İnci Aydın

İnci Aydın - “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial

Yeni Yaşam Gazetesi’nin 17 Temmuz 2020 tarihli sayısında “Yeni Saldırı Kapıda mı” başlıklı bir haber yayınlandı.

Haber, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyindeki kentlere yönelik askeri operasyon hazırlığında olduğu iddiasını içeriyordu. “Operasyonun, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki Kobani kentine yöneleceği” ileri sürülüyordu.

Haberin yayımlanmasının üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından gazete hakkında soruşturma başlatıldı. Haberde, “terör örgütü propagandası yapıldığı” iddia edildi.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü İnci Aydın, soruşturma kapsamında gözaltına alınmadı. Aydın, ifade vermeye davet edildi.

Aydın, soruşturma sürecinde verdiği ifadesinde; suçlamaya konu haberin eser sahibi tarafından e-posta yoluyla gönderildiğini dile getirdi. Eser sahibinin kimlik bilgilerini ise daha sonra sunacağını belirtti.

Aydın’ın avukatı Sercan Korkmaz, 16 Eylül 2020 tarihinde, savcılığa; eser sahibinin kimlik belgesinin fotokopisini sundu. Eser sahibinin geçici olarak yurtdışında olduğunu da belirtti. Savcılık, sunulan bu ek belgede “herhangi bir aidiyet belgesinin bulunmadığını” iddia etti.

Avukat Korkmaz, ayrıca, haberde; “Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri ve politik yaklaşımın irdelendiğini, eleştirel bir bakış açısı ile gözlem ve tespitlerin aktarıldığını” dile getirdi. Yazının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını ifade ederek takipsizlik kararı verilmesini talep etti.

Gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü İnci Aydın hakkındaki iddianame, 16 Eylül 2020 tarihinde tamamlandı.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin sorumlu yazı işleri müdürü İnci Aydın hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 16 Eylül 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianame, Yeni Yaşam Gazetesi’nde, 17 Temmuz 2020 tarihinde “Yeni Saldırı Kapıda mı” başlığı ile yayımlanan haberde kullanılan ifadeler aktarıldı.

Haber, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyindeki kentlere yönelik askeri operasyon hazırlığında olduğu iddiasını içeriyordu. “Operasyonun, Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki Kobani kentine yöneleceği” ileri sürülüyordu. İddianameye göre, haberde şu ifadeler kullanılmıştı:

“DSG (Demokratik Suriye Güçleri) Sözcüsü Koni Gabriel, yeni bir operasyon hazırlığı içinde olan Türkiye’nin Ayn İsa’ya sevkiyat yaptığını söyledi. Bu arada Ayn İsa’ya yönelik bir saldırı demek, Kobani’nin doğusundan Fırat suyunun üstüne doğru kıvrılıp, Kobani’yi kuşatmaya almak demek…”

Haberde, ayrıca; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kuvvet komutanlarından operasyonun geri çekilmesi, en azından durdurulması isteği yükselmiştir” iddiasının kullanıldığı aktarıldı.

İddianamede, haberde; “PKK/KCK’nın Suriye uzantısı olan DSG’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin karşısında meşru bir güç olarak lanse ettirilmeye çalışıldığı” iddia edildi. “Terör unsurlarının faaliyetlerinin direniş şeklinde ifade edildiği ve terör örgütü propagandası yapıldığı” ileri sürüldü.

İddianamede, “terör örgütü propagandası yapmak suçu bakımından propaganda fiilinin tanımı” da yapıldı. İddianamede şu ifadeler kullanıldı:

“Örgütün propagandasının belirli bir şekilde yapılmasının şart olmadığı; yazılı, sözlü fiillerle olabileceği gibi gösteri, protesto vb. yollarla yapılmasının da mümkün olabileceği… Failin propaganda yapmaktaki amacı, örgütün iyi gösterilmesine, destek görmesine, örgütün toplum nezdinde benimsetilmesine yönelikse suçun oluştuğunun kabulünün gerektiği…”

İddianamede, Aydın; Türk Ceza Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlandı. Hakkında bir yıldan beş yıla kadar hapsi istendi. Suçun, bir de; “basın ve yayın yoluyla işlendiği” iddia edildi. Türk Ceza Kanunu’nun 7/2 maddesinin ikinci fıkrası uyarınca, cezanın yarı oranında artırılması talep edildi. Aydın hakkında, “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması ile bir yıl altı aydan yedi yıl altı aya kadar hapis cezası talep edildi.

Aydın’ın, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayan yargılamanın ilk duruşması 19 Ocak 2021 tarihinde görüldü. Gazeteci İnci Aydın ve avukatı Özcan Kılıç’ın hazır bulunduğu duruşmada Cumhuriyet Savcısı, mahkeme heyetine sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, Aydın’ın TMK’nın 7/2. Maddesinin 2. cümlesinde uyarınca cezalandırılmasını istedi.

Gazeteci Aydın ve avukat Kılıç’ın mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etmesi üzerine, duruşma ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması 20 Nisan 2021 tarihinde İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Gazeteci İnci Aydın’ın avukatları esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yaptı.

Mahkeme heyeti, “yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmadığı” gerekçesiyle gazeteci İnci Aydın’ın beraatine karar verdi.

2. Standing - April 20, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma, önceden belirlenen saatinden yarım saat geç başladı. Duruşmaya gazeteci İnci Aydın katılmazken, avukatları Özcan Kılıç ve Sercan Korkmaz hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan avukat Sercan Korkmaz, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Avrupa insan Hakları Mahkemesi içtihatlarını hatırlatarak, davaya konu yazıda Aydın’ın eleştiride bulunarak düşünce ve ifade özgürlüğünü kullandığını belirtti. Korkmaz, Aydın için beraat talep etti.

Duruşma savcısı da önceki duruşma vermiş olduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.


Mahkeme heyeti, “yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmadığı” gerekçesiyle gazeteci İnci Aydın’ın beraatine karar verdi.


Duruşma Öncesi

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesine girişler tek sıra halinde yapıldı. HES kodu sorgulaması yapıldıktan sonra X-Ray cihazından geçirilerek yurttaşlar ve gazeteciler adliyeye alındı. Duruşmanın yapıldığı koridorda herhangi bir bariyer bulunmuyordu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın yapıldığı salon, adliyedeki normal salonlarından birisiydi. Salonda izleyiciler, avukatlar ve sanıklar için ayrı ayrı yerler ayrılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı MLSA ve DİSK Basın İş takip etti.

1. Standing - Jan. 19, 2021


Mahkeme heyetinin yerini alması ile birlikte duruşma, önceden belirlenen saatinde başladı. Duruşmada, gazeteci İnci Aydın ve avukatı Özcan Kılıç hazır bulundu.

Duruşmada, ilk olarak iddianamenin kabul kararı okundu. İnci ve avukatının yaptığı savunma Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altına alındı.

Aydın ve avukatı Kılıç, suçun yasal unsurlarını oluşmadığını, bunun içinde beraat talep etti.

Cumhuriyet Savcısı mahkeme heyetine sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, Aydın’ın TMK’nın 7/2. Maddesinin 2. cümlesinde uyarınca cezalandırılmasını istedi.


Gazeteci İnci Aydın ve avukat Özcan Kılıç’ın mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talep etmesi üzerine, mahkeme heyeti duruşmayı 20 Nisan 2021 tarihine, saat 14:30’a erteledi.

İnci Aydın - “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial (Indictment)

İnci Aydın - “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

İnci Aydın - “Propaganda of Terrorist Organization Through Media” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.