Gökhan Öner

Gökhan Öner - Denizli Dicle News Agency Trial

Gazeteci Gökhan Öner, gözaltına alınmadan önce Kanun Hükmünde Kapatılan Dihaber’de çalışıyordu. İzmir ve çevre kentlerinde muhabirlik yapan Öner, 28 Nisan 2018 günü ailesinin ikamet ettiği Denizli’de “hakkında ihbar var” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Soruşturma açılmasına neden olan ihbar 27 Nisan 2018’de Denizli Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’ne yapılmıştı

Öner ile birlikte dört kişi daha aynı gerekçeyle gözaltına alındı.

Denizli Emniyet Müdürlüğü’nde yedi gün boyunca gözaltında tutuldu. İşlemlerinin ardından 5 Mayıs’ta savcılığa sevk edildi.

Savcılık sorgusunun ardından “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanma talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Denizi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Tutuklanma gerekçesinde sosyal medya paylaşımları, evinde bulunan kitaplar, bilgisayarında yer alan haberlerle cezaevlerindeki arkadaşlarından aldığı mektuplar da suçlama konusu yapıldı.

Öner ile birlikte aynı soruşturmada gözaltına alınan M.D., E. B., M. K. ve E. H. İse “adli kontrol şartı” ile serbest bırakıldı.

Gökhan Öner ve birlikte gözaltına alındığı dört kişi hakkındaki iddianame Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Atakul tarafından 8 Haziran 2018 yılında tamamlandı. Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianame 23 sayfadan oluşuyordu. Öner’e, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlaması yöneltildi.

İddianamenin ilk sayfasında Öner ve diğer sanıkların kimlik bilgilerine yer verildi. Üç sayfada PKK (Partiya Karkerên Kürdistan-Kürdistan İşçi Partisi) hakkında örgütlenme ve tarihçesine dair benzer davaların iddianamelerin de de kullanılan metne yer verildi.

İddianamede soruşturmaya konu olan ihbara da yer verildi. Öner’in “Dihacı Gökhan” olarak tarif edildiği ihbarın gözaltı operasyonundan bir gün önce yapıldığı bilgisi yer aldı.

İhbar metni iddianame şu şekilde yer aldı: “Ben de Kürdüm ama [burada diğer sanıkların isimleri yer alıyor] ve Dihacı Gökhan var. Türk Kürt demeden bombalı saldırı yaparak Denizli’yi kana bulayacaklar. Doğuda ve Suriye’de ölen teröristlerin intikamlarını alacaklar. Bu şahıslar örgütten gerilladan talimat aldılar”

Savcı Atakul, bu ihbar sonrası soruşturmanın başlatıldığı ve Öner ile birlikte diğer şüpheliler hakkında gözaltı ve ev araması kararı verildiği bilgisini paylaştı.

Ardından şüpheliler hakkındaki değerlendirmelere ve ev aramalarında el konulan materyallere ilişkin bilgiler yer aldı.

Gazeteci Öner ile ilgili değerlendirmelere iddianamenin 13. sayfasından itibaren yer verildi. Değerlendirmeler bölümünde Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) “Örgüt talimatları” doğrultusunda yayın yaptığı ileri sürüldü.

DİHA abonelerinin yayınlarıyla 2010 yılında “KCK/Basın” adı altında yapılan operasyonlara yer verilen iddianamede, operasyon kapsamında ifadeleri alınan “gizli” ve “açık” tanıkların beyanları delil olarak gösterildi.

DİHA’nın bürolarına 2004, 2007 ve 2017 yılında yapılan baskınlarda el konulan kitap, dergi ve gazeteleri de “Örgütsel doküman” olarak gösterilerek, suçlamaya dayanak yapıldı.

DİHA’ya dönük baskın ve operasyonlara dair bilgilerin ardından savcı Atakul, DİHA’ya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “PKK/KCK güdümünde basın-yayın faaliyeti yürüten bir haber ajansı olduğu, terör örgütü adına yayın yapan birçok televizyon, radyo, gazete ve internet sitelerine haber sağladığı (…) değerlendirilmektedir.”

