Çetin Kurşun

Çetin Kurşun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Çetin Kurşun hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmanın, “Ciwan News” adlı internet haber sitesi ile ilgili bir ihbar üzerine başlatıldığı belirtildi. Buna göre; İzmir Emniyet Müdürlüğü, 18 Ocak 2018’de, Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne bir yazı göndermiş ve “Ciwan News” internet haber sitesinin “PKK ile ilintili olabileceği” iddia edilmişti.

“Ciwan News” internet haber sitesinin gazeteci Çetin Kurşun’un kardeşinin telefon numarası ile kaydedildiği, hattın ise Çetin Kurşun tarafından kullanıldığı iddia edildi.

Çetin Kurşun’un, “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandığı soruşturmaya, Kurşun’un kardeşi de dahil edildi.

Soruşturma kapsamında, 6 Şubat 2018’de, Kurşun’un Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki evine polis baskını düzenlendi. Kurşun, kardeşi ile birlikte gözaltına alındı. Kurşun’un bilgisayarına da el konuldu.

Gözaltı işlemleri 13 gün sürdü. İddianameye göre, Kurşun, soruşturma aşamasındaki ifadesinde; “Ciwan News” internet sitesini ve bu siteyi kimin kurduğunu bilmediğini söyledi. El konulan bilgisayarın da iki yıldır tüm aile bireyleri tarafından kullanılan bir bilgisayar olduğunu, kendisinin de herhangi bir yasaklı siteye giriş yapmadığını söyledi. Kurşun’un kardeşi de suçlamaları kabul etmedi.

Soruşturma aşamasında gerekçe gösterilen suçlama değiştirildi. Kurşun “üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek” iddiasıyla, 19 Şubat 2018’de tutuklandı. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Hakkındaki iddianame 11 Aralık 2018’de tamamlandı.

Gazeteci Çetin Kurşun ve kardeşi hakkındaki iddianame, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 11 Aralık 2018’de tamamlandı.

İddianamede, “Ciwan News” internet haber sitesinde yayımlanan 18 haber ve içerikleri sıralandı. Haberler arasında Kurşun’un gözaltında olduğu 7 Şubat 2018 tarihli bir habere yer verilmesi de dikkat çekti.

İddianamede, “Şüpheliler hakkında düzenlenen araştırma tutanağında; şüphelilerin örgütsel herhangi bir faaliyetine rastlanmadığının belirtildiği” de ifade edildi.

İddianamede sıralanan deliller arasında, Çetin Kurşun’dan alınan kan örnekleri de vardı. İddianamede, kan örneklerinin; “faili meçhul olay yerlerinden elde edilen biyolojik deliller ile eşlemesinin olmadığı” belirtildi.

İddianamedeki deliller arasında, Kurşun’un evinde bulunup, el konulan; iki adet Azadiya Welat Gazetesi, Çetin Kurşun’un adının yazılı olduğu gazete kurum kimliği, hard disk, cep telefonu ve üzerinde “Biji Berxwedana Zindana TUHAD-FED” ifadeleri bulunan ve “PKK/KCK bayrağı simgesi içerdiği” iddia edilen cam bardak da yer aldı.

İddianamede, hard disk üzerinde yapılan incelemenin sonuçlarına da yer verildi. Hard disk içinde, “Ciwan News” internet haber sitesinin yedek dosyasının bulunduğu öne sürüldü. İddianamede, internet sitesine 1224 kez giriş yapıldığı, girişlerin 15-20 tanesinin yönetici kimliği ile gerçekleştirildiği iddia edildi.

Kurşun’un gözaltına alınmasının ardından sitede yayımlanan beş haberin de “önceden yüklendiği” iddia edildi.

Sitede; “birden fazla PKK/KCK terör örgütü ile ilintili haber tespit edildiği” iddia edildi. Bu haberlerin, “öyle sıradan, herhangi bir site üzerinde karşılaşabilecek nitelikte haberler olmadığı” ileri sürüldü. İddianamede sıralanan haberlerin başlıkları şöyleydi:

• “Devrimci Gençlik Hareketi Üyelerinden 15 Şubat için Eylem Çağrısı”
• “KCK’den her yerde mücadeleyi yükseltme çağrısı”
• “Arap Gerillalar; Tüm Arap gençlerini de Efrin de yürütülen Çağın Direnişine çağırıyoruz.”

