Hatice Şahin

Hatice Sahin - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Ekim 2007’de, Kürt sorununa çözüm üretmek için çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve siyasi partinin bir araya gelmesi ile kuruldu. 2015 yılından sonra DTK’nın faaliyetleri ile ilgili çok sayıda soruşturma ve dava açıldı. Yargılananlar arasında gazeteciler ve siyasetçiler de vardı. Hakkında soruşturma açılanlardan biri de gazeteci Hatice Şahin’di.

Hakkında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 9 Ekim 2018 tarihinde soruşturma başlatıldı.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin eski editörü Hatice Şahin 18 Ekim 2018’de gözaltına alındı.

Hatice Şahin’in evinde; ajanda, sigara kartonu ve dijital materyaller bulundu ve el kondu. Hakkında daha sonra tamamlanan iddianameye göre, ajandadaki notlarda, “örgütsel ve ideolojik yazıların olduğu” iddia edildi.

Gözaltı işlemleri bir gün sürdü.

Hakkında daha sonra tamamlanan iddianameye göre, Şahin, soruşturma aşamasında verdiği ifadede; “DTK içerisinde herhangi bir faaliyet yürütmediğini, etkinliklere basın mensubu olması sebebiyle katılmış olabileceğini” belirtti.

Şahin, 19 Ekim 2018 tarihinde serbest bırakıldı.

Hakkındaki iddianame 23 Ekim 2020 tarihinde tamamlandı.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin eski editörü Hatice Şahin hakkındaki iddianame Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 23 Ekim 2020 tarihinde tamamlandı.

57 sayfadan oluşan iddianamenin, 54 sayfasında Demokratik Toplum Kongresi’nin kuruluşu, yapısı, tüzüğüne ilişkin iddialar ve DTK’ye yönelik soruşturmaların ayrıntıları sıralandı. Bu bölümde Hatice Şahin’in adı geçmedi.

İddianamede Şahin’in Eylül-Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul-Diyarbakır arasında yaptığı uçak seyahatleri listelendi. Seyahatlerin, “DTK faaliyetleri kapsamında yapıldığı” iddia edildi.

Şahin’in telefon görüşmelerine ilişkin tape kayıtları da aktarıldı. Şahin’in gazeteci Perihan Kaya ile olan görüşmesinde “yüz yüze görüşmek üzere randevulaştıkları” ileri sürüldü.

Bir başka kişiyle yaptığı görüşmede, karşıdaki kişinin Hatice Şahin’i taziyeye davet ettiği belirtildi. İddianamede taziyenin “örgüt mensubu şahsa ait olduğu” iddia edildi.

Şahin aleyhindeki gizli tanık beyanları da iddianame aktarıldı. Gizli tanıkların, Şahin’in aralarında bazı gazetecilerin de olduğu kişilerle “gizli toplantılara katıldığı” ileri sürüldü. Bir gizli tanığın beyanı ise iddianameye şöyle aktarıldı:

“KCK yapılanması içerisinde faaliyet yürüten çoğu kişi bu kadının varlığını dahi bilmez. Faaliyetlerini son derece gizli olarak sürdürür. Terör örgütüne müzahir basın yayın organlarının sözcüsü konumundadır.”

Şahin aleyhine, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Muhabere Elektronik Şube Müdürlüğü’ne internet üzerinden gelen iki ihbarın metni de iddianameye aktarıldı.

İddianameden, Şahin’in fiziken takip edildiği de görüldü. Takip sonuçları iddianameye kondu. Aralarında bazı gazetecilerin de olduğu kişilerle çeşitli zamanlarda ve mekanlarda yaptığı görüşme yaptığı iddia edildi.

Şahin’in, kapatılan Özgür Kadın Kongresi Derneği’ne üye olması da hakkındaki suçlamalara delil olarak gösterildi.

Dernek, 15 Temmuz 2016’daki askeri darbe girişiminin ardından, Olağanüstü Hal yönetiminde, Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmıştı. OHAL döneminde, hükümet; Meclis’in onayına sunmadan yürürlüğe koyduğu Kanun Hükmünde Kararnamelerle çok sayıda sivil toplum kuruluşunu kapatmıştı.

Hatice Şahin’in evinde bulunan ajanda ve sigara kartonunun üzerindeki yazıların incelendiği ve Şahin tarafından yazılmadığı belirtildi.

İddianamede, Şahin; “DTK çalışmaları kapsamında örgütsel nitelikteki eylemlere katıldığı” iddia edildi.