Öner’in evine yapılan baskında el konulan 11 farklı kitaba da suçlama konusu yapılarak, iddianameye konuldu. El konulan taşınabilir hardisk içerisinde yer alan kimi Kürtçe şarkıların içeriği için “örgüt propagandası” değerlendirilmesi yapıldı.

Öner’in sosyal medya paylaşımları, evinde bulunan kitaplar, bilgisayarında yer alan haberlerle cezaevlerindeki tutuklu arkadaşlarından aldığı mektuplar da suçlama konusu yapıldı. Bilgisayar incelemesindeki Öner’in yazdığı bir haber “propaganda içeren haber” olarak değerlendirildi.

Ayrıca sosyal medya hesabında İMC TV’nin sayfasını beğenmesi de suçlama konusu oldu.

İddianamede, Şubat 2016’da Cizre’deki “sokağa çıkma yasağı” döneminde yaşamını yitiren HDP Milas Eş Başkanı Derya Koç ile ilgili Öner’in yaptığı bir haberde suçlama konusu yapıldı.

Öner ile ilgili değerlendirme kısmında bilgisayar ve sosyal medya paylaşım sitesinde paylaşmış olduğu haberlere ilişkin savcı Atakul, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sözde röportaj adı altında görüşmeler gerçekleştirdiği, görüşmelere ilişkin verilen haberlerde devletin katliamlar yaptığı, operasyonların haksız olduğu şeklinde muzahir kitle üzerinde devlete kin ve nefret aşılama ve örgütsel propaganda yapma amaçlı haberler yaptığı ve bu haberleri kendi facebook hesabından paylaşmak suretiyle terör örgütünün propagandasını yaptığı…”

Savcı Atakul, bu değerlendirmeler ışığında Öner’in “örgüt propagandası yapmak” ve “terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Atakul tarafından hazırlanan iddianame, Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Davanın ilk duruşması için 26 Temmuz 2018 günü belirlendi.

Tutuklu yargılanan Öner davanın ilk duruşmasında hazır bulundu. Savunmasında çalıştığı DİHA’nın 2016 yılına kadar çalışmalarını sürdüren bir ajans olduğunu ve 14 yıl boyunca tek bir soruşturmanın açılmadığını söyledi.

Gazeteci olduğunu belirten Öner, hakkındaki ihbarın asılsız olduğunu ve suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Duruşmada savcı, Öner’in üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti gerekçesiyle tutukluluk halinin devamını talep etti. Mahkeme heyeti ise Öner’in tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak “adli kontrol şartı” ile tahliye edilmesine karar verdi.

Davanın ikinci duruşması ise 3 Mart 2019 gününe bırakıldı.

İkinci duruşmanın görüleceği 3 Mart 2019’da savcı değişikliği oldu. Bu nedenle mütalaa hazırlanmadığı gerekçesiyle duruşma karar için 15 Nisan 2019’a bırakıldı.

Karar duruşmasında hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasına mahkumiyet için yeterli ve kesin delil elde edilmediği için beraatine karar verildi. Ancak “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 10 ay hapis cezası verildi. Hapis cezasına dair hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

4. Standing - April 15, 2019


27 Nisan 2018 tarihinde Denizli İl Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğüne saat 14.08 sıralarında kimliği belirsiz kişi/kişilerden “Ben de Kürdüm ama Sarayköy’den Nevzat’ın oğlu M. var, Esentepe’den inşaatçı M. K., arkadaşları E. ile E. K. ve DİHAcı Gökhan var. Türk, Kürt demeden bombalı saldırı yaparak Denizli’yi kana bulayacaklar. Doğuda ve Suriye’de ölen teröristlerin intikamlarını alacaklar. Bu şahıslar örgütten gerilladan talimat aldılar” ifadelerini içeren ihbar geldi.

