Ergun Korkmaz

Erdem Özden, Ergun Korkmaz - “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial

Türk Silahlı Kuvvetleri, 20 Ocak 2018 tarihinde, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentine operasyon düzenledi.

Emek Partisi Muğla-Didim İlçe Başkanlığı, operasyona karşı bir açıklama yayınladı. Açıklama, 24 Ocak 2018’de Mavi Didim Gazetesi’nde “Afrin Operasyonu Dursun, Afrin’de Halkların Kardeşliği Bombalanıyor” başlığı ile tam metin olarak yayımlandı.

Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü, açıklamayı yayımlayan Mavi Didim Gazetesi ile Didim Özgür Ses gazeteleri hakkında inceleme başlattı.

Didim Cumhuriyet Başsavcılığı, haberin yayımlandığı Mavi Didim Gazetesi muhabirleri Ergun Korkmaz ve Erdem Özden hakkında soruşturma başlattı.

İddianameye göre Korkmaz, soruşturma aşamasında verdiği ifadesinde; gazetenin 1997 yılından bu yana yayınlandığını belirtti. Emek Partisi Didim İlçe Başkanlığı’nın söz konusu bildirisinin mail yoluyla geldiğini belirtti. Bildiriyi okuyamadığını, suç unsuru olup olmadığını bilmediğini söyledi. Suçlamaları kabul etmedi.

Hakkındaki iddianame, 13 Şubat 2018’de tamamlandı.

Mavi Didim Gazetesi muhabirleri Ergun Korkmaz ve Erdem Özden hakkındaki iddianame, Didim Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 13 Şubat 2018’de tamamlandı.

İddianamede, Emek Partisi Didim İlçe Başkanlığı’nın, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Afrin’e yönelik operasyonu karşısında yayımladığı açıklamaya tam metin olarak yer verildi.

Açıklamada; Afrin operasyonunun, “Türk ve Kürt halkları arasındaki düşmanlığı körüklediği” iddia edilmişti. Açıklamada, iktidarın ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Rusya ve ABD’nin politikaları eleştirilmiş, “Bölgede barış ve demokrasi mücadelesini yükseltelim” ifadeleri kullanılmıştı.

İddianamede, operasyonla ilgili; “KCK/PYD/DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı yürüttüğü Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında bu örgütlerin legal uzantıları tarafından kara propaganda faaliyetleri yürütüldüğü” iddia edildi.

İddianamede, “kara propaganda yaptığı iddia edilen kişilerin belirlenmesi” amacıyla Mavi Didim ve Didim Özgür Ses gazeteleri hakkında soruşturma başlattığı ifade edildi.

İddianamede, Korkmaz’ın; sosyal medya hesapları üzerinde inceleme yapıldığı ancak herhangi bir örgütsel paylaşım ya da suç unsuruna rastlanılmadığı belirtildi.

İddianamede, Korkmaz; Türk Ceza Kanunu’nun 216/1 maddesi uyarınca “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmekle” suçlandı. Hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası talep edildi. Mavi Didim Gazetesi’nin diğer muhabiri Erdem Özden hakkında da aynı suçlamayla aynı hapis cezası istendi. Gazetecilerin ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılmaları” da talep edildi.

Korkmaz ve Özden hakkındaki iddianame Didim 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mavi Didim Gazetesi muhabirleri Erdem Özden ve Ergun Korkmaz’ın yargılanmasına, 22 Haziran 2018 tarihinde, Didim 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Ergun Korkmaz “Gazetemize gönderilen maili birebir basarak yayınlamıştık. Bu şekilde, çeşitli partilerden tarafımıza mail bildirileri gelmektedir. Suç unsuru bulunmamaktadır. Söz konusu bildiri sosyal medya ortamında defalarca paylaşılmıştır. Ancak yalnızca Didim’de işlem yapılmıştır. Suçsuzum, beraatimi isterim” dedi.

Mavi Didim Gazetesi’nin diğer muhabiri Erdem Özden ise, Emek Partisi’nin bildirisinin Türkiye’nin her tarafından yayınlandığını, sosyal medyada binlerce paylaşım yapıldığını belirtti. Özden, “Gazetecilik mesleği gereği, düşüncenin özgürce açıklanması ilkesini savunmaktayım. Bildiri, parti tarafından gönderilen mailin aynısıdır. Benim tarafımdan herhangi bir ekleme yapılmamıştır. Bildiride bir suç unsuru yoktur. Suçsuzum, beraatimi talep ederim” dedi.

