Ceren Sözeri

Ceren Sözeri - Albayrak Trial for Compensation

Ceren Sözeri’nin ‘AKP’ye kim oy kaybettirdi” başlıklı yazısı Evrensel Gazetesi’nde 7 Nisan 2019 tarihinde yayımlandı. Sözeri; 31 Mart 2019’da gerçekleştirilen yerel seçimlerde, sandıkların açılırken Anadolu Ajansı’nın yayınlarının 14 saat boyunca kesilmesini konu almıştı. Sözeri yazısında Anadolu Ajansı’nın tüm Türkiye’deki sandık verilerini nasıl elde ettiğini sorgulamış ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Elde kalan soru ise (…) Anadolu Ajansı’nın bir yerel seçim uğruna bu derece pespaye bir hale düşürülmesinin ardından ne olacağı?”

AKP iktidarına yakın Sabah, Takvim gibi gazetelere ve ATV, a Haber gibi televizyon kanallarını da bünyesinde bulunduran Turkuvaz Medya Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kardeşi olan Serhat Albayrak tarafından, 18 Temmuz 2019 tarihinde şikayet dilekçesi hazırlandı. Dilekçe, yazının yayımlanmasından yaklaşık 3 ay sonra İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi’ne sunuldu.

Sözeri yazısında, Turkuvaz Medya Grubu’nun bünyesinde bulunan Sabah Gazetesi ve ATV’nin yayınlarını da eleştirmişti. Şikayet dilekçesinde,

Sözeri’nin yazısındaki şu ifadeler aktarıldı:

“Yalan haber üretmekten, nefret söylemini körüklemekten geri durmayan iktidar medyasını, özellikle de pelikancı(1) bilinen Sabah-ATV grubu”

“Sabah-ATV grubu (…) pervasız bir yalan haber üretimine girdi”

Dilekçede, Sözeri’nin, Albayrak’ı “Dayanağı olmayan, ‘yeni paralel’ olarak nitelendirilen yasadışı örgütün başı olmakla itham ettiği” iddia edildi. Dilekçede şu ifadeler kullanıldı:

“Davalılar davaya konu yazıyla müvekkilleri hedef haline getirmiş, karanlık ve asılsız imalar üreterek töhmet altında bırakmış şaibe yaratmayı amaçlamıştır.”

Dilekçede, “örgüt”, “örgüt lideri” ve “örgüt üyeleri” ifadelerinin kullanılmasının kişilik haklarını ihlal eden bir eylem olduğu tespitine yer verilen Yargıtay kararları da iddialara dayanak olarak kullanıldı.

Dilekçede ayrıca Anayasa’nın 26. maddesine de atıf yapıldı. Dilekçede, ifade özgürlüğünün, kişilerin şeref ve haysiyetlerine dokunulmadığı sürece var olabileceği ifade edildi.

Sözeri’nin yazısı ile Albayrak’ın haklarını ve ticari itibarını zedelediği iddia edildi.

Dilekçede Sözeri ve Evrensel Gazetesi’nin yayıncı şirketinin sahibinden 100’er bir TL, toplamda 200 bin TL manevi tazminat talep edildi.

Tazminat talepli davalarda asliye mahkemeleri görevlendirilir. Dava şikayet dilekçesi ile görülür; savcı iddianame hazırlamaz ve bu duruşmalara girmez

(1) Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlıktan alınması sürecinde yayımladıkları Pelikan Bildirisi’yle varlıkları ortaya çıkan, AKP ve hükümet içinde etkinlik alanını artırmaya çalışan gruba verilen isim. Sabah ve ATV’nin “Pelikancıların resmi yayın organı” olduğu iddia ediliyor.

Evrensel Gazetesi yazarı Ceren Sözeri ve gazetenin yayıncı şirketi hakkında Turkuvaz Medya Grubu Başkanvekili Serhat Albayrak’ın şikayet dilekçesi 18 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul 2. Asliye Ticaret Mahkemesi Hakimliği’ne sunuldu.

Sözeri ve Evrensel Gazetesi hakkındaki tazminat davası 26 Eylül 2019’da açıldı.

Yargılamanın ilk duruşması 4 Mart 2020’de İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülecek.

Ceren Sözeri - Albayrak Trial for Compensation (Şikayet Dilekçesi)