Gökhan Öner

Gökhan Öner - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial

Kapatılan Dihaber muhabiri Gökhan Öner, 28 Nisan 2018 tarihinde, ailesinin ikamet ettiği Denizli’de “hakkında ihbar var” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Soruşturmanın; 27 Nisan 2018’de, Denizli Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’ne yapılan bir ihbar üzerine başlatıldığı iddia edildi. Soruşturma kapsamında Öner ile birlikte dört kişi daha gözaltına alındı.

Öner, yedi gün boyunca Denizli Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutuldu. Gözaltı işlemlerinin tamamlanmasının ardından 5 Mayıs 2018’de savcılığa sevk edildi.

Savcılık sorgusunun ardından “silahlı terör örgütü üyesi olmak” ve “terör örgüt propagandası yapmak” suçlamalarıyla, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Aynı gerekçelerle tutuklanarak, Denizli Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Tutuklama kararında; sosyal medya paylaşımları, evinde bulunan kitaplar, bilgisayarında yer alan haberlerle cezaevlerindeki arkadaşlarından aldığı mektuplar da suçlama konusu yapıldı.

Öner ile birlikte aynı soruşturmada gözaltına alınan M.D., E. B., M. K. ve E. H. ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Öner hakkındaki iddianame 8 Haziran 2018’de tamamlandı.

Kapatılan Dihaber muhabiri Gökhan Öner hakkındaki iddianame, Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından 8 Haziran 2018 tarihinde tamamlandı. İddianamede, Öner’le birlikte gözaltına alınan dört kişi daha sanık olarak yer aldı.

İddianame, 23 sayfadan oluşuyordu. İddianamenin ilk sayfasında Öner ve diğer sanıkların kimlik bilgilerine yer verildi. Üç sayfada “PKK örgütlenmesi ve tarihçesine” ilişkin iddialar sıralandı. Bu bölüm, benzer iddianamelerin giriş bölümleriyle aynıydı.

İddianamede, Öner hakkında açılan soruşturmanın gerekçesi olarak gösterilen ihbara da yer verildi. Öner, ihbarda; “Dihacı Gökhan” olarak tarif edilmişti. İhbar metni, iddianameye şu ifadelerle aktarıldı:

“Ben de Kürdüm ama (…) Dihacı Gökhan var. Türk Kürt demeden bombalı saldırı yaparak Denizli’yi kana bulayacaklar. Doğuda ve Suriye’de ölen teröristlerin intikamlarını alacaklar. Bu şahıslar örgütten gerilladan talimat aldılar.”

İddianamede, soruşturmanın; bu ihbardan bir gün sonra başlatıldığı ve Öner ile birlikte diğer şüpheliler hakkında gözaltı kararı verildiği belirtildi.

Gazeteci Öner ile ilgili iddialar, iddianamenin 13. sayfasında başladı. Daha sonra kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) “örgüt talimatları doğrultusunda yayın yaptığı, PKK/KCK güdümünde basın-yayın faaliyeti yürüten bir haber ajansı olduğu” ileri sürüldü. Ayrıca; “terör örgütü adına yayın yapan birçok televizyon, radyo, gazete ve internet sitelerine haber sağladığı” iddia edildi.

DİHA’nın bürolarına 2004, 2007 ve 2017 yılında yapılan baskınlarda el konulan ve iddianamede sıralanan kitap, dergi ve gazetelerin de “örgütsel doküman” olduğu iddia edildi.

Öner’in evine yapılan baskında el konulan 11 farklı kitap da deliller arasında sıralandı. Ayrıca el konulan taşınabilir har disk içerisinde yer alan Kürtçe şarkıların da “örgüt propagandası içerdiği” öne sürüldü.

Öner’in cezaevlerindeki tutuklu arkadaşlarından aldığı mektuplar da deliller arasında gösterildi.

El konulan bilgisayara ilişkin incelemeler bölümünde; Öner’in yazdığı bir haber “propaganda içeren haber” iddiasıyla iddianamede yer aldı.

