İdris Sayılğan

İdris Sayılğan, Naci Kaya - "Entering Military Zones" Trial

Mezopotamya Ajansı muhabiri İdris Sayılğan, aynı ajansın muhabiri Naci Kaya ile birlikte; Türkiye’nin sınır kapısını açmasının ardından mültecilerin, Edirne sınırındaki Pazarkule ilçesinden Yunanistan’a geçişini takip ediyordu.

Sayılğan, Kaya ile birlikte, 29 Şubat 2020 tarihinde, jandarmalar tarafından gözaltına alındı. Gazeteciler önce “askeri bölgede fotoğraf çekmekle” suçlandı. Sayılğan ve Kaya, Edirne Merkez Jandarma Komutanlığı’nda tutuldu.

Gazeteciler hakkındaki soruşturma Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüldü.

Sayılğan, hakkındaki bir başka yargılama kapsamında tutuklanmış, yargılama sürecinin sonunda 25 Ocak 2019 tarihinde “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla sekiz yıl üç ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar, istinaf mahkemesine taşınmış; mahkeme Sayılğan’ın tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar vermişti. Mahkeme, tahliye kararı ile birlikte yurtdışına çıkışını yasaklamıştı.

Sayılğan Edirne’deki soruşturma kapsamında; “hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı yaptırımına uymamakla” suçlandı. Oysa, Sayılğan; Kaya ile birlikte askeri personel tarafından gözaltına alındıklarında Sayılğan ve Kaya “askeri bölgede fotoğraf çekmekle” suçlanmıştı.

Sayılğan ve Kaya, savcılıktaki ifadelerinde; haber yapmak için sınır bölgesinde bulunduklarını dile getirdiler. “Pazarkule Gümrük Kapısı’na geldiklerini, birkaç kare fotoğraf çektikleri sırada piyade askerlerinin kendilerini yanlarına çağırdığını, çekim yapılan yerin 1. Derece Askeri Yasak Bölge olduğunu bildirdiklerini” aktardılar.

Savcılık, Sayılğan ve Kaya’nın tutuklanmasını talep etti. 2 Mart 2020 tarihinde Edirne Adliyesi’ne sevk edildiler.

Sayılğan, hakkındaki diğer yargılamada verilen hapis cezası kararına ilişkin istinaf incelemesini yürüten Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi karşısında Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile savunma yaptı.

İstinaf Mahkemesi, aynı gün, “yurtdışı yasağı yaptırımına uymamak” suçlaması ile tutuklanmasına karar verdi. Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Mahkeme, tutuklama kararında; kararın eldeki delillere dayandığını, bölgeden geçtiği haberlerin delil olarak sunulması halinde değerlendirmenin yeniden yapılabileceğini bildirdi.

Bunun üzerine avukatlar; Sayılğan’ın tutukluluğuna; haber için sınır bölgesinde olduğunu kanıtlamak adına yayımlanan haberlerle birlikte itiraz etti. Sayılğan, itiraz üzerine, 3 Mart 2020 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Kaya ise hakkındaki bir başka yargılamanın sürdüğü Aydın’daki mahkemeye SEGBİS aracılığı ile bağlandı. Kaya, 1 Mart 2020 tarihli hakimlik kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Sayılğan ile Kaya hakkındaki iddianame 6 Mart 2020 tarihinde tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı muhabiri İdris Sayılğan ile aynı ajansın muhabiri Naci Kaya hakkındaki iddianame, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 Mart 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Sayılğan ile Kaya’nın 29 Şubat 2020 tarihinde saat 19.00 sıralarında Edirne’deki Pazarkule Karakolu’nun sorumluluk sahasında bulunan birinci derece askeri yasak bölgede yakalandıkları belirtildi.

İddianamede; “askeri yasak bölgelere girmek” suçunun oluşabilmesi için bölgeye gizlice veya hileyle ile girilmesinin gerektiği belirtildi. Sayılğan ile birlikte Kaya’nın “bölgeye gizlice girdikleri” iddia edildi.

İddianamede, Sayılğan; Türk Ceza Kanunu’nun 332/1 maddesi uyarınca “devletin askeri yararı gereği girilmesi yasaklanmış yerlere, gizlice veya hile ile girmekle” suçlandı. Sayılğan ile birlikte şüpheli konumunda olan Naci Kaya da aynı iddia üzerinden suçlandı.

Gazeteciler hakkında iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Sayılğan ile Kaya’nın Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılmaları” da talep edildi.

Gazeteciler hakkındaki iddianame Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı muhabiri İdris Sayılğan ile aynı ajansın muhabiri Naci Kaya’nın yargılanmasına, 8 Ekim 2020 tarihinde, Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Gazetecilerin avukatı Sercan Korkmaz, ilk duruşma öncesinde; Sayılğan ve Kaya’nın Edirne’deki mahkemeye, İstanbul’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katılmalarına karar verilmesini talep etti. Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi, talebi kabul etti.

Sayılğan ve Kaya, duruşmaya; İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi salonundan SEGBİS aracılığı ile katıldı. Gazetecileri, İstanbul’daki mahkeme salonunda avukatları Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz temsil etti.

Gazeteciler, ilk savunmalarını yaptı.

Sayılğan, İçişleri Bakanlığı’nın, 28 Şubat 2020 tarihinde, Edirne-Yunanistan sınırının açıldığını duyurduğunu anımsattı. Duyurunun ardından, yine bakanlık kayıtlarına göre 100 binden fazla mültecinin sınıra gittiğini belirtti.

Kaya ve kendisinin de haber takibi için sınıra gittiklerini açıkladı. Binlerce mülteci ve yüzlerce gazetecinin alanda olduğunu dile getiren Sayılğan, bulundukları bölgenin “askeri yasak bölge olduğuna” dair etrafta hiçbir ibarenin de olmadığını aktardı.

Alana vardıktan kısa süre sonra bir grup askerin kendilerini gözaltına aldığını söyleyen Sayılğan, gözaltı işlemi sırasında el konulan bilgisayar, kamera gibi dijital malzemelerinin iade edilmesini talep etti. Mahkeme başkanı, dijital materyallere bu dosya kapsamında el konulmadığını söyledi. Dijital malzemelerin iadesi için avukatların araştırma yapması gerektiğini belirtti.

Sayılğan, hakkında verilecek olası bir hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Ardından söz alan Kaya, iddianamede; askeri yasaklı bölgeye “gizlice girdiklerinin“ yazıldığına dikkat çekti. “O bölgeye ulaşmak için iki güvenlik koridorundan geçtiklerini, gizlice girmelerinin söz konusu olmadığını” söyledi. Gözaltına alındıkları yerde başka birçok başka gazetecinin de bulunduğunu ve bu alanın askeri bölge olduğunu bilmediklerini söyledi.

Kaya, hakkında verilecek olası bir hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Gazetecilerin avukatı Özcan Kılıç, olay sırasında müvekkillerinin haber takibinde olduğunu anlatırken, suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığını belirtti. Derhal beraat kararı verilmesini talep etti.

Gazetecilerin diğer avukatı Sercan Korkmaz ise gözaltı işlemini yapan askerlerin, “askeri bölgede fotoğraf çekmek“ suçlamasıyla fezleke hazırladığını ve bunun iddianameyle çeliştiğini söyledi. Haberi takip eden onca gazetecinin arasından müvekkillerinin gözaltına alınmasının sebebinin, haklarında devam eden soruşturmalar olduğunu ifade etti. Suç için kasıt oluşmadığını ve derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi.

Avukatlar, ayrıca; gazetecilerin duruşmalara katılma zorunluluklarının kaldırılmasına talep etti.

Mahkeme, gazetecilerin duruşmalara katılma zorunluluklarının kaldırılmasına karar verdi.

Mahkeme, ayrıca; gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin tutacağın gönderilmesinin istenmesine karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 27 Ocak 2021 tarihinde görüldü. Duruşmada avukat Erselan Aktan hazır bulundu. Duruşmada, Sayılğan ve Kaya’yı gözaltına alan askerlerden Mustafa D. tanık olarak dinlenildi.

