Ferhat Çelik

Ferhat Çelik - "Crime Making" Case

Ferhat Çelik hakkındaki soruşturma, Bayburt M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun 9 Ekim 2018 tarihli suç duyurusu üzerine açıldı. Suç duyurusunda “Bayburt’ta tutukluların yemeklerine böcek konuluyor” başlıklı haber ile Çelik’in “kurumda hükümlü ve tutukluların yemeklerine tükürülüp böcek atılıyor şeklindeki yalan haberin yanında hükümlü ve tutuklulara kötü muamele ve hak ihlalleri yapıldığına dair bir çok asılsız haber yapıldığını, yapılan yalan haberden dolayı kurumun küçük düşürüp algı oluşturulmaya çalışıldığına” ifadesine yer verildi.

Suç duyurusu üzerine Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığı, 09 Ekim 2018 tarihinde Çelik hakkında soruşturma başlattı.

Ancak ilk olarak soruşturma Yeni Yaşam Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik hakkında açıldı. Soruşturma kapsamında Mehmet Ferhat Çelik ifadeye çağrıldı. Çelik emniyet ifadesinde, Mezopotamya Ajansı Sorumlu Yazıişleri Müdürü Ferhat Çelik ile isim benzerliklerinin olduğunu, haber ile bir ilgisinin olmadığını belirtti. Mehmet Ferhat Çelik hakkındaki soruşturma 13 Ekim 2020 tarihinde “kavuşturmaya yer yok” şeklinde sonuçlandı.

Ardından Mezopotamya Ajansı Sorumlu Yazı işleri Müdürü Ferhat Çelik, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından kendisine tebliğ edilen yazı ile ifadeye çağrıldı. Çelik, soruşturma kapsamında gözaltına alınmadı. Çelik hakkındaki soruşturmayı emniyete ifade vermeye gittiğinde öğrendi. Çelik emniyet ifadesi Eylül 2020’de alındı.

Çelik ifadesinde söz konusu haberdeki iddiaların tutuklu yakınlarının beyanlarına dayandığını belirterek, suçlamaları kabul etmediğini belirtti. Çelik haberin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söyledi.

Çelik hakkındaki iddianame, 21 Ekim 2020 tarihinde tamamlandı.

Bayburt Cumhuriyet Başsavcılığı, Ferhat Çelik hakkındaki soruşturmayı 21 Ekim 2020 tarihinde hazırladığı iddianame ile tamamladı. İddianame, 2 sayfadan oluştu.

İddianamede, Bayburt M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nun şikayeti ve Ferhat Çelik’in ifadesinin kısa bir özetine yer verildi.

İddianamede, soruşturma konu “Bayburt’ta tutukluların yemeklerine böcek konuluyor” haber içeriği ile cezaevi personelini hedef alındığı ve belli bir kişiye suç isnadında bulunulmadığına yer verildi. İddianamede, haberde ileri sürülen iddiaların suç teşkil ettiği ancak Çelik’in bu iddiaların işlenmediğini bildiği halde yayınladığı ileri sürüldü.
İddianamede, haberdeki iddialara dair cezaevi personelleri hakkında herhangi bir adli merciye şikayetin olmadığı ve yürütülen her hangi bir idari soruşturmanın bulunmadığına yer verildi.

İddianamede, Çelik’in üzerine atılı eylemi “suç işlenmediğini bildiği halde gerçekleştirdiği” iddiasını doğruladığı ve “Suç Uydurma” iddiasına kanıt olarak sunuldu.

“Suç uydurma” Türk Ceza Kanunu’nun 271. maddesinde tanımlanıyor. Madde ile suç uydurma hâli cezalandırmakta. Madde ile su uyduran kimseye üç yıla kadar hapis cezası verilir.

TCK 271/1. Maddesi “Suç uydurma”yı şu şekilde tanımlıyor: “İşlenmediğini bildiği bir suçu, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar eden ya da işlenmeyen bir suçun delil veya emarelerini soruşturma yapılmasını sağlayacak biçimde uyduran kimseye üç yıla kadar hapis cezası verilir.”

İddianamede Çelik’in TCK’nın 271. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. Çelik’in TCK’nın 53. maddesi uyarınca bazı haklardan yoksun bırakılması istendi.

21 Ekim 2020 tarihinde tamamlanan iddianame, Bayburt Asliye Ceza Mahkemesinde gönderildi. İddianameyi kabul eden Bayburt Asliye Ceza Mahkemesi, davanın ilk duruşması için 2 Şubat 2021 tarihine gün verdi.

Davanın ilk duruşmasına gazeteci Ferhat Çelik ve avukatı, İstanbul’dan SEGBİS ile katıldı.

Çelik duruşmada yaptığı savunmasında, suçlama konusu yapılan “Bayburt’ta tutukluların yemeklerine böcek konuluyor” haberin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu dile getirdi. Çelik, üzerine atılı “Suç uydurma” suçlamasının unsurlarının oluşmadığını ifade ederek, hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Ferhat Çelik, hakkında beraat verilmemesi durumunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasını (HAGB) kabul ettiğini söyledi.

Duruşma savcısı verdiği esas hakkındaki mütalaasında, suçlamaya konu haberin AİHM, Anayasa ve Basın Kanunu ile koruma altına alınan basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, beraat kararı verilmesi gerektiği görüşünü bildirdi.

Avukat Sercan Korkmaz, duruşma savcısının esas hakkındaki mütalaasına katıldıklarını söyledi.

Mahkeme hakimi verdiği kararında, Ferhat Çelik’in basın mensubu olduğunu ve “kendisine gelen iddiayı haber olarak yayımladığı, yayımlanan haberin basın ve haber alma özgürlüğü kapsamında kaldığı” şeklinde değerlendirmede bulundu. Çelik hakkında iddia edilen “Suç uydurma” suçunun unsurlarının oluşmadığına kanaat getiren mahkeme hakimi, beraat kararı verdi.

Ferhat Çelik - "Crime Making" Case (Minutes of the Hearing)

Ferhat Çelik - "Crime Making" Case (Indictment)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.