Öner’in Facebook hesabında, daha sonra kapatılan İMC TV’nin sayfasını beğenmesi de suçlama konusu oldu.

İMC TV, 15 Temmuz 2016’daki askeri darbe girişiminin ardından, Meclis’in onayına sunulmadan yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararnamelerle kapatılan yayın kuruluşları arasında yer aldı.

Öner’in, Şubat 2016’da, Şırnak’ın Cizre ilçesindeki “sokağa çıkma yasağı” döneminde yaşamını yitiren Halkların Demokratik Partisi Milas Eş Başkanı Derya Koç ile ilgili yaptığı haber de deliller arasında gösterildi.

İddianamede, Öner’in; yaptığı röportajların için “sözde röportaj” olduğu iddia edildi. Öner’in “haberlerde devletin katliamlar yaptığı, operasyonların haksız olduğu şeklinde muzahir kitle üzerinde devlete kin ve nefret aşılama ve örgütsel propaganda yapma amaçlı haberler yaptığı” ileri sürüldü. Öner’in, haberlerini sosyal medya hesabından paylaşarak da “terör örgütü propagandası yaptığı” iddia edildi.

İddianamede, Öner; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca “silahlı terör örgütü üyesi olmakla” suçlandı. Yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapsi istendi. Öner’e ayrıca, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Bu kapsamda da bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi. Öner hakkında, toplamda, sekiz yıl altı aydan 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Öner’in ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da istendi.

İddianame, Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kapatılan Dihaber muhabiri Gökhan Öner’in yargılanmasına; 27 Temmuz 2018’de, Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Öner, savunmasını ilk duruşmada yaptı. Kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın 2002 – 2016 yılları arasında faaliyet gösterdiğini söyledi. Ajansa hakkında 14 yıllık faaliyet döneminde tek bir soruşturma açılmadığını söyledi. Öner, hakkındaki ihbarın asılsız olduğunu ve suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Duruşma savcısı, Öner’in tutukluluk halinin devam ettirilmesini istedi. Mahkeme heyeti ise, Öner’in; tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurarak tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi. Böylece, Öner; 82 günlük tutukluluğun ardından tahliye edildi.

Yargılamanın ikinci duruşması 3 Mart 2019 günü görüldü.

Yargılamanın üçüncü duruşması 29 Mart 2019’da görüldü. Mahkeme heyetinin değiştiği görüldü. Duruşmada, el konulan dijital materyallerde suç unsuruna rastlanmadığı belirtildi.

Avukat Mazlum Demirbağ, Öner’in; Kıbrıs’ta yüksek lisans eğitiminin devam ettiğini ancak hakkındaki yurt dışı yasağı nedeniyle mağdur edildiğini söyledi, yurt dışı yasağının kaldırılmasını talep etti. Talep kabul edilmedi.

Yargılamanın dördüncü duruşması 15 Nisan 2019’da görüldü. Duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını bu duruşmada sundu. Öner’in, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasından beraatini, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasından ise cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Mazlum Demirbağ ise savcının beraat talebine katıldıklarını, cezalandırma talebine ise katılmadıklarını dile getirdi. Duruşma savcısı, avukatın sözünü keserek, “Sizin hepinizi üye olarak cezalandırmak lazım” dedi. Bunun üzerine kısa süreli bir gerginlik yaşandı ancak yaşananlar duruşma tutanağına yazılmadı.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mütalaa yönünde karar veren heyet, Öner’in “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasından beraatine, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasından cezalandırılmasına karar verdi.

Öner on ay hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezasına ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.

4. Standing - April 15, 2019


Duruşma, mahkeme heyetindeki değişiklik nedeniyle önceki duruşma tutanaklarının okunmasıyla başladı.

Dosyanın varsa kovuşturmasının genişletilmesi, yoksa esas hakkında mütalaasını bildirmesi için Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmesine karar verildi.

Sanıklar ve avukatları kovuşturmanın genişletilmesi yönünde bir taleplerinin olmadığını söyledi.

