Cansever Uğur

İnce, Uğur - Birgün Newspaper, Fuat Avni Trial

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 15 Temmuz 2019 darbe girişiminin ardından, yazılı ve görsel basın ile sosyal medya alanındaki “örgüt faaliyetleri” ile ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, “Fuat Avni” adlı twitter hesabı da inceleme altına alındı. “Fuat Avni” adlı twitter hesabının “örgüt tarafından kullanıldığı” iddia edildi.

Birgün Gazetesi’nin internet sitesi de soruşturmaya dahil edildi.

Birgün Gazetesi’nin internet sitesinden ve twitter hesabından 19 Mart 2014 ile 6 Aralık 2015 tarihleri arasında “Fuat Avni” içerikli 456 paylaşım yapıldığı öne sürüldü.

Birgün Gazetesi’nin internet sitesinin eski sorumlu haber müdürleri Cansever Uğur ve Barış İnce ile birlikte gazetenin yayıncı şirketinin iki yöneticisi soruşturma kapsamında savcılığa ifade vermeye çağrıldı.

Cansever Uğur savcılığa verdiği ifadede, Birgün Gazetesi olarak muhalif olduklarını söyledi. Uğur, “FETÖ olarak tabir edilen gruba karşı” yayınlarının olduklarını, devlet tarafından örgüt kabul edilmeden önce de mücadele ettiklerini söyledi. “Fuat Avni” twitter hesabı ile ilgili olarak sadece Birgün Gazetesi’nin değil tüm yazılı ve görsel basında haberler yapıldığını belirtti.

Birgün Gazetesi’nin internet sitesinin eski sorumlu haber müdürleri Cansever Uğur ve Barış İnce ile birlikte gazetenin yayıncı şirketinin iki yöneticisi hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Murat Çağlak tarafından 16 Temmuz 2019’da tamamlandı.

16 sayfadan oluşan iddianamede, “FETÖ’nün yazılı ve görsel basın ile sosyal medyayı etkin olarak kullandığı” değerlendirmesi yapıldı. “Fuat Avni” adlı twitter hesabından yapılan paylaşımlardan pek çok örnek verildi.

“Fuat Avni” adlı twitter hesabından 2013 yılından itibaren ülke gündemini belirleyen paylaşımlar yapılmıştı. Bu paylaşımların birçoğu AKP iktidarı ile Gülen cemaati arasındaki çatışmanın yansımalarını içeriyordu. Örneğin Zaman Gazetesi’ne operasyon yapılacağı operasyondan önce “Fuat Avni” adlı twitter hesabından paylaşılmıştı.

Birgün Gazetesi ise iddianamede, “Fuat Avni” adlı twitter hesabından yapılan paylaşımlar üzerinden haber yapmakla suçlandı. Suçlamalara delil olarak gösterilen 25 haber, 4 Ağustos 2014 ile 6 Nisan 2016 tarihleri arasında yayımlanmıştı.

İddianameye göre, Birgün Gazetesi’nin internet sitesinde “Fuat Avni” adlı twitter hesabında paylaşıldıktan sonra “Fuat Avni’den yeni iddia! Yarın sabah operasyon kapıda”, “Fuat Avni’den seçim yorumu”, “Fuat Avni’nin önceden duyurduğu ‘paralel’ operasyon başladı” başlıklarında haberler yayımlandı.

25 haberin delil olarak sıralandığı iddianamede, “Yukarıdakilere benzer çok sayıda örnek olup, tamamını buraya alma imkanı olmadığından birkaç tanesi alınmıştır” ifadelerinin kullanılması dikkat çekti.

İddianamede, “Fuat Avni” adlı twitter hesabının “FETÖ’nün kara propaganda hesabı” olduğu öne sürüldü. “Fuat Avni” adlı twitter hesabından atılmış tweetlerin, “hiçbir teyide ihtiyaç hissedilmeksizin topluma duyurulduğu, hesabın popülaritesinin arttırıldığı” iddia edildi.

Bu haberlerle, “örgütle mücadele kapsamında yapılan soruşturmaların önceden topluma duyurulduğu, toplum üzerinde baskı ve korku aracı olarak kullanıldığı” öne sürüldü.

İddianamede Cansever Uğur’un Bylock kullanmadığı; “FETÖ ile iltisaklı derneklerde, şirketlerde Bank Asya’da” kaydının bulunmadığı belirtildi. Ayrıca “FETÖ’nün tepe yöneticileri ile irtibatının bulunmadığı da ifade edildi. Ancak Birgün Gazetesi’nin internet sitesinin “örgütün amacına yönelik faaliyet yürüttüğü” iddia edildi.

İddianamede şu ifadelerin kullanılması ise dikkat çekti:

“Şüphelilerin örgüt ile hiyerarşik bağlarının olmadığı, geçmişte örgüt aleyhine çok sayıda haber yaptıkları anlaşılmıştır.”

Tüm bunlara rağmen Cansever Uğur’a, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7 ve 314/2 düzenlemelerinde tanımlanan “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlaması yöneltildi. Ayrıca istenen cezasının Terörle Mücadele Kanunu’nun 5/1 düzenlemesi çerçevesinde yarı oranında arttırılması istendi. Böylece İnce hakkında 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Birgün Gazetesi’nin internet sitesinin eski sorumlu haber müdürleri Cansever Uğur ve Barış İnce ile birlikte gazetenin yayıncı şirketinin iki yöneticisi hakkındaki iddianame İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 30 Ağustos 2019’da kabul edildi.

İnce, Uğur - Birgün Newspaper, Fuat Avni Trial (Indictment)