Şahin’in, Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddeleri uyarınca “silahlı terör örgütüne üyelikle” suçlandı. Hakkında yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Şahin’in ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin eski editörü Hatice Şahin’in yargılamasına 20 Ocak 2021 tarihinde, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Davanın ilk duruşmasında Şahin savunma yaptı. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisinde faaliyet yürütmediğini, DTK’nin hiçbir toplantısına katılmadığını belirten Şahin, DTK’nin faaliyetlerini gazeteci olarak takip ettiğini ve DTK binasına da gazeteci sıfatıyla gittiğini söyledi.

Şahin, savunmasında, “Gazetenin genel merkezi ve ailem İstanbul’da olduğu için sık sık İstanbul’a gider, gelirim. Bu nedenle ucuz biletleri araştırırım. Benim adıma düzenlenen biletlerin aramada ele geçtiği söyleniyor. Uçak biletinin DTK binasında bulunmasının nedenini bilmiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, Şahin hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol kararının devamına karar verdi. Mahkeme heyeti, “Firar” ve “Ezel” rumuzlu gizli tanıkların celse arasında dinlenmesine, sanık ve müdafisinin gizli tanıklara sormak istedikleri soruları sormaları için 10 günlük süre verilmesine karar verdi.

Davanın ikinci duruşması 24 Mart 2021 tarihine, saat 09.35’e ertelendi.

1. Standing - Jan. 20, 2021


Duruşma, kimlik tespiti ve iddianame özetinin okunmasının ardından Hatice Şahin’in savunma yapması ile başladı. Şahin, üzerine atılı “Terör örgütüne üye olmak” suçlamasını kabul etmediğini ve aleyhindeki gizli tanık ifadelerinin de yalan ve iftiradan ibaret olduğunu söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisinde faaliyet yürütmediğini, DTK’nin hiçbir toplantısına katılmadığını belirten Şahin, DTK’nin faaliyetlerini gazeteci olarak takip ettiğini ve DTK binasına da gazeteci sıfatıyla gittiğini söyledi.

Şahin, savunmasında, “Gazetenin genel merkezi ve ailem İstanbul’da olduğu için sık sık İstanbul’a gider gelirim. Bu nedenle ucuz biletleri araştırırım. Benim adıma düzenlenen biletlerin aramada ele geçtiği söyleniyor. Uçak biletinin DTK binasında bulunmasının nedenini bilmiyorum” dedi.

Şahin, iddianamede suç unsuru olarak gösterilen telefon dinleme tapelerinde yer alan konuşmalarda örgütsel bir durum olmadığını, normal bir konuşma olduğunu belirtti.

Gizli tanıkların birçok gazeteci hakkında beyanda bulunduğunu belirten avukat Resul Temur da “Ezel” ve “Firar” kod isimli gizli tanıkların bütün beyanlarının ve yaptığı teşhislerin dava dosyasına alınmasını talep etti.

Duruşma savcısı da Şahin hakkındaki yurt dışı adli kontrol tedbirinin devam etmesini ve gizli tanıkların dinlenmesine karar verilmesini istedi.


Duruşmaya verilen 5 dakikalık aranın ardından mahkeme heyeti, Şahin hakkındaki yurt dışına çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol kararının devamına karar verdi. Mahkeme heyeti, “Firar” ve “Ezel” rumuzlu gizli tanıkların celse arasında dinlenmesine, sanık ve müdafisinin gizli tanıklara sormak istedikleri soruları sormaları için 10 günlük süre verilmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, gizli tanıkların bütün teşhis tutanakları ve beyanlarının dosya arasına alınmasına yönelik talebin davaya yenilik katmayacağı gerekçesiyle reddetti.

İddianamede ismi geçen açık tanığın dinlenmesine de karar veren mahkeme, duruşmayı 24 Mart 2021’e erteledi.


Duruşma Öncesi

Duruşma, Diyarbakır 9. Ağır ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruma belirlenen saatten 15 dakika önce başladı. Pandemi nedeniyle adliyeden içeri girişte tek tek alındığı için izleyiciler dışarıdaki kuyrukta uzun süre bekledi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Diyarbakır Adliye binasındaki standart salonlarından biriydi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya pandemi nedeniyle basın mensubu ve izleyiciler alınmadı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan Hatice Şahin avukatı Resul Temur ile birlikte katıldı.

Hatice Sahin - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Hatice Sahin - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.