Çetin Kurşun

Çetin Kurşun - Ciwan News Trial

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’nün 18 Ocak 2018’de Mardin İl Emniyet Müdürlüğü’ne “ciwannews adlı internet sitesinin PKK ile ilintisi olabileceğine” ilişkin gönderilen bir yazı üzerine inceleme başlatıldı.

Söz konusu internet sitesi adına tescil yapılırken Çetin Kurşun’un kardeşinin adıyla bir telefon numarası verildiği, bu hattın Çetin Kurşun adına kayıtlı olduğu tespit edildiği belirtildi. Çetin Kurşun ve kardeşi hakkında “terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

29 Ekim 2016’da yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Çetin Kurşun 6 Şubat 2018 günü anne ve babasıyla birlikte yaşadığı Kızıltepe’deki evine yapılan baskınla kardeşi S.K. ile birlikte gözaltına alındı.

Evinde bulunan bilgisayara kasasıyla beraber el konuldu. Kurşun kardeşler 13 gün gözaltında tutulduktan sonra savcılık ifadelerinin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edildi. S.K.’yi adli kontrol şartıyla serbest bırakan mahkeme, Çetin Kurşun hakkında “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” gerekçesiyle tutuklama kararı verdi. Kurşun, 19 Şubat 2018’de tarihinde Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Savcı Kemal Doğan’ın Çetin Kurşun ve kardeşine yönelik “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla hazırladığı iddianame 11 Aralık 2018 tarihli.

İddianamenin başında soruşturma süreci özetleniyor. 13 sayfalık iddianamenin büyük bölümünde ciwannews sitesinde yayımlanan 18 haber ve içerikleri sıralanıyor. Haberler arasında Kurşun’un gözaltında olduğu 7 Şubat 2018 tarihli haber de var.

Yapılan işlemlere dair özette, ev aramasında ele geçirilen dijital materyallerin kriminal inceleme gönderildiği, Çetin Kurşun’un tutuklanıp kardeşi hakkında adli kontrol kararı verildiği belirtiliyor. “Şüpheliler hakkında düzenlenen araştırma tutanağında; şüphelilerin örgütsel herhangi bir faaliyetine rastlanmadığının belirtildiği” ifadesi dikkat çekiyor.

Toplanan deliller kısmında Çetin Kurşun’dan alınan kan örneklerinin faili meçhul olay yerlerinden elde edilen biyolojik deliller ile eşlemesinin olmadığı belirtiliyor.

İddianamede Kurşun’un evinde bulunan iki adet Azadiya Welat Gazetesi, Çetin Kurşun’un Azadiya Welat basın kartı, hard disk, cep telefonu ve üzerinde “Biji Berxwedana Zindana TUHAD-FED” ifadeleri bulunan ve “PKK/KCK bayrağı simgesi içerdiği” söylenen cam bardak deliller arasında sıralanıyor.

İddianamenin, dijital materyallerin kriminal raporlarının savcılığa ulaşmadan hazırlandığı belirtiliyor.

Ev aramasında alınan harddisk incelemesinde ise, harddiskte ciwannews sitesinin yedeklenmesiyle ilgili dosya olduğu, siteye 1224 kez giriş yapıldığı, girişlerin 15-20 tanesinin yönetici olarak gerçekleştirildiği anlatılıyor. İki ismin gözaltına alınmasından sonra yapılan beş haberle ilgili ise “önceden yüklendiğine ilişkin kanaat olduğu” iddia ediliyor.

Çetin Kurşun, iddianameye yansıyan savunmasında ağabeyinin Azadiya Welat gazetesinde imtiyaz sahibi olması nedeniyle bu gazetede iki yıl kadar kültür ve sanat röportajlarına yönelik editörlük yaptığını daha sonrasında serbest olarak evinde bilgisayar bakımı ve tamiri ile vakit geçirdiğini söylüyor. Gazetede çalıştığı süre zarfında basın kartı sahibi olduğunu belirtiyor.

İddianamede delil olarak yer alan kupa bardağın da bir dönem cezaevinde kalan ağabeyini ziyarete gidiş sırasında Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu’nca (TUHAD-FED) kendisine verildiğini açıklıyor.

Evindeki gazetelerin, daha önce bu gazetede çalıştığı dönemde kendisinin aldığı birkaç nüsha olduğunu ekliyor.

