İdris Yılmaz

İdris Yılmaz - “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial

Van’daki Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci İdris Yılmaz hakkında, Facebook hesabında yaptığı bir paylaşımı gerekçe göstererek soruşturma başlattı.

20 Ocak 2018 tarihinde, “Bu fotoğraf Kürt düşmanlığının resmidir” ifadeleri ile başı kanlar içinde bir çocuk fotoğrafı paylaştığı belirtildi. Fotoğrafın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü askeri operasyon ile ilgili olduğu belirtildi.

Savcılık, İdris Yılmaz tarafından paylaşılan fotoğrafın gerçek olup olmadığını araştırdı. Fotoğrafın, “Türkiye’nin askeri operasyonu ile ilgili olmadığı, 13 Kasım 2017 tarihinde Suriye’nin Atarip kentinde Rus Hava Kuvvetleri tarafından yapılan bombalı saldırı sonucu çekilmiş bir fotoğraf olduğu” iddia edildi.

Yılmaz, açılan soruşturma kapsamında 21 Ocak 2018 tarihinde, Van’ın Erciş ilçesindeki evine düzenlenen polis baskını ile gözaltına alındı. Erciş Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Soruşturma ile ilgili haberlerde, “terör örgütü propagandası” yapmakla suçlandığı belirtildi. Emniyetteki gözaltı işlemleri bir gün sürdü.

22 Ocak 2018’de savcılığa çıkarıldı. Soruşturma aşamasında verdiği ifadede; fotoğrafı, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK terör örgütünün Suriye uzantısına yönelik operasyon neticesinde ortaya çıktığı düşüncesiyle ‘Bu fotoğraf Kürt düşmanlığının resmidir’ ifadeleri ile birlikte paylaştığını” dile getirdi. Paylaşım ile “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek istemedim” dedi. “Zaten daha sonra, farklı bir etki yaratacağı düşüncesiyle sildim” ifadelerini kullandı. Sildikten birkaç saat sonra, kamu yayıncısı niteliğindeki Anadolu Ajansı’nda, paylaştığı fotoğrafın Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyon düzenlediği Afrin kenti ile ilgili olmadığına ilişkin haber yayınlandığını dile getirdi. Fotoğrafın Afrin’de çekilmediğine ilişkin “Ajans Erciş” internet haber sitesinde haber yaptığını belirtti.

“Çocukların ölmemesi ve savaşa karşı olduğum için paylaşımlar yaptığını” daha önce de bu tür paylaşımlar yaptığını” ifade etti.

“Terör örgütü propagandası” suçlaması ile gözaltına alındığı ifade edilen Yılmaz, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasıyla ve tutuklanması istemiyle mahkemeye çıkarıldı. Erciş Sulh Ceza Hakimliği’nin 22 Ocak 2018 tarihinde verdiği kararla, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlaması ile tutuklandı. Van’daki Erciş Cezaevi’ne götürüldü.

Hakkındaki iddianamenin tamamlanmasını, tutuklu olarak beklerken, 16 Mayıs 2018 tarihinde tahliye edildi. İddianame de bir gün sonra, 17 Mayıs 2018 tarihinde tamamlandı.

Gazeteci İdris Yılmaz hakkındaki iddianame, Van’daki Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 17 Mayıs 2018 tarihinde tamamlandı.

Yılmaz hakkındaki soruşturmanın, Facebook hesabında 20 Ocak 2018 tarihinde yaptığı bir paylaşım gerekçe gösterilerek açıldığı belirtildi. Yılmaz’ın, başı kanlar içinde bir çocuk fotoğrafını “Bu fotoğraf Kürt düşmanlığının resmidir” ifadeleri ile birlikte paylaştığı iddia deldi. Fotoğrafın, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki askeri operasyonu ile ilgili olduğu ileri sürüldü. Fotoğrafı ile ilgili araştırma yapıldığı, Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili değil, Rus hava kuvvetlerinin Suriye’deki Atarip kentine düzenlediği hava saldırısı ile ilgili olduğu ileri sürüldü.

İddianamede, Yılmaz’ın, paylaşımı; “Silahlı terör örgütüne yönelik Suriye’de başlatmış olduğu Zeytin Dalı operasyonunda, ordumuzun çocukları vurduğu imajını yaratmak için” yaptığı iddia edildi.

Yılmaz’ın, soruşturma aşamasında verdiği savunmasının, “suçtan kurtulmaya yönelik olduğu” iddia edildi.