Yargılamanın ikinci duruşması 16 Ekim 2018’de görüldü. Korkmaz’a ek savunma yapıp yapmayacağı soruldu. Korkmaz, bir önceki savunmada yaptığı savunmayı tekrar etti. Duruşma, diğer sanıkların savunmalarını tamamlamaları için ertelendi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 25 Ocak 2019’da görüldü. Mahkeme heyeti değiştiği için önceki duruşmaların tutanakları okundu. Korkmaz, duruşmaya katılmadı. Mahkeme; dosyanın, karar verilmek üzere incelemeye alınmasına karar verdi.

Yargılamanın dördüncü ve karar duruşması 9 Nisan 2019’da görüldü. Gazeteciler Erdem Özden ve Ergun Korkmaz, duruşmaya katılmadı.

Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Özden ve Korkmaz’ın beraatine karar verdi.

4. Standing - April 9, 2019


Duruşma iki saati aşkın süre gecikmeli başladı.

Avukat ve sanıkların kimlik tespiti yapıldı. Ardından söz verilen avukat Nihat Toktay, ek savunma yapmayacağını yazılı beyanları doğrultusunda müvekkillerinin beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Aynı şekilde avukat Ali İhsan Aktimur da, ek savunma yapmayacağını yazılı beyanları doğrultusunda müvekkillerinin beraatlerine karar verilmesini talep etti.


Avukatların beyanları sonrası ara vermeden kararını açıklayan hakim, davanın; sanıkların “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216/1 maddesi gereğince cezalandırılması istemiyle davanın açıldığını hatırlattı.

Hakim, tüm dosya kapsamında sanıklara yüklenen suçun unsurları oluşmadığından beraatlerine karar verdi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın yapıldığı Didim Adliyesi’nde olağan dışı bir uygulama olmadı. Duruşmanın yapılacağı 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin, aynı gün görmesi gereken 27 duruşma vardı.

Mahkeme Salonu Koşulları

  1. Asliye Ceza Mahkemesi ortalama büyüklükte, 15 kadar izleyici kapasitesine sahip salon, görülen duruşma açısından yeterli fiziki koşullara sahipti. Duruşma salonuna girerken ve davayı izlerken hiçbir engellemede bulunulmadı, yargılamanın aleniyeti ilkesine aykırı hiçbir durum gözlenmedi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya, avukatlar Ali İhsan Aktimur ve Nihat Toktan katıldı. Diğer sanıklar mazeret beyan ederek katılmadı. Salonda EMEP İlçe yöneticisi iki izleyici vardı.

3. Standing - Jan. 25, 2019


Saat 10.50’de başlaması gereken duruşma, gecikmeli olarak saat 11.20’de başladı.

Hakim değişikliği nedeniyle önceki duruşma tutanakları okundu.

Avukatlardan Ali İhsan Aktimur, önceki duruşmada hazır olmayan, Mustafa Öge’nin vekili olduğunu gösterir vekaletnameyi dosyaya sundu.

Avukat Aktimur, mazereti nedeniyle duruşmaya katılamayan müvekkili Mustafa Öge’nin esasa ilişkin yazılı savunmasını dosyaya sundu.

Avukat Aktimur, “Celse arasında vermiş olduğumuz yazılı beyanımızı tekrar ederiz. Müvekkilin beraatine karar verilsin, mahkeme aksine kanaatte ise lehte olan hususlar uygulansın” dedi.

Avukat Nihat Toktay da yargılananlardan gazeteci olmayan müvekkili EMEP Didim İlçe Başkanının esasa ilişkin beyanlarını yazılı olarak mahkemeye sundu.

Hakim, salonda hazır bulunan müvekkilinin, gelinen aşamada bir beyanda bulunup bulunmayacağını sordu. EMEP Didim İlçe Başkanı K.T. ise, “Diyecek bir şeyim yok” dedi, avukatı Toktay ise, “Önceki savunmalarımızı aynen tekrar ederiz. Müvekkilimin beraatine karar verilsin” diye ekledi.


Mahkeme, dosyanın; karar verilmek üzere incelemeye alınmasına karar verdi.

Yargılamanın, 9 Nisan 2019 günü görülecek dördüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın yapıldığı Didim Adliyesi’ne girişte olağandışı bir güvenlik tedbiri ve duruşmayı izlemek isteyenler açısından engel oluşturacak bir uygulama dikkat çekmedi.

Mahkeme Salonu Koşulları

  1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 15 kadar izleyici kapasitesine sahip salonu görülen duruşma açısından yeterli fiziki koşullara sahipti. Duruşma salonuna girerken ve davayı izlerken hiçbir engellemede bulunulmadı, yargılamanın aleniyeti ilkesine aykırı hiçbir durum gözlenmedi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya, yargılananlardan EMEP Didim İlçe Başkanı ile avukatlar Ali İhsan Aktimur ve Nihat Toktan katıldı. Diğer sanıklar mazeret beyan ederek katılmadı. Salonda yargılamanın tarafları dışında, bir sonraki duruşmayı bekleyen iki kişi vardı.