Ciwannews internet sitesini ve bu siteyi kimin kurduğunu da bilmediğini, birilerinin bu site üzerinde kendisinin ismini kullanmış olabileceğini ve kendisinin ismini kullanarak yüklemeler yapmış olabileceğini anlatıyor. Arama sırasında bulunan bilgisayarın iki yıldır tüm aile bireyleri tarafından kullanılan bir bilgisayar olduğunu, kendisinin herhangi bir yasaklı siteye giriş yapmadığını ve yönetici olarak da herhangi bir yüklemede bulunmadığını belirterek üzerine atılı suçlamaları kabul etmiyor.

Kardeşi de site hakkında ve sitenin kimlik sorgulamasında isminin yer alması hakkında bilgiye sahip olmadığını belirterek suçlamaları kabul etmiyor.

İddianamenin değerlendirme bölümünde Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bir kararında yer alan “örgüt üyesi” ifadesi sıralanıyor. Çetin Kurşun’un kolluk ifadesinde ciwannews adlı sitenin tescilinde verilen telefon numarasının kendisine ait olduğunu beyan ettiği belirtiliyor.

Sitede paylaşılan haber ve içeriklerine dair araştırmada “birden fazla PKK/KCK terör örgütü ile ilintili haber tespit edildiği, bu haberlerin öyle sıradan, herhangi bir site üzerinde karşılaşabilecek nitelikte haberler olmadığı, özellikle bazı haberlerin örgütün eylem ve faaliyetlerine katılma çağrısı niteliğinde olduğu, bu çağrıların birebir örgüt yönetiminde söz sahibi olan şahıslar tarafından yapıldığı” iddia ediliyor.

Bu bölümde üç haber sıralanıyor:

  • “Devrimci Gençlik Hareketi Üyelerinden 15 Şubat için Eylem Çağrısı” (13 Şubat 2017)
  • “KCK’den her yerde mücadeleyi yükseltme çağrısı” (5 Şubat 2017)
  • “Arap Gerillalar; Tüm Arap gençlerini de Efrin de yürütülen Çağın Direnişine çağırıyoruz” (5 Şubat 2018)

Ayrıca “sitenin örgütün basın demeçlerini yayınlama görevini de üstlendiği ve buna ilişkin de yine yukarıda belirtildiği üzere birden fazla haber yapıldığı” iddia ediliyor. Bu iddiaya ise şu haberler örnek veriliyor:

  • “Roni Baz: Bu büyük savaş ve sıcak savaş sürecinde çizgi ve mevzi nettir” (5 Şubat 2018)
  • “Komalen Ciwan: Gün tüm işbirlikçilere karşı direnme günüdür” (4 Şubat 2018)
  • “Karayılan: Türk Devleti Efrin’de yenildi” (27 Ocak 2018)
  • “Doğu ve Altun: Mit’in çökertme operasyonu, çökertilmesi operasyonu oldu”

Savcı, bu haberlerin, “birebir örgütle irtibat kurarak ve örgütle organik bir bağ çerçevesinde belirli bir hiyerarşiye dahil olunarak elde edilebilecek haberler olduğunu” değerlendiriyor.

Çetin Kurşun ve kardeşinin suçlamaları kabul etmemesine karşın “sitenin, tescil aşamasında her iki şüpheliye ait kişisel bilgilerin sunulması ile aktif hale geldiği ve yine Çetin Kurşun’da ele geçirilen harddisk incelemesi sonucunda elde edilen bilgilerin sitenin Çetin Kurşun tarafından yönetildiğini ortaya koyduğunu” iddia ediyor.

“Çetin Kurşun’un, Türk Ceza Kanunu’nun 314/2. maddesinde düzenlenen “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu işlediği iddiasıyla cezalandırılması istendi. İddianamede Kurşun’un bu suçu, “örgüte organik bağları doğrultusunda aldıkları talimatlarla” işlediği öne sürüldü.

Davanın ilk duruşması 7 Şubat 2019’da Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Çetin Kurşun savunmasında iddianamede yer alan “Afrin harekatının 17. günü” başlıklı bir haber yayınlandığını, Afrin harekatının başlangıç tarihinin 20 Ocak olduğunu ve bu haber yayınlandığı sırada kendisinin gözaltında olduğunu söyledi.

Bilgisayarının sadece harddiskinin değil kasayla birlikte el konulduğunu anlattı:

“Siteye 1124 kez giriş yapıldığı gösteriliyor, kasayla birlikte alındığı için benim paylaşım yaptığıma dair komplo yapıldığını gösteriyor. Sitenin herhangi bir sayfasına girip yenileme tuşuna basıldığında bu sayfaya defalarca girildiği gözükür. Bana sadece bu haber linklerine giriş yaptığı söylendi. Eğer bu haberler bilgisayara atılmış ise bu haberlerin bilgisayarda gözükmesi lazım. Sadece orada link şeklinde gözükür. Benim linklerle alakam yok. Bana raporlarda bu bunları paylaştığımı söylemiyorlar. Sadece girdiğim söylenmiştir. Siteyi ben kurmadım, suçlamaları kabul etmiyorum.”

