Buse Söğütlü

Started journalism at Cumhuriyet Daily in 2016 as a reporter. After that she worked at Daily Yolculuk website. She is still working at the same website as a reporter. Meanwhile she continues her bachelor degree at Istanbul University, Faculty of Political Sciences, School of Politics and International Relations.

An investigation was launched against her for her posts regarding the judge of Istanbul 37th Assize Court. She was taken into custody on November 19, 2019, due to the capture warrant issued against her. She was released after being in custody for two days.

At the end of the investigation, an indictment, accusing her of “identifying officials on anti-terror duties as targets” and “membership of armed terrorist organisation” was prepared. She is requested to be sentenced to, from six years to 13 years of imprisonment.

She is released pending trial.

Buse Sögütlü - “Disclose or Publish the Identity of Officials on Anti-Terrorist Duties” Trial

An investigation was launched against Daily Yolculuk reporter Buse Söğütlü for her tweets regarding the judge of Istanbul 37th Assize Court.

Within the scope of the investigation, Söğütlü appeared at the court and attempted to give a statement twice. However, her statement was not taken due to “prosecutor being away from his desk”.

She was taken into custody on November 19th, 2019 when police executed the capture warrant issued against her, which was revealed during a Criminal Record Check (GBT), since her statement was not taken previously. She was taken to Istanbul Taksim Police Station. She was detained there for two days. After her statement was taken, she was released.

She was accused of “identifying officials on anti-terror duties as targets” through her social media posts regarding the judge.

The indictment against her was completed on March 23rd, 2020.

The indictment against Daily Yolculuk website reporter Buse Söğütlü, was completed and presented to the court on March 23rd, 2020. Subject matter of the two-page-long indictment was Söğütlü’s posts regarding the judge of Istanbul 37th Assize Court. Said post was about the verdicts of some cases that the judge oversaw. The judge was mentioned as “victim” in the indictment.

Subject matter of the accusation was Söğütlü’s tweet, quoting an article published at Daily Yolculuk, where she works, and saying “If Hitler came out of his grave and (…) sat in his chair, more or less, he would use the same phrases as well. Professional ethics and all aside; one should carry the weight of the chair he is sitting in.”.

Söğütlü, through this post, was claimed to have “put aforementioned judge in target of armed terrorist organisation DHKP-C and other marginal leftist organisations”.

The indictment accused Söğütlü of “identifying officials on anti-terror duties as targets” according to the article 6/1 of the Anti-Terror Law and “membership of armed terrorist organisation” according to the article 314/2 of the Turkish Penal Code. Within this scope she was requested to be sentenced to, from six years to 13 years of imprisonment.

She was also requested to be “bereaved of specific rights” according to the article 53 Turkish Penal Code.

The indictment was approved by Istanbul 23rd Assize Court.

The trial against Buse Söğütlü, a reporter with the Gazete Yolculuk news web site, began on October 14th, 2020 at İstanbul 33. High Criminal Court. Söğütlü attended the hearing with her lawyer Erman Öztürk. The president of the court did not allow observers into the courtroom on the pretext of the measures against the coronavirus pandemic.

Söğütlü delivered her defense speech at the first hearing. She stated that the news story fell within the scope of the freedom of thought and expression, and did not constitute a crime. Söğütlü demanded her acquittal. Söğütlü’s lawyer Erhan Öztürk also demanded her acquittal and stated that the allegations did not correspond to a crime.

The panel of judges ruled to forward the file to the prosecutor’s office for drafting the judicial opinion as to the accusations.

The trial has been adjourned until the second hearing on December 30th, 2020.

4. Standing - April 14, 2021


Mahkeme heyetinin yerini almasıyla duruşma, saatinde başladı. Gazeteci Buse Söğütlü ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğünden istenen belge ve bilgilerin dosyaya geldiği belirtildi.

Söğütlü, gelen bilgi ve belgelere dair, “Gelen bilgi ve belgeler usulsüzdür. Aleyhte bilgi ve belgeleri kabul etmiyorum” dedi.

Dosyanın avukatları da gelen bilgi ve belgelerin bir kanaat oluşturmak amacıyla gönderildiğini söyledi.

Duruşma savcısı da dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını talep etti.


Mahkeme heyeti, duruşma savcısının esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için sonraki duruşmaya kadar süre verdi. Mahkeme heyeti, Söğütlü’nün “Kamu görevlisine hakaret” iddiası yönünden de sonraki duruşma savunma yapmasına karar verdi. Duruşma, 14 Eylül 2021 tarihine, saat 09:30’a ertelendi.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde izleyiciler ve gazeteciler X-Ray cihazından geçirilerek adliyeye alındı. Adliye girişine bariyerlerin kurulduğu ve insanların bir biri ile temas etmemesi sağlandı. Adliyeye giren avukat, gazeteci ve yurttaşların ateşleri, ateş ölçer ile ölçülüp, ellerini dezenfekte etmesi sağlandı.