28 Nisan 2018 tarihinde inşaat işçileri M. D., E.B., M.K., E.H. ve gazeteci Gökhan Öner ikamet ettikleri adreslerde gözaltına alındı. Emniyette yedi gün gözaltında tutuldular. Gözaltı süresinin tamamlanmasının ardından diğer şüpheliler tutuksuz yargılanmasına karar verilirken, Gökhen Öner tutuklandı. İddianameyi Denizli Cumhuriyet Savcısı Uğur Atakul 8 Haziren 2018’de hazırladı

Üç ay tutuklu kaldıktan sonra görülen ilk duruşmada diğer sanıklarla birlikte tutuksuz olarak yargılanmasına karar verildi. Tüm suçlamaları ret eden Gökhan Öner, savcılığa ve mahkemeye verdiği ifadesinde, gazeteci olduğunu ve ihbarın asılsız olduğunu, emniyetin elinde hiçbir maddi delilin olmadığını söyledi.

Yargılama sonunda Öner, 10 ay hapis cezası aldı. Cezaya dair hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.


Heyet değişikliği nedeniyle önceki tutanaklar okundu.

Yeni heyet Behram Arslanbay (Başkan), Emine Dok ve Furkan Uysal’dan oluştu.

Dosyanın varsa kovuşturmasının genişletilmesi, yoksa esas hakkında mütalaasını bildirmesi için Cumhuriyet Başsavcılığına tevdiine karar verildi. Sanıklar ve müdafiiler kovuşturmanın genişletilmesi taleplenin olmadığını beyan etti. İddia makamı kovuşturmanın genişletilmesi yönünde talebinin olmadığını, esas hakkında mütalaada bulunacağını belirtti.

Savcı Tuncay Alper esas hakkında mütalaasına, PKK adlı örgütün yapısı, lideri, eylemleri ve ideolojik görüşleri hakkında uzun değerlendirmelerde bulunarak örgütün yargı kararı ile “Anayasal Düzeni” ihlal ettiğini bu yüzden üye ve sempatizanlarının cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Gazeteci Gökhan Öner’in çalıştığı Dicle Haber Ajansı’nın da yayınlanan haber ve röportajları ile örgüt propagandası yaptığını ifade etti. Yine Facebook adresi üzerinden KHK ile kapatılan IMC TV’yi takip ettiği için propaganda yapan kişiler ile de irtibat ve sempatisinin olduğunu söyledi. Sonuç olarak, “Silahlı terör örgütü üyesi sayılamayacağı, ancak örgütün amaç ve stratejileri doğrultusunda örgütün yaptığı eylemleri övücü ve onun şiddet içeren eylemlerini meşru gösterecek şekilde sosyal medya hesabı üzerinden aleni olarak paylaşımda bulunduğundan, Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçundan sorumlu tutulması” gerektiğini ifade etti.

Savcı mütalaasında Gökhan Öner’in üzerine atılı Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçu işlediği hususunda mahkumiyetini gerektirir yeterlilikte her türlü şüpheden uzak, kesin ve somut deliller elde edilemediği söyledi. Ve bu suçlamadan beraatini istedi. Ancak sosyal medya paylaşımları ve yaptığı röportajı delil göstererek Silahlı Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçunu işlediği sabit olduğunu ve 3713 Sayılı TMK 7/2, TCK 53,63 maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep etti.

Sanık Gökhan Öner müdafii Mazlum Demirbağ ise üyelik yönünden beraatine katıldıklarını ancak propaganda yönünden mütalaaya katılmadıklarını ifade etti. Savcı savunmanın sözünü keserek “Sizin hepinizi üye olarak cezalandırmak lazım” dedi. Bunun üzerine kısa süreli bir gerginlik yaşandı ancak yaşananlar tutanağa yazılmadı.

Deliller yönünden müvekkili ile diğer sanıklar arasında bir fark olmadığını YPS’li olduğu iddia edilen kişinin HDP Milas İlçe eş başkanı olduğunu ve müvekkilinin bu kişinin anne ve babasıyla röportaj yaptığını söyledi. Söz konusu röportajda da örgüt propagandası olmadığını belirtti. Soruşturmanın usulsüz başladığını; asılsız bir ihbarla evde arama yapıldığını söyledi. Müvekkili gazeteci Gökhan Öner’in üç ay suçsuz yere tutuklu kaldığını ekledi. Devamla müvekkilinin beraatine karar verilmesini talep etti.


