Caner Taşpınar

Caner Taşpınar - “Publicy İnsulting” Trial

Oda TV internet haber sitesi editörü Caner Taşpınar, “Damat: Fethullahçıların AKP’li Kayınpederleri” kitabını Mart 2020’de yayınladı. Kitapta eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucuları İhsan Arslan ve oğlu Ali İhsan Arslan ile bu kişilerin damatlarının ilişkileri anlatılıyordu.

Kahraman ve Arslan ailesi, 10 Mart ve 12 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Taşpınar hakkında suç duyurusunda bulundu. Kahraman, İhsan Arslan ve Ali İhsan Arslan, suç duyurularında; Taşpınar’ın kendilerine “hakaret ettiğini” iddia ettiler.

Taşpınar, hakkındaki soruşturma kapsamında gözaltına alınmadı. Savcılığa ifade vermeye davet edildi.

Taşpınar, savunmasında; İhsan Arslan ve Ali İhsan Arslan hakkındaki iddialarını, çeşitli iddianameler ve açık kaynaklara dayandığını dile getirdi. Amacının kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu, hakaret ve iftira kastının olmadığını belirtti. Asıl anlatmak istediği kişilerin “FETÖ” iddiasıyla yargılanan ya da firari konumunda olan beş farklı kişi olduğunu ifade etti.

Eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a hakaret ve iftirada bulunmadığını belirten Caner Taşpınar, “Kahraman’ın damadının FETÖ firarisi olarak gündeme geldiğini” söyledi. “Kitabı, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünden yargılanmış ya da firari olan kamuoyunun merak ettiği şahısları anlatmak amacıyla yazdığını” belirtti.

Taşpınar hakkındaki iddianame, 21 Temmuz 2020 tarihinde tamamlandı.

Oda TV internet haber sitesi editörü Caner Taşpınar hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 21 Temmuz 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Taşpınar’ın “Damat: Fethullahçıların AKP’li Kayınpederleri” adlı kitabının, yayınevi tarafından, incelenmek üzere, 19 Şubat 2020 tarihinde savcılığa teslim edildiği belirtildi.

Kitapta adı geçen İsmail Kahraman, İhsan Arslan ve Ali İhsan Arslan’ın; ayrı ayrı 10 Mart 2020 ve 12 Mart 2020 tarihlerinde Taşpınar hakkında suç duyurusunda bulundukları belirtildi. Şikayetçilerin, Taşpınar’ın kendilerine karşı “hakaret” suçunu işlediğini iddia ettikleri aktarıldı.

İddianamede, kitapta; şikayetçi siyasetçilerin fotoğraflarına damatlarının fotoğrafları ile birlikte yer verildiği ifade edildi. “Müştekilerin damatlarının FETÖ’cü olduğu şeklinde açıklamalarda bulunulduğu” değerlendirdi.

İddianamede, “Bu açıklamalar ile müşteki şahıslar arasında bağlantı kurularak, müştekilere terör örgütü FETÖ üyesi, destekçisi, sevicisi gibi yaftalar vurulduğu; müştekilerin saygınlık ve kişilik haklarına karşı küçük düşürücü ve aşağılayıcı ithamda bulunulduğu” iddia edildi.

Hakaret suçunun uzlaşmaya tabi suçlardan olduğunun belirtildiği iddianamede, taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı aktarıldı.

İddianamede, Taşpınar; Türk Ceza Kanunu’nun 125/1 maddesi uyarınca “hakaret etmekle” suçlandı. Üç aydan iki yıla kadar hapsi istendi. “Hakaret suçunun alenen işlendiği” iddia edildi. Bu yüzden, istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 125/4 maddesi uyarınca altıda bir oranında artırılması talep edildi.

Böylece Taşpınar hakkında, “alenen hakaret” suçlaması ile toplamda; üç ay 15 günden iki yıl dört aya kadar hapis cezası talep edildi.

Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Oda TV editörü Caner Taşpınar’ın yargılanmasına 9 Şubat 2021 tarihinde İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesinde başlandı.

Duruşmada yargılanan gazeteci Caner Taşpınar ve avukatı ile şikayetçiler İsmail Kahraman, Ali İhsan Arslan ve Mehmet Ali Aslan avukatları hazır bulundu.