Kurşun, gözaltındayken susma hakkını kullanmak istediğini ancak kendisine “Biz burada delileri bile konuşturduk” şeklinde cevap verildiğini söyledi.

Kurşun savunmasını şöyle sürdürdü: “İddianameyi okuduktan sonra neyle suçlandığımı anladım. Benim bu sitenin kuruluşunda kimlik bilgilerim nasıl kullanıldığını bilmiyorum. Ben suçsuzum.”

Savcı Celal Kaplan mütalaasında Çetin Kurşun “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını istedi.

Savcının verdiği mütalaanın ardından avukatı söz aldı. Mütalaaya katılmadıklarını, dijital inceleme raporları gelmeden savcının mütalaa vermesini doğru bulmadıklarını belirtti.

Avukat, bilgisayar üzerinden yapılabilecek değişikliklere ilişkin bir CD’yi mahkemeye sunarak “Dosyadaki materyaller bağımsız bilirkişi tarafından incelenmemiştir. Söz konusu haberlerin müvekkilim tarafından yapılıp yapılmadığı, paylaşımların sehven yapılıp yapılmadığının incelenmesi için bağımsız bilirkişilerce rapor tanzim edilmesini istiyoruz. Telefon numarasının müvekkilime ait olması siteyi kurmuş olduğu anlamına gelmez” dedi.

Avukat, müvekkilinin bir yıldır mahkemeye çıkartılmamasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek tahliyesini talep etti. Mahkeme Çetin Kurşun’un tutukluluk halini devamına karar verdi.

Çetin Kurşun, açlık grevinde olması nedeniyle 30 Nisan 2019’daki ikinci duruşmaya katılmadı. Avukatı Leyla Kolbaşı, celse arasında dosyaya gelen bilirkişi raporunu incelemek için süre istedi. Kolbaşı, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini, elde edilen delillerin hukuka aykırı şekilde toplandığını, imajların arama sırasında değil daha sonra alındığını ve bunun da hukuka aykırı olduğunu söyledi. Müvekkilinin üzerine atılı suçu işlediğine dair dosyada delil bulunmadığını ifade ederek tahliye talebinde bulundu. Mahkeme bu duruşmada da tahliye karar vermedi.

Karar

30 Mayıs 2019’daki üçüncü duruşmasında savcı esas hakkındaki mütalaasını sunarak Çetin Kurşun’un “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasından cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, Çetin Kurşun’un Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2 maddesi ile düzenlenen “terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren açıklamalarını yayma” suçlamasıyla 3 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkemeye göre Kurşun bu suçu birden fazla kez işlemişti. Ancak mahkeme, tutuklulukta geçirdiği süre üzerinden Kurşun’un tahliyesine karar verdi.

3. Standing - May 30, 2019


Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Azadiya Welat çalışanı Çetin Kurşun 6 Şubat 2018 günü anne ve babasıyla birlikte yaşadığı Kızıltepe’deki evine yapılan baskınla kardeşi S.K. ile birlikte gözaltına alındı. Evinde bulunan bilgisayara kasasıyla beraber el konuldu.

Kurşun kardeşler 13 gün gözaltında tutulduktan sonra savcılık ifadelerinin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edildi. S.K.’yı adli kontrol şartıyla serbest bırakan mahkeme, Çetin Kurşun hakkında “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” gerekçesiyle tutuklama kararı verdi. Kurşun, 19 Şubat tarihinde Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Soruşturmayı tamamlayan savcı Kemal Doğan 11 Aralık 2018’de iddianame hazırladı.

İddianamede İzmir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 18 Ocak 2018’de Mardin İl Emniyetine ciwannews.net adlı internet sitesinin PKK ile ilintisi olabileceğine ilişkin gönderilen bir yazı üzerine inceleme başlatıldığı bildirildi. Bu incelemede söz konusu internet sitesi adına tescil yapılırken Çetin Kurşun’un kardeşinin adıyla bir telefon numarası verildiği, bu hattın Çetin Kurşun adına kayıtlı olduğu tespit edildiği belirtildi

İddianamenin neredeyse tamamını 18 maddeden oluşan ciwannews adlı sitede yayınlanan haberler ve içerikleri oluşturdu. Haberler arasında Kurşun’un gözaltında olduğu 7 Şubat 2018 tarihli haberlerin olması da dikkat çekti. İddianamede Kurşun’un evinde bulunan iki adet Azadiya Welat Gazetesi, Azadiya Welat adına düzenlenmiş basın kartı, hard disk, cep telefonu ve üzerinde Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu’nca (TUHAD-FED) logosunun bulunduğu cam bardak delil olarak yer aldı. Dijital materyallerin kriminal raporlarının henüz savcılığa ulaşmadan iddianamenin hazırlandığı belirtildi.

