05’te başladı.

Mahkeme salonu koşulları

Mahkeme salonu çok küçüktü. İzleyenler için yedi sandalye bulunuyordu. Salonda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) bağlantıları için cihazlar kurulmuştu.

Duruşmaya katılım

Saat 10:30’da başlaması gereken duruşma, saat 11:05’te başladı.

Avukat Zehra Şahin ve Gökhan Soysal, duruşma saatine kadar, duruşma salonunda beklediler. Diğer avukatlar ise, duruşma başladıktan sonra salona girdiler.

Salonda izleyiciler kısmında üç kişi vardı. Sanık avukatları toplamda dört kişiydi.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) gözlemcisi de duruşmayı izledi.

Genel Gözlemler:

Karar için ara verildiğinde, avukatların; beraat yönünde karar verileceğini öngörmesi dikkat çekti.

Hakimin salondaki tek sanığın yoklaması alınırken, gülümseyerek sorular sorduğu gözlemlendi.

Duruşma yaklaşık beş dakika sürdü.

1. Standing - Nov. 22, 2019


Duruşma, belirlenen saatte başladı.

Gazeteciler Berfin Aslan ve Perihan Erkılınç, duruşmaya; avukatları ile birlikte katıldı.

Berfin Aslan, şu savunmayı yaptı:

“Ben o tarihte Mezopotamya Ajansı’nda muhabirlik yapıyordum. Orada bulunmamın nedeni olayı görüntülemekti. Polis benim kimliğimi alarak, cep telefonu ile kimliğimi görüntüledi. Ben de sakin olmasını istedim. Yanımda bulunan gazeteci arkadaşım, polis memuruna ‘Siz nasıl davranıyorsunuz’ deyince, polis hakaret etti. Buna tepki gösterince polis ‘Alın bunu’ dedi ve gözaltına alındık.”

Özgür Gelecek Gazetesi Muhabiri Perihan Erkılınç ise; gazeteci olduğunu, olay yerinde bulunmasının nedeninin yaşananları görüntülemek olduğunu ifade etti.

Avukatlar ise savunma yapabilmek için; protesto sırasında polisin, grubun dağılmasına yönelik uyarı yapıp yapmadığı ile ilgili bilirkişi incelemesinin tamamlanmasının beklenilmesini istedi.

Avukatlar, müvekkillerinin beraatlerini istedi.


Hakim, ara vermeden; kararını açıkladı.

Mahkeme, gösteriye ilişkin bilirkişi raporunun beklenmesine karar verdi.

Yargılamanın, 16 Ocak 2020 tarihli ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Gazeteciler ve izleyiciler, Adliye girişinde X-Ray cihazından geçirildi. Duruşmanın görüldüğü salon önünde herhangi bir bariyer yoktu. Sanık ve gazeteciler ile izleyiciler salon önünde, duruşmanın başlamasını bekledi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salonda, sanıklar ve izleyiciler için yeteri kadar yer ayrılmıştı. İzleyiciler için 10 kişilik yer vardı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı; gazeteciler ve Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) gözlemcisi takip etti.

Genel Gözlemler

Hakim avukatların taleplerini dikkate aldı.

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - "Depriving of Exercising Certain Rights” Trial (Indictment)

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - "Depriving of Exercising Certain Rights” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Berfin Aslan, Perihan Erkılınç - "Depriving of Exercising Certain Rights” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.