Engin Eren

Engin Eren - “Establishing Organisations for the Purpose of Committing Crimes” Trial

2015 yılında, Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK arasındaki çatışmalar sırasında, bazı sivil toplum kuruluşları ve milletvekilleri, çatışan taraflar arasında “canlı kalkan eylemi” başlatmıştı. Aralarında milletvekillerinin, belediye başkanlarının ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin de olduğu pek çok kişi, operasyonlar nedeniyle askeri güvenlik bölgesi ilan edilen alanlarda çadırlar kurup, oturma eylemi yapıyordu.

Benzer bir “canlı kalkan eylemi,” 18 Eylül 2015 tarihinde Batman’da gerçekleştirildi. Batman’ın Sason ilçesine bağlı Kelhasan Köyü kırsalındaki çatışmalar sırasında, aralarında Batman Belediye eşbaşkanları, Batman Demokratik Bölgeler Partisi il eşbaşkanları, Batman HDH il eşbaşkanlarının da bulunduğu kalabalık bir grup, “canlı kalkan eylemi” düzenledi. Eyleme, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da katıldı. Kapatılan Dicle Haber Ajansı Batman muhabiri Engin Eren ise “canlı kalkan eylemini” takip etmek için kalabalık grup ile birlikteydi.

Aralarında, gazeteci Eren’in de olduğu 83 kişi, 19 Eylül 2015 gece saatlerinde gözaltına alındı. Eren, kamerası, fotoğraf makinesi, bir adet flash bellek ve çantasından çıkan bir adet piyade tüfeği fişeğine el kondu. Eren ve diğer gözaltına alınanlar Batman’ın Sason ilçesi tabur komutanlığına götürüldü. Eren ve birlikte gözaltına alındığı kişiler, 20 Eylül 2015 akşam saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Eren ve birlikte gözaltına alındığı kişilerden bazıları 21 Eylül 2015 tarihinde, savcılık sorgularının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 27 kişi ise tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Eren ile birlikte toplamda 76 kişi hakkındaki iddianame, Ekim 2015’te tamamlandı.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Engin Eren ve birlikte gözaltına alındığı 76 kişi hakkındaki iddianame Ekim 2015’te tamamlandı. HDP Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran da sanıklar arasında yer aldı.

İddianamede, Batman’daki “canlı kalkan eyleminin,” 18 Eylül 2015 günü saat 18.00 ile 19 Eylül 2015 günü sabah saat 04.00’e kadar sürdüğü ileri sürüldü. “Canlı kalkan eylemine” katılan grubun; “operasyon bölgesine giderek ölü olarak ele geçirilen teröristin bulunduğu yerin yaklaşık 520 metre yakınına gittikleri, atış mesafesine girdikleri için güvenlik güçlerinin operasyon görevlerini yapmalarına engel oldukları” iddia edildi. “Operasyon birliklerinin üzerine araç farlarını tutarak, yerlerinin ifşa olmasına neden oldukları, bu nedenle birliklerden bir kısmının, bulundukları yerden aşağı inerek şüpheli şahıslara müdahale etmek zorunda kaldıkları, bu nedenle operasyonun normal şekilde sürdürülemediği” ileri sürüldü.

İddianamede, olay sırasında; “güvenlik güçleri tarafından gruba, söz konusu yerin askeri güvenlik bölgesi olduğu, burada askeri operasyon yapıldığı, şüphelilerin operasyon bölgesini terk etmedikleri oturmak suretiyle fiziki direnç gösterdikleri” iddia edildi.

İddianamede; “canlı kalkan eylemlerinin, basit bir sivil itaatsizlik eylemi olarak lanse edildiği” belirtildi. Şu ifadeler kullanıldı:

“Uluslararası alanda geçerli olan Roma Statüsü’nün Savaş Suçları’nı düzenleyen 8. maddesinin 2. Fıkrasının ‘b’ bendinin ‘xxiii’ cümlesinde ‘bir sivil veya diğer koruma altındaki kişinin mevcudiyetinin, belli noktaları, alanları veya askeri kuvvetleri askeri harekattan uzak tutmak amacıyla kullanılması’ hususunun savaş suçu olarak tanımlandığı, dolayısıyla canlı kalkan kullanılması şeklindeki eylemlerin uluslararası hukuk ilkelerine de aykırı olduğu…”

İddianamede, Yargıtay’ın 19 Ocak 2012 tarihli kararıyla, “canlı kalkan eylemlerinin; terör örgütüne yardım etme suçunu oluşturduğuna karar verdiği” belirtildi.

İddianamede, daha sonra kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Engin Eren’in “yapılan uyarılara rağmen kamerasıyla çekim yaptığı” ileri sürüldü. “Eyleme; kamera, fotoğraf makinesi ve flash bellek ile katıldığı” iddia edildi.

Eren’in çantasında bulunan tek bir fişeğin ise Yargıtay’ın yerleşik içtihadına göre Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a aykırı olmadığı belirtildi.

