Hikmet Tunç

Hikmet Tunç - “Publicy Insulting the Public Official” Trial

Van Muradiye Cumhuriyet Başsavcılığı, JinNews muhabiri olan Hikmet Tunç hakkında, 13 Mayıs 2019 tarihinde, “4 milyon 500 bin TL karşılığında peşkeş çektiği Muradiye Şelalesi kaderine terk edildi” başlığı ile yayımlanan haberi üzerinden soruşturma başlattı.

Soruşturma dönemin Muradiye Belediyesi’ne “kayyum yöntemiyle” atanan bürokrat Harun Yücel’in şikayetiyle başlatıldı. Yücel, haberin asılsız olduğunu iddia etti.

İddianameye göre Tunç, soruşturma aşamasında verdiği ifadede, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) raporunun ardından “kayyum şelaleyi sattı” iddialarına ilişkin kamu gazeteciliği adına bu durumu haberleştirdiğini söyledi. Tunç, haberdeki bilgileri belediye meclis üyesi ile yaptığı röportaj ile elde ettiğini dile getirdi.

Tunç hakkındaki iddianame 2 Nisan 2020 tarihinde tamamlandı.

JinNews kadın haber ajansı muhabiri Hikmet Tunç hakkındaki iddianame Muradiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 Nisan 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Tunç hakkındaki soruşturmanın, “4 milyon 500 bin TL karşılığında peşkeş çektiği Muradiye Şelalesi kaderine terk edildi” başlıklı haberin yayımlanmasının ardından aynı zamanda ilçe kaymakamı olan Harun Yücel’in şikayeti üzerine başlatıldığı kaydedildi.

Tunç’un haberinde, şu ifadeler kullanılmıştı:

“31 Mart yerel seçimlerinde belediyeyi kayyımdan alan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), şelalede yaptığı incelemeler sonucu hazırladığı raporda skandallar açığa çıktı. Şelalenin giriş kısmına restorasyon malzemeleri yığılırken, şirketlerin projeyi tamamlamadan ortadan kayboldukları öğrenildi. Raporda yer alan bilgilere göre, Muradiye Şelalesi peyzaj ve rekreasyon alanı yapım iş ihalesi 1 Ağustos 2018 tarihinde pazarlık usulü yapıldı.”

İddianameye göre Yücel, şikayetinde; Tunç ile bir belediye meclis üyesinin, “yolsuzluk iddiasıyla hakarette bulunduğunu” ileri sürdü.

İlçe kaymakamı ve Muradiye Belediyesi “kayyumu” Harun Yücel, iddianamede, “şikayetçi” olarak yer aldı.

İddianamede, Tunç’un; “herhangi bir delil sunmaksızın yolsuzluk yaptı şeklinde beyanlarının birer olgu istinadı niteliğinde olduğu ve güvenilir görülen herhangi bir delil sunulmadığı, ifade özgürlüğünün sınırlarını fazlaca aştığı” iddia edildi.

İddianamede, Tunç; Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesi uyarınca, “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret” etmekle suçlandı. Tunç hakkında, bir yıl iki aydan iki yıl dört aya kadar hapis cezası talep edildi. Tunç’un, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Tunç hakkındaki iddianame, Van 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

JinNews kadın haber ajansı muhabiri Hikmet Tunç’un yargılanması Van 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

İlk duruşma için 3 Eylül 2020 tarihi belirlendi.

Hikmet Tunç - “Publicy Insulting the Public Official” Trial (Indictment)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com