Ergin Çağlar

Ergin Çağlar - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, Mezopotamya Ajansı’nın Mersin muhabiri Ergin Çağlar hakkında soruşturma başlattı. Savcılık, soruşturma kapsamında 13 Ağustos 2019’da gözaltına alınmasına karar verdi. Polis, evine baskın düzenledi. Ancak, evde olmadığı için gözaltına alınmadı.

Çağlar, 16 Ağustos 2019’da ifade vermek için gittiği Mersin Adliyesi’nde gözaltına alındı. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Gözaltındaki ifade işlemleri sırasında, takip ettiği haberler ve sosyal medya paylaşımları üzerinden “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Soruşturma dosyası üzerinde gizlilik kararı alındı. Aleyhindeki gizli tanık beyanlarına ilişkin sorular yöneltildi.

Gözaltı işlemleri dört gün sürdü. İşlemlerin tamamlanmasının ardından savcılığa sevk edildi. Adli kontrol şartı ve tutuksuz yargılanmak üzere mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme sorgusunun ardından, 20 Ağustos 2019’da, adli kontrol şartı ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Hakkındaki iddianame, 28 Ağustos 2019’da tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı Mersin muhabiri Ergin Çağlar hakkındaki iddianame, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı 28 Ağustos 2019’da tamamlandı.

İddianamede, Çağlar hakkındaki soruşturmanın, “Fırat Haber Ajansı’na haber gönderen şahısların tespiti için başlatıldığı” kaydedildi. İddianamede, 22 Mayıs 2019’da, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren bir gizli tanığın beyanları sıralandı. Gizli tanığın, Çağlar hakkındaki iddiaları, iddianameye şöyle aktarıldı:

“Ergin isimli soyadını bilmediğim şahıs, DİHA muhabiridir. Ergin, örgüt içerisinde aktif olarak eylemlerine devam etmektedir. Ergin eylemlerden önce bilgilendirilir. Görüntü alacağı güvenli bir yer ayarlanır. Bu şekilde güvenli bir şekilde eylemlerin görüntülerinin alınması sağlanır. Görüntüler alındıktan sonra BESTA NUÇE, ANF ve ANHA isimli örgüte müzahir [destekleyen] sitelere gönderilir.”

İddianamede, Çağlar’ın “terör örgütünün güdümünde düzenlenen eylem ve etkinlikleri haber yaparak, Fırat Haber Ajansı ve Mezopotamya gibi haber sitelerine gönderdiği” iddia edildi.

İddianamenin, Çağlar’ın; ev aramasında el konulan doküman ve kitapları sıralandı. “Tarih Yukarı Mezopotamya’da Başlar,” “Dağın Ardına Bakmak,” “Böğürtlen Zamanı 2 (Buluşma)” adlı kitaplara deliller arasında yer aldı.

Çağlar’ın 14 Mayıs 2019 günü Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Şevketsümer Mahallesi Barış Parkı’nda yapılan basın açıklamasına katıldığı belirtildi. Çağlar’ın ayrıca, 23 Mayıs 2019’da yine Akdeniz ilçesinde bulunan Özgür Çocuk Parkı’nda 45 kişinin yaptığı oturma eylemine katıldığı ileri sürüldü.

Çağlar’ın imzasıyla, 17 Mayıs 2019’da, “Özgür Manşet” adlı internet haber sitesinde “Polisten tutuklu annelerine: Sizi de çocuklarınızın yanına göndeririz” başlığı ile yayımlanan habere de iddianamede yer verildi. “Özgür Manşet” internet haber sitesinin “PKK güdümünde yayın yapan site” olduğu iddia edildi.

Haberde, cezaevinde açlık grevinde olan tutukluların ailelerinin ifade için emniyete çağrıldığı belirtilmişti. Haber, emniyete çağrılan K. O. isimli bir şahsın emniyette verdiği ifadesine dayanarak hazırlamıştı.