Ayrıca, sitenin; “örgütün basın demeçlerini yayınlama görevini de üstlendiği” iddia edildi. Bu iddia için de şu haberlere yer verildi:

. “Roni Baz: Bu büyük savaş ve sıcak savaş sürecinde çizgi ve mevzi nettir”
. “Komalen Ciwan: Gün tüm işbirlikçilere karşı direnme günüdür”
. “Karayılan: Türk Devleti Efrin’de yenildi”
. “Doğu ve Altun: MİT’in çökertme operasyonu, çökertilmesi operasyonu oldu”

İddianamede, haberlerin; “birebir örgütle irtibat kurarak ve örgütle organik bir bağ çerçevesinde belirli bir hiyerarşiye dahil olunarak elde edilebilecek haberler olduğu” iddia edildi.

Kurşun’un, “örgütle organik bağları doğrultusunda aldıkları talimatlarla hareket ettiği” iddia edildi.

Kurşun, “üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek” iddiasıyla tutuklanmıştı. Hakkındaki suçlama, iddianamede değiştirildi.

İddianamede, Kurşun; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddelerinde uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Hakkında yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca, Kurşun’un; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Çetin Kurşun’un yargılanmasına, 7 Şubat 2019’da, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Kurşun, iddianamede, “Afrin harekatının 17. günü” başlıklı bir haberin aleyhinde delil olarak kullanıldığı belirtti. Ancak, Kurşun; Afrin Harekatı’nın başladığı gün kendisinin gözaltında olduğunu dile getirdi. Raporlarda, haberlerin paylaşıldığına yönelik bir iddianın olmadığını belirten Kurşun, “Sadece girdiğim söylenmiştir. Siteyi ben kurmadım, suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

Gözaltındayken susma hakkını kullandığını anımsatan Kurşun; kendisine, “Biz burada delileri bile konuşturduk” denildiğini aktardı.

Kurşun, “İddianameyi okuduktan sonra neyle suçlandığımı anladım. Benim bu sitenin kuruluşunda kimlik bilgilerim nasıl kullanıldığını bilmiyorum. Ben suçsuzum” dedi.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını bu duruşmada sundu. Savcı, Kurşun’un; “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması ile cezalandırılmasını talep etti. Savcı, Kurşun’un kardeşinin ise beraatini istedi.

Kurşun’un avukatı Leyla Kolbaşı, dijital inceleme raporları gelmeden savcının mütalaa vermesini doğru bulmadıklarını dile getirdi. Kolbaşı, şunları söyledi:

“Dosyadaki materyaller bağımsız bilirkişi tarafından incelenmemiştir. Söz konusu haberlerin müvekkilim tarafından yapılıp yapılmadığı, paylaşımların sehven yapılıp yapılmadığının incelenmesi için bağımsız bilirkişilerce rapor tanzim edilmesini istiyoruz. Telefon numarasının müvekkilime ait olması siteyi kurmuş olduğu anlamına gelmez.”

Mahkeme, Kurşun’un tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 30 Nisan 2019’da görüldü. Kurşun, açlık grevinde olduğu için duruşmaya katılmadı. Avukatı Leyla Kolbaşı, delillerin hukuka aykırı şekilde toplandığını dile getirdi. Dosyaya eklenen bilirkişi raporunu incelemek için süre istedi.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 30 Mayıs 2019’da görüldü. Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Mahkeme heyeti, Kurşun’un; Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2 maddesi uyarınca ve “terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren açıklamalarını yaymak” iddiasıyla üç yıl hapis cezasına çaptırılmasına karar verdi.

Oysa Kurşun, “üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek” iddiasıyla tutuklanmış, iddianamede ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu işlediği öne sürülmüştü.

Karar ile birlikte Kurşun, 465 gün tutukluluğun ardından tahliye edildi.

