Ergun Korkmaz

Özden, Korkmaz - Didim Afrin Press Release Trial

Türk Silahlı Kuvvetleri 20 Ocak 2018’de şu açıklama ile “Zeytin Dalı Harekatı” adı verilen Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’e yönelik askeri harekatı başlattığını duyurdu:

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren ‘Zeytin Dalı Harekatı’ başlatılmıştır.”

Emek Partisi Didim İlçe Başkanlığı, harekata karşı barış ve demokrasi talebini öne çıkaran bir açıklama yaptı. Açıklama, 24 Ocak 2018’de Mavi Didim’de Erdem Özden imzası ve “Afrin Operasyonu Dursun, Afrin’de Halkların Kardeşliği Bombalanıyor” başlığı ile tam metin olarak yayımlandı.

Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü, açıklamayı yayımlayan Mavi Didim Gazetesi ile Didim Özgür Ses gazeteleri hakkında soruşturma başlattı.

Didim Cumhuriyet Başsavcısı Köksal Sekmen 13 Şubat 2018 tarihinde tamamladığı iddianame Didim 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mavi Didim Gazetesi’nin sahibi ve muhabiri Ergün Korkmaz, gazetenin muhabiri Erdem Özden, Didim Özgür Ses Gazetesi sahibi ve Emek Partisi Didim İlçe Başkanı hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 216/1 maddesi kapsamında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla dava açıldı.

Üç sayfalık iddianamenin yaklaşık bir sayfasında Emek Partisi Didim İlçe Başkanlığı’nın Afrin operasyonuna karşı açıklamasında söz konusu basın açıklamasını içerdi.

Açıklamada, Afrin operasyonunun “Türk ve Kürt halkları arasındaki düşmanlığı körüklediği” iddia edilmişti. Açıklamada; iktidarın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Rusya ve ABD’nin politikaları eleştirilmiş, “Bölgede barış ve demokrasi mücadelesini yükseltelim” çağrısı yapılmıştı.

İddianamede “Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK/KCK/PYD/DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı yürüttüğü Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında bu örgütlerin legal uzantıları tarafından kara propaganda faaliyetleri yürütüldüğü” iddia edildi. İddianamede, kara propaganda yaptığı iddia edilen kişilerin belirlenmesi amacıyla Mavi Didim ve Didim Özgür Ses gazeteleri hakkında soruşturma başlattığı ifade edildi.

İddianamede Ergün Korkmaz’ın emniyetteki savunmasına da yer verildi. Korkmaz, gazetenin 1997 yılından bu yana yayınlandığını belirtti. Emek Partisi Didim İlçe Başkanlığı’nın söz konusu bildirisinin mail yoluyla geldiğini belirten Korkmaz, bildirinin içeriğini okumadığını, suç unsuru içerip içermediğini de bilmediğini ifade etti. Korkmaz suçlamaları kabul etmedi.

İddianamede, Korkmaz’ın sosyal medya hesaplarında da örgütsel paylaşım veya suç unsuruna rastlanmadığı belirtildi.

İddianemede, basın açıklaması ile “Zeytin Dalı Harekatının sivil Kürt halkını hedef aldığının” belirtildiği iddia edildi. Gazetecilerin bildirinin içeriğini okumadıkları yönündeki savunamalarının “hayatın olağan akışına aykırı olduğu” öne sürüldü.

Korkmaz ile birlikte gazetenin muhabiri Erdem Özden’e hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 216/1 maddesi kapsamında “halkın kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlaması yöneltildi. Hakkında dava açılanlar arasında Didim Özgür Ses Gazetesinin sahibi ve Emek Partisi Didim İlçe Başkanı da yer aldı.

Yargılamanın ilk duruşması, 22 Haziran 2018’de başladı.

Suç kasıtlarının olmadığını ifade eden Ergün Korkmaz ile birlikte Erdem Özden, bütün siyasi partilerin açıklamaları gibi, Emek Partisi’nin de açıklamasını yayınladıklarını belirterek, beraatlerini talep etti.

Gazeteilerin avukatları ise açıklamanın halkın bilgilendirilmesi amacıyla gazetecilik faaliyetinin bir parçası olarak yayımlandığını ifade etti.

