Ergin Çağlar

Ergin Çağlar - "Zincirleme Şekilde Terör Örgütü Propagandası" İddiası

Mezopotamya Ajansı’nın Mersin muhabiri Ergin Çağlar hakkında, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı verildi. Karar, 13 Ağustos 2019’da çıkarıldı. Çağlar’ın evine baskın düzenlendi, ancak evde olmadığı için gözaltına alınmadı.

Çağlar, 16 Ağustos 2019’da ifade vermek için gittiği Mersin Adliyesi’nde gözaltına alındı. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Gözaltındaki ifade işlemleri sırasında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Çağlar’a sorgu sırasında takip ettiği haberler ve sosyal medya paylaşımlarıyla birlikte hakkında ifade veren gizli tanık beyanları yöneltildi.

Emniyet işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi. Adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere mahkemeye sevk edildi. Mahkemedeki sorgususun ardından serbest bırakıldı.

Gazeteci Ergin Çağlar hakkındaki iddianame, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlandı. İddianame, 28 Ağustos 2019’da tamamlanarak mahkemeye sunuldu.

İddianamede, soruşturmanın Fırat Haber Ajansı’na haber gönderen şahısların tespitine yönelik başlatıldığı kaydedildi. Bu kapsamda 22 Mayıs 2019’da Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren gizli tanığın Çağlar aleyhindeki beyanlarına yer verildi.

İddianameye göre; gizli tanık kendisine gösterilen fotoğrafla Çağlar’ı tespit etti. Gizli tanığın beyanı iddianameye şöyle aktarıldı:

“Ergin isimli soyadını bilmediğim şahıs, DİHA muhabiridir. Ergin Örgüt içerisinde aktif olarak eylemlerine devam etmektedir. Ergin eylemlerden önce bilgilendirilir. Görüntü alacağı güvenli bir yer ayarlanır. Bu şekilde güvenli bir şekilde eylemlerin görüntülerinin alınması sağlanır. Görüntüler alındıktan sonra BESTA NUÇE, ANF ve ANHA isimli örgüte müzahir [destekleyen] sitelere gönderilir.”

Savcı, bu beyanlara dayanarak Çağlar ile ilgili “şüphelinin basın muhabiri olduğu terör örgütü güdümünde düzenlenen eylem etkinlikleri haber yaparak terör örgütü ANF, Nuçe Ciwan ve Mezopotamya gibi haber sitelerine gönderdiği yönünde bilgiler elde edilmiştir” ifadelerini kullandı.

İddianamenin sonraki bölümünde Çağlar’ın ev aramasında el konulan doküman ve kitaplara yer verildi. “Tarih Yukarı Mezopotamya’da Başlar” (Mehmet Akyol, Nas Ajans Basım Yayın, 2015), “Dağın Ardına Bakmak” (Bejan Matur, Timaş Yayınları, 2011) ve “Böğürtlen Zamanı 2 (Buluşma)” (Murat Türk, Aram Yayınları, 2015, roman) isimli kitaplar deliler arasında sıralandı.

Çağlar’ın 14 Mayıs 2019 günü Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Şevketsümer Mahallesi Barış Parkı’nda yapılan basın açıklamasına katıldığı bilgisine yer verildi.

“Tespit 4” başlığı altında ise 23 Mayıs 2019’da yine Akdeniz ilçesinde bulunan Özgür Çocuk Parkı’nda 45 kişinin yaptığı oturma eylemine katıldığı ileri sürüldü. Bu şekilde, Çağlar’ın “haber takibi için oradaydım” savunması yaptığı beş ayrı basın açıklaması ve oturma eylemi suçlamaya dayanak gösterildi.

“Tespit 7” başlığı altında ise Çağlar’ın 17 Mayıs 2019’da yazdığı ve “Özgür Manşet” isimli internet sitesinde yayımlanan bir haberine yer verildi. Söz konusu siteyle ilgili “PKK güdümünde yayın yapan site” iddiasında bulunuldu. “Polisten tutuklu annelerine: Sizi de çocuklarınızın yanına göndeririz” başlıklı haberde cezaevinde açlık grevinde olan tutukluların ailelerinin ifade için emniyete çağrıldığı bilgisi yer aldı. Çağlar bu haberi emniyete çağrılan K. O. isimli bir şahsın emniyet ifadesine dayanarak hazırlamıştı. Çağlar haberinde, ifade sırasında polisin K. O.’ya “Siz neden eyleme gidiyorsunuz. Bilmiyor musunuz, yasak olduğunu? Sizi oraya kim getiriyor? Birileri mi sizleri oraya topluyor?” şeklinde sorular sorulduğunu aktardı. Habere ilişkin “Yalan beyanlarda bulunarak halkı güvenlik kuvvetlerine karşı kışkırttığı, terör örgütü ele başısı için açlık grevinde bulunan şahıslar için eylemlerde aktif rol aldıkları tespit edilmiştir” iddiasında bulunuldu.

