Halil İbrahim Özdabak

Güleçyüz, Özdabak - Trial for Spreading Propaganda for a Terrorist Organization

Yeni Asya Gazetesi’nin karikatüristi Özdabak hakkındaki soruşturma, gazetenin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ile birlikte ihbar üzerine başlatıldı. İhbarda, Özdabak’ın Güleçyüz ile birlikte, “FETÖ’nün eylemlerini meşru gösterecek şekilde propaganda yapmak” iddiasında bulunuldu. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, ihbar üzerine Özdabak ile birlikte Güleçyüz hakkında “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Yeni Asya Gazetesi’nin 1 Ocak 2014’ten itibaren yayınlanan manşetlerine ve haberlerine yönelik inceleme yapıldı.

Özdabak, savcılıkta verdiği ifadede, suçlamaları kabul etmedi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra anneleri ile birlikte cezaevinde kalan bebeklerin ve küçük çocukların yaşadığı sıkıntıları belirtmek amacıyla karikatürler çizdiğini ifade etti. Karikatürleriyle “çocukların yerinin cezaevi olmadığını, başka bir çözüm bulunması gerektiğini” belirtmek istediğini dile getirdi.

Özdabak hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcısı Yavuz Şahin tarafından 7 Aralık 2018 tarihinde tamamlandı.

Yeni Asya Gazetesi’nin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak ve gazetenin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz hakkındaki iddianame 7 Aralık 2018’de tamamlandı. İddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Özdabak, iddianamede, Yeni Asya Gazetesi’nde yayımlanmış 18 karikatürü ile suçlandı. Suçlama konusu yapılan karikatürlerde; “Samanyolu TV’nin kapatılması”, “Tutuklu ve hamile bir kadının ikiz bebeklerini kaybetmesi”, “İhraç edilen kadın savcının evlere temizliğe gitmesi”, “1 günlük bebeği ile hastaneden adliyeye sevk edilen anne” gibi konuların işlendiği görüldü.

İddianamede Özdabak’ın “FETÖ silahlı terör örgütünü ve bu örgüte yönetici veya üye olan şahısları masum veya mağdur göstermeye çalıştığı” iddia edildi. Özdabak’ın, “FETÖ silahlı terör örgütüne ilişkin soruşturma veya kovuşturmaları mağdur şahıslara yönelik zulüm olarak göstermeye çalıştığı” öne sürüldü.

FETÖ’ye yönelik soruşturma ve kovuşturmaları “sulandırma girişimlerine yardımcı olmakla” suçlandı. Özdabak’a yöneltilen bir diğer suçlama ise “Örgüt lideri Fetullah Gülen’i, onun sözlerine ve açıklamalarına yer vererek, dini bir cemaat gibi kamuoyuna lanse etmek” oldu.

İddianamede Özdabak’ın “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün şiddet, tehdit ve cebir içerikli eylemlerini meşru göstermeye yönelik eylemlerde bulunduğu ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütü propagandasını yapma suçunu işlediği” öne sürüldü.

Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi dolayısıyla “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçlamasıyla 1 yıldan 5 yıla hapisle cezalandırması istendi. Bu suçu birden çok kez işlediği iddiasıyla Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesinde düzenlenen “Zincirleme Suç” gereği cezası artırılarak 1 yıl 4 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Özdabak ile birlikte Güleçyüz hakkındaki iddianame önce İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile reddedildi ve savcılığa geri gönderildi. Savcılık iade kararına itiraz etti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Ocak 2019’da itirazı yerinde bularak iade kararını kaldırdı. Ardından İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce reddettiği iddianameyi kabul etti.

Yeni Asya Gazetesi’nin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak ve gazetenin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz hakkındaki iddianame 7 Aralık 2018’de tamamlandı. İddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yargılamanın ilk duruşması 2 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme, esas hakkında mütalaanın hazırlanması için ileri tarihe bırakıldı. Yargılama 24 Eylül 2019 tarihinde devam edecek.

2. Standing - Sept. 24, 2019


Yeni Asya Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ile gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki iddianame 7 Aralık 2018’de tamamlandı. İddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yargılamanın ilk duruşması 2 Mayıs 2019 tarihinde görüldü.

Gülezyüz 41 yıldır yayıncılık, 27 senedir de aktif gazetecilik yaptığını dile getirdi. Bütün yazı, kitap ve konuşmalarında hukuku, adaleti, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, barışı savunduğunu, darbelere ve teröre karşı kararlı bir duruş ortaya koyduğunu belirtti. İddianamede bu çizgisinin tam tersi bir suçlamaya muhatap olduğunu belirtti. Suçlamaları reddetti.

Mahkeme, esas hakkında mütalaanın hazırlanması için ertelendi. Davanın ikinci duruşması öncesi iddia makamı tarafından mahkeme heyetine UYAP üzerinden iddianame gönderildiği belirtildi.Next Trial: Jan. 23, 2020, 10 a.m.


İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşması saat 12:55’de başladı.

Mahkeme heyeti Barış Öztürk başkanlığında üye hakimler Ferhat Akdoğan ve Harun Bayram’dan oluştu.

Duruşma yaklaşık olarak 5 dakika sürdü. Sanık Güleçyüz ve avukatı hazır bulundu. Duruşma savcısı, dosyada ki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Güleçyüz, iddianameye konu olan sosyal medya paylaşımlarının bağlamından koparıldığını ve kendisinin hiçbir şekilde örgüt propagandası yapmadığını belirtti.

Sanık avukatı Mustafa Özbelk de esas hakkında mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamak üzere mahkemeden ek süre talep etti. Bu talebi kabul eden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 23 Ocak 2020 tarihine erteledi.

Güleçyüz, Özdabak - Trial for Spreading Propaganda for a Terrorist Organization (Indictment)