Yargılama dört duruşma sürdü.

Ergün Korkmaz ve Erdem Özden ile birlikte diğer iki sanık da haklarındaki tüm suçlamalardan beraat etti.

4. Standing - April 9, 2019


Didim Özgür Ses Gazetesi ile Mavi Didim Gazetesi’nde 21 Ocak 2018’de EMEP Didim İlçe Örgütü’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin Afrin kentine yönelik harekâtını eleştiren basın açıklamasını yayınladı.

Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı inceleme sonrasında Mavi Didim ve Özgür Ses gazetelerinin 24 Ocak 2018 tarihinde “Afrin operasyonu dursun, Afrin’de halkların kardeşliği bombalanıyor ve Türkiye bölgesel savaş bataklığına sürükleniyor” başlığıyla EMEP’in Didim İlçe Başkanlığı’nca yapılan açıklamaya yer vermeleri suçlama konusu yapıldı.

Bunun üzerine Didim Özgür Ses Gazetesi’nin sahibi olan Mustafa Öge, Mavi Didim Gazetesi sahibi Ergün Korkmaz ve gazete çalışanı Erdem Özden ile EMEP Didim İlçe Başkanı hakkında 24 Ocak 2018’de iki gazetede çıkan EMEP Didim İlçe Örgütü’nün Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin Afrin kentine yönelik başlattığı operasyona karşı çıkan açıklaması kapsamında soruşturma açıldı.

Savcılık, söz konusu yayınlarda yer verilen basın açıklaması ile TSK’nın Afrin’e yönelik harekâtının eleştirilmesiyle Türkiye’ye karşı kara propaganda faaliyetleri yürütüldüğünü ileri sürdü.

Didim Cumhuriyet Savcısı Köksal Sekmen’in soruşturma sonunda yazdığı iddianame 13 Şubat 2018’de tamamlandı ve 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek dava açıldı.

İddianamede Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ifade hürriyetine ilişkin kararlarından söz etmesine rağmen savcı, tüm sanıkları, TCK’nın 216/1. maddesinde düzenlenen “Halkın kin ve düşmanlığa tahrik” ile suçladı.

İlk duruşması 22 Haziran 2018’de görülen davada sanıklar savunmalarını yaptılar. Suç kasıtları bulunmadığını ifade eden yargılanan gazeteciler, bütün siyasi partilerin açıklamalarını yayınladıkları gibi, EMEP’in de açıklamasını yayınladıklarını belirterek, beraatlerini talep ettiler. Yargılananların müdafileri ise yayınlanan söz konusu açıklamada, iddia edilen suçun unsurlarının bulunmadığını belirterek, açıklamanın halkın bilgilendirilmesi amacıyla gazetecilik faaliyetinin bir parçası olarak yapıldığını anlattı. Avukatlardan Ali İhsan Aktimur, söz konusu açıklamanın haber yapılmasının basın özgürlüğü kapsamında olduğunun altını çizdi.

Davanın 9 Nisan 2019’da görülen karar duruşmasında sanıkların tümü beraat etti.


Planlanan saati 10:12 olan duruşma 12:20’de başladı. Avukat ve izleyicilerin kimlik tespiti yapıldı. Ardından söz verilen avukat Nihat Toktay, ek savunma yapmayacağını yazılı beyanları doğrultusunda müvekkillerinin beraatlerine karar verilmesini talep etti. Aynı şekilde avukat Ali İhsan Aktimur’da, ek savunma yapmayacağını yazılı beyanları doğrultusunda müvekkillerinin beraatlerine karar verilmesini talep etti.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın yapıldığı Didim Adliyesi’nde olağan dışı bir uygulama olmadı. Duruşmanın yapılacağı 1. Asliye Ceza Mahkemesinde aynı gün içerisinde 27 duruşma vardı.

Mahkeme Salonu Koşulları

  1. Asliye Ceza Mahkemesi ortalama büyüklüğünde, 15 kadar izleyici kapasitesine sahip salon, görülen duruşma açısından yeterli fiziki koşullara sahipti. Duruşma salonuna girerken ve davayı izlerken hiçbir engellemede bulunulmadı, yargılamanın aleniyeti ilkesine aykırı hiçbir durum gözlenmedi.