Mustafa D., Sayılgan ve Kaya’nın gözaltına alındığı bölgenin yasak askeri bölge olduğunu ifade ederek, “Buraya göçmenler dışında kimse giremiyordu. Biz bu şahısları ellerinde fotoğraf makinesiyle bölgede yakaladık. Ben tam nereden geçtiklerini bilmiyorum. Ancak bu alana kadar kontrol noktası vardı. Düşünceme göre ormanlık araziyi kullanarak içeri girmişlerdir. Biz bu şahısları düzensiz göçmenlerin içerisinde yakaladık. Karakola getirdik” dedi.

Sayılgan ve Kaya’nın ilk ifadelerinde gazeteci olduklarını ve göçmen haberleri yapmak için bölgeye geldiklerini söylediklerini belirten Mustafa D, “İlk gördüğümüz anda bu şahıslar düzensiz göçmenlerin video ve fotoğraflarını çekiyordu” diye konuştu.

Ardından söz alan duruşma savcısı, yargılama kapsamında başka tanık dinlemenin dosyaya bir yenilik katmayacağını ve tanık dinlemekten vazgeçilmesini talep ederek, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesini istedi.

Mahkeme hakimi, yeni tanık dinlemenin dosyaya bir yenilik katmayacağı gerekçesiyle tanık dinlemekten vazgeçilmesine karar verdi. Esas hakkındaki mütalaa hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar veren mahkeme hakimi, duruşmayı 14 Nisan 2021 tarihine erteledi.

Yargılamanın üçüncü duruşması, 14 Nisan 2021 tarihinde Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma savcısı, verdiği esas hakkındaki mütalaasında gazetecilerin “askeri yasak bölgeye girmek” suçundan cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme hakimi, “askeri yasak bölgeye girme” iddiasına dair kesin ve inandırıcı delil olmadığından gazetecilerin beraatine karar verdi.

3. Standing - April 14, 2021


Mahkeme hakiminin yerini almasıyla duruşma saatinde başladı. Duruşmaya, yargılanan gazeteciler İdris Sayılgan ve Naci Kaya katılmazken, avukatları Erselan Aktan ve Zelil Pelin Doğan hazır bulundu.

Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki mütalaasını mahkeme heyetine sunmasıyla duruşma başladı. Mütalaada, gazetecilerin birinci askeri yasak bölgeye “gizlice” girdikleri iddia edilerek, cezalandırılması istendi.

Gazetecilerin avukatları da müvekkillerinin gazeteci kimlikleri ile bölgede olduğunu, amaçları haber yapmak olduğunu ifade ederek, beraat talep etti.


Mahkeme hakimi, her ne kadar gazeteciler hakkında askeri yasak bölgeye girme suçu yönünden dava açılmışsa da bu yönlü kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatlerine karar verdi.

2. Standing - Jan. 27, 2021


Mahkeme hakiminin yerini almasıyla duruşma başladı. Duruşmaya, yargılanan gazeteciler İdris Sayılgan ve Naci Kaya katılmazken, avukatları Erselan Aktan hazır bulundu. Duruşmaya, tanık olarak dinlenen Mustafa D. de katıldı.

kimlik tespiti yapılan Mustafa D’nin tanıklığının dinlenmesi ile duruşma başladı. Mustafa D., mahkemede verdiği ifadesinde yakalama tutanağındaki imzanın kendisine ait olduğunu söyledi. Mustafa D., Sayılgan ve Kaya’nın gözaltına alındığı bölgenin yasak askeri bölge olduğunu ifade ederek, “Buraya göçmenler dışında kimse giremiyordu. Biz bu şahısları ellerinde fotoğraf makinesiyle bölgede yakaladık. Ben tam nereden geçtiklerini bilmiyorum. Ancak bu alana kadar kontrol noktası vardı. Düşünceme göre ormanlık araziyi kullanarak içeri girmişlerdir. Biz bu şahısları düzensiz göçmenlerin içerisinde yakaladık. Karakola getirdik” dedi.

Sayılgan ve Kaya’nın ilk ifadelerinde gazeteci olduklarını ve göçmen haberleri yapmak için bölgeye geldiklerini söylediklerini belirten Mustafa D, “İlk gördüğümüz anda bu şahıslar düzensiz göçmenlerin video ve fotoğraflarını çekiyordu” diye konuştu.

Ardından söz alan duruşma savcısı, yargılama kapsamında başka tanık dinlemenin dosyaya bir yenilik katmayacağını ve tanık dinlemekten vazgeçilmesini talep ederek, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesini istedi.

Avukat Erselan Aktan da tanık Mustafa D’nin ifadesini hatırlatarak, müvekkillerinin gazeteci olarak bölgede bulunduğunu söyleyerek, Sayılgan ve Kaya’nı bölgede yaptıkları haberleri mahkeme heyetine sundu.


Mahkeme hakimi, yeni tanık dinlemenin dosyaya bir yenilik katmayacağı gerekçesiyle tanık dinlemekten vazgeçilmesine karar verdi. Esas hakkındaki mütalaa hazırlanması için dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar veren mahkeme hakimi, duruşmayı 14 Nisan 2021 tarihine, saat 11.50’ye bırakılmasına karar verdi.

1. Standing - Oct. 8, 2020


Gazetecilerin avukatı Sercan Korkmaz, ilk duruşma öncesinde; Sayılğan ve Kaya’nın Edirne’deki mahkemeye, İstanbul’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katılmalarına karar verilmesini talep etti. Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi, talebi kabul etti.

Sayılğan ve Kaya, duruşmaya; İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi salonundan SEGBİS aracılığı ile katıldı. Gazetecileri, İstanbul’daki mahkeme salonunda avukatları Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz temsil etti.

Gazeteciler, ilk savunmalarını yaptı.

Sayılğan, İçişleri Bakanlığı’nın, 28 Şubat 2020 tarihinde, Edirne-Yunanistan sınırının açıldığını duyurduğunu anımsattı. Duyurunun ardından, yine bakanlık kayıtlarına göre 100 binden fazla mültecinin sınıra gittiğini belirtti.

Kaya ve kendisinin de haber takibi için sınıra gittiklerini açıkladı. Binlerce mülteci ve yüzlerce gazetecinin alanda olduğunu dile getiren Sayılğan, bulundukları bölgenin “askeri yasak bölge olduğuna” dair etrafta hiçbir ibarenin de olmadığını aktardı.

Alana vardıktan kısa süre sonra bir grup askerin kendilerini gözaltına aldığını söyleyen Sayılğan, gözaltı işlemi sırasında el konulan bilgisayar, kamera gibi dijital malzemelerinin iade edilmesini talep etti. Mahkeme başkanı, dijital materyallere bu dosya kapsamında el konulmadığını söyledi. Dijital malzemelerin iadesi için avukatların araştırma yapması gerektiğini belirtti.

Sayılğan, hakkında verilecek olası bir hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Ardından söz alan Kaya, iddianamede; askeri yasaklı bölgeye “gizlice girdiklerinin“ yazıldığına dikkat çekti. “O bölgeye ulaşmak için iki güvenlik koridorundan geçtiklerini, gizlice girmelerinin söz konusu olmadığını” söyledi. Gözaltına alındıkları yerde başka birçok başka gazetecinin de bulunduğunu ve bu alanın askeri bölge olduğunu bilmediklerini söyledi.

Kaya, hakkında verilecek olası bir hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını talep etti.

Gazetecilerin avukatı Özcan Kılıç, olay sırasında müvekkillerinin haber takibinde olduğunu anlatırken, suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığını belirtti. Derhal beraat kararı verilmesini talep etti.