İddianamede, Engin Eren; Türk Ceza Kanunu’nun 220/6 ve 220/7 ile 314/2 maddeleri ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca “üyesi olmamak ve hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek ve örgüt adına suç işlemekle” suçlandı. Yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapsi istendi.

Türk Ceza Kanunu’nun 283/1 maddesi uyarınca “suçluyu kayırmakla” suçlandı. Bu kapsamda altı aydan beş yıla kadar hapis cezası istendi. Suçun, Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi kapsamında işlendiği iddia edildi. Buna göre de, istenen cezanın yarı oranında artırılması talep edildi. Bu kapsamda da hakkında bir yıldan yedi yıl altı aya kadar hapis cezası istendi.

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1 maddesi uyarınca, “Kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşlerine katılmak, ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etmekle” suçlandı. Bu kapsamda da hakkında altı aydan üç yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Türk Ceza Kanunu’nun 265. maddesi uyarınca “kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla, cebir veya tehdit kullanmakla” da suçlandı. Hakkında, bu kapsamda da altı aydan üç yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Engin Eren hakkında bir de “Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’na Muhalefet Etmek” suçlamasıyla da hakkında üç aydan altı yıla kadar hapis cezası istendi.

Eren hakkında, beş suçlama karşısında toplamda, 10 yıldan 31 yıl altı aya kadar hapis cezası talep edildi.

Eren’in, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da istendi.

İddianame, Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın muhabiri Engin Eren hakkındaki yargılama 2015 yılında Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Engin Eren duruşmaya katılmadı.

Önceki duruşmalarda, yargılama dosyası; esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmişti. Ancak, duruşmada, duruşma savcısı; “dosyanın kapsamlı olması ve sanık sayısının fazlalığı” gerekçesiyle mütalaayı hazırlayamadıklarını dile getirdi.

Mahkeme, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran hakkındaki yargılamanın “yeniden milletvekili seçilmiş olması nedeniyle” durdurulmasına ve yargılama dosyasının Meclis’e gönderilmesine karar verdi.

Yargılamanın 16 Mart 2021 tarihinde görülecek 23. duruşma ile devam etmesine karar verildi.

22. Standing - Dec. 15, 2020


Tutuksuz yargılanan gazeteci ve avukatı Mesut Aydın, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin verilmedi.

Önceki duruşmalarda, yargılama dosyası; esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa iletilmişti. Ancak, duruşmada, duruşma savcısı; “dosyanın kapsamlı olması ve sanık sayısının fazlalığı” gerekçesiyle mütalaayı hazırlayamadıklarını dile getirdi.

Mahkeme, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran hakkındaki yargılamanın “yeniden milletvekili seçilmiş olması nedeniyle” durdurulmasına ve yargılama dosyasının Meclis’e gönderilmesine karar verdi.


Mahkeme, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran hakkındaki yargılamanın “yeniden milletvekili seçilmiş olması nedeniyle” durdurulmasına ve yargılama dosyasının Meclis’e gönderilmesine karar verdi.

Ayrıca, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanmasının beklenmesine karar verildi.

Yargılamanın, 16 Mart 2021 tarihinde görülecek 23. duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Tutuksuz olarak yargılanan gazeteci Engin Eren’in avukatı Mesut Aydın, duruşma saatinde adliyede olmasına karşın, mazeret bildirerek, duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

76 sanıklı bir yargılama olmasına rağmen, duruşma küçük bir mahkeme salonunda görüldü. Mahkeme heyeti başkanı, koronavirüs pandemisi kapsamında alınan önlemler kapsamında, gözlemcilerin; duruşma salonuna girmesine izin vermedi. Bu yüzden, duruşma salonuna ilişkin başka bir gözlem yapılamadı.

Duruşmaya Katılım

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) gözlemcisi, duruşmayı takip etmek için adliyeydi. Ancak, mahkeme başkanı; gözlemcilerin duruşma salonuna girmesine, koronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında izin vermedi.

Genel Gözlemler

Duruşmanın görüleceği Batman Adliyesi’nin tek bir giriş kapısı vardı. Adliyeye giriş yapmak için, ön girişte bulunan polis kulübesinde x-ray cihazından geçmek gerekti. Taramanın ardından, adliye binasının avlusuna, ardından ana binanın giriş kapısına geçildi. Ana binaya girerken, ikinci x-ray taramasından geçildi.

Adliye binasının etrafında ve binanın içinde, duruşmanın görüleceği katta çok sayıda polis vardı. Duruşmananın tamamlanmasının ardından, polis sayısında azalma olduğu görüldü.

Adliye binası içerisindeki kafetarya, kentin tamamında olduğu gibi koronavirüs önlemleri kapsamında kapalıydı. Ancak çay-kahve ihtiyacı, adliye içerisinde gezen üç tekerlekli seyyar bir tezgah ile sağlanıyor.

Engin Eren - “Establishing Organisations for the Purpose of Committing Crimes” Trial (Indictment)

Engin Eren - “Establishing Organisations for the Purpose of Committing Crimes” Trial 22. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.