Son olarak ise Çağlar’ın aleyhinde ifade veren biri gizli, iki kişinin beyanlarına yer verildi.

Savcı, gazeteci Çağlar ile ilgili olarak, şu iddialarda bulundu:

“Örgütsel bağlılık içerisinde, örgüt tabanını canlı tutmak, örgüt üst yönetiminin açıklamalarını, talimatlarını müzahir [destekleyen] kitleye ulaştırmak amacıyla ANF isimli internet haber sitesinde verilen talimatlarla düzenlenen ve PKK/KCK terör örgütü propagandasına dönüşen kitle toplantılarına, basın açıklamalarına sözde haberci kimliği ile katıldığı, örgütü öven, örgütün şiddet içeren eylemlerini paylaşan haberler yaptığı.”

İddianamede Çağlar’ın Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesiyle düzenlenen “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla bir yıldan beş yıla kadar cezalandırılması edildi. Suçun Türk Ceza Kanunu 43/1 kapsamında “zincirleme” bir şekilde işlediğini savunarak artırılması istendi. Böylelikle Çağlar’ın toplamda 1 yıl 3 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapsi istendi.

Ayrıca TCK 53 kapsamında “belirli haklardan yoksun bırakılması” istendi.

Gazeteci Ergin Çağlar hakkında hazırlanan iddianame, Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, yargılaması başladı.

Yargılamanın ilk duruşması 5 Aralık 2019’da görüldü.

Kimlik tespitinin ardından Çağlar savunma yaptı. Çağlar savunmasında; “Mezopotamya Ajansı muhabiriyim, o dönem açlık grevleri eylemlerini takip ettim ve haberleştirdim. Gazetecilik faaliyeti dışında bir faaliyet yürütmedim” dedi.

Hâkim, duruşma salonuna bağlı ayrı bir oda da tutulan Tanık H. E.’in çağırılmasını istedi. Hakimin; “Şahsı tanıyor musun?” sorusu üzerine Ergin Çağlar’a baktıktan sonra ifade vermeye başlayan tanık H. E.; “Ben gözaltı süresince verdiğim ifadelerimi kabul etmiyorum. 14 gün gözaltında kaldım ve en son gün avukat’ın gelmesine izin verildi. Bu süre zarfında da yoğun baskı altındaydım ve birçok beyanı okuyamadan imza attım. Şahsı tanımıyorum veya benzetmiş olabilirim. Şahıs ile ilgili verdiğim beyanları bu sebeplerden dolayı kabul etmiyorum” dedi.

Ardından mütalaa veren savcı; Çağlar’a istinat edilen eylemlerin, “haber alma ve verme özgürlüğü kapsamında” değerlendirilmesini ve beraatine karar verilmesini talep etti.

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Çağlar’ın atılı suçlamadan beraatına hükmetti.

1. Standing - Dec. 5, 2019


Mezopotamya Ajansı’nın Mersin muhabiri Ergin Çağlar hakkında, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 13 Ağustos 2019’da gözaltı kararı verildi.

16 Ağustos 2019’da ifade için gittiği Mersin Adliyesi’nde gözaltına alındı. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Gözaltındaki ifade işlemleri sırasında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Çağlar’ın takip ettiği haberler ve sosyal medya paylaşımlarıyla birlikte hakkında ifade veren gizli tanık beyanları soruldu.

Emniyet işlemlerinin ardından savcılığa sevk edildi. Adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlik işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Hakkındaki iddianameyi Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı hazırladı. İddianame 28 Ağustos 2019’da tamamlanarak mahkemeye sunuldu.

İddianamede soruşturmanın Fırat Haber Ajansı gibi sitelere haber gönderen şahısların tespitine yönelik başlatıldığı kaydedildi. Bu kapsamda 22 Mayıs 2019’da Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren gizli tanığın Çağlar aleyhindeki beyanlarına yer verildi.