Gazetecilerin diğer avukatı Sercan Korkmaz ise gözaltı işlemini yapan askerlerin, “askeri bölgede fotoğraf çekmek“ suçlamasıyla fezleke hazırladığını ve bunun iddianameyle çeliştiğini söyledi. Haberi takip eden onca gazetecinin arasından müvekkillerinin gözaltına alınmasının sebebinin, haklarında devam eden soruşturmalar olduğunu ifade etti. Suç için kasıt oluşmadığını ve derhal beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi.

Avukatlar, ayrıca; gazetecilerin duruşmalara katılma zorunluluklarının kaldırılmasına talep etti.


Mahkeme, gazetecilerin duruşmalara katılma zorunluluklarının kaldırılmasına karar verdi.

Mahkeme, ayrıca; gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin tutacağın gönderilmesinin istenmesine karar verdi.

Yargılamanın, 27 Ocak 2021 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesin karar verildi.


Duruşma Öncesi

Gazeteciler İdris Sayılğan ve Naci Kaya, Edirne’deki mahkemeye İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı.

Gazeteciler ve avukatları Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz, duruşma öncesinde, mahkeme salonu önünde bekliyordu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemlerden biri olan sosyal mesafeye kuralına uygun olarak düzenlenmişti.

Duruşmaya Katılım

Duruşma, Bağımsız Gazetecilik Platformu (P24) tarafından takip edildi.

Genel Gözlemler

Gazeteciler ve avukatları, Edirne’deki mahkemeye İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Bu yüzden, İstanbul’daki mahkeme salonunda mahkeme heyeti yoktu.

SEGBİS bağlantısı, İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi mübaşiri tarafından kuruldu.

Hem SEGBİS bağlantısının kurulacağı İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalar sebebiyle salonun müsait olmaması, hem de Edirne’deki heyetin diğer duruşmaları nedeniyle saat 11.20’de başlaması öngörülen duruşma saat 14.20’de başladı.

İdris Sayılğan, Naci Kaya - "Entering Military Zones" Trial (Indictment)

İdris Sayılğan, Naci Kaya - "Entering Military Zones" Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

İdris Sayılğan, Naci Kaya - "Entering Military Zones" Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

İdris Sayılğan – “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci İdris Sayılğan hakkında soruşturma başlattı. Savcılık, Sayılğan’ın gözaltına alınmasına karar verdi.

Sayılğan’ın evine, 16 Ekim 2016’da, polis tarafından baskın düzenlendi. Sayılğan, evde uzun süren aramanın ardından gözaltına alındı. Ailesi, daha sonra; gözaltına alındığı sırada darp edildiğini açıkladı. Sayılğan ile birlikte, aynı soruşturma kapsamında beş kişi daha gözaltına alındı.

Sayılğan’ın Muş Emniyet Müdürlüğü’ndeki gözaltı işlemleri bir hafta sürdü. “Gözaltındayken, karanlık bir hücrede tek başına tutulduğu” bildirildi.

Savcılıkta, “Neden örgüt mensuplarının cenazelerini haber yapıyorsun?” sorusu yöneltildi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) Muş Şube Başkanı ile yaptığı söyleşi de soruldu. Söyleşi, Ankara Tren Garı’nın önünde 100 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısı karşısında düzenlenen protesto yürüyüşüne katılan şube başkanı hakkında soruşturma açılması ile ilgiliydi.

Sayılğan, savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Muş Sulh Ceza Hakimliği’nce “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla, 24 Ekim 2016’da tutuklandı. Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. İki hafta burada kaldıktan sonra Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Sayılğan ile aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan beş kişi de aynı suçlamayla tutuklandı.

Hakkındaki iddianame 11 Temmuz 2017’de tamamlandı. Hakkındaki iddianame tamamlandığında Sayılğan, yaklaşık 9 aydır tutukluydu.

Gazeteci İdris Sayılğan hakkındaki iddianame, Muş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 11 Temmuz 2017’de tamamlandı. Sayılğan ile birlikte gözaltına alınan beş kişi de aynı iddianamede, sanık olarak yer aldı.

436 sayfalık iddianamenin Sayılğan ile ilgili bölümü 240. sayfada başladı. Sayılğan, “Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) çalışarak PKK’nın mücadelesinin haklı gösterilmesi amacına hizmet eden yayınlar yapmakla” suçlandı.

Sayılğan’ın çeşitli tarihlerde haber kaynakları ve çalıştığı ajansın muhabirleriyle yaptığı 65 farklı telefon görüşmesine ait tape kayıtları da suçlamalara delil olarak gösterildi. Muş 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 19 Nisan 2016 tarihinde verilen kararla Sayılğan’ın telefonlarının dinlendiği ve kayda alındığı ortaya çıkmıştı.
Söz konusu telefon görüşmelerinden biri, 10 Ekim 2015’te Ankara’da 100 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıyı protesto yürüyüşüne katıldığı için hakkında soruşturma başlatılan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Muş Şube Başkanı İdris Gürkan ile yaptığı söyleşiydi.

Sayılğan’ın, Brüksel’den yayın yapan Med Nuçe TV’de yayımlanan haber bültenine bağlanarak Ağrı’da düzenlenen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına ilişkin izlenimlerini aktarmasına dair görüşmesi de deliller arasına konuldu.

Bir haber kaynağının, Sayılğan’a; haberin yayınlanıp yayınlamadığını sorduğu kısa mesajı da iddianamedeki delil arasında yer aldı.

Deliller arasında gösterilen bir başka telefon görüşmesi ise çalıştığı haber ajansının bürosunu arayarak, yazdığı haberin ulaşıp ulaşmadığını sormasıydı. Delil olarak konulan telefon görüşmelerinden birisine “yanlı haber arayışı” suçlaması yöneltildi.

Cezaevlerinde yaşanan sorunlarla ilgili olarak haber kaynağı ile yaptığı görüşme üzerinden de suçlandı. İddianamede, bu görüşme için şu suçlama yöneltildi:

“…görüştüğü; bölge cezaevleri üzerine bir haber yaptığını, Muş Cezaevi’ndeki sorunları da derleyip haber konusu yapmak istediğini ifade ettiği ve Ş. K. tarafından yanlı bilgilerin aktarıldığı içeriğin özetle bunun üzerine olduğu ve bu konunun şüpheli tarafından haber konusu yapıldığı…”

Bazı telefon görüşmelerinin, içeriğinde “suç unsuru olmadığı” belirtilse de iddianamede yer alması dikkat çekti. Telefon görüşmelerinin tamamının “örgütsel faaliyet” olduğu ileri sürüldü.

İddianamede, Sayılğan’ın hazırladığı beş habere de yer verildi. Haberlerin başlıkları iddianamede şöyle yer aldı:

. “HPG gerillalarının kontrolü ele geçirdiği Varto’dan görüntüler”
. “Askerden ‘sarı mekap giydiği için öldürdük’ itirafı”
. “Hasta tutsak Bobilik’in durumu günden güne ağırlaşıyor”
. “Kürdistan insansızlaştırılmak isteniyor”
. “Halkını ve sanatını hiçbir şeye değişmedi”
. “HES mağdurları: Özyönetim olsaydı bunlar olmazdı”
. “Osmanlı’yı Viyana seferi bitirdi AKP’yi Kürdistan Seferi Bitirecek”
. “Vanlılar sisteme karşı yeni yaşamı örgütlüyor”
. “Unutulmayan misafir!”
. “Özyönetim Kürt tarihinin köklerinde var”

Sayılğan’ın; “topluma yönelik, yapıcı birleştirici haberlere yer vermediği” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin uluslararası arenada itibarının zedelenmesine yönelik örgütsel yayınlar için haber takibi yaptığı” iddia edildi.

Savcı, Sayılğan’ı; “Bin yıldır bu coğrafyada birlikte yaşamış, kız alıp kız vermiş ve bir olmuş iki toplumu tam ortadan bölmek ve düşman etmek amacıyla bilinçli haber takipleri yapmakla” suçladı.

Sayılğan’a bazı sosyal medya paylaşımları da suçlama konusu yapıldı.