Kurşun savcılıktaki ifadesinde ağabeyinin Azadiya Welat gazetesinde imtiyaz sahibi olması nedeniyle bu gazetede iki yıl kadar kültür ve sanat röportajlarına yönelik editörlük yaptığını, daha sonrasında serbest olarak evinde bilgisayar bakımı ve tamiri ile vakit geçirdiğini söyledi. Ciwannews.com isimli internet sitesini kimin kurduğunu bilmediğini, birilerinin bu site üzerinde kendisinin ismini kullanmış olabileceğini belirtti. Arama sırasında bulunan bilgisayarın iki yıldır tüm aile bireyleri tarafından kullanılan bir bilgisayar olduğunu, kendisinin herhangi bir yasaklı siteye giriş yapmadığını ve yönetici olarak da her hangi bir yüklemede bulunmadığını belirterek üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini beyan etti. İddianamede Çetin Kurşun ve kardeşinin Türk Ceza Kanunu’nun 314/2. maddesinde düzenlenen “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanmaları istendi.

Davasının ilk duruşması bir yıl aradan sonra 7 Şubat 2019’da görüldü. İkinci duruşması 30 Nisan 2019’da, son duruşması ise 30 Mayıs 2019’da görüldü. Mahkeme, 30 Mayıs 2019’daki üçüncü duruşmada Çetin Kurşun’a “terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren açıklamalarını yayma” suçlamasıyla 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2 maddesince üç yıl hapis cezası verdi, tutuklukta geçirdiği süreyi dikkate alarak Çetin Kurşun’u tahliye etti.


Duruşmaya tutuksuz yargılanan S.K., avukatları Leyla Kolbaşı ve Mesut Ökmen ile birlikte yerini aldı. Bir önceki duruşmada açlık grevinde olduğu için duruşmaya katılamayan Çetin Kurşun, salona 4 jandarma arasında getirildi.

Kurşun ailesine dönerek el sallayarak selam verdi.

Çetin Kurşun, Kürtçe savunma yapmak istediğini söyleyince tercüman Abdülkadir Kalkan çağrıldı. Kalkan’ın kimlik, adres tespiti ve yemin etmesinin ardından duruşma başladı. İddia makamının mütalaasından sonra avukat Leyla Kolbaşı, mütalaaya katılmadıklarını, bilirkişi raporunu kabul etmediklerini önceki savunmalarını tekrar ettiklerini söyledi.

Mütalaa:

Savcı Celal Kaplan mütalasında; Çetin Kurşun hakkında gerek soruşturma ve gerekse kovuşturma aşamasında elde edilen delillerden Ciwannews isimli siteyi kurduğunu, siteyi kurarken adına kayıtlı kullandığı irtibat numarasınu kullandığını söyledi.

Savcı, “aramada ele geçirilen dijital materyallerin incelemesinde bu siteye yoğunlukla giriş yapıldığı, sözkonusu haberlerin PKK örgütünün kitleye yönelik çağrıları olduğu ve sanığın örgüt talimatları uyarınca kurduğu internet sitesinden bu haberleri yaptığı, örgüt hiyerarşisi içinde yer alarak bu talimatları yerine getirdiğinden silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediğinden 5237 Sayılı TCK’nın 314/2, 3712 Sayılı TMK’nın 5/1, TCK 53, 54, 58/9,63 maddeleri uyarınca cezalandırılımasını istedi.

Savcı Kaplan, S.K.’nın ise her ne kadar hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan kamu davası açılmış ise de suçu işlediğine ilişkin delil elde edilemediğinden beraatine, Çetin Kurşun’un tutukluluk halnin devamına karar verilmesi mütala olunur” dedi.

Son sözleri sorulan Çetin Kurşun ve kardeşi beraatlerini istedi. Mahkeme Başkanı, dosyanın incelendiğini, araştırılacak başka bir husus kalmadığından açık yargılamaya son verlidiğini belirterek karar için ara verdi.