İddianameye göre gizli tanık kendisine gösterilen fotoğrafla Çağlar’ın tespit etti. Gizli tanığın beyanı iddianameye şöyle aktarıldı:

“Ergin isimli soyadını bilmediğim şahıs, DİHA muhabiridir. Ergin örgüt içerisinde aktif olarak eylemlerine devam etmektedir. Ergin eylemlerden önce bilgilendirilir. Görüntü alacağı güvenli bir yer ayarlanır. Bu şekilde güvenli bir şekilde eylemlerin görüntülerinin alınması sağlanır. Görüntüler alındıktan sonra Besta Nuçe, ANF ve ANHA isimli Örgüte müzahir [destekçi] sitelere gönderilir.”

Savcı, bu beyana dayanarak Çağlar ile ilgili “Şüphelinin basın muhabiri olduğu terör örgütü güdümünde düzenlenen eylem etkinlikleri haber yaparak terör örgütü ANF, Nuçe Ciwan ve Mezopotamya gibi haber sitelerine gönderdiği yönünde bilgiler elde edilmiştir” değerlendirmesi yaparak, hakkında soruşturma başlatıldığına yer veriyor.

İddianamenin sonraki bölümünde Çağlar’ın ev aramasında el konulan doküman ve kitaplara yer veriliyor. “Tarih Yukarı Mezopotamya’da Başlar” (Mehmet Akyol, Nas Ajans Basım Yayın, 2015), “Dağın Ardına Bakmak” (Bejan Matur, Timaş Yayınları, 2011) ve “Böğürtlen Zamanı 2 (Buluşma)” (Murat Türk, Aram Yayınları, 2015, roman) isimli kitaplar deliler arasında sıralanıyor.

Ardından Çağlar ile ilgili “tespitler” başlığı altında değerlendirmelerde bulunuluyor. Burada Çağlar’ın 14 Mayıs 2019 günü Akdeniz ilçesine bağlı Şevketsümer Mahallesi Barış Parkı’nda yapılan basın açıklamasına katıldığı bilgisine yer veriliyor.

“Tespit 4” başlığı altında ise 23 Mayıs 2019’da yine Akdeniz ilçesinde bulunan Özgür Çocuk Parkı’nda 45 kişinin yaptığı oturma eylemine yer verilerek, Çağlar’ın da bu grubun içerisinde yer aldığı belirtiliyor.

Bu şekilde, Çağlar’ın “haber takibi için oradaydım” savunması yaptığı beş ayrı basın açıklaması ve oturma eylemi suçlamaya dayanak olarak gösteriliyor.

“Tespit 7” başlığı altında ise Çağlar’ın 17 Mayıs 2019’da yazdığı ve “Özgür Manşet” isimli internet sitesinde yayımlanan bir haberine yer veriliyor. Söz konusu site “PKK güdümünde yayın yapan site” olarak değerlendiriliyor. “Polisten tutuklu annelerine: Sizi de çocuklarınızın yanına göndeririz” başlıklı haberde cezaevinde açlık grevinde olan tutukluların ailelerinin ifade için emniyete çağrıldığı bilgisi yer alıyor. Emniyete çağrılan K. O. isimli bir şahsın emniyet ifadesine dayanarak haberi hazırlıyor. Çağlar haberinde, ifade sırasında polisin K. O.’ya “Siz neden eyleme gidiyorsunuz. Bilmiyor musunuz, yasak olduğunu? Sizi oraya kim getiriyor? Birileri mi sizleri oraya topluyor?” şeklinde sorular sorulduğunu aktarıyor. Habere ilişkin de “yalan beyanlarda bulunarak halkı güvenlik kuvvetlerine karşı kışkırttığı, terör örgütü elebaşısı için açlık grevinde bulunan şahıslar için eylemlerde aktif rol aldıkları tespit edilmiştir” değerlendirmesi yapılıyor.

Son olarak ise Çağlar’ın aleyhinde ifade veren biri gizli, iki kişinin beyanlarına yer veriliyor.

Savcı, bu delil ve beyanlar ışığında Çağlar ile ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor:

“Şüpheli Ergin Çağlar isimli şahsın örgütsel bağlılık içerisinde, örgüt tabanını canlı tutmak, örgüt üst yönetiminin açıklamalarını, talimatlarını müzahir kitleye ulaştırmak amacıyla ANF isimli internet haber sitesinde verilen talimatlarla düzenlenen ve PKK/KCK terör örgütü propagandasına dönüşen kitle toplantılarına, basın açıklamalarına sözde haberci kimliği ile katıldığı, örgütü öven, örgütün şiddet içeren eylemlerini paylaşan haberler yaptığı bu şekilde şüpheli Ergin Çağlar’ın üzerine atılı terör örgütü propagandası yapmak suçunu işlediği.”

