Hakan Dirik

Dirik, Acarer - Trial for Sarin Gas News

CHP İstanbul milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker, 21 Ekim 2015 tarihinde CHP’nin İstanbul İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Milletvekilleri basın toplantısında, Türkiye’den IŞİD’e sarin gazı sevkiyatı yapıldığı iddiası üzerine açılan soruşturmanın kapatıldığını öne sürdü.

Cumhuriyet Gazetesi’nin İzmir muhabiri Hakan Dirik, toplantıda dile getirilen iddiaları haberleştirdi. Haberde iddia sahibi dönemin CHP milletvekili Eren Erdem’den basın toplantısının dışında edindiği bilgilere de yer verdi.

Dirik haberinde, dosyanın kapatılması ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, soruşturmayı yürüten Adana Savcısı Mehmet Arıkan’ı çağırarak ‘İslami motifli örgütlere operasyon yapmadan önce haberimiz olsun’ dediğini iddia etti.”

Haberin yayınlanması üzerine dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, haber üzerinden kendisine yönelik “iftira” suçunun işlendiği iddiası ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi verdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dilekçe üzerinde yetkisizlik kararı vererek dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP milletvekilleri Eren Erdem ile Ali Şeker’in 21 Ekim 2015 tarihinde düzenledikleri basın toplantısının görüntülerini içeren CD üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırdı. Savcılık, milletvekillerinin basın toplantısında Bekir Bozdağ’ın isminin kullanılmadığını, Bozdağ’ın sarin gazı ile ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan dosyaya müdahale ettiğini çağrıştıracak bir imada da bulunmadığını belirledi.

Bu tespitin ardından savcılık, Hakan Dirik ile birlikte benzer iddiaları haberleştiren Birgün Gazetesi muhabiri Erk Acarer hakkında “basın ve yayın yoluyla iftira” suçunu işledikleri iddiası ile soruşturma başlattı.

Soruşturmanın başlatılmasının ardından CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem açıklama yaptı. Haberin kaynağının kendisi olduğunu belirten Erdem, “Davaya konu olan ayrıntıları, basın toplantısından sonra iki gazeteciye telefon açarak ben verdim. Onlar da doğal olarak haber yaptılar. Kaynağın değil, haberi yapanın yargılanması Türkiye’deki gazeteci fobisinin ne kadar derin olduğunu gösteriyor” dedi.

Hakan Dirik, soruşturma kapsamında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade verdi. Dirik, milletvekillerinin basın toplantısında dile getirdikleri ifadeleri yorum katmadan aktardığını, iddianame metnini inceleyerek açıklamaya konu olan kısımları haberde kullandığını belirtti. Dirik, basın özgürlüğü kapsamında, etik ilkeleri gereği yaptığı haberin suç teşkil etmeyeceğini ifade etti.

Dirik ile birlikte Acarer hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Celal Sarıdere tarafından 12 Temmuz 2017’de tamamlandı. İddianame İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Hakan Dirik ile birlikte Birgün Gazetesi muhabiri Erk Acarer hakkındaki iddianame 12 Temmuz 2017’de İstanbul Cumhuriyet Savcısı Celal Sarıdere tarafından hazırlandı. Dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, iddianamede müşteki olarak yer aldı.

İki sayfalık iddianamede, CHP İstanbul milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker’in CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledikleri belirtildi.

İddianameye göre milletvekilleri basın toplantısında, “Türkiye’den IŞİD’e sarin gazı sevkiyatı yapıldığı ile ilgili iddialar kapsamında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen dosyanın, ‘gizli bir el’ tarafından müdahale edilmesi ile ilk celsede kapatıldığını” iddia etti.

İddianamede, Dirik’in 22 Ekim 2015 tarihli haberinde CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in, sarin gazı yargılamasının dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın müdahalesi ile kapatıldığına işaret eden açıklamalarına yer verdiği aktarıldı.

İddianamede Birgün Gazetesi muhabiri Erk Acarer’in de 21 Ekim 2015 tarihli haberinde benzer bir iddiayı gündeme getirdiği belirtildi.

Dirik ve Acarer’in, milletvekillerinin basın toplantısında Bozdağ’ın ismini anmamalarına rağmen Bozdağ’a suç isnadında bulundukları iddia edildi. Buna göre Dirik ve Acarer milletvekillerinin düzenlediği basın toplantısının dışında haber yapmakla suçlandı.

Savcı Sarıdere, Dirik ile birlikte Acarer hakkında “Bazın yoluyla iftira” (TCK 267/1) suçunu işledikleri iddiası ile 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istedi.

Hakan Dirik ile Erk Acarer hakkındaki yargılamayı İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi yürüttü.

Yargılama 9 Kasım 2017 tarihli duruşma ile başladı. Duruşmaya Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Gökhan Durmuş ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen de katıldı.

Dirik, savunmasında, CHP milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker’in basın toplantısına sadece kendisinin değil birçok gazetecinin katıldığını söyledi. Dirik, haberdeki tüm bilgelerin CHP milletvekili Eren Erdem tarafından kendisine söylendiğini aktardı.

Dirik şöyle konuştu:

“Bu iddialarla ilgili olarak Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma vardır. Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştır ve dava sonuçlanmıştır. Bir kısım sanıklar hakkında cezaya hükmedilmiştir. Kamuyu ilgilendiren ve güncel olan bir konu hakkında gazetecilik faaliyeti kapsamında ve basın özgürlüğü dahilinde yapılmış bir haber söz konusudur. Suç oluşturacak herhangi bir durum söz konusu değildir.”

Dirik’in avukatı Abbas Yalçın, Erdem’in basın toplantısındaki sözleri ile ilgili olarak daha önce takipsizlik kararı verildiğini belirtti.

İkinci duruşma 15 Mart 2018’de görüldü. Hakim Nursel Bedir habere konu olan bilgileri Hakan Dirik’e ileten tutuklu CHP Parti Meclisi üyesi Eren Erdem’in dinlenmesine karar verildi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 27 Eylül 2018’de görüldü. Mahkeme, suçlamaya konu olan basın toplantısının dosyada bulunduğunu, Eren Erdem’in beyanının bir katkısının olmayacağına karar verdi. Yani daha önce Erdem’in dinlenmesine karar veren mahkeme bu kararından vazgeçti. Dirik, diğer sanık Erk Acarer’in yurtdışında olması nedeniyle dosyanın ayrılmasını talep etti. Duruşma 20 Aralık 2018’e ertelendi.

20 Aralık 2018 tarihli duruşmada Cumhuriyet Gazetesi avukatı Ülkü Çetok bu haberin basın toplantısının ardından Eren Erdem ile yapılan görüşme üzerine yapıldığını belirtti. Eren Erdem’in tanık olarak dinlenmesini talep etti.

Hakim Bedir basın toplantısına ilişkin CD’nin bilirkişiye iletilmesini ve dökümünün alınmasına karar verdi. Bilirkişinin raporunun ulaşmasının ardından Eren Erdem’in dinlenmesine ilişkin talebin değerlendirileceğini açıkladı. Yargılama, 18 Ekim 2019’da devam edecek.

Dirik, Acarer - Trial for Sarin Gas News (Indictment)