Yaklaşık yarım saat süren aranın ardından avukatlar içeri alındı ve karar okundu. Çetin Kurşun hakkında “üzerine yüklenen terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren açıklamalarını yayma’ suçunu işlediği sabit görülerek, 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2 maddesince 2 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına”, Kurşun’un suçu birden fazla işlediği gerekçesiyle cezanın ½ oranında arttırılarak 3 yıl hapis cezasıyla cazalandırılmasına karar verdi.

Kurşun’un hakkında hükmedilen hürriyeti bağlayıcı cezanın süresi, tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak oy çokluğuyla tahliyesine karar verdi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Mardin Adliyesi’ndeki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 14:00 olarak belirlenen duruşma 14.30’da başladı.

İzleyicilerin duruşma salona girişte herhangi bir üst araması yapılmadı. Basın mensuplarına basın kartı sorulmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu dardı. İzleyicilerin oturduğu sandalyeler bariyerle çevriliydi.

Duruşmaya Katılım

Kurşun’un ailesi ve gazeteci arkadaşları katıldı.

Genel Gözlemler

Mahkeme Başkanı Kurşun’un Kürtçe savunma yapmak istemesini tutanaklara “Türkçe bildiği halde Kürtçe savunma yapmak istedi” şeklinde geçirdi. Salonda dört üniformalı, üç de sivil polis vardı. Kurşun’un tahliye kararına üyelerden biri muhalefet şerhi koydu.

2. Standing - April 30, 2019


Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Azadiya Welat çalışanı Çetin Kurşun 6 Şubat 2018 günü anne ve babasıyla birlikte yaşadığı Kızıltepe’deki evine yapılan baskınla kardeşi S.K. ile birlikte gözaltına alındı. Evinde bulunan bilgisayara kasasıyla beraber el konuldu. Kurşun kardeşler 13 gün gözaltında tutulduktan sonra savcılık ifadelerinin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edildi. S.K.’yı adli kontrol şartıyla serbest bırakan mahkeme, Çetin Kurşun hakkında “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” gerekçesiyle tutuklama kararı verdi. Kurşun, 19 Şubat tarihinde Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Soruşturmayı tamamlayan savcı Kemal Doğan 11 Aralık 2018’de iddianame hazırladı.

İddianamede; İzmir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 18 Ocak 2018’de Mardin İl Emniyetine ciwannews.net adlı internet sitesinin PKK ile ilintisi olabileceğine ilişkin gönderilen bir yazı üzerine inceleme başlatıldığı bildirildi. Bu incelemede söz konusu internet sitesi adına tescil yapılırken Çetin Kurşun’un kardeşinin adıyla bir telefon numarası verildiği, bu hattın Çetin Kurşun adına kayıtlı olduğu tespit edildiği belirtildi

İddianamenin neredeyse tamamını 18 maddeden oluşan ciwannews adlı sitede yayınlanan haberler ve içerikleri oluşturdu. Haberler arasında Kurşun’un gözaltında olduğu 7 Şubat tarihli haberlerin olması da dikkat çekti. İddianamede Kurşun’un evinde bulunan iki adet Azadiya Welat Gazetesi, Azadiya Welat adına düzenlenmiş basın kartı, hard disk, cep telefonu ve üzerinde Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu’nca (TUHAD-FED) logosunun bulunduğu cam bardak delil olarak yer aldı. Dijital materyallerin kriminal raporlarının henüz savcılığa ulaşmadan iddianamenin hazırlandığı belirtildi.

Kurşun savcılıktaki ifadesinde ağabeyinin Azadiya Welat gazetesinde imtiyaz sahibi olması nedeniyle bu gazetede 2 yıl kadar kültür ve sanat röportajlarına yönelik editörlük yaptığını, daha sonrasında serbest olarak evinde bilgisayar bakımı ve tamiri ile vakit geçirdiğini söyledi. Ciwannews.com isimli internet sitesini kimin kurduğunu bilmediğini, birilerinin bu site üzerinde kendisinin ismini kullanmış olabileceğini belirtti. Arama sırasında bulunan bilgisayarın iki yıldır tüm aile bireyleri tarafından kullanılan bir bilgisayar olduğunu, kendisinin herhangi bir yasaklı siteye giriş yapmadığını ve yönetici olarak da her hangi bir yüklemede bulunmadığını belirterek üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini beyan etti. İddianamede Çetin Kurşun ve kardeşinin Türk Ceza Kanunu’nun 314/2.maddesinde düzenlenen “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanmaları istendi.