Genel Gözlemler

Didim 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin hakiminin bu duruşmada da mazeretli olması nedeniyle duruşa; karar aşamasına gelinse de hakimin, kararı mahkemenin asıl hakimine bırakmak istemesi nedeniyle yine ertelendi.

Duruşmayı oldukça sakin ve taraflara son derece anlayışlı şekilde sürdüren vekil hakimin, ceza yargılamasının usulleri ve tarafların talepleri konusunda da özenli davrandığı görüldü. Yarım saatten daha kısa bir sürede son bulan duruşmada, hiçbir gerginlik yaşanmadı.

2. Standing - Oct. 16, 2018


Duruşmanın başlamasıyla birlikte hakim, gazeteci Erdem Özden’e birinci duruşmadaki savunmasını okuyarak, savunmasına ekleyecek bir şeyi olup olmadığını sordu.

Gazeteci Erdem Özden ekleyecek savunması olmadığını ve bir önceki celsedeki savunması tekrarladığını belirtti.

Hakim, gazeteci Ergun Korkmaz’a da savunmasına ek yapıp yapmayacağını sordu, Korkmaz savunmasına ek yapacak bir şeyin olmadığını belirtti.

Aynı dava kapsamında yargılanan Mustafa Öge’ye de ek savunma talebi olup olmadığını soruldu. Öge, savunmasında şunları söyledi:

“Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Gazetede yayınlanan haberleri öncesinde inceleme fırsatım oldu. Fakat başka partilerinde basın açıklamalarını haber yapma düşüncesi ile yayımladığımız için bu şekilde paylaşımda bulunmanın suç teşkil edeceğini bilmiyordum. Halen tüm partilerin basın açıklamalarını yayınlamaya devam ediyoruz. Gazeteci olarak tarafsızlığımızdan kuşku duyulmasına engel olmak üzere tüm siyasi partileirn görüşlerini içerir haberleri yayınlamak zorundayız. Bu sebeple pişman değilim. Ancak suç işleme kastım bulunmamaktadır. Beraatımı talep ediyorum.”

Daha sonra avukatı Ali İhsan Aktimur söz aldı. Aktimur savunmasında; “Müvekkilinin beyanlarına aynen katılırız. Esasa ilişkin beyanda bulunmak üzere ek süre istiyoruz” dedi.


Duruşma, diğer sanıkların savunmalarını tamamlamaları için ertelendi.

Yargılamanın, 25 Ocak 2019 günü görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Didim Adliyesi’ne girişte üst araması yapıldı. Duruşma salonuna girilirken ek bir arama uygulaması yapılmadı.

Saat 09:55’de başlaması gereken duruşma, saat 10:30’da başladı.

Telefon ve bilgisayar kullanımına izin verildi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, Didim Adliyesi’nin ikinci katında bulunan ve 40 kişilik kapasitesi olan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne ait salonda görüldü. Avukatlar kendilerine ayrılan yerde savunmalarını yaptı. Basın için ayrı bir yer olmadığı içing gazeteciler duruşmayı takip eden izleyicilerin oturduğu bölümden takip etti.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı yargılanan gazetecilerin akrabaları ve aynı dosyada yargılanan Emek Partisi Didim İlçe Başkanı’nın ailesi ve Emek Partisi üyeleri tarafından takip edildi. Sanıklar dışında duruşmayı 13 izleyici takip etti. İçeride herhangi bir kolluk gücü yoktu.

Genel Gözlemler

Birinci duruşmada görev alan ve izinli olduğu için ikinci duruşmada olmayan hakimin, Didim Kaymakamının eşi olması yargılanan sanıkların yakınlarında bir kaygıya neden oldu.

Mahkeme başkanı genellikle sakin bir tavırla duruşmayı idare etti. Yargılama usulünde herhangi bir olumsuzluk görülmedi.

Sanıkların ve sanık avukatlarının ikinci celsesi görülen davada esasa ve usule ilişkin itirazı olmadı.

Hâkim, yargılamayı hızlıca sonlandırmaya çalıştı. Duruşma 15 dakika sürdü.

Erdem Özden, Ergun Korkmaz - “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial (Indictment)

Erdem Özden, Ergun Korkmaz - “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Erdem Özden, Ergun Korkmaz - “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Erdem Özden, Ergun Korkmaz - “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.