Hapis cezasına ilişkin istinaf mahkemesi incelemesi sürüyor.

3. Standing - May 30, 2019


Tutuklu olarak yargılanan gazeteci Çetin Kurşun, duruşma salonuna dört jandarma arasında getirildi. Kurşun’un tutuksuz yargılanan kardeşi de avukatlar Leyla Kolbaşı ve Mesut Ökmen ile birlikte salondaydı.

Kurşun ailesine dönüp, el sallayarak selam verdi.

Çetin Kurşun, Kürtçe savunma yapmak istediğini söyleyince tercüman çağrıldı. Türcümanın yemin etmesinin ardından duruşma başladı.

Duruşma savcısı, esas hakkandaki mütalaasını tekrar etti. Savcı, mütalasında; Çetin Kurşun hakkında, gerek soruşturma ve gerekse kovuşturma aşamasında elde edilen delillerden, Ciwannews isimli siteyi kurduğunu, siteyi kurarken adına kayıtlı kullandığı irtibat numarasınu kullandığını söyledi.

Savcı, “aramada ele geçirilen dijital materyallerin incelemesinde bu siteye yoğunlukla giriş yapıldığı, sözkonusu haberlerin PKK örgütünün kitleye yönelik çağrıları olduğu ve sanığın örgüt talimatları uyarınca kurduğu internet sitesinden bu haberleri yaptığı, örgüt hiyerarşisi içinde yer alarak bu talimatları yerine getirdiğinden silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediğinden cezalandırılımasını” istedi.

Savcı, Çetin Kurşun’un tutukluluk halinin devam ettirilmesini talep etti.

Savcı; Kurşun’un kardeşenin ise suçu işlediğine ilişkin delil elde edilemediğinden beraatini istedi.

Avukat Leyla Kolbaşı, mütalaaya katılmadıklarını, bilirkişi raporunu kabul etmediklerini önceki savunmalarını tekrar ettiklerini söyledi.

Son sözleri sorulan Kurşun ve kardeşi beraatlerini istedi. Mahkeme Başkanı, dosyanın incelendiğini, araştırılacak başka bir husus kalmadığından açık yargılamaya son verlidiğini belirterek karar için ara verdi.


Yaklaşık yarım saat süren aranın ardından avukatlar içeri alındı ve karar okundu.

Mahkeme heyeti, Kurşun’un; Terörle Mücadele Kanunu’nun 6/2 maddesi uyarınca ve “terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren açıklamalarını yaymak” iddiasıyla üç yıl hapis cezasına çaptırılmasına karar verdi.

Oysa Kurşun, “üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek” iddiasıyla tutuklanmış, iddianamede ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunu işlediği öne sürülmüştü.

Karar ile birlikte Kurşun, 465 gün tutukluluğun ardından tahliye edildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma, Mardin Adliyesi’ndeki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Saat 14.00’da başlaması gereken duruşma, saat 14.30’da başladı.

Duruşma salona girişte herhangi bir üst araması yapılmadı. Basın mensuplarına basın kartı sorulmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu dardı. İzleyicilerin oturduğu sandalyeler bariyerle çevriliydi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya, Kurşun’un ailesi ve gazeteci arkadaşları katıldı.

Genel Gözlemler

Mahkeme Başkanı Kurşun’un Kürtçe savunma yapmak istemesini tutanaklara “Türkçe bildiği halde Kürtçe savunma yapmak istedi” şeklinde geçirdi. Salonda dört üniformalı polis, üç de sivil polis vardı. Kurşun’un tahliye kararına üyelerden biri muhalefet şerhi koydu.

2. Standing - April 30, 2019


Tutuklu gazeteci Çetin Kurşun, duruşmaya katılmadı.

Dijital incelemeye ilişkin bilirkişi raporunun, dosyaya eklendiği açıklandı.

Avukat Leyla Kolbaşı, raporu incelemek üzere ek süre verilmesini talep etti.

