Erdoğan Alayumat

Akman, Alayumat - Espionage Trial

Erdoğan Alayumat, Mezopotamya Ajansı’nda birlikte çalıştığı Nuri Akman ile birlikte Gaziantep’in Islahiye ilçesinde haber takibi sırasında gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi, gaezeteciler “haklarında şikayet olduğu” ve “makul şüpheydi.” Gazetecilerin; bilgisayar, kamera ve fotoğraf makinalarına el kondu.

15 Temmuz 2017 günü iki gazeteci de Hatay’a götürüldü. 12 gün gözaltında kaldılar. “Örgüt üyesi olmak”, “örgüte yardım ve yataklık etmek”, “örgüt adına milis ve işbirlikçilik faaliyetinde bulunmak” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gizli kalması gereken sırlarını ifşa etmek” ile suçlanarak tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildiler. Hakimlik sorgusunda haberleri, sınır hattında çektikleri fotoğrafları, telefon üzerinden yapmış oldukları haber tartışmaları soruldu.

Hakimlikte Erdoğan Alayumat’ın tutuklanmasına, Nuri Akman’ın ise “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

Hakkındaki iddianame Hatay Cumhuriyet Savcısı Tacettin Pınar tarafından 3 Kasım 2017’de tamamlandı. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 23 Kasım 2017’de kabul edilen iddianameyle haklarında 45 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Yargılama kapsamında Alayumat’a “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “örgüt üyesi olma” suçlaması yöneltildi.

Hatay Cumhuriyet Savcısı Tacettin Pınar’ın hazırladığı iddianame 23 sayfadan oluştu. İddianamenin ilk dört sayfasında savcı Pınar, PKK/KCK suçlamasıyla açılan birçok davada olduğu gibi PKK’nin kuruluş amacına, stratejisine ve tarihçesine dair değerlendirmelere yer verdi. PKK/KCK’nin Suriye’de PYD ve YPG ile irtibatlı olduğu ifade edildi. İddianamede, gözaltına alındığı sırada Alayumat ile birlikte Akman’ın ajansa ait basın kartını gösterdikleri belirtildi.

İddianamede, Alayumat ve birlikte gözaltına alındığı Akman’ın bilgisayar ve fotoğraf makinelerinde yapılan incelemenin sonuçlarına da yer verildi. Buna göre, Akman ve Alayumat, Suriye sınır hattında bulunan askeri birlik, sınır karakolu; Kilis ve Hatay illerinde sınır güvenliği için yapılan beton duvarlar, Milli İstihbarat Teşkilatı, emniyet ve jandarmaya ait binaların fotoğraf ve videolarını çekmişti.

Gazetecilerin fotoğraf ve videoları PKK/KCK terör örgütü güdümünde faaliyet gösterdiği iddia edilen yayın organlarına gönderdikler iddia edildi. Gazetecilerin, böylece güvenlik güçlerinin çalışmalarını ifşa ettiği öne sürüldü. Alayumat’a fotoğraflar ve videolar üzerinden şu suçlamalar yöneltildi:

“Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı ajanlık, güvenlik güçlerimizin ve MİT görevlilerinin faaliyetleri ve binaları hakkında terör örgütüne bilgi sızdırmak, bunları gazetecilik faaliyeti adı altında aktarmak, PKK/KCK terör örgütünün amacı ve faaliyetleri doğrultusunda hareket etmek.”

Alayumat’ın bilgisayarında bulunan, “MİT karargahında gece sevkiyat gündüz eğitim veriliyor” başlığı ile hazırladığı haberi de tüm bu iddialara dayanak olarak gösterildi. Alayumat savunmasında haberin yayınlanmadığını dile getirdi.

Savcı Pınar, iddianamede, Alayumat hakkında elde edilen istihbari bilgilere de yer şu ifadelerle yer verilmesi de dikkat çekti:

“İstanbul’da ikamet ettiği ancak gazetecilik yaptığı için ilimizde de çok bulunduğu ve açık adresi tespit edilemeyen sol kesime müzahir arkadaşlarının yanında veya günü birlik apartlarda kaldığı yönünde bilgiler elde edilmiştir.”

Alayumat’ın fotoğraf makinası ve bilgisayarı üzerindeki inceleme sonrası 30 ayrı fotoğraf, “MİT’in bulunduğu bina ve eklentilerindeki faaliyetlerin takip edilmeye çalışıldığı” değerlendirmesiyle delil olarak gösterildi.

Savcı Tacettin Pınar, “makul şüphe” ile gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Alayumat’ın “Devletin Gizli Kalması Gereken Bilgilerini Siyasal veya Askeri Casusluk Amacıyla Temin Etme” ve “Örgüt üyesi olma” suçlamalarıyla 45 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Davanın ilk duruşması 2 Şubat 2018’ta görüldü. Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme, Alayumat’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

25 Nisan 2018’de görülen ikinci duruşmada Alayumat’ın tutukluluğunun devamına karar verildi.

23 Mayıs 2018’deki üçüncü duruşmada Alayumat’ın tahliyesine karar verildi. Mahkame Alayumat’ın çektiği ve MİT’e ait olduğu iddia edilen fotoğrafların askeri alan olup olmadığının Genelkurmay Başkanlığı’na sorulmasına karar verildi.

Davanın dördüncü duruşması 19 Ekim 2018’de görüldü. Genelkurmay Başkanlığı’na yeniden yazılan yazıya, delil olarak gösterilen fotoğrafların da eklenmesine karar verildi.