İddianamede, Yılmaz; Türk Ceza Kanunu’nun 216/1 maddesi uyarınca, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmekle” suçlandı. Hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası talep edildi. Hakkında, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, Van’daki Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci İdris Yılmaz hakkındaki yargılama, 25 Ekim 2018 tarihinde, Van’daki Erciş Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duşuma ile başladı. Yılmaz, hakkındaki bu yargılama başladığında, başka bir dava kapsamında tutuklu olarak yargılanıyordu. Bu yüzden, bu duruşmaya, tutuklu olduğu hapishaneden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı. Yılmaz’ı, duruşma salonunda ise; avukatı Savaş Avcı temsil etti.

Yılmaz, ilk savunmasını da bu duruşmada yaptı. Paylaştığı fotoğrafın, ne sağında ne solunda halkın kin ve düşmanlığa tahrik edecek bir durum olmadığını dile getirdi. Hakkında tutuklama kararı veren sulh ceza hakimine, vicdanen hukuki bir karar olup olmadığını sorduğunu, hakimden “sen gazetecisin, seni tutuklamak zorundayız” yönünde bir yanıt duyduğunu aktardı.

Gazeteci olduğunu, düşünce ve ifade özgürlüğünün anayasa tarafından sağlandığını belirtti. “Söz konusu Kürt olduğu zaman bütün dünyanın dili damağı kesiliyor. Söz konusu Kürt olduğu zaman nefret ortaya çıkıyor” dedi.

2016 yılında, Kocaeli’nde yayımlanan bir gazetenin “En iyi Kürtler, ölü Kürtler” şeklinde bir yayın yaptığını, yargılanan gazetecinin beraat ettiğini dile getiren Yılmaz, “Niye biz düşünce ve ifade özgürlüğünden faydalanamıyoruz. Açık bir şekilde Kürtleri hedef göstermesine rağmen düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kalıyor. Ben o fotoğrafı halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek amacıyla paylaşmadım” dedi. Suçlamaları reddetti, hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Hakkındaki olası bir mahkumiyet kararında, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etti. Yine hapis cezasına çarptırılması durumunda, kamuya yararlı bir işte çalışmayı da kabul etti.

Avukatı Savaş Avcı ise “İdris Yılmaz sürekli olarak karşınıza çıkmıştır. Milli eğitim müdürü, emniyet amirliği, kaymakamlık, belediye şikâyet ediyor. Çünkü bu şehirde gazetecilik yapıyor” dedi. Suçlamalara konu edilen fotoğraf ile ilgili olarak, avukatı Avcı; “Kimi kime karşı tahrik ettiğini kararınızda yazılması gerektiğini söylememize rağmen yazılmadı. Yaralı çocuk fotoğrafında kimin kime karşı tahrik edildiği açık açık yazılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Yılmaz hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Yargılamanın ikinci duruşması 14 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değişmediği gözlendi. Yılmaz ve avukatı duruşmaya katılmadı.

Yargılamanın üçüncü duruşması 25 Ocak 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinin değişmediği gözlendi. Yılmaz, hakkında açılan bir başka davada, hala tutuklu olarak yargılanıyordu. Bu yüzden, bu duruşmaya, SEGBİS aracılığı ile katıldı.

Yılmaz, fotoğrafın Suriye’de çekildiğini, suç işleme gibi bir amacının olmadığını, daha sonra fotoğrafı kaldırarak, düzeltme yazısı yazdığını söyledi. “Kin ve düşmanlığa sevk etmek gibi bir niyetim olsaydı, fotoğrafı kaldırmaz, düzeltme yazısı yazmazdım” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, Yılmaz’a yöneltilen “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamasını değiştirdi. Yılmaz’ın, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlaması ile yargılanmasına karar verildi.

Türk Ceza Kanunu’na göre, bir kişi hakkında, bu suçlama ile dava açılabilmesi için Adalet Bakanı’ndan izin alınması gerekiyor. Mahkeme, bakanlığa yapılan başvuruya yanıt gelinceye kadar, yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

Yargılamanın beşinci duruşması 31 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Yılmaz hakkındaki suçlamanın değiştirilmesine karar veren hakimin değiştiği gözlendi. Yılmaz, duruşmaya yine SEGBİS aracılığı ile katıldı. Avukatı ise duruşma salonunda değildi. Duruşma, bu yüzden ertelendi.