Davasının ilk duruşması bir yıl aradan sonra 7 Şubat 2019’da görüldü. İkinci duruşması 30 Nisan 2019’da, son duruşması ise 30 Mayıs 2019’da görüldü. Mahkeme, 30 Mayıs 2019’daki üçüncü duruşmada Çetin Kurşun’a “terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren açıklamalarını yayma” suçlamasıyla 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2 maddesince 3 yıl hapis cezası verdi, tutuklukta geçirdiği süreyi dikkate alarak Çetin Kurşun’u tahliye etti.Next Trial: May 30, 2019, 10:30 a.m.


Mahkeme heyeti Kerim Ersoy (Başkan), Gamze Ovalı ve Yusuf Göllü’den oluştu.

Duruşmada ilk olarak Çetin Kurşun’un açlık grevi nedeniyle duruşmaya katılamadığını belirten dilekçesi okundu ve dosyaya eklendi.

Celse arasında bilirkişi raporunun gönderildiği ve sanığa tebliğ edildiği belirtildi. Avukat Leyla Kolbaşı, raporu incelemek üzere ek süre verilmesini talep etti. Avukat Kolbaşı, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini, elde edilen delillerin hukuka aykırı şekilde toplandığını, imajların arama sırasında değil daha sonra alındığını ve bunun da hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Müvekkilinin üzerine atılı suçu işlediğine dair dosyada delil bulunmadığını ifade eden Avukat Kolbaşı, tahliye talebinde bulundu.


Mahkeme heyeti verdiği 5 dakikalık aradan sonra savunmasını hazırlaması için avukatlarına gelecek celseye kadar ek süre verilmesine, Çetin Kurşun’un ise üzerine atılı suçun mahiyeti nedeniyle kaçma şüphesinin varlığından tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Davanın bir sonraki duruşması 30 Mayıs 2019 günü, saat 10:30’a bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma Mardin Adliyesi’ndeki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma saati için 14.00 belirlenmesine rağmen 15.30’da başladı.

İzleyici olarak sadece Çetin Kurşun’un kardeşi katıldı. Duruşma salona girişte herhangi bir üst araması yapılmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu dardı. İzleyicilerin oturduğu sandalyeler bariyerle çevriliydi.

Duruşmaya katılım: Av. Leyla Kolbaşı ve Kurşun’un kardeşi katıldı. Çetin Kurşun açlık grevinde olması sebebiyle sağlık koşulları uygun olmadığı için duruşmaya katılmadı.

Genel Gözlemler

Duruşma 7 dakika sürdü. Mahkeme başkanı avukat Leyla Kolbaşı’nın sözlerini bitirmesine fırsat vermeden tutanak tutturdu.

1. Standing - Feb. 7, 2019


Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Azadiya Welat çalışanı Çetin Kurşun 6 Şubat 2018 günü anne ve babasıyla birlikte yaşadığı Kızıltepe’deki evine yapılan baskınla kardeşi S.K. ile birlikte gözaltına alındı. Evinde bulunan bilgisayara kasasıyla beraber el konuldu. Kurşun kardeşler 13 gün gözaltında tutulduktan sonra savcılık ifadelerinin ardından nöbetçi mahkemeye sevk edildi. S.K.’yı adli kontrol şartıyla serbest bırakan mahkeme, Çetin Kurşun hakkında “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” gerekçesiyle tutuklama kararı verdi. Kurşun, 19 Şubat tarihinde Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Soruşturmayı tamamlayan savcı Kemal Doğan 11 Aralık 2018’de iddianame hazırladı.

İddianamede; İzmir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 18 Ocak 2018’de Mardin İl Emniyetine ciwannews.net adlı internet sitesinin PKK ile ilintisi olabileceğine ilişkin gönderilen bir yazı üzerine inceleme başlatıldığı bildirildi. Bu incelemede söz konusu internet sitesi adına tescil yapılırken Çetin Kurşun’un kardeşinin adıyla bir telefon numarası verildiği, bu hattın Çetin Kurşun adına kayıtlı olduğu tespit edildiği belirtildi

İddianamenin neredeyse tamamını 18 maddeden oluşan ciwannews adlı sitede yayınlanan haberler ve içerikleri oluşturdu. Haberler arasında Kurşun’un gözaltında olduğu 7 Şubat tarihli haberlerin olması da dikkat çekti. İddianamede Kurşun’un evinde bulunan iki adet Azadiya Welat Gazetesi, Azadiya Welat adına düzenlenmiş basın kartı, hard disk, cep telefonu ve üzerinde Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu’nca (TUHAD-FED) logosunun bulunduğu cam bardak delil olarak yer aldı. Dijital materyallerin kriminal raporlarının henüz savcılığa ulaşmadan iddianamenin hazırlandığı belirtildi.

