Ergin Çağlar

Ergin Çağlar Propaganda Davası

Mezopotamya Ajansı’nın Mersin muhabiri Ergin Çağlar hakkında, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 13 Ağustos 2019’da gözaltı kararı verildi. Gözaltı kararı kapsamında 16 Ağustos 2019’da ifade için gittiği Mersin Adliyesi’nde gözaltına alındı. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Gözaltındaki ifade işlemleri sırasında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Çağlar’ın takip ettiği haberler ve sosyal medya paylaşımlarıyla birlikte hakkında ifade veren gizli tanık beyanları soruldu.

Emniyet işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi. Adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlik işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Mezopotamya Ajansı Mersin Muhabiri Ergin Çağlar hakkındaki iddianameyi, Mersin Cumhuriyet Savcısı Yusuf Taner Yıldız hazırladı. İddianame 28 Ağustos 2019’da tamamlanarak mahkemeye sunuldu.

İddianamede soruşturmanın Fırat Haber Ajansı gibi sitelere haber gönderen şahısların tespitine yönelik başlatıldığı kaydedildi. Bu kapsamda 22 Mayıs 2019’da Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren gizli tanığın Çağlar aleyhindeki beyanlarına yer verildi.

İddianameye göre gizli tanık kendisine gösterilen fotoğrafla Çağlar’ın tespit etti. Gizli tanığın beyanı iddianameye şöyle aktarıldı:

“Ergin isimli soyadını bilmediğim şahıs, DİHA muhabiridir. Ergin Örgüt içerisinde aktif olarak eylemlerine devam etmektedir. Ergin eylemlerden önce bilgilendirilir. Görüntü alacağı güvenli bir yer ayarlanır. Bu şekilde güvenli bir şekilde eylemlerin görüntülerinin alınması sağlanır. Görüntüler alındıktan sonra BESTA NUÇE, ANF ve ANHA isimli örgüte müzahir [destekleyen] sitelere gönderilir.”

Savcı Yıldız, bu beyanlara dayanarak Çağlar ile ilgili “Şüphelinin basın muhabiri olduğu terör örgütü güdümünde düzenlenen eylem etkinlikleri haber yaparak terör örgütü ANF, Nuçe Ciwan ve Mezopotamya gibi haber sitelerine gönderdiği yönünde bilgiler elde edilmiştir” değerlendirmesi yaparak, hakkında soruşturma başlatıldığına yer veriyor.

İddianamenin sonraki bölümünde Çağlar’ın ev aramasında el konulan doküman ve kitaplara yer veriliyor. “Tarih Yukarı Mezopotamya’da Başlar” (Mehmet Akyol, Nas Ajans Basım Yayın, 2015), “Dağın Ardına Bakmak” (Bejan Matur, Timaş Yayınları, 2011) ve “Böğürtlen Zamanı 2 (Buluşma)” (Murat Türk, Aram Yayınları, 2015, roman) isimli kitaplar deliler arasında sıralanıyor.

Ardından Çağlar ile ilgili “tespitler” başlığı altında değerlendirmelerde bulunuluyor. Burada Çağlar’ın 14 Mayıs 2019 günü Akdeniz ilçesine bağlı Şevketsümer Mahallesi Barış Parkı’nda yapılan basın açıklamasına katıldığı bilgisine yer veriliyor.

“Tespit 4” başlığı altında ise 23 Mayıs 2019’da yine Akdeniz ilçesinde bulunan Özgür Çocuk Parkı’nda 45 kişinin yaptığı oturma eylemine yer verilerek, Çağlar’ın da bu grubun içerisinde yer aldığı belirtiliyor.

Bu şekilde, Çağlar’ın “haber takibi için oradaydım” savunması yaptığı beş ayrı basın açıklaması ve oturma eylemi suçlamaya dayanak olarak gösteriliyor.

“Tespit 7” başlığı altında ise Çağlar’ın 17 Mayıs 2019’da yazdığı ve “Özgür Manşet” isimli internet sitesinde yayımlanan bir haberine yer veriliyor. Söz konusu site “PKK güdümünde yayın yapan site” olarak değerlendiriliyor. “Polisten tutuklu annelerine: Sizi de çocuklarınızın yanına göndeririz” başlıklı bu haberde cezaevinde açlık grevinde olan tutukluların ailelerinin ifade için emniyete çağrıldığı bilgisi yer alıyor. Çağlar bu haberi Emniyete çağrılan K. O. isimli bir şahsın emniyet ifadesine dayanarak hazırladığı ahlaşılıyor. Çağlar haberinde, ifade sırasında polisin K. O.’ya “Siz neden eyleme gidiyorsunuz. Bilmiyor musunuz, yasak olduğunu? Sizi oraya kim getiriyor? Birileri mi sizleri oraya topluyor?” şeklinde sorular sorulduğunu aktarıyor. Savcı bu habere ilişkin “Yalan beyanlarda bulunarak halkı güvenlik kuvvetlerine karşı kışkırttığı, terör örgütü elebaşısı için açlık grevinde bulunan şahıslar için eylemlerde aktif rol aldıkları tespit edilmiştir” değerlendirmesini yapıyor.

Son olarak ise Çağlar’ın aleyhinde ifade veren biri gizli, iki kişinin beyanlarına yer veriliyor.

Savcı Yıldız, bu delil ve beyanlar ışığında Çağlar ile ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor:

“Şüpheli Ergin Çağlar isimli şahsın örgütsel bağlılık içerisinde, örgüt tabanını canlı tutmak, örgüt üst yönetiminin açıklamalarını, talimatlarını müzahir [destekleyen] kitleye ulaştırmak amacıyla ANF isimli internet haber sitesinde verilen talimatlarla düzenlenen ve PKK/KCK terör örgütü propagandasına dönüşen kitle toplantılarına, basın açıklamalarına sözde haberci kimliği ile katıldığı, örgütü öven, örgütün şiddet içeren eylemlerini paylaşan haberler yaptığı; bu şekilde şüpheli Ergin Çağlar’ın üzerine atılı terör örgütü propagandası yapmak suçunu işlediği.”

Savcı Yıldız, bu kapsamda Çağlar’ın Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesiyle düzenlenen “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar cezalandırılmasını talep ediyor. Aynı zamanda bu suçu Türk Ceza Kanunu 43/1 kapsamında “zincirleme” bir şekilde işlediğini savunarak artırım istiyor. Böylece istenen ceza 1 yıl 10 aydan 13,5 yıla kadar hapse artırılıyor. Ayrıca TCK 53 kapsamında belirli haklardan yoksun bırakılmasını, TCK 54’e dayanarak “suçun işlenmesinde kullanıldığı” iddia edilen eşyalarına el konulmasını talep ediyor.

Gazeteci Ergin Çağlar hakkında 1 yıl 10 aydan 13,5 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, dava açıldı.

Davanın ilk duruşması için 5 Aralık 2019 günü belirlendi.

Ergin Çağlar Propaganda Davası (Indictment)