Halil İbrahim Özdabak

Kazım Güleçyüz, Halil İbrahim Özdabak - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

Yeni Asya Gazetesi’nin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki soruşturma, gazetenin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ile birlikte ihbar üzerine başlatıldı. İhbarda, Özdabak’ın “FETÖ’nün eylemlerini meşru gösterecek şekilde propaganda yaptığı” iddia edildi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, ihbar üzerine Özdabak ile birlikte Güleçyüz hakkında “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla inceleme başlattı. Soruşturma kapsamında Yeni Asya Gazetesi’nin 1 Ocak 2014’ten itibaren yayınlanan manşetlerine ve haberleri irdelendi.

Özdabak, savcılıkta verdiği ifadede, suçlamaları kabul etmedi. 15 Temmuz 2016’daki askeri darbe girişiminden sonra anneleri ile birlikte cezaevinde kalan bebeklerin ve küçük çocukların yaşadığı sıkıntıları belirtmek amacıyla karikatürler çizdiğini ifade etti. Karikatürleriyle “çocukların yerinin cezaevi olmadığını, başka bir çözüm bulunması gerektiğini” belirtmek istediğini dile getirdi.

Özdabak ile birlikte Kazım Güleçyüz hakkındaki iddianame, 7 Aralık 2018 tarihinde tamamlandı.

Yeni Asya Gazetesi’nin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak ve gazetenin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 7 Aralık 2018’de tamamlandı.

İddianamede, Özdabak’ın; Yeni Asya Gazetesi’nde yayımlanmış 18 karikatürü suçlama konusu yapıldı. Karikatürlerde; “Samanyolu TV’nin kapatılması,” “Tutuklu ve hamile bir kadının ikiz bebeklerini kaybetmesi,” “İhraç edilen kadın savcının evlere temizliğe gitmesi,” “1 günlük bebeği ile hastaneden adliyeye sevk edilen anne” gibi konuların işlendiği görüldü.

İddianamede, Özdabak’ın; “FETÖ silahlı terör örgütünü ve bu örgüte yönetici veya üye olan şahısları masum veya mağdur göstermeye çalıştığı” iddia edildi. Özdabak’ın, “FETÖ silahlı terör örgütüne ilişkin soruşturma veya kovuşturmaları mağdur şahıslara yönelik zulüm olarak göstermeye çalıştığı” öne sürüldü.
FETÖ’ye yönelik soruşturma ve kovuşturmaları, “sulandırma girişimlerine yardımcı olmakla” suçlandı. Özdabak’a yöneltilen bir diğer suçlama ise “Örgüt lideri Fetullah Gülen’i, onun sözlerine ve açıklamalarına yer vererek, dini bir cemaat gibi kamuoyuna lanse etmek” oldu.

İddianamede Özdabak’ın; “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün şiddet, tehdit ve cebir içerikli eylemlerini meşru göstermeye yönelik eylemlerde bulunduğu ve terör örgütü propagandasını yapma suçunu işlediği” öne sürüldü.

İddianamede Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi dolayısıyla “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla bir yıldan beş yıla hapisle cezalandırması istendi. Bu suçu birden çok kez işlediği iddiasıyla Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesindeki “zincirleme suç” uyarınca artırılarak bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapisle cezalandırılması istendi. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Özdabak ile birlikte Güleçyüz hakkındaki iddianame önce İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile reddedildi ve savcılığa geri gönderildi. Savcılık iade kararına itiraz etti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Ocak 2019’da itirazı yerinde bularak iade kararını kaldırdı. Ardından İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce reddettiği iddianameyi kabul etti.

Yeni Asya Gazetesi’nin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak ve gazetenin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz hakkındaki yargılama, 2 Mayıs 2019’da İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başladı. Duruşma, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması 24 Eylül 2019’da görüldü.

Yargılamanın üçüncü ve karar duruşması 23 Ocak 2020’de görüldü. Özdabak, birlikte yargılandığı Kazım Güleçyüz ve avukatlarıyla birlikte duruşmada hazır bulundu.

Halil İbrahim Özdabak, mütalaaya karşı savunma yaptı. Özdabak, karikatür çizdiğini, herhangi bir örgütle ilişkisi olmadığını ifade ederek, beraatini istedi.

Özdabak ve Güleçyüz, ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) ve erteleme talep etmediklerini beyan etti.

Avukat Mustafa Özbek, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkilleri hakkında tahliye talebinde bulundu.

Son sözü sorulan Özdabak ve Güleçyüz, “beraatimi istiyorum” dedi.

Özdabak, iddianamede, “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı. Ancak mahkeme, Özdabak’a; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltti. Özdabak’ın, bir yıl altı ay 22 gün hapisle cezalandırılmasına karar verildi. .

Mahkeme heyeti, hapis cezasına ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) ve ceza ertelemeye yer olmadığına karar verdi.

İstinaf Süreci

Avukatlar, karara karşı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti. Karara ilişkin istinaf mahkemesi incelemesi sürüyor.