İddianamede, Sayılğan; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 düzenlemesi üzerinden “silahlı örgüte üye olmakla” suçlandı. Hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi. Ancak cezanın, Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi kapsamında yarı oranında arttırılması talep edildi. Böylece hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Sayılğan, hakkında ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi kapsamında “belli haklarından yoksun bırakılması” yaptırımın uygulanması da talep edildi.

Hakkındaki iddianame, Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci İdris Sayılğan’ın yargılanmasına Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 Kasım 2017’de görülen ilk duruşma ile başlandı. Sayılğan ilk kez hakim karşısına çıktığında 13 aydır tutukluydu.

Sayılğan, duruşmada Kürtçe savunma yaptı. 117 sayfalık iddianamenin 60 sayfasının haber içerikli telefon görüşmelerinin kayıtlarından oluştuğunu söyledi. Sadece “örgütle ilgili değil” binlerce haber yaptığını söyledi.

Avukat Barış Oflas, Sayılğan’a ait telefon görüşmelerinin dinlenilmesinin usulsüz olduğunu söyleyerek, tahliye talep etti. Ancak mahkeme heyeti, Sayılğan ve beraberindekilerin tutukluluklarının devamına karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 19 Şubat 2018’de görüldü. Sayılğan, savunmasını bu kez Türkçe yaptı. İlk savunmadaki Kürtçe savunmasının iyi çevrilmediğini dile getirdi. Haber kaynakları ve haber müdürü ile arasındaki görüşmelerdeki “haber geldi mi” sorusunun, “talimat” olarak değerlendirilerek, suçlama konusu yapıldığını belirtti. Sadece “örgüt üyelerine ait cenazeleri değil”, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun mitinglerini de takip ettiğini söyledi. Suçlama konusu yapılan haberler için yayınlandıkları dönemde soruşturma açılmadığını belirtti.

Yargılamanın üçüncü duruşması 23 Mayıs 2018’de görüldü. Sayılğan’ın beyanlarının, yargılamanın ilk iki duruşmasında olduğu gibi üçüncü duruşmasında da tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla alınması kararlaştırıldı. Ancak Sayılğan, sistemdeki arıza nedeniyle savunmasını yapamadı.

Yargılamanın dördüncü duruşması, 5 Ekim 2018 tarihine görüldü. Sayılğan, bu duruşmada da SEGBİS aracılığıyla savunma yaptı. “Kimden nasıl, hangi talimatı almışım. Hukukta iddialar söylentiler üzerinden değil, deliller üzerinden ispatlanmalı” dedi. Mahkeme heyeti Sayılğan ile birlikte tüm sanıkların tutukluluklarının devamına karar verdi.

Yargılamanın beşinci duruşması 24 Aralık 2018’de görüldü. Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. Mütalaada, Sayılğan’ın; “PKK’nin eylemlerini meşru göstermek amacıyla haberler yaptığını, KCK çağrısı sonrası aynı doğrultuda paralellik gösteren paylaşım ve haberler yayınladığını, bu haberlere yorumlar katarak ‘Kürdistan, özgürlük mücadelesi, öz yönetim’ kavramlarına ağırlık verdiğini” iddia etti. Sayılğan’ın, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması ile cezalandırılması talep edildi. Sayılğan ve diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Yargılamanın altıncı ve karar duruşması 25 Ocak 2019’da görüldü. Sayılğan, yargılama sürecinde ilk kez Muş’taki duruşma salonunda hazır edildi. Sayılğan, ilk kez mahkeme huzurunda yaptığı savunmasında, gazeteciliğe 2014 yılında yapmaya başladığını belirterek, şunları söyledi:

“Muş’ta 10 ay çalıştıktan sonra Van’a, oradan Ağrı’ya geçtim. Muş ve Van’da çalışmalarımda telefon dinleme takibi yapılmazken Ağrı’da iken hukuksuz bir şekilde telefonlarım dinlenildi. Telefon dinlemelerimle birlikte haber kaynaklarım deşifre edildi. Basın hukukunda bulunan haber kaynağının saklı kalma ilkesi hukuka aykırı bir şekilde çiğnenmiştir. İddianamede bana yönelik suçlamalar gerçeği yansıtmıyor. Gazetecilik faaliyetleri çerçevesinde yaptıklarımın suç sayılmasını kabul etmiyorum.”

Sayılğan; “cezaevinden duruşmaya getirilirken ‘çıplak arama’ ve ‘işkence’ gördüğünü belirterek,” sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

Duruşma sonunda Sayılğan’a “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla sekiz yıl üç ay hapis cezası verildi. Sayılğan’ın tutukluluk halinin de devam etmesine karar verildi.

İstinaf Mahkemesi Süreci

Sayılğan’ın avukatları, karara karşı istinaf mahkemesinde itiraz etti. Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nce yapılan inceleme sonrası Sayılğan, istinaf incelemesinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Sayılğan’ın yurtdışına çıkışına yasak kondu. Sayılğan, 27 Kasım 2019’da; bin 130 gün tutukluluktan sonra tahliye edildi.

Dosya üzerindeki istinaf incelemesi sürüyor.

İkinci Tutuklu Yargılama Süreci

Sayılğan, tahliye edildikten bir süre sonra Mezopotamya Ajansı’nda muhabir olarak çalışmaya başladı. Mülteci geçişini haberleştirmek için gittiği Edirne’de jandarma tarafından gözaltına alındı. Sayılğan, hakkında istinaf mahkemesi tarafından verilen “yurtdışına çıkış yasağı yaptırımına uymamakla” suçlandı.

2 Mart 2020’de mahkemeye sevk edildi. Erzurum Bölge Adliyesi 2. Ceza Dairesi’ne Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlandı. İstinaf mahkemesi, tutuklanmasına karar verdi. Mahkeme heyeti; eldeki delillere göre karar verdiklerini, bölgeden geçtiği haberlerin delil olarak sunulması halinde yeniden değerlendirme yapılacağını bildirdi. Sayılğan, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Avukatlar; Sayılğan’ın tutukluluğuna; haber için sınır bölgesinde olduğunu kanıtlamak adına yayımlanan haberlerle birlikte itiraz etti. Sayılğan, itiraz üzerine tahliye edildi.

Anayasa Mahkemesi Süreci

Sayılğan’ın tutukluluğu devam ederken, 18 Temmuz 2018’de Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. “Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ile “adil yargılanma hakkının” ihlal edildiğinin tespit edilmesini talep etti.

Anayasa Mahkemesi, kararını 5 Mayıs 2020’de verdi. Yüksek Mahkeme, kararını verdiğinde, Sayılğan; hapis cezasına çarptırılmış ve tahliye edilmişti.

Anayasa Mahkemesi, Sayılğan’ın haklarının ihlal edilmediğine karar verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Süreci

Sayılğan, ayrıca; 11 Ekim 2018’de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. Aralık 2018’de başvuruyu öncelikli olarak inceleyeceğini açıklayan AİHM, Haziran 2019’da, başvuru kapsamında Türkiye’den savunma istedi. AİHM incelemesi sürüyor.

5. Standing - Dec. 24, 2018


Duruşma, ahkeme heyetinin yerini almasıyla başladı.

Yargılamanın beşinci duruşması 24 Aralık 2018’de görüldü. Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını sundu.

Mütalaada, Sayılğan’ın; “PKK’nin eylemlerini meşru göstermek amacıyla haberler yaptığını, KCK çağrısı sonrası aynı doğrultuda paralellik gösteren paylaşım ve haberler yayınladığını, bu haberlere yorumlar katarak ‘Kürdistan, özgürlük mücadelesi, öz yönetim’ kavramlarına ağırlık verdiğini” iddia etti. Sayılğan’ın, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması ile cezalandırılması talep edildi.

Tercüman aracılığıyla Kürtçe savunma yapan Sayılğan, tutuklu bulunduğu süre içerisinde halen hakim karşısına çıkartılmadığını hatırlatarak, “Mahkemeye çıkma talebim önceleri OHAL koşulları gerekçe gösterilerek reddediliyordu. Şimdi de ‘getiremeyiz’ diyorlar.” dedi.

