Esra Solin Dal

Esra Solin Dal - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

Mezopotamya Ajansı muhabiri Esra Solin Dal, 2018 yılı içerisinde iki kez gözaltına alındı. İlk gözaltı sürecine dair soruşturma henüz tamamlanmadı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, “Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’nin (KCK/TM) yapılanmasında yer aldıkları” iddiasıyla pek çok kişi hakkında soruşturma başlattı. Diyarbakır merkezli soruşturma kapsamında, 9 Ekim 2018’de, dokuz kentte operasyon düzenlendi. 142 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Esra Solin Dal da hakkında gözaltı kararı verilen kişiler arasındaydı.

Diyarbakır’daki evine polislerce düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Baskın sırasında Dal’ın kamerasına, cep telefonuna ve ağabeyine ait bilgisayara el konuldu.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Üç gün süren gözaltı sürecinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Dal ile aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 142 kişi hakkında ayrı ayrı iddianame hazırlandı. Dal hakkındaki iddianame ise 6 Aralık 2018’de tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Esra Solin Dal hakkındaki iddianame Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 Aralık 2018’de hazırlandı.

36 sayfadan oluşan iddianamenin 12 sayfasında, “PKK örgütlenmesi ve faaliyetlerine ilişkin” iddialara yer verildi. Bu bölüm benzer iddianamelerin giriş bölümlerinin aynısıydı.

İddianamede, soruşturmanın; “Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’nin (KCK/TM) yapılanmasının PKK’nin Türkiye yapılanması olduğu” iddiası üzerine kurulduğu belirtildi.

İddianamenin 24 sayfasının büyük bölümü Dal’ın telefon görüşmelerine ait tape kayıtlarından oluştu. Tapeler üzerinden yola çıkarak, “Dal’ın haber kaynaklarından randevu talep ettiği görüşmelerin” de “örgütsel faaliyet olduğu” iddia edildi.

Telefon görüşmeleri; Türkiye’nin, Ocak 2018’de, Suriye’nin kuzeyindeki Afrin kentine yönelik askeri operasyonunda, “çocuk ve kadın ölümleri” iddiası üzerine röportaj yapmak için randevu talepleri ile ilgiliydi.

Dal’ın “Afrin’de öldürülen çocuk ve kadın ölümleriyle ilgili bir röportaj almak istiyorum da sizden” yönündeki randevu talebi için iddianamede; “Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ağır itham” iddiasına yer verildi. Dal’ın, “halkı devlete karşı kışkırtmak amacıyla hareket ettiği” öne sürüldü.

İddianameye konulan tape kayıtlarından birisi de Dal’ın, Ermeni sanatçı Udi Yervant ile yaptığı telefon görüşmesiydi. Dal’ın, ABD’den Diyarbakır’a yerleşen Ermeni sanatçı Udi Yervant Bostancı’yla, “Ermeni tehcirine yönelik iddialara” ilişkin röportaj yapma isteğinin “devlete karşı gazetecilik” olduğu iddia edildi. İddianamede, Dal’ın; “Sözde Ermeni soykırımı konusunda Ermeni bir sanatçıyla röportaj yapmak istediği, şüphelinin, PKK/KCK terör örgütünün ideolojisi doğrultusunda devlet aleyhinde gazetecilik faaliyeti yürüttüğü” öne sürüldü.

Dal’ın Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki sağlık ocağının yıkılarak yerine polis karakolu yapılması haberi ile ilgili haber notlarının ise iddianamede; “keşif amaçlı olduğu” iddia edildi. Notlar için iddianamede şu iddialara yer verildi:

“Şüphelinin kendi numarasına attığı SMS içerikleri, bir bütün olarak incelendiğinde, şüphelinin yukarıda belirtilen keşif amaçlı notları üst düzey örgüt mensuplarına sunmak üzere tuttuğu…”

Dal’ın aleyhine ifade veren bir gizli tanığın beyanı da iddianameye aktarıldı. “Gizli tanık” beyanları iddianamede şöyle yer aldı:

“Bu şahıs terör örgütü ele başısı Abdullah Öcalan’ın ve terör örgütünün ideolojisi doğrultusunda ve örgütün menfaatlerine yönelik basın çalışmalarında bulunur. Basın sayesinde halkı devlete karşı kışkırttığı gibi terör örgütüne halkın sempati duymasını sağlar.”

İddianamede, Dal’ın; “kamuoyunda Kürt kökenli vatandaşların devlet eliyle sözde katledildiği, ezildiği, sömürüldüğü ve evsiz bırakıldığı yönünde algı oluşturduğu” iddiasına yer verildi. Ayrıca; “vatandaşların devlete karşı kin ve nefret duyguları beslemesini sağlayarak devlete küskün kitleler oluşturmak ve bu kitleyi terör örgütü saflarına çekmek maksadıyla röportaj içerikli haber yaptığı” öne sürüldü.