Savcı, bu kapsamda Çağlar’ın Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesiyle düzenlenen “Terör örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar cezalandırılmasını talep ediyor. Aynı zamanda bu suçu Türk Ceza Kanunu 43/1 kapsamında “zincirleme” bir şekilde işlediğini savunarak artırım istiyor. Böylece istenen ceza 1 yıl 10 aydan 13,5 yıla kadar hapis oluyor. Ayrıca TCK 53 kapsamında belirli haklardan yoksun bırakılmasını, TCK 54’e dayanarak “suçun işlenmesinde kullanıldığı” iddia edilen eşyalarına el konulmasını talep ediyor.

İddianame Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek, dava açıldı.

Davanın ilk duruşması için 5 Aralık 2019 günü belirlendi.


Ergin Çağlar’ın duruşması sabah saat 9:15 olarak belirlenmişti. Fakat dosyada tanık sıfatında bulunan ve ‘Terör Örgütü Üyesi olma’ suçlamasıyla hala Tarsus Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan H. E.’in getirilmesinin beklenmesi sebebiyle duruşma, 62 dakika gecikmeli olarak saat 10:17’de başladı.

Çağlar’ın avukatı olan Özgür Çağlar’ın duruşmanın yapıldığı gün itibariyle askerde olmasından dolayı duruşmaya Avukat Battal Gazi İnci ve Özcan Özsoy katıldı.

Kimlik tespitinin ardından Çağlar savunma yaptı. Çağlar savunmasında; “Mezopotamya Ajansı muhabiriyim, o dönem açlık grevleri eylemlerini takip ettim ve haberleştirdim. Gazetecilik faaliyeti dışında bir faaliyet yürütmedim” dedi.

Hâkim, duruşma salonuna bağlı ayrı bir oda da tutulan Tanık H. E.’in çağırılmasını istedi.

Hakim’in; “Şahsı tanıyor musun?” Sorusu üzerine Ergin Çağlar’a baktıktan sonra ifade vermeye başlayan tanık H. E.; “Ben gözaltı süresince verdiğim ifadelerimi kabul etmiyorum. 14 gün gözaltında kaldım ve en son gün avukat’ın gelmesine izin verildi. Bu süre zarfında da yoğun baskı altındaydım ve bir çok beyanı okuyamadan imza attım. Şahsı tanımıyorum veya benzetmiş olabilirim. Şahıs ile ilgili verdiğim beyanları bu sebeplerden dolayı kabul etmiyorum” dedi.

Tanık H. E.’in bu ifadelerinin ardından mahkeme heyeti, iddia makamına bir diyeceğiniz var mı diye sordu?

Savcı: “Tanığın ifadesinin içeriği ve dosya içindeki mevcut delil durumu dikkate alınarak gizli tanık beyanının yargılamaya bir katkı sağlamayacağı değerlendirilmiş ve bu sebeple gizli tanığın ifadesinin alınmasından vazgeçilmesine karar verilmesi talep olunur” dedi.

Ardından mütalaa veren savcı; “Sanığın basın mensubu olduğu düşünüldüğünde üzerine isnat edilen eylemleri, haber alma ve verme özgürlüğü kapsamında değerlendirileceği ve bu haliyle sanığın üzerine isnat edilen suçu işlediğine dair kesin ve inandırıcı deliller olmaması sebebiyle beraatine karar verilmesi talep olunur” dedi.


Mahkeme heyeti, duruşmaya 5 dakika ara verdikten sonra kararını açıkladı.

Kararda, Çağlar hakkında her ne kadar “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan dava açılmış olsa da beraatine karar verildiği belirtildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Mersin Adliyesine girişler X-ray cihazları ile yapılıyor. Duruşma sabah erken saatte olmasına rağmen geçişler seri ve hızlı oldu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu havalandırılmış fakat karanlıktı. İzleyiciler için altı sıra arka arkaya oturma yeri vardı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) sistemi için iki büyük TV ekranından biri izleyicileri diğeri hakim heyetine dönük olarak salonda hazırdı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya sanığın avukatları Battal Gazi İnci ve Özcan Özsoy ile Çağlar’ın meslektaşları katıldı.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

Ergin Çağlar - "Zincirleme Şekilde Terör Örgütü Propagandası" İddiası (Indictment)

Ergin Çağlar - "Zincirleme Şekilde Terör Örgütü Propagandası" İddiası 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com