Avukat Kolbaşı, önceki savunmalarını tekrar ettiklerini, elde edilen delillerin hukuka aykırı şekilde toplandığını, imajların arama sırasında değil daha sonra alındığını ve bunun da hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Dosyada, Kurşun’un suç işlediğine dair delil bulunmadığını ifade eden Avukat Kolbaşı, tahliye talep etti.

Mahkeme, ara karar için, duruşmaya kısa bir süre ara verdi.


Mahkeme heyeti, bilirmişi raporunun incelenmesi için avukatlara süre tanınmasına karar verdi.

“Kurşun’un, kaçma şüphesi olduğu” gerekçesiyle, tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verildi.

Yargılamanın, 30 Mayıs 2019 günü görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Mardin Adliyesi’ndeki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Saat 14.00’da başlaması gereken duruşma, gecikmeli olarak, saat 15.30’da başladı.

Çetin Kurşun’un katılmadığı duruşmaya, tutuksuz yargılanan kardeşi katıldı.

Duruşma salona girişte herhangi bir üst araması yapılmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu dardı. İzleyicilerin oturduğu sandalyeler bariyerle çevriliydi.

Duruşmaya katılım

Çetin Kurşun’un açlık grevinde olduğu, sağlık koşulları uygun olmadığı için duruşmaya katılmadığı belirtildi.

Genel Gözlemler

Duruşma 7 dakika sürdü. Mahkeme başkanı avukat Leyla Kolbaşı’nın sözlerini bitirmesine fırsat vermeden tutanak tutturdu.

1. Standing - Feb. 7, 2019


Tutuklu olarak yargılanan gazeteci Çetin Kurşun; salona, dört jandarma ile birlikte getirildi.

Kurşun ailesine dönerek el salladı.

Çetin Kurşun, Kürtçe savunma yapmak istediğini söyleyince tercüman çağrıldı. Kimlik ve adres tespiti yapıldı.
Kurşun, savunmasında; iddianamede yer alan “Afrin harekatının 17. günü” başlıklı haberin aleyhinde delil olarak kullanıldığını anımsattı. Afrin harekatının başlangıç tarihinde kendisinin gözaltında olduğunu söyledi.

Sadece harddiskine değil, kasayla birlikte bilgisayarının tümüne el konulduğunu söyleyen Kurşun, savunmasının devamında şunları söyledi:

“Siteye 1124 kez giriş yapıldığı gösteriliyor, kasayla birlikte alındığı için benim paylaşım yaptığıma dair komplo yapıldığını gösteriyor. Sitenin herhangi bir sayfasına girip yenileme tuşuna basıldığında bu sayfaya defalarca girildiği gözükür. Bana sadece bu haber linklerine giriş yaptığı söylendi. Eğer bu haberler bilgisayara atılmış ise bu haberlerin bilgisayarda gözükmesi lazım. Sadece orada link şeklinde gözükür. Benim linklerle alakam yok. Bana raporlarda bu bunları paylaştığımı söylemiyorlar. Sadece girdiğim söylenmiştir. Siteyi ben kurmadım, suçlamaları kabul etmiyorum.”

Çeviri yapılırken yaşanan zorluklar karşısında mahkeme başkanı, Kurşun’a; “Anlaşamıyoruz. Türkçe biliyorsun ama konuşmuyorsun. Ve dönüş iyi olmuyor. Ya Türkçe konuş ya da en azından benim sorularımı iyice dinleyerek cevap ver” dedi.

Savunmasını Kürtçe sürdüren Kurşun, gözaltındayken susma hakkını kullanmak istediğini ancak kendisine “Biz burada delileri bile konuşturduk” şeklinde cevap verildiğini söyledi.

Kurşun, savunmasını şöyle sürdürdü:

“İddianameyi okuduktan sonra neyle suçlandığımı anladım. Benim bu sitenin kuruluşunda kimlik bilgilerim nasıl kullanıldığını bilmiyorum. Ben suçsuzum.”

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını bu duruşmada sundu. Savcı, mütalaasında; “Çetin Kurşun hakkında gerek soruşturma ve gerekse kovuşturma aşamasında elde edilen delillerden Ciwannews isimli siteyi kurduğunu, siteyi kurarken adına kayıtlı irtibat numarasını kullandığını” söyledi.

