Cengiz Çandar

Cengiz Çandar – “Praising the Crime and the Crimina” Trial

Çandar hakkındaki soruşturma Güvenlik Daire Başkanlığı’na yapılan elektronik posta ihbarı üzerine başlatıldı. İhbarda Çandar’ın “terör örgütü propagandası” yaptığı ileri sürüldü. İhbar üzerine İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğünün Çandar hakkında 26 Şubat 2018 tarihinde araştırma raporu düzenledi.

Araştırma raporunda Çandar’ın 30 Mayıs 2017 tarihinde Twitter hesabı üzerinde ‘’Kırmızı Fularlı kız, gezinin içimizi ısıtan en güzel gülüşlü meleği, Rakka önünde toprağa düşüp yıldızlara yükselerek içimizi yine yaktı’‘ şeklinde paylaşımı suçlama konusu yapıldı.

“Kırmızı fularlı kız” olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil, Türkiye’nin onlarca ilinde 2013 yılında gerçekleşen Gezi eylemlerine Antalya’da katılmış, hakkında açılan dava kapsamında 103 yıl hapis cezası ile yargılandı. Karacagil, hakkında açılan dava sonrasında “yasadışı ilan edilen ve Kürdistan İşçi Partisi (PKK) olarak adlandırılan silahlı örgüte” katıldı. 2017 yılında Suriye’nin Rakka şehrinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile girilen çatışmalarda hayatını kaybetti.

Çandar ile birlikte soruşturma, K.I.’ya da açıldı. Çandar yurt dışında olduğu için ifadesi alınamadı.

Çandar hakkındaki soruşturma, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Soruşturma Bürosu tarafından 30 Haziran 2020 tarihinde hazırlanan iddianame ile tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Soruşturma Bürosu tarafından 30 Haziran 2020 tarihinde Çandar ve K.I. hakkında iddianame hazırlandı. İddianame iki sayfadan oluştu. İddianamede, Çandar’ın 30 Mayıs 2017 tarihinde kişisel Twitter hesabından “’‘Kırmızı Fularlı kız, gezinin içimizi ısıtan en güzel gülüşlü meleği, Rakka önünde toprağa düşüp yıldızlara yükselerek içimizi yine yaktı” şeklinde yaptığı paylaşıma yer verildi.

İddianamede, soruşturma aşamasında ifadesi alınmadığı için Çandar ifadesine yer verilmedi.

İddianamede, “Kırmızı Fularlı Kız” olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil’in Suriye’nin Rakka kentinde IŞİD ile girdiği çatışmada hayatını kaybettiğine yer verildi. İddianamede, Karacagil’in sosyal medya üzerinden gündeme getirilerek, övüldüğü iddia edildi.

Çandar’ın Twitter hesabında yaptığı paylaşımda kullandığı ifadelerin “kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlike doğurabilecek nitelikte” olduğuna yer verildi.

İddianamede Çandar “Suçu ve Suçluyu Övmek” iddiasıyla suçlandı.

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 215. Maddesini uyarınca “Suçu ve Suçluyu Övmek” 2 yıla kadar hapis cezası gerektiriyor.

Çandar hakkında iki yıla kadar hapis cezası talep edildi. TCK 218. maddesi uyarınca iddia edilen suçun “basın ve yayın yoluyla” işlendiği ileri sürülerek, yarı oranında arttırılarak cezanın üç yıla kadar arttırılması talep edildi.

Ayrıca, TCK. 53. Madde uyarınca Çandar’ın belli haklardan yoksun bırakılması talep edildi.

Hazırlanan iddianame, İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, davaya dönüştü. Davanın ilk duruşması, 19 Ocak 2021 tarihinde görüldü. Cengiz Çandar’ın katılmadığı duruşmada avukatı hazır bulundu. Çandar’ın avukatı Erselan Aktan, müvekkilinin yurt dışında yaşadığını ve Adalet Bakanlığı aracılığı ile yurt dışı adresinde (İstinabe yoluyla) savunmasının alınmasını talep etti.

Duruşma savcısı da Çandar’ın yurt dışı adresinde savunmasının alınması için Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmasını ve Türkiye’ye dönme ihtimali dikkate alınarak savunmasının alınması amacıyla hakkında yakalama emri çıkartılmasını talep etti.

Mahkeme hakimi de Çandar’ın yurt dışı adresinde savunmasının alınması için Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmasına ve Türkiye’ye dönme ihtimali dikkate alınarak savunmasının alınması amacıyla hakkında yakalama emri çıkartılmasına karar verdi.

Davanın ikinci duruşması 15 Nisan 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme, önceki duruşma verdiği kararını tekrar etti.

2. Standing - April 15, 2021


Mahkeme hakiminin yerini alması ile birlikte duruşma, belirlenen saatinde başladı. Gazeteci Cengiz Çandar’ın katılmadığı duruşmada avukatı Zelal Pelin Doğan hazır bulundu.
Duruşmada söz alan Çandar’ın avukatı Zelal Pelin Doğan, Çandar’ın yurt dışındaki adresinde savunmasının alınması için çıkarılan istinabe evrakının yanıtının beklenilmesini istedi.

Duruşma savcısı da dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını talep etti.


Mahkeme hakimi, Çandar’ın yurt dışı adresi dikkate alınarak savunmasının alınması amacıyla bulunduğu yabancı ülkede yazılan istinabe evrakının yanıtının beklenilmesine karar verdi.

Yargılamanın sonraki duruşması 23 Eylül 2021 tarihine, saat 10:05’e ertelendi.

1. Standing - Jan. 19, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma, belirlenen saatinde başladı. Gazeteci Cengiz Çandar’ın katılmadığı duruşmada avukatı Erselan Aktan hazır bulundu.
Duruşmada söz alan Çandar’ın avukatı Erselan Aktan, müvekkili Çandar’ın yurt dışında çalıştığını ifade ederek, mesleği ve Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle Türkiye’ye gelemediğini mahkeme heyetine aktardı. Aktan, müvekkilinin yurt dışında kaldığı adresi mahkeme heyetine ilettiklerini, yurt dışında istinabe yönüyle savunmasının alınmasını talep ettiğini söyledi.

Duruşma savcısı da Çandar’ın yurt dışı adresi bulunduğundan yurt dışındaki adresine savunmasının alınması için istinabe yoluyla yazı yazılmasını talep etti. Savcı, ayrıca Çandar’ın savunmasının alınması amacıyla hakkında yakalama kararını çıkarılmasını talep etti.


Mahkeme hakimi, Çandar’ın yurt dışı adresi dikkate alınarak savunmasının alınması amacıyla bulunduğu yabancı ülkede istinabe yoluyla savunmasının alınmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, ayrıca Çandar’ın savunmasının alınmasına dönük hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Yargılamanın sonraki duruşması 15 Nisan 2021 tarihine, saat 10:05’e ertelendi.


Duruşma Öncesi

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesine girişler, HES kodu sorgulandıktan sonra X-Ray geçirilerek yapıldı. Duruşmanın yapıldığı katta hiçbir bariyer veya güvenlik önlemi bulunmuyordu. Duruşma salonunun önü oldukça kalabalıktı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonuna gazeteci ve izleyiciler alınmadığı için izlenim yapılamadı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı MLSA ve P24 takip etti.

Cengiz Çandar – “Praising the Crime and the Crimina” Trial (Indictment)

Cengiz Çandar – “Praising the Crime and the Crimina” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Cengiz Çandar – “Praising the Crime and the Crimina” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.