Duruşma savcısı kovuşturmanın genişletilmesi yönünde talebinin olmadığını, esas hakkında mütalaayı sunacağını belirtti.

Savcı, esas hakkında mütalaasında; “PKK adlı örgütün yapısı, lideri, eylemleri ve ideolojik görüşleri” hakkında uzun değerlendirmelerde bulundu. “Örgütün anayasal düzeni ihlal ettiğini bu yüzden üye ve sempatizanlarının cezalandırılması gerektiğini” söyledi.

“Gazeteci Gökhan Öner’in çalıştığı Dicle Haber Ajansı’nın da yayınlanan haber ve röportajları ile örgüt propagandası yaptığını” iddia etti.

“Facebook adresi üzerinden KHK ile kapatılan IMC TV’yi takip ettiği için propaganda yapan kişiler ile de irtibat ve sempatisinin olduğunu” ileri sürdü.

Sonuç olarak, “Silahlı terör örgütü üyesi sayılamayacağı, ancak örgütün amaç ve stratejileri doğrultusunda örgütün yaptığı eylemleri övücü ve onun şiddet içeren eylemlerini meşru gösterecek şekilde sosyal medya hesabı üzerinden aleni olarak paylaşımda bulunduğundan, terör örgütü propagandası Yapmak suçundan sorumlu tutulması gerektiğini” öne sürdü.

Savcı, mütalaasında, Gökhan Öner’in; “silahlı terör örgütü üyelimiği suçu işlediği hususunda mahkumiyetini gerektirir yeterlilikte her türlü şüpheden uzak, kesin ve somut deliller elde edilemediğini” söyledi. Öner’in bu suçlamadan beraatini istedi.

Ancak savcı, Öner’in; sosyal medya paylaşımlarını ve yaptığı röportajı delil göstererek “silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçunu işlediğini” iddia etti ve cezalandırılmasını talep etti.

Gökhan Öner’in avukatı Mazlum Demirbağ ise beraat talebine katıldıklarını, ancak; “propaganda yönünden mütalaaya katılmadıklarını” ifade etti.

Savcı avukatın sözünü keserek “Sizin hepinizi üye olarak cezalandırmak lazım” dedi.

Bunun üzerine kısa süreli bir gerginlik yaşandı ancak yaşananlar duruşma tutanağına yazılmadı.

Avukat Demirbağ, “deliller yönünden müvekkili ile diğer sanıklar arasında bir fark olmadığını, YPS’li olduğu iddia edilen kişinin HDP Milas İlçe eş başkanı olduğunu ve müvekkilinin bu kişinin anne ve babasıyla röportaj yaptığını” söyledi. “Söz konusu röportajda da örgüt propagandası olmadığını” belirtti.

“Soruşturmanın usulsüz başladığını; asılsız bir ihbarla evde arama yapıldığını” söyledi. “Öner’in üç ay suçsuz yere tutuklu kaldığını” ekledi. Beraatine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme başkanı, mütalaa ve savunmaların sonrasında kararı açıklamak üzere 15 dakika ara verdi.


Mahkeme Başkanı, ara sonrası polis eşliğinde içeriye alınan izleyici, sanık ve avukatlara kararı okundu.

Öner’in “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verildi. Ceza, “iyi hal indirimiyle” 10 aya düşürüldü. Cezaya ilişkin hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verildi.


Duruşma Öncesi

Olağandışı bir durum olmamasına rağmen salonun kapısında 4-6 polis bekliyordu. Duruşma sırasında bu polislerin üçü salona alındı. Önceki duruşmalarda böyle bir uygulama yoktu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma, yaklaşık 50 metrekarelik bir salonda yapıldı. Mahkeme heyeti, avukat ve sanıklar için ayırılan alan yeterliydi.

Duruşma salonunda teknik imkansızlıklar vardı ve salon bakımsızdı. Yeterli dolap, masa yoktu. İzleyiciler için ayrılan alanda mahkemenin baktığı diğer davaların dosyaları üst üste yığılmıştı. Salonda ses sistemi olmadığı için mahkeme heyeti, avukatlar ve sanıklar bağırarak konuşmak zorunda kaldı.