3. Standing - Jan. 23, 2020


Duruşma 10:00’da başlayacağı duyurulmuştu; ancak 10:50’de başladı. Gazeteciler Kazım Güleçyüz ve Halil İbrahim Özdabak, avukatları ile birlikte duruşmaya katıldı.

Duruşma savcısı, önceki duruşmada sunduğu esas hakkında mütalaasını açıkladı.

Ardından söz alan Halil İbrahim Özdabak, mütalaaya karşı savunma yaptı. Özdabak, karikatür çizdiğini, herhangi bir örgütle ilişkisi olmadığını ifade ederek, beraatini istedi.

Ardından esasa dair söz alan Kazım Güleçyüz de, herhangi bir örgüt ile ilişkisinin olmadığını, yaptığının sadece gazetecilik olduğunu belirtti.

Güleçyüz, “Ben her hangi bir örgütün propagandasını yapmadım. Beraatimi talep ediyorum. Savcının mütalaasına katılmıyorum” dedi.

Özdabak ve Güleçyüz, ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) ve erteleme talep etmediklerini beyan etti.

Avukat Mustafa Özbek, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkilleri hakkında beraat talebinde bulundu.

Son sözü sorulan Özdabak ve Güleçyüz, “beraatimi istiyorum” dedi.

Son sözlerinin sorulması ardından Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kaydını kapatan mahkeme heyeti, kararını açıklamak için duruşmaya 10 dakika ara verdi.


Özdabak ve Güleçyüz, haklarındaki iddianamede, zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmışlarda. Oysa mahkeme, gazetecilere; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltti.

Mahkeme heyeti kararında, Kazım Güleçyüz için “FETÖ” propagandası yapmak suçundan bir yıl hapis cezası verdi. Twitter hesabından paylaşım yaptığını ve bunun basın ve yayın yolu olarak değerlendiren mahkeme heyeti, yarı oranında arttırım yaparak, cezayı bir yıl altı aya çıkardı. Güleçyüz bir yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme heyeti Halil İbrahim Özdabak için “FETÖ” propagansı yapmak gerekçesiyle bir yıl hapis cezası verdi. Suçun basın yoluyla işlendiği gerekçesiyle cezayı, yarı oranında arttırdı ve bir yıl altı ay ceza verdi. Suçun yeniden icrasını göz önünde bulunduran heyet, 1/4 oranında arttırım yaparak, cezayı bir yıl 10 ay 15 güne çıkardı. Cezanın sanık üzerindeki etkisini göz önünde bulunduran heyet, 1/6 oranında indirim yaparak cezayı bir yıl altı ay 22 güne indirdi.

Mahkeme heyeti, hapis cezasına ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) ve ceza ertelemeye yer olmadığına karar verdi.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde büyük bir yoğunluk vardı. Adliyenin B, C ve D kapılarında uzun kuyruklar oluştu. Gazeteciler ve izleyiciler, girişte X-ray cihazından geçirildi.
Duruşmanın görüleceği koridorda güvenlik bariyerleri bulunuyordu. Ancak, duruşma öncesi gazeteci ve izleyecilerin bariyerlerde beklemesi yönünde bir zorunluluk getirilmedi. Gazetecilerin duruşma salonu önüne geçmesine izin verildi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu, İstanbul Adliyesi’ndeki standart salonlardandı. Seyircilere 30 kişilik yer ayrılmıştı. Salonda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ayrı ekran kuruluydu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) izledi.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

2. Standing - Sept. 24, 2019


Yargılamanın, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşması saat 12:55’de başladı.

Duruşma yaklaşık 5 dakika sürdü.

Kazım Güleçyüz, duruşmaya avukatı ile birlikte katıldı.

Güleçyüz, iddianameye konu olan sosyal medya paylaşımlarının bağlamından koparıldığını ve kendisinin hiçbir şekilde örgüt propagandası yapmadığını belirtti.

Avukatı Mustafa Özbek de esas hakkında mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamak üzere mahkemeden ek süre talep etti.


Mahkeme heyeti, kararını; duruşmaya ara vermeden açıkladı. Mütalaa karşısındaki savunmaların hazırlanması için duruşma ertelendi.

Yargılamanın 23 Ocak 2020’de görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma öncesinde herhangi bir basın açıklaması ya da destek gösterisi gerçekleşmedi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salon küçüktü. Salonda, izleyiciler için 25 kişilik oturma yeri ayrılmıştı. Avukat ve sanıklar için de ayrı ayrı yerler hazırlanmıştı.

15 izleyici salona alındı. Kalan beş kişilik yer de gazetecilere ayrıldı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, bazı haber ajansları takip etti.

Genel Gözlemler

Yaklaşık 5 dakika süren duruşmada, mahkeme heyeti duruşma tutanağını yazmasına rağmen avukatlara vermedi.

Kazım Güleçyüz, Halil İbrahim Özdabak - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Kazım Güleçyüz, Halil İbrahim Özdabak - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.