Caner Taşpınar

Caner Taşpınar - “Publicy İnsulting” Trial

Oda TV internet haber sitesi editörü Caner Taşpınar, “Damat: Fethullahçıların AKP’li Kayınpederleri” kitabını Mart 2020’de yayınladı. Kitapta eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucuları İhsan Arslan ve oğlu Ali İhsan Arslan ile bu kişilerin damatlarının ilişkileri anlatılıyordu.

Kahraman ve Arslan ailesi, 10 Mart ve 12 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Taşpınar hakkında suç duyurusunda bulundu. Kahraman, İhsan Arslan ve Ali İhsan Arslan, suç duyurularında; Taşpınar’ın kendilerine “hakaret ettiğini” iddia ettiler.

Taşpınar, hakkındaki soruşturma kapsamında gözaltına alınmadı. Savcılığa ifade vermeye davet edildi.

Taşpınar, savunmasında; İhsan Arslan ve Ali İhsan Arslan hakkındaki iddialarını, çeşitli iddianameler ve açık kaynaklara dayandığını dile getirdi. Amacının kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu, hakaret ve iftira kastının olmadığını belirtti. Asıl anlatmak istediği kişilerin “FETÖ” iddiasıyla yargılanan ya da firari konumunda olan beş farklı kişi olduğunu ifade etti.

Eski Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a hakaret ve iftirada bulunmadığını belirten Caner Taşpınar, “Kahraman’ın damadının FETÖ firarisi olarak gündeme geldiğini” söyledi. “Kitabı, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünden yargılanmış ya da firari olan kamuoyunun merak ettiği şahısları anlatmak amacıyla yazdığını” belirtti.

Taşpınar hakkındaki iddianame, 21 Temmuz 2020 tarihinde tamamlandı.

Oda TV internet haber sitesi editörü Caner Taşpınar hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 21 Temmuz 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Taşpınar’ın “Damat: Fethullahçıların AKP’li Kayınpederleri” adlı kitabının, yayınevi tarafından, incelenmek üzere, 19 Şubat 2020 tarihinde savcılığa teslim edildiği belirtildi.

Kitapta adı geçen İsmail Kahraman, İhsan Arslan ve Ali İhsan Arslan’ın; ayrı ayrı 10 Mart 2020 ve 12 Mart 2020 tarihlerinde Taşpınar hakkında suç duyurusunda bulundukları belirtildi. Şikayetçilerin, Taşpınar’ın kendilerine karşı “hakaret” suçunu işlediğini iddia ettikleri aktarıldı.

İddianamede, kitapta; şikayetçi siyasetçilerin fotoğraflarına damatlarının fotoğrafları ile birlikte yer verildiği ifade edildi. “Müştekilerin damatlarının FETÖ’cü olduğu şeklinde açıklamalarda bulunulduğu” değerlendirdi.

İddianamede, “Bu açıklamalar ile müşteki şahıslar arasında bağlantı kurularak, müştekilere terör örgütü FETÖ üyesi, destekçisi, sevicisi gibi yaftalar vurulduğu; müştekilerin saygınlık ve kişilik haklarına karşı küçük düşürücü ve aşağılayıcı ithamda bulunulduğu” iddia edildi.

Hakaret suçunun uzlaşmaya tabi suçlardan olduğunun belirtildiği iddianamede, taraflar arasında uzlaşma sağlanamadığı aktarıldı.

İddianamede, Taşpınar; Türk Ceza Kanunu’nun 125/1 maddesi uyarınca “hakaret etmekle” suçlandı. Üç aydan iki yıla kadar hapsi istendi. “Hakaret suçunun alenen işlendiği” iddia edildi. Bu yüzden, istenen cezanın, Türk Ceza Kanunu’nun 125/4 maddesi uyarınca altıda bir oranında artırılması talep edildi.

Böylece Taşpınar hakkında, “alenen hakaret” suçlaması ile toplamda; üç ay 15 günden iki yıl dört aya kadar hapis cezası talep edildi.

Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Oda TV editörü Caner Taşpınar hakkındaki yargılamanın 9 Şubat 2021 tarihinde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlamasına karar verildi.

Caner Taşpınar - “Publicy İnsulting” Trial (Indictment)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.