Duruşmaya Katılım

Karar duruşması olduğu için sanıkların çoğunun mazeret beyan ederek katılmadılar. Duruşmaya, avukatlar Ali İhsan Aktimur ve Nihat Toktan katıldı. Diğer sanıklar mazeret beyan ederek katılmadı. Salonda EMEP İlçe yöneticisi iki izleyici vardı.

3. Standing - Jan. 25, 2019


Didim Özgür Ses Gazetesi ile Mavi Didim Gazetesi’nde 21 Ocak 2018’de EMEP Didim İlçe Örgütü’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’nin Afrin kentine yönelik harekâtını eleştiren basın açıklamasını yayınladı. Bunun üzerine 24 Ocak 2018’de soruşturma başlatıldı.

Savcılık, söz konusu yayınlarda yer verilen basın açıklaması ile TSK’nın Afrin’e yönelik hârekatının eleştirilmesiyle Türkiye’ye karşı kara propaganda faaliyetleri yürütüldüğünü ileri sürdü.

Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı inceleme sonrasında Mavi Didim ve Özgür Ses gazetelerinin 24 Ocak 2018 tarihinde “Afrin operasyonu dursun, Afrin’de halkların kardeşliği bombalanıyor ve Türkiye bölgesel savaş bataklığına sürükleniyor” başlığıyla EMEP’in Didim İlçe Başkanlığı’nca yapılan açıklamaya yer vermeleri suçlama konusu yapıldı.

Didim Cumhuriyet Savcısı Köksal Sekmen’in soruşturma sonunda yazdığı iddianame 13 Şubat 2018’de tamamlandı ve 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek dava açıldı.

İddianamede Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ifade hürriyetine ilişkin kararlarından söz etmesine rağmen savcı, tüm sanıkları, TCK’nın 216/1. maddesinde düzenlenen “Halkın kin ve düşmanlığa tahrik” ile suçladı.

İlk duruşması 22 Haziran 2018’de görülen davada sanıklar savunmalarını yaptılar. Suç kasıtları bulunmadığını ifade eden yargılanan gazeteciler, bütün siyasi partilerin açıklamalarını yayınladıkları gibi, EMEP’in de açıklamasını yayınladıklarını belirterek, beraatlerini talep ettiler.

Yargılananların müdafileri ise yayınlanan söz konusu açıklamada, iddia edilen suçun unsurlarının bulunmadığını belirterek, açıklamanın halkın bilgilendirilmesi amacıyla gazetecilik faaliyetinin bir parçası olarak yapıldığını anlattı. Avukatlardan Ali İhsan Aktimur, söz konusu açıklamanın haber yapılmasının basın özgürlüğü kapsamında olduğunun altını çizdi.Next Trial: April 9, 2019, 10:12 a.m.


Planlanan saati 10:50 olan duruşma 11:20’de başladı. Hakim değişikliği nedeniyle yeni hakim Deniz Gürcan, önceki zabıtları okudu.

Avukatlardan Ali İhsan Aktimur, önceki duruşmada hazır olmayan, Mustafa Öge’nin vekili olduğunu gösterir vekaletnameyi dosyaya sundu. Avukat Aktimur, mazereti nedeniyle duruşmaya katılamayan müvekkili Mustafa Öge’nin esasa ilişkin yazılı savunmasını dosyaya sundu. Avukat Aktimur, “Celse arasında vermiş olduğumuz yazılı beyanımızı tekrar ederiz. Müvekkilin beraatine karar verilsin, mahkeme aksine kanaatte ise lehte olan hususlar uygulansın” dedi.

Avukat Nihat Toktay da yargılananlardan gazeteci olmayan müvekkili EMEP Didim İlçe Başkanının esasa ilişkin beyanlarını yazılı olarak mahkemeye sundu.