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ve dava avukatları, duruşma öncesi duruşmanın görüleceği salonun olduğu kata alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

İzleyici duruşmaya alınmadığı için izlenim yapılamadı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, MLSA ve P24 takip etti.

2. Standing - Dec. 30, 2020


Duruşma, öngörülen duruşma saatinden 40 dakika geç başladı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle salona izleyici ve gazeteciler alınmadı.

Duruşmaya Buse Söğütlü ve Avukatı Ezgi Ünalan katıldı. Mahkeme heyetinde yaşanan değişiklik nedeniyle iddianame bir kez daha özetlendi.

Gazeteci Buse Söğütlü ve avukatı Ezgi Ünalan ile savcının beyanları Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altına alındı.


Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Daire Başkanlığı, İstihbarat Şube müdürlüğü ve MİT’e yazı yazılarak tanığın örgütsel bir eyleme katılıp katılmadığının ve herhangi bir örgütle bağının olup olmadığının sorulmasına karar verilerek, duruşma 24 Mart 2021 tarihine, saat 09:30’a bırakılmasına oy birliği ile karar verildi.


Duruşma Öncesi

İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’ne girişler, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında tek tek yapılabildi. Tek sıra halindeki giriş, bariyerlerle sağlandı. Girenlerin, ateşleri ölçüldü. Ellerini dezenfekte etmeleri sağlandı. Ardından gelenler, X-Ray taramasından geçirildi.

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ve dava avukatları, duruşma öncesi duruşmanın görüleceği salonun olduğu kata alındı.

Çağlayan Adliyesinin çok kalabalık olduğu gözlemlendi. Salonlarda uygulanan Koronavirüs önlemlerinin koridorlada hiçe sayıldığı gözlemlendi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma küçük bir salonda görüldü. İzleyiciler için ayrılan her iki oturma yerinden biri, koronavirüs karşısında alınan sosyal mesafe önleminin sağlanması için bantla kapatılmıştı.

Gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin verilmedi. Bu nedenle, duruşma salonuna ilişkin gözlem yapılamadı.

Duruşmaya ilişkin gözlemler duruşma tutanağı ile yargılanan gazeteci Buse Söğütlü ve avukatından alındı.

Duruşmaya Katılım

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) gözlemcisi, duruşmayı takip etmek için adliyedeydi.

Ancak; gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin verilmedi.

1. Standing - Oct. 14, 2020


Saat 09.00’da başlaması gereken duruşma, 40 dakika gecikmeyle, saat 09.40’ta başladı.

Yargılanan gazeteci Buse Söğütlü, duruşmaya; avukatı Erman Öztürk ile birlikte katıldı. Mahkeme heyeti başkanı, gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin vermedi.

Söğütlü, ilk duruşmada savunmasını yaptı. Yargılamaya konu olan haberin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında yer aldığını ve suç sayılamayacağını kaydetti. Söğütlü, beraatini talep etti.

Söğütlü’nün avukatı Erhan Öztürk de beraat talep etti ve iddiaların suç sayılamayacağını belirtti.

Duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını talep etti.


Mahkeme heyeti; yargılama dosyasının esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmesine karar verdi.

Yargılamanın 30 Aralık 2020 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’ne girişler, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında tek tek yapılabildi. Tek sıra halindeki giriş, bariyerlerle sağlandı. Girenlerin, ateşleri ölçüldü. Ellerini dezenfekte etmeleri sağlandı. Ardından gelenler, X-Ray taramasından geçirildi.

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ve dava avukatları, duruşma öncesi duruşmanın görüleceği salonun olduğu kata alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme heyeti başkanı, gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin vermedi. Bu nedenle, duruşma salonuna ilişkin gözlem yapılamadı.

Duruşmaya Katılım

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) gözlemcileri, duruşmayı takip etmek için adliyedeydi.

Ancak; gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin verilmedi.

Genel Gözlemler

Mahkeme heyeti başkanı, gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin vermedi. Bu yüzden yargılamanın ilk duruşmasına ilişkin genel bir gözlem yapılamadı.

Buse Sögütlü - “Disclose or Publish the Identity of Officials on Anti-Terrorist Duties” Trial (Indictment)

Buse Sögütlü - “Disclose or Publish the Identity of Officials on Anti-Terrorist Duties” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Buse Sögütlü - “Disclose or Publish the Identity of Officials on Anti-Terrorist Duties” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.