Mahkeme başkanı, mütalaa ve savunmaların sonrasında kararı açıklamak üzere 15 dakika ara verdi. Mahkeme Başkanı, ara sonrası tekrar polis eşliğinde içeriye alınan izleyici, sanık ve avukatlara kararı okundu. Sanıklar E. B., M. K. ve M. D.’in ayrı ayrı beraatlerine karar verildi. Sanık E. H.’ya 3713 sayılı kanunun 7/2 maddesi gereğince 1 yıl hapis cezası verildi. Sanığa 5237 sayılı TCK’nin 62 maddesi gereğince 1/6 oranında indirim yapılarak sanığa 10 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve Hükmün CMK 231 maddesi gereğince açıklanmasına karar verildi. Gazeteci Gökhan Öner’in ise 3713 sayılı kanunun 7/2 maddesi gereğince “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve 1/6 oranında indirim yapılarak 10 ay düşürülmesi, Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına ve sanığın 5 yıl denetim süresine tabi tutulmasına karar verildi.


Duruşma Öncesi

Olağandışı bir durum olmamasına rağmen salonun kapısında 4-6 polis bekliyordu. Duruşma sırasında bu polislerin üçü salona alındı. Önceki duruşmalarda böyle bir uygulama yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Yaklaşık 50 metrekarelik bir salonda duruşma yapıldı. Mahkeme heyeti, avukat ve sanıklar için ayırılan alan yeterliydi. Duruşma salonunda teknik imkansızlıklar vardı ve bakımsızdı. Yeterli dolap, masa vs. yoktu. İzleyiciler için ayrılan alanda mahkemenin baktığı diğer davaların dosyaları üst üste yığılmıştı. Salonda ses sistemi olmadığı için mahkeme heyeti, avukatlar ve sanıklar bağırarak konuşmak zorunda kalıyordu.

3. Standing - March 29, 2019


KHK ile kapatılan dihaber’in İzmir muhabirliğini yapan Gökhan Öner, 28 Nisan 2017 günü ailesinin ikamet ettiği Denizli’de “ihbar” gerekçesiyle gözaltına alındı.

5 Mayıs’ta çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesince tutuklanan Gökhan Öner, hakkında hazırlanan iddianamede “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak”  iddiasıyla 10 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istendi. 

“Dihacı Gökhan” şeklinde yapılan ihbarla tutuklanan Öner hakkındaki iddianamede savcılıkça Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) “Örgüt talimatları” doğrultusunda yayın yaptığını ileri sürüldü. DİHA abonelerinin yayınlarıyla 2010 yılında “KCK/Basın” adı altında yapılan operasyonlara yer verilen iddianamede, operasyon kapsamında ifadeleri alınan “Gizli” ve “Açık” tanıkların beyanları delil olarak gösterildi.

İddianamede DİHA’nın bürolarına 2004, 2007 ve 2017 yılında yapılan baskınlarda el konulan kitap, dergi ve gazeteleri de “Örgütsel doküman” olarak gösterilerek, suçlamaya dayanak yapıldı.

Öner’in sosyal medya paylaşımları, evinde bulunan kitaplar, bilgisayarında yer alan haberlerle cezaevlerindeki arkadaşlarından aldığı mektuplar da suçlama konusu yapıldı. Ayrıca sosyal medya hesabında İMC TV’nin sayfasını beğenmesi de suçlama konusu oldu.

Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 26 Temmuz günü görülen ilk duruşmasında Öner, “Sadece burada çalışan bir gazeteciyim. Bu gazetede çalışmak suç olsaydı, devlet tarafından 2016 yılına kadar neden kapatılmamıştı. Bu ajans 2002 yılında kurulmuş ve kapatılana kadar da DİHA ile ilgili bir soruşturma açılmamıştır. DİHA antidemokratik bir uygulama olan KHK’ler ile kapatılmıştır. OHAL şuan kaldırılmıştır. Bu sebeple DİHA’nın kapatılması ve açılması konusunda bir engel yoktur. Hakkımda işlem yapılmasının sebebi ise asılsız bir ihbardır. Üzerime atılan suçlamaları kabul etmiyorum” şeklinde savunma yaptı.