Genelkurmay Başkanlığı’ndan beklenen yazı 1 Mart 2019’da görülen karar duruşmasında geldi. Genelkurmay yazısında Alayumat’ın çektiği Toprak Mahsulleri Ofisi silolarının bulunduğu alanın devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken bilgiler içermediği belirtildi. Buna rağmen savcı mütalaasından Alayumat’ın “casusluk” suçundan beraatını, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan cezalandırılmasının talep etti.

Mahkeme heyeti ise Alayumat’ın beraatına karar verdi.

Ancak savcı Alayumat hakkında Genelkurmay Başkanlığı’nın yazısına rağmen tekrar suç duyurusunda bulundu.

4. Standing - Oct. 19, 2018


Gaziantep’in Islahiye ilçesinde haber takibi sırasında gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman, “makul şüphe” gerekçesiyle 13 Temmuz 2017 günü gözaltına alındı. 14 günlük gözaltının ardından iki gazeteci de tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Nuri Akman “adli kontrol şartı” ile serbest bırakıldı. Erdoğan Alayumat ise “Örgüt üyesi olmak”, “örgüte yardım ve yataklık etmek”, “örgüt adına milis ve işbirlikçilik faaliyetinde bulunmak” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gizli kalması gereken sırlarını ifşa etmek” iddiasıyla tutuklandı. Hakimlik sorgusunda yaptıkları haberler, sınır hattında çekmiş olduğu fotoğraflar, telefon üzerinden yapmış oldukları haber tartışmaları yöneltildi.

Davanın iddianamesi Hatay Cumhuriyet Savcısı Tacettin Pınar tarafından 3 Kasım 2017’de tamamlandı. İddianame, 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 23 Kasım 2017’de kabul edildi.

Davanın ilk duruşması 2 Şubat 2018’de görüldü. İddianamede delil olarak gösterilen fotoğrafların “devletin gizli kalması gereken nitelikte belgeler” olup olmadığının Genelkurmay Başkanlığı’na sorulmasına, Alayumat’ın tutukluluğunun, Nuri Akman’ın ise adli kontrol uygulamasının devamına karar verildi.

İkinci duruşma 25 Nisan tarihine görüldü. Bu duruşmada da mahkeme Alayumat’ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Genelkurmay Başkanlığından fotoğrafı çekilen yerleşkenin askeri amaçla kullanıp kullanılmadığına dair yazının gönderilmemesinden dolayı yeniden müzekkere yazılmasına karar verildi. Duruşma 24 Mayıs 2017’e ertelendi.

Davanın üçüncü duruşmasında fotoğrafını çektiği alanların “devletin gizli kalması gereken askeri bölgesi” olup olmadığına dair Genelkurmay Başkanlığı’ndan beklenen yazı gelmedi. Mahkeme Alayumat’ın adli kontrol olmaksızın tahliyesine, Nuri Akman hakkında ise adli kontrol uygulamasının devamına karar verdi. Duruşma 19 Ekim 2018’e ertelendi.Next Trial: Feb. 13, 2019, 11:10 a.m.


Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman’ın yargılandığı davanın 4. duruşmasında mahkeme heyeti Ahmet Turan Oral başkanlığında üye hakimler Ayhan Mert ve Ömer Akbaş’tan oluştu.

Dosyada delil olarak yer alan fotoğrafların “devletin gizli kalması gereken askeri bölgesi” olup olmadığına dair Genelkurmay Başkanlığı’ndan talep edilen yazı dosyaya geldi. Genelkurmay Başkanlığınca verilen yanıtta bahse konu video, fotoğraf ve filmlerin incelenmeden konuya yönelik değerlendirme yapılamayacağı bildirildi. Söz konusu fotoğrafların Genelkurmay Başkanlğı’na gönderilmeden bu durumun sorulduğu ortaya çıktı.


Genelkurmay Başkanlığı’na yeniden yazı yazılarak, delil olarak gösterilen fotoğrafların da yazıya eklenerek gönderilmesine karar verildi.

Duruşma 13 Şubat 2018 günü saat 11:10’a bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma için 14.10 saati belirlenmesine rağmen duruşma 45 dakika geç başladı. Duruşma salonuna girişte basın kartı ve kimlik kontrolü yapıldı. Çanta ve üst araması yapıldı. Telefon polis gözetiminde kapattırıldı. Bilgisayar kullanımına izin verilmedi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin adliye binasının birinci katında bulunan salonu yerine FETÖ/PDY ve PKK/KCK davalarının görülmesi için yaptırılan bodrum kattaki duruşma salonunda görüldü. Duruşma salonu penceresizdi. Tamamen gün ışığının görülmediği aydınlatmanın elektrikle yapıldığı bir duruşma salonuydu. Diğer duruşma salonlarından farklı olarak izleyicilerle sanık sandalyeleri bir balkon şeklinde ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman ile avukatları Tugay Bek mazeret bildirerek katılmadı. Başka katılan olmadı.

Genel Gözlemler

Duruşmanın görülmesi için kullanılan esas salondan farklı bir salonun seçilmiş olması dikkat çekti. Üst katlardaki duruşma salonlarından daha yoğun bir güvenlik önleminin duruşma söz konusu salonu girişinde olduğu görüldü. Gazeteciler Alayumat ve Akman ile avukatları mazeretli olduğu için duruşma sadece beş dakika sürdü. Duruşmanın görüldüğü sırada içeriye alınan izleyici için dahi salon kapısı polislerce arkadan kilitlendi. Duruşma bitiminde tekrardan açıldı.

Akman, Alayumat - Espionage Trial (Indictment)