Dal’ın bir basın açıklaması ve bir PKK üyesinin cenazesini gazeteci olarak takip ettiği sırada çekilen fotoğrafları “eyleme katılmış gibi” gösterildi.

İddianamede ayrıca Dal’ın araçla fiziki olarak takip edildiği ancak takip sonrası herhangi bir delil elde edilemediği belirtildi.

İddianamede, Esra Solin Dal’a; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddeleri uyarınca “silahlı örgüt üyesi olmak” suçlaması yöneltildi. Hakkında yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Dal hakkındaki iddianame, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Esra Solin Dal’ın yargılanmasına, 20 Mart 2019 tarihinde Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Dal, duruşmaya avukatı Resul Temur ile birlikte katıldı. Gazetecilik faaliyeti yürüttüğünü, yapılan görüşmelerin tamamen haber yapmak amaçlı olduğunu söyledi. İddianamede “eyleme katılmış gibi gösterilen cenaze ve basın açıklamalarına haber yapmak amacıyla gittiğini” dile getirdi.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını ilk duruşmada sundu. Savcı; hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddianame hazırlanan Dal’ın beraat ettirilmesini talep etti. Savcı, mütalaasında; iddianamede tape kayıtları sıralanan telefon görüşmelerinin “örgütsel nitelikle konuşmalar olmadığını” öne sürdü. Mütalaada, “yalnızca gizli tanık beyanına dayanılarak hüküm kurulamayacağının” ifade edilmesi de dikkat çekti.

Mahkeme heyeti, kararında, savcının mütalaasına uydu. Dal’ın beraatine karar verildi. Dal’ın, gözaltı işlemleri sırasında el konulan materyallerinin de iadesine hükmedildi.

1. Standing - March 20, 2019


İlk duruşma olduğu için Dal’ın kimlik bilgileri doğrulandı. İddianameyi okuyup okumadığı soruldu.

Esra Solin Dal, Mezopotamya Haber Ajansı’nda muhabirlik yaptığını, daha önce soruşturma aşamasında verdiği ifadede olduğu gibi gazetecilik faaliyeti yürüttüğünü, yapılan görüşmelerin tamamen haber yapma amaçlı olduğunu söyledi.

Toplumsal olaylara haber amaçlı gittiğini söyleyen Dal, herhangi bir eyleme katılmadığını belirtti. Gizli tanığın beyanlarını kabul etmediğini söyleyen Dal, hiçbir illegal örgütle bir ilişkisinin olmadığını söyledi ve berattini talep etti.

Avukat Resul Temur ise müvekkilinin beyanlarına katıldığını belirterek, “Firar” adlı gizli tanığın verdiği ifadelerden dolayı birden fazla kişiye aynı suçun yüklendiğini anımsattı. Temur, “Bunun herhangi bir gerçekliği yoktur. Herkesi bir örgütsel faaliyet çerçevesinde gösteriyor. Firar’ın verdiği ifadeden dolayı beraat eden de olmuştur. Müvekkilim gazetecilik yapıyor. Müvekkilimin beraatını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Duruşmaya kısa bir süre ara verildi.

Duruşma savcısının esas hakkındaki mütalaası, duruşma salonunda okunmadı. Mütalaa, tutanağa aktarıldı.

Savcı; hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddianame hazırlanan Dal’ın beraat ettirilmesini talep etti. Savcı, mütalaasında; iddianamede tape kayıtları sıralanan telefon görüşmelerinin “örgütsel nitelikle konuşmalar olmadığını” öne sürdü. Mütalaada, “yalnızca gizli tanık beyanına dayanılarak hüküm kurulamayacağının” ifade edilmesi de dikkat çekti.

Mahkeme, kararını açıkladı.


Mahkeme heyeti, kararında, savcının mütalaasına uydu. Dal’ın beraatine karar verildi. Dal’ın, gözaltı işlemleri sırasında el konulan materyallerinin de iadesine hükmedildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma saati 10.10 olarak belirlenmesine rağmen diğer duruşmaların uzun sürmesi nedeniyle öğleden sonraya kaldı. Duruşma saat 14:15’te başladı.

İzleyicilerin duruşma salonunun bulunduğu koridora geçişine izin verildi. Duruşma salona girişte herhangi bir üst araması yapılmadı. Basın mensuplarına basın kartı sorulmadı.

Tutuksuz yargılanan Esra Solin Dal salona avukatı Resul Temur ile birlikte geldi. Duruşmayı izleyenler ise oturma yerlerinin diğer bölümüne yönlendirildi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonunun bulunduğu koridorda iki ayrı yere bariyer konulmuştu. Duruşma salonu havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya aralarında basın mensuplarının da olduğu dört kişi izledi.

Genel Gözlemler

Mahkeme Başkanı oldukça ılımlıydı. Esra Solin Dal hakkında savcının mütala vermesini istemedi. Ancak tutanakta mütalaya ve sanığın son sözlerine yer verildiği görüldü.

Esra Solin Dal - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Esra Solin Dal - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.