Duruşmaya Katılım

Gazeteci Gökhan Öner, duruşmaya avukatı Mazlum Demirbağ ile birlikte katıldı. Diğer sanık ve yakınları da duruşma salonundaydı.

Genel Gözlemler

Savcı savunma yapan avukatın savunmasına, “Sizin hepinizi üye olarak cezalandırmak lazım” sözleri ile müdahale etti.

3. Standing - March 29, 2019


Duruşmada, mahkeme heyetinin değiştiği görüldü. Bu nedenle, duruşma; önceki duruşma tutanaklarının okunması ile başladı.

Gözaltı işlemleri sırasında el konulan Öner’e ait dijital materyallerde, suç unsuruna rastlanmadığı belirtildi.

Daha sonra sanık Öner’e söz verildi. Öner, daha önceki savunmasına ekleyecek bir şeyinin olmadığını söyledi. Öner’in avukatı Mazlum Demirbağ, Öner’in Kıbrıs’ta yüksek lisans eğitiminin devam ettiğini ancak hakkındaki yurt dışı yasağı nedeniyle mağdur edildiğini bu yüzden yurt dışı yasağının kaldırılmasını talep etti.

Mahkeme başkanı sözü iddia makamına verdi. Savcı, Öner’in üzerine atılı suçun niteliği gereği yurt dışı yasağının devam etmesi gerektiğini talep etti.

Avukat Demirbağ, Öner hakkında asılsız bir ihbar dışında hiçbir delil olmadığını ve yurt dışı yasağının kalkması gerektiğini talep etti.

Mahkeme heyeti, ara karar için duruşmaya 10 dakika ara verdi.


Aranın ardından mahkeme heyeti, kararını açıkladı.

Öner’in imza atmak ve yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına ilişkin talepleri reddedildi.

Yargılamanın 15 Nisan 2019 tarihinde devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Saat 11.00’da başlaması öngörülen duruşma, 13.00’da başladı. Gecikmeye dair bir bilgilendirme yapılmadı. Adliye binasında rutin arama kontrolleri vardı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonunun kapısına asılan bilgi notuna göre mahkemede aynı gün 12 dava dosyası görüldü.

Duruşma, yaklaşık 50 metrekarelik bir salonda yapıldı.

Mahkeme heyeti, avukat ve sanıklar için ayırılan alan yeterliydi.

İzleyiciler için ayrılan alanda mahkemenin baktığı diğer davaların dosyaları üst üste yığılmıştı. Bu yüzden izleyicilerin alanı yeterli değildi.

Duruşma salonunda teknik imkansızlıklar ve bakımsızlıklar olduğu gözlemlendi. Yeterli dolap, masa yoktu. Bilgisayarların yazıcısı çalışmıyordu. Salonda ses sistemi olmadığı için mahkeme heyeti, avukatlar ve sanıklar bağırarak konuşmak zorunda kaldı.

Bununla birlikte mahkeme başkanının sesi izleyicilere ve avukatlara ulaşmıyordu.

Duruşmaya Katılım

Gazeteci Gökhan Öner, duruşmaya avukatı Mazlum Demirbağ ile birlikte katıldı. Gazeteci olmayan diğer sanıklar da avukatları ile birlikte duruşmadaydı. Sekiz sanık yakını da duruşmaya izleyici olarak katıldı.

Genel Gözlemler

Duruşma yaklaşık 3 saat geç başladı. Salon kapısına asılı bilgi notuna göre mahkeme aynı gün toplamda 12 dava görecek. Duruşma sırasında herhangi bir gerginlik yaşanmadı.

Heyet değişikliğinden dolayı önceki duruşma tutanakları okundu.

Duruşma salonundaki yazıcı arızalı olduğu için duruşma tutanağı avukatlara ve izleyicilere verilemedi.

Gökhan Öner - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Gökhan Öner - “Membership of an Armed Terrorist Organization” and “Propaganda of Terrorist Organization” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.