Kurşun savcılıktaki ifadesinde ağabeyinin Azadiya Welat gazetesinde imtiyaz sahibi olması nedeniyle bu gazetede 2 yıl kadar kültür ve sanat röportajlarına yönelik editörlük yaptığını, daha sonrasında serbest olarak evinde bilgisayar bakımı ve tamiri ile vakit geçirdiğini söyledi. Ciwannews.com isimli internet sitesini kimin kurduğunu bilmediğini, birilerinin bu site üzerinde kendisinin ismini kullanmış olabileceğini belirtti. Arama sırasında bulunan bilgisayarın iki yıldır tüm aile bireyleri tarafından kullanılan bir bilgisayar olduğunu, kendisinin herhangi bir yasaklı siteye giriş yapmadığını ve yönetici olarak da her hangi bir yüklemede bulunmadığını belirterek üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini beyan etti. İddianamede Çetin Kurşun ve kardeşinin Türk Ceza Kanunu’nun 314/2.maddesinde düzenlenen “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanmaları istendi.

Davasının ilk duruşması bir yıl aradan sonra 7 Şubat 2019’da görüldü. İkinci duruşması 30 Nisan 2019’da, son duruşması ise 30 Mayıs 2019’da görüldü. Mahkeme, 30 Mayıs 2019’daki üçüncü duruşmada Çetin Kurşun’a “terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren açıklamalarını yayma” suçlamasıyla 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2 maddesince 3 yıl hapis cezası verdi, tutuklukta geçirdiği süreyi dikkate alarak Çetin Kurşun’u tahliye etti.Next Trial: April 30, 2019, 9 a.m.


Mahkeme heyeti Kerim Ersoy başkanlığında Gamze Ovalı va Yusuf Göllü’den oluştu.

Çetin Kurşun’un tutuksuz yargılanan kardeşi iki avukatı ile salonda birlikte yerini aldı. Bir süre sonra salona dört jandarma arasında Çetin Kurşun getirildi. Kurşun ailesine dönerek el salladı. Çetin Kurşun, Kürtçe savunma yapmak istediğini söyleyince tercüman çağrıldı. Kimlik ve adres tespiti yapıldı.

Kurşun savunmasında iddianamede yer alan “Afrin harekatının 17. günü” başlıklı bir haber yayınlandığını, Afrin harekatının başlangıç tarihinin 20 Ocak olduğunu ve bu haber yayınlandığı sırada kendisinin gözaltında olduğunu söyledi.

Bilgisayarının sadece harddiskinin değil kasayla birlikte el konulduğunu söyleyen Kurşun “Siteye 1124 kez giriş yapıldığı gösteriliyor, kasayla birlikte alındığı için benim paylaşım yaptığıma dair komplo yapıldığını gösteriyor. Sitenin herhangi bir sayfasına girip yenileme tuşuna basıldığında bu sayfaya defalarca girildiği gözükür. Bana sadece bu haber linklerine giriş yaptığı söylendi. Eğer bu haberler bilgisayara atılmış ise bu haberlerin bilgisayarda gözükmesi lazım. Sadece orada link şeklinde gözükür. Benim linklerle alakam yok. Bana raporlarda bu bunları paylaştığımı söylemiyorlar. Sadece girdiğim söylenmiştir. Siteyi ben kurmadım, suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Çevri yapılırken yaşanan zorluklar karşısında mahkeme başkanı Kurşun’a “Anlaşamıyoruz. Türkçe biliyorsun ama konuşmuyorsun. Ve dönüş iyi olmuyor. Ya Türkçe konuş ya da en azından benim sorularımı iyice dinleyerek cevap ver” dedi.

Savunmasını Kürtçe sürdüren Kurşun, gözaltındayken susma hakkını kullanmak istediğini ancak kendisine “Biz burada delileri bile konuşturduk” şeklinde cevap verildiğini söyledi.

Kurşun savunmasını şöyle sürdürdü: “İddianameyi okuduktan sonra neyle suçlandığımı anladım. Benim bu sitenin kuruluşunda kimlik bilgilerim nasıl kullanıldığını bilmiyorum. Ben suçsuzum.”

Savcı Celal Kaplan mütalaasında “Çetin Kurşun hakkında gerek soruşturma ve gerekse kovuşturma aşamasında elde edilen delillerden Ciwannews isimli siteyi kurduğunu, siteyi kurarken adına kayıtlı irtibat numarasını kullandığını” söyledi.