Savcı, Kurşun’un; “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını talep etti. Kurşun’un tutukluluk halinin devamını istedi.

Kurşun’un avukatı, mütalaaya katılmadıklarını, dijital inceleme raporları gelmeden savcının mütalaa vermesini doğru bulmadıklarını belirtti.

Avukat, bilgisayar üzerinden yapılabilecek değişikliklere ilişkin bir CD’yi mahkemeye sunarak “Dosyadaki materyaller bağımsız bilirkişi tarafından incelenmemiştir. Sözkonusu haberlerin müvekkilim tarafından yapılıp yapılmadığı, paylaşımların sehven yapılıp yapılmadığının incelenmesi için bağımsız bilirkişilerce rapor tanzim edilmesini istiyoruz. Telefon numarasının müvekkilime ait olması siteyi kurmuş olduğu anlamına gelmez” dedi.

Avukat, müvekkilinin bir yıldır mahkemeye çıkartılmamasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek tahliyesini talep etti.


Mahkeme; Mardin Emniyet Müdürlüğü’ndün, Kurşun’un el konulan bilgisayarının kasasının içindeki harddiskin “çok acele” istenmesine karar verdi.

Dijital inceleme için bilirkişi raporu düzenlenmesi kararlaştırıldı.

Esas hakkındaki mütalaa karşısında avukatlara süre tanındı.

Kurşun’un tutuksuz yargılanan kardeşi hakkındaki adli kontrol talebinin kaldırılmasına karar verildi. Ancak, Çetin Kurşun’un tutukluluk halinin devam ettirilmesine hükmedildi.

Yargılamanın, 30 Nisan 2019 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma, Mardin Adliyesi’ndeki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Saat 14.00’da başlaması gereken duruşma, gecikmeli olarak, saat 15.30’da başladı.

Duruşma salonunda, izleyiciler için ayrılan yere sınırlı sayıda kişinin geçmesine izin verildi.

Duruşma salona girişte herhangi bir üst araması yapılmadı. Basın mensuplarına basın kartı sorulmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu dardı. Hava çok soğuk olmasına rağmen dışarıya açılan pencere açıktı ve dışarının gürültüsü rahatsız ediyordu. İzleyicilerin oturduğu sandalyeler bariyerle çevriliydi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı; Kurşun’un ailesi, gazeteci arkadaşlarının da bulunduğu 15 kişi izlemek istedi. Mübaşir, en fazla yedi kişinin izleyebileceğini söyledi. Sekiz kişi salona alınmadı.

Genel Gözlemler

Duruşma saati için beklerken bir kadın avukat duruşma salonundan hışımla çıkarak kapıyı sert bir biçimde kapadı. İçeriden gelen bir polis diğer polislere içeride tartışma yaşandığını söyledi. Bir önceki duruşmada yaşanan bu gerginlik, Kurşun’un duruşması öncesinde yakınlarının salona alınmasına da yansıdı.

Mahkeme Başkanı tercümanın iyi çeviri yapamadığını söyleyerek, sinirlenip; Çetin Kurşun’a Türkçe konuşmasını söyledi.

Duruşma katibinin, Kürtçe savunmaya ilişkin yazdıkları; hem savcı, hem mahkeme heyeti başkanı, hem de diğer üyeler tarafından gergin bir üslupla düzeltildi.

Salonda dört üniformalı polis, üç de sivil polis vardı.

Mahkeme heyeti üyelerden biri, izleyici koltuğunda oturan Mezopotamya Haber Ajansı çalışanı kadın gazeteciyi bir sivil polise göstererek, uyardı.

Mahkeme başkanı “Kayıt mı yapıyorsun sen” diyerek bağırdı. Sivil polis gazetecinin elinden cep telefonunu alarak başkana gösterdi. Mahkeme başkanı telefondaki notları okuyarak, “Tamam, bunda sorun yok ama ses kaydı alamazsınız” dedi.

Çetin Kurşun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Çetin Kurşun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.