Daha önce yaptığı savunmayı anımsatan Sayılğan, şöyle konuştu:

“Benim illegal bir yapılanmayla ilgim yoktur. İddianamede de görüldüğü üzere yapılan telefon konuşmaları sadece haberlerle ilgilidir. Kimseden talimat almamışım. Mahkeme heyetine soruyorum: Ben PKK’nin hangi hiyerarşik yapılanması içerisinde yer alıyorum? Kiminle ilişki kurmuşum? İddia makamı iddiasını ispat etmelidir. Bunlar soyut ve boş delillerdir. Doğrusu bu heyeti nasıl ikna edebiliriz bilmiyorum. Biz ne konuşsak boşa gidiyor, dikkate alınmıyor. Ben savunma için hazırlık yapmıştım ama artık bunu yapmaya bile gerek duymuyorum. Bizi burada tiyatrocu gibi oynatıyorlar. Heyetten hiçbir beklentim yok. Tahliye talebim de yok. Heyetin görüşü siyasidir. Ne ahlaki, ne hukuki ne de vicdanidir. AKP herkesi mahkum etmek istiyor. Biz hiçbir zaman baş eğmedik, eğmeyeceğiz! Yaşasın basın özgürlüğü!”

Sayılğan’ın avukatı Barış Oflas, iddia makamının esas hakkındaki mütalasını kabul etmediklerini belirterek, mütalaya karşı savunma için ek süre talebinde bulundu. Sayılğan’ın 26 aydır tutuklu bulunduğunu belirten Oflas, bir kez bile hakim karşısında savunma veremediğini belirtti.

Oflas, “Bu duruşmada da SEGBİS ile savunması alınmıştır. Müvekkilim geçen celse savunması bile alınmadan tutukluluğun devamına karar verilmiştir. Müvekkilim bizzat mahkeme huzuruna getirilmemesi yüz yüzelik ilkesine ve adli yargılanma hakkına aykırılık oluşturmaktadır” dedi.

Hak ihlalinin oluştuğuna ilişkin olarak AİHM’e başvuru yaptıklarını söyleyen Oflas, “Bu celse mahkemenize sunmuş olduğumuz belgeden de anlaşılacağı üzere AİHM tarafından başvurumuz öne alınmıştır. Bu da mahkeme tarafından hak ihlali kararı verileceğinin güçlü bir göstergesidir. Dolayısıyla biz bekletici mesele yapılması noktasında talepte bulunmuştuk. Ancak talebimiz reddedilmiştir. Müvekkilin savunmasının önüne geçerek beyanda bulunmak istemiyoruz, dolayısıyla tahliyeye ilişkin takdir mahkemenindir. Ancak biz bu aşamada müvekkilin önümüzdeki celse huzura getirilerek esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasının huzurda alınmasını talep ediyoruz” dedi.


Mahkeme, İdris Sayılğan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi

Duruşma, 25 Ocak 2019 tarihine bırakıldı.

Sanıkların duruşma salonunda bizzat hazır edilmeleri konusunda cezaevi idarelerine yazı yazılması da kararlaştırıldı.


Duruşma Öncesi

Adliyeye girişte herkesin üst aramasından geçirildi. Koridorlarda bulunan sandalyelerde beklenildi. Duruşmanın başlama saatinin 10.30 olarak belirlenmesine rağmen duruşma öğleden sonra 13.30’a bırakıldı. Öğle arasında adliyede bulunanlar dışarı çıkartıldı.

Öğle arasından sonra izleyici bölümüne alınanlar kimlik ve üst aramasından geçirildi. Mahkeme heyetinin geç gelmesi nedeniyle duruşma 14:00’de başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma Muş Adliyesi’ndeki 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yeteri sayıda penceresi olan ferah ve geniş bir salondu. Ön sıradaki sandalyeler boş bırakıldı.

Duruşmaya Katılım

Trabzon E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan İdris Sayılğan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemi ile duruşmaya katıldı.

Sayılğan’ın avukatı Barış Oflas ile diğer tutukluların avukatları duruşma salonunda hazırdı. Duruşmayı, sanık yakınları, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Sözcüsü Hakkı Bolkan ve bir gazeteci izledi.

Genel Gözlemler

Duruşmayı izlemek üzere Sayılğan ve diğer tutukluların yakınları gelmişti. Fakat her sanığın sadece üç yakınının içeri alınacağı belirtildi. “Öncelikle anne, baba ve eş olması tercih edilecek” denilerek, kimlik kontrolü ve üst araması yapıldı. Tutuksuz sanık yakınlarının alınmayacağı belirtildi. Dışarıdan izleyici olarak katılmak isteyen bir avukat bile kimlik göstermesine rağmen mübaşir tarafından engellendi. “Hakime sorup döneyim” dedi.

Polislerin tavrı çok kaba ve sertti. Üniformalı dokuz polis izleyici bölümünün her bir köşesinde otururken, diğer duruşmalara nazaran göre gergin bir hava hakimdi. İzleyicilere ön sıradaki koltuklara oturmalarına izin verilmedi. Kadın ve erkekleri ayrı ayrı yerleştiren polisler, kimin nerede oturacağına kendileri karar verdi. SEGBİS sistemiyle bağlantıda sorun yaşandığı için gecikme oldu. Mahkeme heyeti, sanıkları dikkatli dinledi.

İdris Sayılğan – “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

İdris Sayılğan – “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)

İdris Sayılğan - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals Through Media” Trial

Gazeteci İdris Sayılğan hakkında, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklu olarak yargılanırken, ikinci bir soruşturma açıldı. Bu kez, sosyal medya paylaşımları üzerinden suçlandı. Muş Cumhuriyet Başsavcılığı, Sayılğan’ı; “terör örgütü propagandası yapmakla” suçladı.

Soruşturmanın, “Sayılğan’ın Facebook hesabından yaptığı paylaşımlarla ilgili; terör örgütünün şiddet ve cebir unsurlarını övücü paylaşımlar yaptığının bildirilmesi üzerine başlatıldığı” belirtildi. Ancak bu “bildirimin” kim tarafından yapıldığı belirtilmedi.

Hakkındaki iddianame 5 Temmuz 2019’da tamamlandı. Sayılğan, hakkındaki iddianame tamamlandığında, başka bir yargılama kapsamında hakkında verilen sekiz yıl üç ay hapis cezası nedeniyle tutukluydu.

Gazeteci İdris Sayılğan hakkındaki iddianame, Muş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5 Temmuz 2019’da tamamlandı. İddianame mahkemeye sunulduğunda Sayılğan, hakkında verilen sekiz yıl üç ay hapis cezası nedeniyle tutukluydu.

İddianamede, Sayılğan’ın; kendisine ait Facebook hesabından yaptığı yedi paylaşım sıralandı. Paylaşımlardan ikisi Sayılğan’ın çalıştığı ve daha sonra Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda yayımlanan haberleriydi.

15 Şubat 2016’da, Van’da düzenlenen bir protesto yürüyüşünde çekip paylaştığı bir fotoğraf da aleyhindeki deliller arasında yer aldı. Sayılğan, fotoğrafı; “Van’da 15 Şubat komplosu yürüyüşünün ardından…” ifadeleriyle paylaşmıştı. İddianamede sıralanan paylaşımlardan bir tanesi de şu ifadeleri içeriyordu:

“Cenazesi 13 gündür Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda bekletilen YPG savaşçısı Rıdvan Çelik için Muş’un Yeşilyurt Mahallesi’nde taziye çadırı kuruldu. Çelik’in babası Vahdettin Çelik 1993 yılında Zengok’ta askerler tarafından yakılarak katledilmişti.”

İddianamede, Sayılğan’ın soruşturma aşamasında alınan savunması da özetlendi. Sayılğan, sekiz yıl dokuz ay hapis ile cezalandırıldığı paylaşımların aynısının bu soruşturmanın da konusunu oluşturduğunu dile getirdi.