Çağlar, haberinde; ifade sırasında polisin K. O.’ya “Siz neden eyleme gidiyorsunuz. Bilmiyor musunuz, yasak olduğunu? Sizi oraya kim getiriyor? Birileri mi sizleri oraya topluyor?” şeklinde sorular sorulduğunu aktardı.

İddianamede, haber ile ilgili olarak; “Yalan beyanlarda bulunarak halkı güvenlik kuvvetlerine karşı kışkırttığı, terör örgütü elebaşısı için açlık grevinde bulunan şahıslar için eylemlerde aktif rol aldıkları tespit edilmiştir” iddiasında bulunuldu. İddianamede, Çağlar hakkında şu iddialar sıralandı:

“Örgütsel bağlılık içerisinde, örgüt tabanını canlı tutmak, örgüt üst yönetiminin açıklamalarını, talimatlarını müzahir [destekleyen] kitleye ulaştırmak amacıyla ANF isimli internet haber sitesinde verilen talimatlarla düzenlenen ve PKK/KCK terör örgütü propagandasına dönüşen kitle toplantılarına, basın açıklamalarına sözde haberci kimliği ile katıldığı, örgütü öven, örgütün şiddet içeren eylemlerini paylaşan haberler yaptığı.”

İddianamede, Çağlar; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi. Ancak, iddianamede; “suçun zincirleme şekilde işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle hakkında istenen cezasının Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması talep edildi. Çağlar hakkında, toplamda, bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis cezası istendi. Çağlar’ın ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Çağlar hakkındaki iddianame, Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı Mersin muhabiri Ergin Çağlar’ın yargılanmasına, 5 Aralık 2019’da, Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Gazeteci Ergin Çağlar, duruşmaya, avukatları Battal Gazi İnci ve Özcan Özsoy ile birlikte katıldı.

Çağlar savunmasında, gizli tanığın aleyhindeki beyanlarını kabul etmedi. Açlık grevlerine ilişkin eylemleri, Mezopotamya Ajansı’nın muhabiri olarak takip ettiğini dile getirdi. Gazetecilik faaliyeti dışında bir faaliyet yürütmediğini söyledi. Yaptığı haberlerin ajans dışında başka bir yerle paylaşılmadığını söyledi. Ancak, kopyala yapıştır yaparak başka sitelerin haberleri yayınlayabildiğini söyledi.

Hâkim, duruşma salonuna bağlı ayrı bir odada tutulan tanık H. E.’in çağırılmasını istedi. Hakimin; “Şahsı tanıyor musun?” sorusu üzerine, Ergin Çağlar’a baktıktan sonra ifade vermeye başlayan tanık H. E.; şunları söyledi:

“Ben gözaltı süresince verdiğim ifadelerimi kabul etmiyorum. 14 gün gözaltında kaldım ve en son gün avukatın gelmesine izin verildi. Bu süre zarfında da yoğun baskı altındaydım ve birçok beyanı okuyamadan imza attım. Şahsı tanımıyorum veya benzetmiş olabilirim. Şahıs ile ilgili verdiğim beyanları bu sebeplerden dolayı kabul etmiyorum.”

Çağlar da tanığı tanımadığını söyledi.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını ilk duruşmada açıkladı. Savcı, mütalaasında; tanığın beyanlarının hüküm için esas alınamayacağını belirtti. Savcı, Ergin Çağlar’ın beraatine karar verilmesini talep etti. Mütalaada, şu ifadeler kullanıldı:

“Sanığın basın mensubu olduğu düşünüldüğünde, isnad edilen eylemlerin haber alma, haber verme özgürlüğü kapsamında değerlendirilebileceği…”

Avukatı Özcan Özsoy, Çağlar’ın gazeteci olduğunu, anayasal hakkını kullandığını, dosyada haberden başka delil olmadığını söyledi. Dosyadaki haberlerin herkesin ulaşabileceği haberler olduğunu dile getiren Özsoy, “o kurumdan alınıp başka kuruma gitmiş ise, müvekkilimin sorumluluğu yoktur” dedi.