Hakim Deniz Gürcan, salonda hazır bulunan müvekkilinin, gelinen aşamada bir beyanda bulunup bulunmayacağını sordu. EMEP Didim İlçe Başkanı K.T. ise, “Diyecek bir şeyim yok” dedi, avukatı Toktay ise, “Önceki savunmalarımızı aynen tekrar ederiz. Müvekkilimin beraatine karar verilsin” diye ekledi.


Mahkeme dosyanın karar verilmek üzere incelemeye alınmasına hükmederek, duruşmayı 9 Nisan 2019 tarihine saat 10:12’ye bıraktı.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın yapıldığı Didim Adliyesi’ne girişte olağandışı bir güvenlik tedbiri ve duruşmayı izlemek isteyenler açısından engel oluşturacak bir uygulama dikkat çekmedi. Gelinen aşamada sanıkların çoğunun mazeret beyan ederek katılmadıkları davaya destek gösterisi ya da basın açıklaması gibi bir faaliyet gerçekleşmedi.

Mahkeme Salonu Koşulları

  1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 15 kadar izleyici kapasitesine sahip salonu görülen duruşma açısından yeterli fiziki koşullara sahipti. Duruşma salonuna girerken ve davayı izlerken hiçbir engellemede bulunulmadı, yargılamanın aleniyeti ilkesine aykırı hiçbir durum gözlenmedi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya, yargılananlardan EMEP Didim İlçe Başkanı ile avukatlar Ali İhsan Aktimur ve Nihat Toktan katıldı. Diğer sanıklar mazeret beyan ederek katılmadı. Salonda yargılamanın tarafları dışında, bir sonraki duruşmayı bekleyen 2 kişi vardı.

Genel Gözlemler

Didim 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin Hakimi Sunel Öner Türköz’ün bu duruşmada da mazeretli olması nedeniyle aslında karar aşamasına gelinen dosya, naip hakimin kararı, mahkemenin hakimine bırakmak istemesi nedeniyle yine ertelendi. Duruşmayı oldukça sakin ve taraflara son derece anlayışlı şekilde sürdüren Naip Hakim Deniz Gürcan’ın, ceza yargılamasının usulleri ve tarafların talepleri konusunda da özenli davrandığı görüldü. Yarım saatten daha kısa bir sürede son bulan duruşmada, hiçbir gerginlik yaşanmadı.

2. Standing - Oct. 16, 2018


Didim Özgür Ses Gazetesi’nin sahibi olan Mustafa Öge, Mavi Didim Gazetesi sahibi Ergün Korkmaz ve gazete çalışanı Erdem Özden hakkında 24 Ocak 2018’de iki gazetede çıkan EMEP Didim İlçe Örgütü’nün Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin Afrin kentine yönelik başlattığı operasyona karşı çıkan açıklaması kapsamında soruşturma açıldı.

TSK’nin Afrin’e dönük başlatttığı operasyona ilişkin Türkiye’ye karşı kara propaganda faaliyetleri yürütüldüğü ileri sürüldü. Bu kapsamda Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı araştırmalar sonrasında Mavi Didim ve Didim Özgür Ses gazetelerinin 24 Ocak 2018 tarihinde “Afrin operasyonu dursun, Afrin’de halkların kardeşliği bombalanıyor ve Türkiye bölgesel savaş batağına sürükleniyor” başlığıyla EMEP Partisi’nin Didim İlçe Başkanlığı’nca yapılan açıklamaya yer vermeleri suçlama konusu yapıldı.

Soruşturma iddianamesi Didim Cumhuriyet Başsavcısı Köksal Sekmen tarafından 13 Şubat 2018 tarihinde tamamlandı. Didim 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianameyle tüm sanıklar hakkında TCK’nin 216/1 maddesi kapsamında “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla dava açıldı.Next Trial: Jan. 25, 2019, 10:50 a.m.


Didim Yenihisar 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşmasında mahkeme başkanı hakim Eda Öztürk’tü.

Duruşmanın başlamasıyla birlikte hakim, sanık gazeteci Erdem Özden’e birinci duruşmadaki savunmasını okuyarak, savunmasına ekleyecek bir şeyi olup olmadığını sordu. Sanık gazeteci Erdem Özden ekleyecek savunması olmadığını ve bir önceki celsedeki savunması tekrarladığını belirtti.