“Aynı paylaşımdan ikinci dava” savunması ile ilgili olarak, iddianamede; Sayılğan hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla ceza verilmediğini belirtti.

İddianame ile Sayılğan’a; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinde düzenlenen “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede; “suçlamanın basın ve yayın yoluyla işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, hakkında istenen hapis cezasının, yarı oranında arttırılması talep edildi. Hakkında istenen hapis cezası bir yıl altı aydan yedi yıl altı aya kadar çıktı. İddianamede, bir de; “suçlamanın zincirleme şekilde işlendiği” öne sürüldü. Hakkında istenen cezanın, bir de; Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması istendi.

Sayılğan hakkında toplamda bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası talep edildi.

İddianame; Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Aynı mahkeme, daha önce aynı paylaşımlar üzerinden Sayılğan’ı “silahlı terör örgütü üyeliği” iddiasıyla mahkum etmişti.

Sayılğan, hakkında bu iddianameyle ilgili yargılama 8 Ocak 2020 tarihinde görülen ilk duruşma ile başladı. Ancak duruşmanın görülmesinden dokuz gün sonra ikinci bir iddianame de hazırlanarak, yargılamanın yapıldığı mahkemeye sunuldu. İkinci iddianame; 17 Ocak 2020 tarihinde tamamlanarak, birleştirme talebiyle Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme iddianamenin sunulmasının ardından verdiği ara kararında yargılamanın, ikinci iddianamenin de dosyaya eklenmesi ile sürdürülmesine karar verdi.

İkinci iddianamede de Sayılğan’a, “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. İlk iddianamede yer almayan altı ayrı Facebook paylaşımı, suçlama konusu yapıldı. Paylaşımların tamamı 2015 yılına aitti. Paylaşımlardan bazıları, iddianameye şöyle aktarıldı:

. “Muş halkı Yeşilyurt Mahallesi’nde 3 Suruç şehidi için kurulan taziye çadırına akın ediyor.”
. “Babasının küllerinin peşinden gitti”
. “Muş üç fidanını uğurladı”
. “PKK lideri Abdullah Öcalan tarih karşısında bir kez daha haklı çıktı. Çözüm gelişmezse darbe mekaniği devreye girer demişti. Dediği oldu.”

İddianamenin değerlendirme bölümünde, Sayılğan’ın “PKK/KCK’nın cebir ve şiddet içerikli eylemlerini meşru ve haklı göstermek amacıyla” Facebook hesabı açtığı ileri sürüldü.

İki iddianamede de Sayılğan’a; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinde düzenlenen “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede; “suçlamanın basın ve yayın yoluyla işlendiği” iddia edildi. Bu nedenle, hakkında istenen hapis cezasının, yarı oranında arttırılması talep edildi. Hakkında istenen hapis cezası bir yıl altı aydan yedi yıl altı aya kadar çıktı. İddianamede, bir de; “suçlamanın zincirleme şekilde işlendiği” öne sürüldü. Hakkında istenen cezanın, bir de; Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca dörtte birinden dörtte üçüne kadar arttırılması istendi.

Sayılğan hakkında toplamda bir yıl 10 ay 15 günden 13 yıl bir ay 15 güne kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü maddesinde yer alan “belirli haklardan yoksun bırakma” yaptırımının uygulanması da talep edildi.

İddianame; Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Aynı mahkeme, daha önce aynı paylaşımlar üzerinden Sayılğan’ı “silahlı terör örgütü üyeliği” iddiasıyla mahkum etmişti.

Gazeteci İdris Sayılğan’ın yargılanmasına, Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 8 Ocak 2020’de görülen ilk duruşma ile başlandı.

Sayılğan, ilk duruşmaya avukatı Murat Murtezaoğlu ile katıldı.

Sayılğan, savunmasını Kürtçe yapacağını bildirdi. Muş Adliyesi’nde görevli sadece bir Kürtçe tercüman olduğu, ancak onun da Adliye dışında olduğu belirtildi. Mahkeme Başkanı; Sayılğan’ın avukatı Murtezaoğlu’na, “O zaman biz de, siz de tercümanın gelmesini bekleyeceğiz” dedi. Avukat Murtezaoğlu, “Biz zaten savunma için ek süre talep edeceğiz. O yüzden duruşmayı ertelemenizi talep ediyoruz” yanıtını verince, hakim; “Ben ‘örgüt propagandası suçlamalarını’ ertelemiyorum” dedi. Bunun üzerine yeni bir tercüman bulundu ve duruşma salonuna getirildi.

Sayılğan savunmasında, “Şu an ceza aldığım iddianamede yer alan birçok paylaşım bu dosyada da yer almış. Şimdiki dosyanın 1. sayfasında yer alan paylaşım aynı zamanda ceza aldığım diğer dosyanın 77. sayfasında yer alıyor. Ben suça konu olan tüm paylaşımları, gazetecilik mesleği gereği ve haber alma - verme özgürlüğü kapsamında yaptım. Bu yüzden beraatimi talep ediyorum” dedi.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını ilk duruşmada açıkladı. Sayılğan’ın “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yaptığı” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

Sayılğan’ın avukatı, mütalaaya karşı ek savunma yapmak için süre talebinde bulundu. Mahkeme talebi kabul etti.

Yargılamanın ikinci duruşması, 25 Mart 2020 tarihinde görülecekti. Ancak, duruşma; coronavirüs pandemisi karşısında alınan tedbirler nedeniyle görülmedi.

Yargılamanın üçüncü duruşması da 13 Mayıs 2020 tarihinde görülecekti. Ancak bu duruşma da aynı gerekçeyle, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın dördüncü duruşması, 16 Eylül 2020 tarihinde görüldü. Yargılanan gazeteci İdris Sayılğan ile avukatları Zelal Pelin Doğan ve Erselam Aktan, duruşmaya; İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi salonundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden katıldı. Mahkeme heyetinde bir üyenin değiştiği görüldü. Bu yüzden, önceki duruşmaların tutanakları okundu.

Sayılğan, savunmasında; bu dosyadaki iddianame ve bu dosya ile birleştirilen iddianamede delil olarak kullanılan sosyal medya paylaşımlarının, “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla hakkında yazılan iddianamede kullanılan delillerle biri hariç aynı olduğunu dile getirdi.

Sayılğan, “Tek bir eylemden ancak tek bir suç işlenebilir” dedi. Tüm paylaşımlarının gazetecilikten kaynaklandığını dile getiren Sayılğan, “Doğrudan ya da dolaylı olarak terör örgütünün şiddet eylemlerinin övülmesi değil, bu haberlerin ve bu olayların basın özgürlüğü kapsamında topluma bildirilmesinden ibaret paylaşımlardır” dedi. Tek amacının haber alma ve verme özgürlüğüne yönelik olduğunu söyledi. Hakkındaki suçlamaları kabul etmedi, beraatini istedi.

Duruşma savcısı, daha önce açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Sayılğan’ın avukatları, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunma yaptı. Avukat Zelal Pelin Doğan, aynı sosyal medya paylaşımlarının birden fazla kez suçlamaya konu edildiğini belirtti. Avukatlar, esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunma için ek süre istediler.

Mahkeme, İdris Sayılğan hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına devam edilmesine karar verdi.

Avukatlara, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunmalarını hazırlamaları için süre tanıdı. Ancak mahkeme hakimi, bu gerekçeyle bir daha süre tanımayacağı uyarısında da bulundu.

Yargılamanın beşinci duruşması 2 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Sayılğan, duruşmaya katılmadı. Sayılğan’ın avukatı Erselan Aktan, Muş’taki duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden İstanbul’dan katıldı. Muş’taki mahkeme heyetinin yerine, mevcut heyet koronavirüs temaslısı olduğu için geçici bir heyet görevlendirilmişti. Görevlendirilen geçici heyet, dosya üzerinden esastan, önemli bir karar vermedi.

