Emre Orman

Emre Orman Prropaganda Davası

Gazeteci Emre Orman, 23 Ekim 2019’da İstanbul’da gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi olarak; 2017-2018 yılları arasında yapmış olduğu sosyal medya paylaşımları gösterildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyetteki işlemlerinin ardından bir gün sonra adliye sevk edildi. Sorgusunun ardından İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında tutuklama kararı verildi. Maltepe Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Orman hakkındaki iddianame 30 Ekim 2019’da tamamlanarak mahkemeye sunuldu. İddianamenin tamamlanmasının ardından avukatlar tahliye talepli itiraz başvurusunda bulundu. Talebin mahkemece değerlendirilmesinin ardından 31 Ekim 2019’da cezaevinden tahliye oldu.

Gazeteci Emre Orman’ın sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, tutuklanmasının ardından hakkındaki iddianame 30 Ekim 2019’da tamamlandı. İddianame, Orman’ın tutuklanmasından bir hafta gibi kısa bir süre geçtikten sonra tamamlandı.

İddianamede Orman’ın sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları gerekçesiyle 10 Haziran 2018’de İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan açık kaynak araştırma tutanağına yer verildi.

Paylaşımlarda “örgüt propagandası yapıldığı” iddiasıyla soruşturmanın başlatıldığı kaydedildi. Orman’ın 19 Haziran 2018 tarihinde “Halkın Sesi TV” isimli hesaptan “Engelli raporu olan İrfan Yılmaz, Süleyman Soylu gelecek diye saatlerdir Küçükarmutlu Karakolu’nda gözaltında tutuluyor” şeklinde yapılan paylaşımı retweet ettiği belirtildi. Bu kapsamda atılı suçlamanın işlendiği ileri sürüldü. Ayrıca Orman’ın retweet yaptığı beş ayrı paylaşım da iddianamede suçlama konusu yapıldı. Paylaşımların yapıldığı hesaplardan birinin Orman tarafından kullanıldığı iddia edildi. Ancak Orman, savunmasında bu hesabı kendisinin kullanılmadığını belirtti.

İddianameye göre; emniyetteki ifade işlemleri sırasında susma hakkını kullandı. Savcılıktaki ifadesinde ise paylaşımların “haber amaçlı paylaşımlar” olduğunu belirtti.

İddianamede, Orman; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 ve Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddelerinde düzenlenen “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında 1 yıl 10 ay 15 günden 13 yıl 1 ay 15 güne kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca TCK’nin 53’üncü maddesi kapsamında “belirli haklardan yoksun bırakılma” yaptırımın da uygulanması istendi.

Gazeteci Emre Orman hakkındaki iddianame, İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, yargılama başladı.

Yargılamanın ilk duruşması için 13 Şubat 2020 tarihi belirlendi. Orman, avukatı Mükerrem Karakurt ile duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan Orman, suçlama konusu yapılan paylaşımların yapıldığı hesabın kendisine ait olmadığını söyledi. Atılı suçlamayı reddetti.

Savcılık, ilk duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaada Orman’ın zincirleme şekilde “basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasından cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Karakurt, mütalaaya karşı yaptığı savunmada, iddianameye konu paylaşımların yapıldığı Twitter hesabının Orman’a ait olmadığını söyledi. Karakurt, “Sosyal medya hesabı şüpheli kalmakta ve ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi gereğince beraat verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Orman ise “Bana ait olmayan bir Twitter hesabı üzerinden yargılanıyorum. Aynı paylaşımlar önceden yargılandığım dosyada da var. Bana ait olan hesap ismimle şu an açık olan hesaptır” diyerek beraatini istedi.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti, Orman’ın atılı suçlamadan 1 yıl 6 ay 22 gün hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Cezaya ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) karar verildi.

Emre Orman Prropaganda Davası (Indictment)

Emre Orman Prropaganda Davası (Verdict)