Avukatı Battal Gazi İnci ise, Çağlar’ın katıldığı iddia edilen eylemlerde elinde kamera olduğunun göründüğünü belirtti.

Mahkeme, Çağlar’ın beraatine karar verdi.

1. Standing - Dec. 5, 2019


Ergin Çağlar’ın duruşmasının başlaması için sabah 09:15 saati belirlenmişti.

Fakat, tanık H.E.’nin “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla tutuklu bulunduğu Tarsus Kadın Kapalı Cezaevinde getirilmesinin beklenmesi sebebiyle duruşma, 62 dakika gecikmeli olarak saat 10:17’de başladı.

Çağlar’ın avukatı olan Özgür Çağlar’ın duruşmanın yapıldığı gün itibariyle askerde olmasından dolayı duruşmaya Avukat Battal Gazi İnci ve Özcan Özsoy katıldı.

Kimlik tespitinin ardından Çağlar savunma yaptı. Çağlar savunmasında; “Mezopotamya Ajansı muhabiriyim, o dönem açlık grevleri eylemlerini takip ettim ve haberleştirdim. Gazetecilik faaliyeti dışında bir faaliyet yürütmedim” dedi.

Hâkim, duruşma salonuna bağlı ayrı bir oda da tutulan tanık H. E.’in çağırılmasını istedi.

Hakim’in “Şahsı tanıyor musun?” Sorusu üzerine Ergin Çağlar’a baktıktan sonra ifade vermeye başlayan tanık H. E.; şunları söyledi:

“Ben gözaltı süresince verdiğim ifadelerimi kabul etmiyorum. 14 gün gözaltında kaldım ve en son gün avukat’ın gelmesine izin verildi. Bu süre zarfında da yoğun baskı altındaydım ve bir çok beyanı okuyamadan imza attım. Şahsı tanımıyorum veya benzetmiş olabilirim. Şahıs ile ilgili verdiğim beyanları bu sebeplerden dolayı kabul etmiyorum.”

Tanık H. E.’in bu ifadelerinin ardından mahkeme heyeti, iddia makamına “bir diyeceğiniz var mı” diye sordu.

Savcı, “Tanığın ifadesinin içeriği ve dosya içindeki mevcut delil durumu dikkate alınarak gizli tanık beyanının yargılamaya bir katkı sağlamayacağı değerlendirilmiş ve bu sebeple gizli tanığın ifadesinin alınmasından vazgeçilmesine karar verilmesi talep olunur” dedi.

Ardından savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. “Sanığın basın mensubu olduğu düşünüldüğünde üzerine isnat edilen eylemlerin, haber alma ve verme özgürlüğü kapsamında değerlendirileceği ve bu haliyle sanığın üzerine isnat edilen suçu işlediğine dair kesin ve inandırıcı deliller olmaması sebebiyle beraatine karar verilmesi talep olunur” dedi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya beş dakika ara verdi.


Mahkeme heyeti, aranın ardından kararını açıkladı.

Kararda, “Çağlar hakkında her ne kadar “terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan dava açılmış olsa da beraatine karar verildiği belirtildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Mersin Adliyesi’ne girişler X-ray cihazları ile yapıldı. Duruşma sabah erken saatte olmasına rağmen geçişler seri ve hızlı oldu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu havalandırılmış fakat karanlıktı. İzleyiciler için altı sıra arka arkaya oturma yeri vardı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) sistemi için iki büyük ekrandan biri izleyicilere diğeri hakim heyetine dönüktü.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya Çağlar’ın avukatları Battal Gazi İnci ve Özcan Özsoy ile meslektaşları katıldı.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

Ergin Çağlar - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Ergin Çağlar - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.