Yargılamanın 1 Şubat 2021 tarihinde görülen altıncı duruşmasında mahkeme hakimi kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, Sayılğan’a ‘’Terör Örgütü Propagandası Yapmak’‘ suçu nedeniyle 2 yıl hapis cezası verdi.

Sayılğan’ın cezası, iddia edilen suçun “basın ve yayın yolu” ile işlendiği gerekçesiyle Terörle Mücadele Kanununun 7/2. maddesinin 2. cümlesi uyarınca 1/2 oranında arttırım yapılarak, 3 yıla çıkarıldı.

Mahkeme, suçun birden çok defa işlendiğini, bunun da TCK’nın 43. maddesini oluşturan “Zincirleme suç” içerdiğini varsayarak, cezada 1/3 oranında artırım yaparak, cezayı 4 yıla çıkardı.

Mahkeme heyeti, Sayılğan için TCK 62. maddenin uygulanmasına yer olmadığını, TCK 53. maddenin ise uygulanmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, Sayılgan hakkında var olan adli kontrol kararlarının devamına karar verildi.

6. Standing - Feb. 1, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile duruşma başladı. İdris Sayılğan’ın katılmadığı duruşmada avukatı Erselan Aktan SEGBİS ile hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak söz alan avukat Erselan Aktan, müvekkili İdris Sayılğan’ın hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını talep edip etmeyeceği noktasında görüşme gerçekleştirmek için duruşmanın ertelenmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, yargılamanın 6 duruşma ve bir yılı aşkınca süredir devam ettiğini, HAGB hususunun yargılamanın esasına ilişkin bir husus olmadığını ileri sürerek, talebi oy birliği ile reddetti.

Mahkeme heyetinin esas mütalaaya dair görüş istediği duruşma savcısı, önceki duruşmadaki mütalaasını tekrar etti.

Ardından söz alan avukat Erselan Aktan, dosyada mükerrer yargılama söz konusu olduğunu dile getirerek, “Müvekkil ile ilgili örgüt üyeliği ile ilgili yapılan yargılamaya konu edilen paylaşımlar burada da bir daha yargılama konusu edildiği görülmektedir. Paylaşımların hepsi haber niteliğindedir, ayrıca bu paylaşımlar örgütün cebir şiddet içeren yöntemlerine ilişkin olmayıp bir kısmı siyasi analizlerden ibarettir. Müvekkil çok uzunca bir süredir gazetecilik yapmaktadır. Tüm paylaşımların gazetecilik faaliyeti kapsamında haber alma ve haberi yayma hürriyeti kapsamında yer alacaktır” dedi.


Mahkeme heyeti, dosya kapsamında araştırılacak başka bir husus olmadığı belirterek, kararını açıkladı. Mahkeme kararını açıklamak için duruşmaya ara vermedi.

Mahkeme heyeti, Sayılğan’a ‘’Terör Örgütü Propagandası Yapmak’‘ suçu nedeniyle 2 yıl hapis cezası verdi.

Sayılğan’ın cezası, iddia edilen suçun “basın ve yayın yolu” işlendiği gerekçesiyle Terörle Mücadele Kanununun 7/2. maddesinin 2. cümlesi uyarınca 1/2 oranında arttırım yapılarak, 3 yıla çıkarıldı.

Mahkeme, suçun birden çok defa işlendiğini, bununda TCK’nın 43. maddesini oluşturan “Zincirleme” içerdiğini varsayarak, cezada 1/3 oranında artırım yaparak, cezayı 4 yıla çıkardı.

Mahkeme heyeti, Sayılğan için TCK 62. maddenin uygulanmasına yer olmadığını, TCK 53. maddenin ise uygulanmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, Sayılgan hakkında var olan adli kontrol kararlarının devamına karar verildi.

5. Standing - Dec. 2, 2020


Saat 09.30’da başlaması gereken duruşma, yaklaşık beş buçuk saat gecikmeyle, saat 14.30’da başladı.

Yargılanan gazeteci İdris Sayılğan, duruşmaya katılmadı. Sayılğan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden kurulan bağlantı ile İstanbul’daki avukatı Erselan Aktan tarafından temsil edildi.

Muş’taki mahkeme heyetinin yerine, mevcut heyet koronavirüs temaslısı olduğu için geçici bir heyet görevlendirilmişti. Görevlendirilen geçici heyet, dosya üzerinden esastan, önemli bir karar vermedi.

Duruşma ertelendi.


Yargılamanın 1 Şubat 2021 tarihinde görülecek altıncı duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma öncesi

Gazeteci İdris Sayılğan’ın avukatları, Muş’taki yargılamanın beşinci duruşmasına avukatları Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Bu yüzden duruşma, SEGBİS bağlantısının yapıldığı, İstanbul’dan takip edildi.

Gözlemciler ve gazeteciler, adliyeye; x-raş cihazından geçerek alındı. Girişler, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında adliyeye girişler, tek sıra halinde yapıldı. Ateş ölçümü yapıldı, girenlere maskelerini takmaları gerektiği anımsatıldı. Ellerine dezenfektan sıkıldı. Sosyal mesafe önleminin sağlanması için bantlar çekildiği görüldü.

Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler, gözlemciler ve avukatlar kimlik kontrolüne tabi tutulmadan, duruşma saatinden önce, duruşmanın görüleceği salonun önüne alındı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Gazeteci İdris Sayılğan’ın avukatları, Muş’taki yargılamanın beşinci duruşmasına avukatları Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Bu yüzden, Muş’taki mahkeme salonunun koşullarına ilişkin gözlem yapılamadı. Gözlemciler avukatların bulunduğu İstanbul’daki SEGBİS salonuna da koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında alınmadı.

Duruşmaya Katılım

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) gözlemcisi ve Mezopotamya Ajansı muhabiri, duruşmayı takip etmek için adliyedeydi. Ancak, gözlemciler avukatların bulunduğu İstanbul’daki SEGBİS salonuna, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında alınmadı.

Genel Gözlemler

Duruşma, daha önce belirlenen saatinden yaklaşık beş buçuk saat sonra başladı. Mahkemenin asıl heyeti koronavirüs temaslısı olduğu, yerlerine yeni mahkeme heyeti görevlendirildi.

Avukatlar, Muş’taki duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile İstanbul’dan katıldı. Gözlemciler, İstanbul’daki SEGBİS salonuna, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında alınmadı.

4. Standing - Sept. 16, 2020


Saat 10.10’da başlaması gereken duruşma, yaklaşık iki buçuk saat gecikmeyle saat 10.50’de başladı.

Yargılanan gazeteci İdris Sayılğan ile avukatları Zelal Pelin Doğan ve Erselam Aktan, duruşmaya; İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi salonundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden katıldı.

Mahkeme heyetinde bir üyenin değiştiği görüldü. Bu yüzden, önceki duruşmaların tutanakları okundu.

Yargılamanın ikinci duruşmasından önce, Sayılğan hakkında hazırlanan ikinci iddianamenin, bu dosya ile birleştirilmesine karar verilmişti.

Sayılğan, savunmasında; bu dosyadaki iddianame ve bu dosya ile birleştirilen iddianamede delil olarak kullanılan sosyal medya paylaşımlarının, “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla hakkında yazılan iddianamede kullanılan delillerle biri hariç aynı olduğunu dile getirdi.

Sayılğan, “Tek bir eylemden ancak tek bir suç işlenebilir” dedi. Tüm paylaşımlarının gazetecilikten kaynaklandığını dile getiren Sayılğan, “Doğrudan ya da dolaylı olarak terör örgütünün şiddet eylemlerinin övülmesi değil, bu haberlerin ve bu olayların basın özgürlüğü kapsamında topluma bildirilmesinden ibaret paylaşımlardır” dedi. Tek amacının haber alma ve verme özgürlüğüne yönelik olduğunu söyledi. Hakkındaki suçlamaları kabul etmedi, beraatini istedi.

