Emre Orman

Emre Orman - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

Gazeteci Emre Orman, 23 Ekim 2019’da İstanbul’da gözaltına alındı. 2017-2018 yılları arasında yaptığı sosyal medya paylaşımları, gözaltına alınmasına gerekçe olarak gösterildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki gözaltı işlemleri bir gün sürdü.

İddianameye göre, Orman; gözaltı işlemleri sırasında susma hakkını kullandı. Savcılıktaki sorgusunda ise “paylaşımların haber amaçlı paylaşımlar olduğunu” söyledi.

İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanmasına karar verdi. Maltepe Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Hakkındaki iddianame 30 Ekim 2019’da tamamlandı. İddianamenin tamamlanmasının ardından, avukatları; tutukluluğuna itiraz etti. Mahkeme, 31 Ekim 2019’da, tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi.

Gazeteci Emre Orman hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu tarafından 30 Ekim 2019’da tamamlandı. İddianamenin, tutuklanmasından yaklaşık bir hafta sonra mahkemeye sunulması dikkat çekti.

İddianamede, Orman’ın sosyal medya hesabı üzerinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan 10 Haziran 2018 tarihli açık kaynak araştırma tutanağına yer verildi. Orman’ın, sosyal medya paylaşımları ile “terör örgütü propagandası yaptığı” iddia edildi.

Orman’ın, 19 Haziran 2018 tarihinde; “Halkın Sesi TV” isimli sosyal medya hesabından yapılan “Engelli raporu olan İrfan Yılmaz, Süleyman Soylu gelecek diye saatlerdir Küçükarmutlu Karakolu’nda gözaltında tutuluyor” ifadelerini içeren paylaşımı yeniden paylaştığı öne sürüldü. İddianamede, beş ayrı sosyal medya paylaşımı daha sıralandı.

Paylaşımların yapıldığı sosyal medya hesaplarından birinin Orman tarafından kullanıldığı iddia edildi. Orman ise savunmasında bu hesabı kendisinin kullanmadığını dile getirdi.

İddianamede, Orman; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 ve Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddelerinde düzenlenen “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası istendi. Ayrıca, Orman’ın; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Orman hakkındaki iddianame, İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Emre Orman’ın yargılanmasına, 13 Şubat 2020 tarihinde İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Orman, ilk duruşmaya avukatı Mükerrem Karakurt ile birlikte katıldı. Orman, suçlandığı paylaşımların yapıldığı sosyal medya hesabının kendisine ait olmadığını dile getirdi. Hakkındaki suçlamaları reddetti.

Duruşma savcısı, ilk duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcı, Orman’ın; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Orman’ın avukatı Karakurt, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasında; söz konusu Twitter hesabının Orman’a ait olmadığını söyledi. Karakurt, “Sosyal medya hesabı şüpheli kalmakta ve ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi gereğince beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Orman ise “Bana ait olmayan bir Twitter hesabı üzerinden yargılanıyorum. Aynı paylaşımlar önceden yargılandığım dosyada da var. Bana ait olan hesap ismimle şu an açık olan hesaptır” dedi ve beraatini istedi.

Mahkeme, kararını ilk duruşmada verdi. Orman, “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla” bir yıl altı ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Cezaya ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) karar verildi.

Emre Orman - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Verdict)

Emre Orman - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.