Hakim Öztürk sanık gazeteci Ergun Korkmaz’a da savunmasına ek yapıp yapmayacağını sordu, Korkmaz savunmasına ek yapacak bir şeyin olmadığını belirtti.

Mustafa Öge’ye de ek savunma talebi olup olmadığını soruldu. Öge, savunmasında şunları söyledi:

“Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Gazetede yayınlanan haberleri öncesinde inceleme fırsatım oldu. Fakat başka partilerinde basın açıklamalarını haber yapma düşüncesi ile yayımladığımız için bu şekilde paylaşımda bulunmanın suç teşkil edeceğini bilmiyordum. Halen tüm partilerin basın açıklamalarını yayınlamaya devam ediyoruz. Gazeteci olarak tarafsızlığımızdan kuşku duyulmasına engel olmak üzere tüm siyasi partileirn görüşlerini içerir haberleri yayınlamak zorundayız. Bu sebeple pişman değilim. Ancak suç işleme kastım bulunmamaktadır. Beraatımı talep ediyorum.”

Daha sonra avukatı Ali İhsan Aktimur söz aldı. Aktimur savunmasında; “Müvekkilinin beyanlarına aynen katılırız. Esasa ilişkin beyanda bulunmak üzere ek süre istiyoruz” dedi.


Avukat Ali İhsan Aktimur’a vekaletnamesini sunmak üzere sonraki celseye kadar süre verilmesine, talepleri doğrultusunda sanık Kazım Temiz ve sanık Mustafa Öge’nin avukatlarına bir sonraki duruşmaya kadar süre verilmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 25 Ocak 2019 günü saat 10:50 bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Didim Adliyesine girişte üst araması yapılarak binaya girildi. Duruşma salonuna girilirken ek bir arama uygulaması yapılmadı. Duruşma saati olan 09:55’de başlaması gerekirken 10:30’da başladı. Polis duruşmayı izlemeye gelenlere yönelik herhangi bir engellemede bulunmadı. Duruşmayı izlemek için gelen kişiler duruşma salonunda izleyici bölümünden duruşmayı takip etti. Gazetecilere yönelik herhangi bir engellemede bulunulmadı. Telefon ve bilgisayar kullanımı ile ilgili de herhangi bir engelleme girişimi de olmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, Didim Adliyesinin ikinci katında bulunan ve 40 kişilik kapasitesi olan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne ait duruşma salonunda görüldü. Avukatlar kendilerine ayrılan yerinde savunmalarını yaptı. Basın için ayrı bir yer olmadığı için duruşmayı takip eden gazeteciler izleyicilerin oturduğu bölümden takip etti.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı yargılanan gazetecilerin akrabaları ve aynı dosyada yargılanan Emek Partisi Didim İlçe Başkanı’nın ailesi ve Emek Partisi üyeleri tarafından takip edildi. Sanıklar dışında duruşmayı 13 izleyici izledi. İçeride herhangi bir kolluk gücü yoktu.

Genel Gözlemler

Birinci duruşmada görev alan ve izinli olduğu için ikinci duruşmada olmayan hâkime Sunel Öner Türköz’ün mevcut Didim Kaymakamının eşi olması yargılanan sanıkların yakınlarında bir kaygıya sebebiyet verdiği görüldü. Mahkeme başkanı genellikle sakin bir tavırla duruşmayı idare etti. Yargılama usulünde herhangi bir olumsuzluk görülmedi. Sanıkların ve sanık avukatlarının ikinci celsesi görülen davada esasa ve usule ilişkin itirazı olmadı. Hâkime duruşmanın bir an evvel sonraki celseye kalması kararı için yargılamayı hızlıca sonlandırmaya çalıştı. Duruşma 15 dakika sürdükten sonra sonlandırıldı.

Özden, Korkmaz - Didim Afrin Press Release Trial (Indictment)

Özden, Korkmaz - Didim Afrin Press Release Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Özden, Korkmaz - Didim Afrin Press Release Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Özden, Korkmaz - Didim Afrin Press Release Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)