Erk Acarer

Dirik, Acarer - Trial for Sarin Gas News

CHP İstanbul milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker, 21 Ekim 2015 tarihinde CHP’nin İstanbul İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Milletvekilleri basın toplantısında, Türkiye’den IŞİD’e sarin gazı sevkiyatı yapıldığı iddiası üzerine açılan soruşturmanın kapatıldığını öne sürdü.

Birgün Gazetesi muhabiri Erk Acarer, toplantıda dile getirilen iddiaları haberleştirdi. Haberde iddia sahibi CHP milletvekili Eren Erdem’den basın toplantısının dışında edindiği bilgilere de yer verdi.

Acarer haberinde, dosyanın kapatılması ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Sarin gazı iddianamesi Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kapatıldı. Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, soruşturmayı yürüten savcıyı çağırıp fırça attı. ‘Bir daha İslami motifli örgütlere operasyon yapmadan önce haberimiz olsun’ dedi. Akabinde MİT, takibatı Emniyet’e teslim etti.”

Haberin yayınlanması üzerine dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kendisine yönelik “iftira” suçunun işlendiği iddiası ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dilekçe üzerinde yetkisizlik kararı vererek dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP milletvekilleri Eren Erdem ile Ali Şeker’in 21 Ekim 2015 tarihinde düzenledikleri basın toplantısının görüntülerini içeren CD üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırdı. Savcılık, milletvekillerinin basın toplantısında Bekir Bozdağ’ın isminin kullanılmadığını, Bozdağ’ın sarin gazı ile ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan dosyaya müdahale ettiğini çağrıştıracak bir imada da bulunmadığını belirledi.

Bu tespitin ardından savcılık, Erk Acarer ile birlikte benzer iddiaları haberleştiren Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hakan Dirik hakkında “basın ve yayın yoluyla iftira” suçunu işledikleri iddiası ile soruşturma başlattı.

Soruşturmanın başlatılmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem açıklama yaptı. Haberin kaynağının kendisi olduğunu belirten Erdem, “Davaya konu olan ayrıntıları, basın toplantısından sonra iki gazeteciye telefon açarak ben verdim. Onlar da doğal olarak haber yaptılar. Kaynağın değil, haberi yapanın yargılanması Türkiye’deki gazeteci fobisinin ne kadar derin olduğunu gösteriyor” dedi.

Erk Acarer yurtdışında olduğundan soruşturma aşamasında ifadesine başvurulamadı.

Erk Acarer ile birlikte Hakan Dirik hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Celal Sarıdere tarafından 12 Temmuz 2017’de tamamlandı. İddianame İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Birgün Gazetesi Muhabiri Erk Acarer ile birlikte Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hakan Dirik hakkındaki iddianame 12 Temmuz 2017’de İstanbul Cumhuriyet Savcısı Celal Sarıdere tarafından hazırlandı. Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, iddianamede müşteki olarak yer aldı.

İki sayfalık iddianamede, CHP İstanbul milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker’in CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledikleri belirtildi.

İddianameye göre milletvekilleri basın toplantısında, “Türkiye’den IŞİD’e sarin gazı sevkiyatı yapıldığı ile ilgili iddialar kapsamında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen dosyanın, ‘gizli bir el’ tarafından müdahale edilmesi ile ilk celsede kapatıldığını” iddia etti.

İddianamede, Acarer’in 21 Ekim 2015 tarihli haberinde CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in, sarin gazı yargılamasının dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın müdahalesi ile kapatıldığına işaret eden açıklamalarına yer verdiği aktarıldı.

İddianamede Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hakan Dirik’in de 22 Ekim 2015 tarihli haberinde benzer bir iddiayı gündeme getirdiği belirtildi.

Acarer ve Dirik’in, milletvekillerinin basın toplantısında Bozdağ’ın ismini anmamalarına rağmen Bozdağ’a suç isnadında bulundukları iddia edildi. Buna göre Acarer ve Dirik milletvekillerinin düzenlediği basın toplantısının dışında haber yapmakla suçlandı.

Savcı Sarıdere, Acarer ile birlikte Dirik hakkında “iftira” suçunu işledikleri iddiası ile 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istedi.

Erk Acarer ile Hakan Dirik hakkındaki yargılamayı İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi yürüttü. Erk Acarer, yargılama boyunca görülen duruşmalara yurtdışında olduğu için katılmadı.

Yargılama 9 Kasım 2017 tarihli duruşma ile başladı. Duruşmaya Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen de katıldı. Hakim Nursel Bedir, Acarer’in yurtdışı adresinin tespit edilmesi için kolluk güçlerine yazı yazılmasına karar verdi.

İkinci duruşma 15 Mart 2018’de görüldü. Hakim Bedir habere konu olan bilgileri Hakan Dirik’e ileten tutuklu CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem’in dinlenmesine karar verildi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 27 Eylül 2018’de görüldü. Mahkeme, suçlamaya konu olan basın toplantısının dosyada bulunduğunu, Eren Erdem’in beyanının bir katkısının olmayacağına karar verdi. Yani daha önce Erdem’in dinlenmesine karar veren mahkeme bu kararından vazgeçti. Diğer sanık Hakan Dirik, Erk Acarer’in yurtdışında olması nedeniyle dosyanın ayrılmasını talep etti. Duruşma 20 Aralık 2018’e bırakıldı.

20 Aralık 2018 tarihli duruşmada Cumhuriyet Gazetesi avukatı Ülkü Çetok bu haberin basın toplantısının ardından Eren Erdem ile yapılan görüşme üzerine yapıldığını belirtti. Avukat Çetok, Eren Erdem’in tanık olarak dinlenmesini talep etti. Hakim Bedir basın toplantısına ilişkin CD’nin bilirkişiye iletilmesini ve dökümünün alınmasına karar verdi. Hakim Bedir bilirkişinin raporunun ulaşmasının ardından Eren Erdem’in dinlenmesine ilişkin talebin değerlendirileceğini açıkladı. Yargılama 18 Ekim 2019’da devam edecek.

Dirik, Acarer - Trial for Sarin Gas News (Indictment)