Savcı, “aramada ele geçirilen dijital materyallerin incelemesinde bu siteye yoğunlukla giriş yapıldığı, sözkonusu haberlerin PKK örgütünün kitleye yönelik çağrıları olduğu ve sanığın örgüt talimatları uyarınca kurduğu internet sitesinden bu haberleri yaptığı, örgüt hiyerarşisi içinde yer alarak bu talimatları yerine getirdiğinden silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediğinden 5237 Sayılı TCK’nın 314/2, 3712 Sayılı TMK’nın 5/1, TCK 53, 54, 58/9,63 maddeleri uyarınca cezalandırılmasını” istedi.

Savcı Kaplan, Çetin Kurşun’un tutukluluk halinin devamını istedi.

Savcının verdiği mütalaanın ardından avukatı söz aldı. Mütalaaya katılmadıklarını, dijital inceleme raporları gelmeden savcının mütalaa vermesini doğru bulmadıklarını belirtti.

Avukat, bilgisayar üzerinden yapılabilecek değişikliklere ilişkin bir CD’yi mahkemeye sunarak “Dosyadaki materyaller bağımsız bilirkişi tarafından incelenmemiştir. Sözkonusu haberlerin müvekkilim tarafından yapılıp yapılmadığı, paylaşımların sehven yapılıp yapılmadığının incelenmesi için bağımsız bilirkişilerce rapor tanzim edilmesini istiyoruz. Telefon numarasının müvekkilime ait olması siteyi kurmuş olduğu anlamına gelmez” dedi.

Avukat, müvekkilinin bir yıldır mahkemeye çıkartılmamasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek tahliyesini talep etti.


Kurşun’un evinde ele geçirilen bilgisayar kasasının içindeki harddiskin ‘çok acele’ Mardin İl Emniyeti’nden istenmesine, dijital incelemelerin yapılması için 3’lü bilirkişi tarafından rapor tanzim edilmesine, mütalaaya karşı avukatlara süre verilmesine, kardeşi hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasına, Çetin Kurşun’un ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Davanın ikinci duruşması 30 Nisan 2019 tarihinde görülecek.


Duruşma Öncesi

Duruşma Mardin Adliyesi’ndeki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma saati için 14.00 belirlenmesine rağmen 15.30’da başladı.

İzleyiciler için duruşma salonunda ayrılan yere sınırlı sayıda kişinin geçişine izin verildi. Duruşma salona girişte herhangi bir üst araması yapılmadı. Basın mensuplarına basın kartı sorulmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu dardı. Hava çok soğuk olmasına rağmen dışarıya açılan pencere açıktı ve dışarının gürültüsü rahatsız ediyordu. İzleyicilerin oturduğu sandalyeler bariyerle çevriliydi.

Duruşmaya Katılım

Kurşun’un ailesi, gazeteci arkadaşları ile birlikte 15 kişi duruşmayı izlemeye geldi. Ancak mübaşir izleyici koltuklarında az yer olmasından kaynaklı en fazla yedi kişi alabileceğini söyledi. Diğerleri salona alınmadı.

Genel Gözlemler

Duruşma saati için beklerken bir kadın avukat duruşma salonundan hışımla çıkarak kapıyı sert bir biçimde kapadı. İçeriden gelen bir polis diğer polislere içeride tartışma yaşandığını söyledi. Tutuklu yakınları içeri alındığında bu gerginlik duruşmaya yansıdı.

Mahkeme Başkanı tercümanın iyi çeviri yapamadığını söyleyerek, sinirlenip Çetin Kurşun’a Türkçe konuşması için baskı yaptı. Kâtibin yazdıklarını hem savcı hem başkan hem de diğer üyeler azarlayarak düzelttiriyordu. Salonda dört üniformalı, üç de sivil polis vardı. Üyelerden biri izleyici koltuğunda oturan Mezopotamya Haber Ajansı çalışanı kadın gazeteciyi bir sivil polise göstererek, uyardı. Mahkeme başkanı “Kayıt mı yapıyorsun sen” diyerek bağırdı. Sivil polis gazetecinin elinden cep telefonunu alarak başkana gösterdi. Mahkeme başkanı telefondaki notları okuyarak, “Tamam, bunda sorun yok ama ses kaydı alamazsınız” dedi.

Çetin Kurşun - Ciwan News Trial (Indictment)

Çetin Kurşun - Ciwan News Trial (Minutes of the Hearing)

Çetin Kurşun - Ciwan News Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Çetin Kurşun - Ciwan News Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)