Taşpınar yaptığı savunmada, suçlamaya konu kitabın içeriğinde şikayetçi siyasetçilere yönelik her hangi bir hakaretin olmadığını dile getirerek, “12 yıllık gazeteciyim. Bir çok davada yargılandım ve beraat ettim. Ergenekon davasından yargılandım ve beraat ettim. FETÖ’yü uzun yıllardır yazıyorum. Şikayetçilerle ilgili bilgileri daha önce çalıştığım kurumlarda da yazdım. Bugüne kadar ne yargılandım ne de ceza aldım. Şikayetçiler kitapta sadece bir bölümdür. Açık kaynaklardan elde ettiğim bilgileri kitaba koydum. Kitapta yer alan isimler kamuoyunda bilinen isimlerdir” diyerek, beraatini talep etti.

İsmail Kahraman’ın avukatı Resmiye Serçe Genç ve Ali İhsan Arslan ve Mehmet Ali Arslan’ın avukatı Özlem Özgür Ürper Özbalık gazeteci Taşpınar’dan şikayetçi olduklarını ve davaya müdahil olmak istediklerini söyledi. Duruşma savcısı da dosyanın esas hakkındaki mütalaa için gönderilmesini istedi.

Mahkeme hakimi, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar verdi. Mahkeme hakimi, İsmail Kahraman, Ali İhsan Arslan ve Mehmet Ali Arslan’ın katılan sıfatıyla duruşmaya dahil olmasına karar verdi.

Davanın sonraki duruşması 1 Temmuz 2021 tarihinde görülecek.

1. Standing - Feb. 9, 2021


Mahkeme hakiminin yerini alması ile birlikte duruşma, belirlenen saatinden 15 dakika gecikme ile başladı. Duruşmada yargılanan gazeteci Caner Taşpınar ve avukatı ile şikayetçiler İsmail Kahraman, Ali İhsan Arslan ve Mehmet Ali Aslan avukatları hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından gazeteci Caner Taşpınar savunma yaptı.

Taşpınar savunmasında, suçlamaya konu kitabın içeriğinde şikayetçi siyasetçilere yönelik her hangi bir hakaretin olmadığını dile getirerek, “12 yıllık gazeteciyim. Bir çok davada yargılandım ve beraat ettim. Ergenekon davasından yargılandım ve beraat ettim. FETÖ’yü uzun yıllardır yazıyorum.

Şikayetçilerle ilgili bilgileri daha önce çalıştığım kurumlarda da yazdım. Bugüne kadar ne yargılandım ne de ceza aldım. Şikayetçiler kitapta sadece bir bölümdür. Açık kaynaklardan elde ettiğim bilgileri kitaba koydum. Kitapta yer alan isimler kamuoyunda bilinen isimlerdir” diyerek, beraatini talep etti.

İsmail Kahraman’ın avukatı Resmiye Serçe Genç ve Ali İhsan Arslan ve Mehmet Ali Arslan’ın avukatı Özlem Özgür Ürper Özbalık gazeteci Taşpınar’dan şikayetçi olduklarını ve davaya müdahil olmak istediklerini söyledi.

Gazeteci Taşpınar’ın avukatı Dide Şeniz Uğur da savunmasında şikayetçiler hakkındaki bilgilerin kamuoyunda bilindiğini ifade ederek, kitapta yer alan bilgilerin bir çok haberde yer aldığını söyledi.

Duruşma savcısı da dosyanın esas hakkındaki mütalaa için gönderilmesini istedi.


Mahkeme hakimi, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar verdi. Mahkeme hakimi, İsmail Kahraman, Ali İhsan Arslan ve Mehmet Ali Arslan’ın katılan sıfatıyla duruşmaya dahil olmasına karar verdi. Duruşma, 1 Temmuz 2021 tarihine, saat 10:50’ye ertelendi.


Mahkeme hakiminin gazeteci Taşpınar ve avukatlara isimleri ile hitap etmesi dikkat çekti. Duruşma tutanağına da avukatların isimleri geçti.

Caner Taşpınar - “Publicy İnsulting” Trial (Indictment)

Caner Taşpınar - “Publicy İnsulting” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.