Yargılamanın altıncı duruşması 4 Ekim 2019 tarihinde görüldü. Hakim, yine değişmişti. Duruşmaya katılan olmadı.

Mahkeme, yargılama dosyasının, Yılmaz hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca soruşturma açılması için Van’daki Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine karar verdi. Adalet Bakanlığından beklenen soruşturma izninin savcılık tarafından alınması gerektiği belirtildi.

Adalet Bakanlığı, Yılmaz’ın; Türk Ceza Kanunu’nun 301/2 maddesi uyarınca altı aydan iki yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanması için gereken izni 27 Ağustos 2020 tarihinde verdi. Yılmaz hakkında, durdurulan yargılamanın yeniden başlamasına karar verildi.

Yargılamanın altıncı duruşması 7 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Duruşmada, Yılmaz’ın “Devletin askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamakla” suçlandığı iddianame okundu ve kabul edildi. Bu nedenle, bu duruşmanın, duruşma tutanağına birinci celse olarak kaydedildiği görüldü.

Yargılamanın, 18 Ocak 2021 tarihinde görülen yedinci duruşmasında, “Suçun yasal unsurları oluşmadığı” gerekçesiyle beraatına karar verildi.

7. Standing - Jan. 18, 2021


Mahkeme heyetinin yerini almasıyla başlayan duruşmada, İdris Yılmaz hazır bulundu. Duruşmada, ilk olarak İdris Yılmaz savunma yaptı.

Yılmaz, sosyal medya hesabından paylaştığı ve davaya konu alan fotoğraf için, „paylaşmış olduğum fotoğraf Türkiye’de çekilmiş bir fotoğraf değildir, Suriye’de çekilmiştir, Suriye’de yaşanan iç savaş sırasında yaralanan bir kürt çocuğunun resmidir. Fotoğrafta herhangi bir kesimi hedef alan işaret söylem bulunmamaktadır. Ben bir gazeteciyim, olay tarihinde yayınlamış olduğum bu fotoğrafı dolaşıma girmeden kaldırdım. Hatta, kaldırdıktan sonra düzeltme yazısı niteliğinde bir paylaşımda yapmıştım, paylaşımım herhangi bir suçu oluşturmamaktadır. Öncelikle beraatime karar verilmesini istiyorum“ dedi.

Yılmaz, ceza verilmesi durumunda Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasını (HAGB), kamuya yararlı bir işte ücretsiz ve gönüllü çalışabileceğini kabul ettiğini belirtti.

Duruşma savcısı da verdiği esas hakkındaki mütalaasında, fotoğraf ile halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme suçundan dava açılmış olsa da paylaşımın suç unsurlarını oluşturmadığını belirterek, beraat talep etti.

Son sözü sorulan Yılmaz, mütalaa doğrultusunda karar verilmesini talep etti.


Mahkeme hakimi verdiği kararında suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.


Duruşmaya Katılım

Gazeteci ve izleyiciler, Koronavirüs pandemisi kapsamında alınan tedbirler nedeniyle duruşma salonuna alınmadı.

6. Standing - Dec. 7, 2020


Mahkeme heyetinin değiştiği gözlendi.

Duruşmada, yargılanan gazeteci İdris Yılmaz’ın “Devletin askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamakla” suçlandığı iddianame okundu ve kabul edildi. Bu nedenle, bu duruşmanın, duruşma tutanağına birinci celse olarak kaydedildiği görüldü.

Yılmaz’ın avukatı Savaş Avcı, mahkemeye; Yılmaz’ın koronavirüs testinin pozitif çıktığını bildirdi. Duruşmanın ertelenmesini talep etti.


Mahkeme, Yılmaz’ın mazeretini kabul etti.

Yargılamanın, 18 Ocak 2021 tarihinde görülecek yedinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Van’ın Erciş ilçesindeki adliyeye, adliyenin yan kapısından X-Ray taraması ile girilebildi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında, adliye koridorlarında dezenfektan istasyonları kurulmuştu. Ancak istasyonların tamamı boştu.

İdris Yılmaz - “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial (Reasoned Judgement)

İdris Yılmaz - “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial (Minutes of the Hearing)

İdris Yılmaz - “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial (Indictment)

İdris Yılmaz - “Provoking the Public to Hatred, Hostility or Degrading” Trial 7. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.