Savcı, Öner’in üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti gerekçesiyle tutukluluk halinin devamını talep etti.

Savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak gazeteci Öner’in adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesine karar verdi.

Öner’in yargılaması tutuksuz olarak devam ediyor.Next Trial: April 15, 2019, 9:05 a.m.


Heyet değişikliği nedeniyle önceki tutanaklar okundu.

Yeni heyet Ömer Erkal başkanlığında Alparslan Kaçar ve Furkan Uysal’dan oluştu.

Öner’in gözaltı sırasında alınan dijital materyallerinde bir suç unsuruna rastlanmadığı raporu okundu. Daha sonra sanık Öner’e söz verildi.Öner, geçmişte verdiği savunmasına ekleyecek bir şeyinin olmadığını söyledi. Daha sonra söz alan Öner’in avukatı Mazlum Demirbağ, Öner’in Kıbrıs’ta yüksek lisans eğitiminin devam ettiğini ancak yurt dışı yasağı nedeniyle mağdur edildiğini bu yüzden yurt dışı yasağının kalkmasını talep etti.

Mahkeme başkanı sözü iddia makamına verdi. Savcı, Öner’in üzerine atılı suçun niteliği gereği yurt dışı yasağının devam etmesi gerektiğini talep etti. Daha sonra söz alan Avukat Demirbağ, müvekkili Öner hakkın da asılsız bir ihbar dışında hiçbir delil olmadığını ve yurt dışı yasağının kalkması gerektiğini talep etti.


Mahkeme heyeti ara karar öncesi yaklaşık 10 dakika süren bir toplantı aldı. Toplantı sonrasın da hakim, Öner’in imza atmak ve yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol hükümlerine ilişkin kararını açıklamak üzere duruşmayı 15/04/2019 saat 09.05 tarihine erteledi.


Duruşma Öncesi

Saat 11.00’da başlaması öngörülen duruşma, 13.00’da başladı. Gecikmeye dair bir bilgilendirme yapılmadı. Adliye binasında rutin arama kontrolleri vardı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonunun kapısına asılan bilgi notuna göre aynı gün 12 dava görüldü. Yaklaşık 50 metrekarelik bir salonda duruşma yapıldı. Mahkeme heyeti, avukat ve sanıklar için ayırılan alan yeterliydi. İzleyiciler için ayrılan alanda mahkemenin baktığı diğer davaların dosyaları balık istifi şeklinde üst üste yığılmıştı. Bu yüzden izleyicilerin alanı yeterli değildi. Duruşma salonunda teknik imkansızlıklar ve bakımsızlıklar gözlemlendi. Yeterli dolap, masa yoktu. Bilgisayarların yazıcısı çalışmıyordu. Salonda ses sistemi olmadığı için mahkeme heyeti, avukatlar ve sanıklar bağırarak konuşmak zorunda kalıyordu. Bununla birlikte mahkeme başkanının sesi izleyicilere ve avukatlara ulaşmıyordu.

Duruşmaya Katılım

Öner’in yargılandığı davaya avukatı Mazlum Demirbağ ve diğer sanıkların avukatı Yunus Gezer hazır bulundu. Duruşmayı gazeteci/gözlemci olarak takip eden sadece ben vardım. 8 sanık yakını duruşmaya izleyici olarak katıldı.

Genel Gözlemler

Duruşma yaklaşık 3 saat geç başladı. Salon kapısına asılı bilgi notuna göre mahkeme aynı gün toplamda 12 dava görecek. Duruşma sırasında gergin bir atmosferin olmadığı gözlemlendi. Heyet değişikliğinden dolayı önceki tutanaklar okundu. Yazıcı arızalı olduğu için duruşma tutanağı avukatlara ve izleyicilere verilemedi.

Gökhan Öner - Denizli Dicle News Agency Trial (Indictment)

Gökhan Öner - Denizli Dicle News Agency Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)