Sayılğan’ın avukatları Zelal Pelin Doğan ve Erselam Aktan, savunmalarında; Sayılğan’ın daha önce üzerinden yargılandığı iddianamenin ve dosyada verilen kararın gerekçeli olarak bu dosyaya eklenmesini talep etti.

Duruşma savcısı, daha önce açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Sayılğan’ın avukatları, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunma yaptı. Avukat Zelal Pelin Doğan, aynı sosyal medya paylaşımlarının birden fazla kez suçlamaya konu edildiğini belirtti. Avukatlar, esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunma için ek süre istediler.


Mahkeme, İdris Sayılğan hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına devam edilmesine karar verdi.

Avukatlara, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunmalarını hazırlamaları için süre tanıdı. Ancak mahkeme hakimi, bu gerekçeyle bir daha süre tanımayacağı uyarısında da bulundu.

Yargılamanın, 2 Aralık 2020 tarihinde görülecek beşinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Muş Adliyesi’nin de bulunduğu yerleşkede Valilik binası ile birlikte Defterdarlık binası da bulunuyor. Bu yüzden yerleşkenin ilk giriş kapısında X-Ray cihazlarından geçiliyor.

Ardından iki dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olan Adliye kapısına varılıyor. Burada bir kez daha X-Ray cihazından geçtikten sonra Adliye binasına giriş yapılıyor.

İki X-ray cihazından geçişe ek olarak bir de elle arama yapılıyor.

Koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında, Adliye koridorlarında el dezenfektanı istasyonları kurulmuştu. Ancak içleri boştu.

Duruşma öncesinde, duruşma salonunun kapasında altı üniformalı polis bekliyordu. Duruşma sırasında, mahkeme salonunda da bir polis memuru vardı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu; havalandırılmış, geniş ve aydınlıktı. Salonun kapısı ahşap ve iki kanatlıydı. Salonda 7 pencere, 46 izleyici koltuğu 12 avukat koltuğu 8 sanık sandalyesi vardı.

Salon kapısından giriş yapıldığında izleyiciler için belirlenmiş oturma yerleri görülebiliyordu. Mahkeme heyetinin bulunduğu divan, ancak oturma alanına geçip oturduktan sonra görülebiliyordu.

Salonda, ayrıca; Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki büyük ekran kuruluydu.

Duruşma salonunda, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında dezenfektan istasyonu kurulmamıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) gözlemcisi takip etti.

Genel Gözlemler

İki polis memuru, duruşmayı takip etmeye gelen gözlemcilerin gazeteci olduklarını belirtir kimliklerini görmek istedi. Polisler, sorularının gerekçesini “rutin bir uygulama” ifadeleri ile açıkladı. Polisler, ayrıca; “siması yabancı olan vatandaşlara bu uygulamayı yaptıklarını” söyledi.

Gözlemciler, gazeteci olduklarını belirten kimliklerini göstermesinin ardından; nüfus cüzdanlarını da polislere göstermek durumunda kaldı. Polis memuru, nüfus cüzdanı bilgileri ile Genel Bilgi Tarama (GBT) işlemi yaptı. Bu işlem, yaklaşık sekiz-dokuz dakika sürdü. Gözlemcilerin kimlikleri, işlemin ardından iade edildi.

Gözlemcilerin kimliklerini kontrol eden polislerden birinin, duruşma salonuna girerek duruşmayı takip etmesi dikkat çekti.

3. Standing - May 13, 2020


Duruşma, “coronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Bir sonraki duruşma için 16 Eylül 2020 tarihi belirlendi.

2. Standing - March 25, 2020


Duruşma; pandemi ilan edilen coronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye’de de alınan önlemler nedeniyle görülmedi, 13 Mayıs 2020 tarihine ertelendi.

1. Standing - Jan. 8, 2020


Duruşmanın sabah saat 9:50’de başlayacağı açıklanmıştı. Fakat duruşma 23 dakika gecikmeli olarak saat 10:13’te başladı. Mahkeme başkanının kararıyla; Sayılğan’ın ailesi, kapıda bekleyen polisler tarafından duruşma salonuna alınmadı.

Sayılğan, savunmasını Kürtçe yapacağını bildirdi. Muş Adliyesi’nde görevli sadece bir Kürtçe tercüman olduğu, ancak onun da Adliye dışında olduğu belirtildi. Heyet Başkanı; Sayılğan’ın avukatı Murtezaoğlu’na, “O zaman biz de, siz de tercümanın gelmesini bekleyeceğiz” dedi. Avukat Murtezaoğlu, “Biz zaten savunma için ek süre talep edeceğiz. O yüzden duruşmayı ertelemenizi talep ediyoruz” yanıtını verince, hakim; “Ben ‘örgüt propagandası suçlamalarını’ ertelemiyorum” dedi. Bunun üzerine yeni bir Kürtçe tercüman bulundu ve salona getirildi.

Sayılğan savunmasında, “Şu an ceza aldığım iddianamede yer alan birçok paylaşım bu dosyada da yer almış. Şimdiki dosyanın 1. sayfasında yer alan paylaşım aynı zamanda ceza aldığım diğer dosyanın 77. sayfasında yer alıyor. Suça konu olan tüm paylaşımları, gazetecilik mesleği gereği ve haber alma, verme özgürlüğü kapsamında yaptım. Bu yüzden beraatimi talep ediyorum” dedi.

Duruşma savcısı mütalaasını sundu. Sayılğan’ın “Övdüğü örgüt eylemlerini, basın yoluyla; meşru, mağdur ve mahzun göstermeyi amaçladığı gerekçesiyle ‘terör örgütü propagandası’ suçundan artırımlı olarak cezalandırılmasını” istedi.

Daha sonra söz alan Sayılğan’ın avukatı Mustafa Mürtezaoğlu’nun savunma için ek süre talebi, kabul edildi.


Duruşma, avukatların savunma için ek süre talebinin kabul edilmesiyle 25 Mart 2020 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Muş Adliyesi’nin bulunduğu yerleşkede Valilik binası ile birlikte Defterdarlık binası da bulunuyor. Bu yüzden Adliye’ye girmeden önce, yerleşke girişinde X-ray cihazlarından geçiliyor. Ardından iki dakikalık bir yürüyüş mesafesinde olan Adliye kapısına varılıyor. Burada bir kez daha X-ray cihazından geçtikten sonra binaya giriliyor. Adliye binası kapısında bulunan X-ray cihazının metal eşyalara uyarı verip vermemesine bakılmaksızın ayrıca elle arama da yapılıyor.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu havalandırılmış, geniş ve aydınlıktı. Salon kapısında dört üniformalı polis memuru bekliyordu. İçeride ayrıca bir polis memuru daha vardı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki büyük ekrandan biri izleyicilere diğeri hakim heyetine dönüktü.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya sanığın avukatı Mustafa Murtezaoğlu ile Medya Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) temsilcisi katıldı.

Genel Gözlemler

Duruşma başlamadan önce duruşma salonunda bulunan üniformalı polis memuru, kapıda bekleyen polis memurlarına heyet başkanının ‘tutuksuz yargılanan duruşmalara izleyici almadığını’ bildirdi. Sayılğan’ın yakınları, karara itiraz etti. İtiraz sonucu, heyet başkanının sadece iki izleyiciye izin vereceği açıklandı. Bu nedenle Sayılğan’ın ailesi duruşma salonuna alınmadı.

İzleyiciler ayrılan alanın arkasına, önüne, sağ ve sol yanlarına birer polis oturdu. Cep telefonlarının kapatılması gerektiği söylendi ve neden not alındığı soruldu.

İdris Sayılğan - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals Through Media” Trial (Indictment)

İdris Sayılğan - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals Through Media” Trial (Indictment)

İdris Sayılğan - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals Through Media” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

İdris Sayılğan - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals Through Media” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

İdris Sayılğan - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals Through Media” Trial 6. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.