İsmail Cem Şimşek

İsmail Cem Şimşek – “Calumny in Successive Intervals” Trial

Mersin Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı, Evrensel Gazetesi’nin eski sorumlu yazı işleri müdürü İsmail Cem Şimşek hakkında, Ağustos 2018’de soruşturma başlattı.

Soruşturmanın; Evrensel Gazetesi’nde, Ağustos 2018’de yayımlanan, Mersin Tarsus Cezaevi ile ilgili üç haber üzerine başlatıldığı belirtildi.

“Tarsus’ta işkence iddiaları,” “Afrin’den getirildiler cezaevinde unutuldular” ve “Tarsus Cezaevinde gerilim hat safhada” başlıklarıyla yayımlanan haberlerde, cezaevindeki “hak ihlallerine” dikkat çekilmişti.

Soruşturma Tarsus Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatıldı. Ancak dosya, Evrensel Gazetesi, İstanbul’da yayımlandığı için İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.

Şimşek, “iftira” ile suçlandı.

Hakkındaki iddianame, 29 Kasım 2018’de tamamlandı.

Evrensel Gazetesi’nin Ağustos 2018’de sorumlu yazı işleri müdürü olan İsmail Cem Şimşek hakkındaki iddianame, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 29 Kasım 2018’de tamamlandı.

Şimşek; Evrensel Gazetesi’nde, Mersin Tarsus Cezaevi’ndeki “hak ihlali” iddialarına işaret eden üç haber üzerinden suçlandı.

İddianamede; 3 Ağustos 2018 tarihinde “Tarsus’ta işkence iddiaları,” 6 Ağustos 2018 tarihinde “Afrin’den getirildiler cezaevinde unutuldular,” 9 Ağustos 2018 tarihinde “Tarsus Cezaevinde gerilim hat safhada” başlıklarıyla yayımlanan haberlere yer verildi. Ancak, iddianamede; haberlerin içeriklerine yer verilmedi.

İddianamede, haberlerden birinin Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek tarafından kaleme alındığı, diğer iki haberin de yine Bek’in açıklamalarına dayandırıldığı bilgisine yer verildi.

Haberlerin konu edildiği cezaevi yönetimi iddianamede “mağdur” olarak kabul edildi.

İddianamede; “halkı objektif ve gerçekleri yansıtacak biçimde aydınlatmak, kamuoyunu düşünmeye çağıracak şekilde tartışmalar açmak, yöneticileri eleştirmek, uyarmak ve denetlemenin basının görevi olduğu” belirtildi. Ancak; “bilgiyi yayıma, eleştirme ve yorumlama haklarının kabulü için bazı şartların olduğu” ileri sürüldü. Bu “şartlar” iddianamede şu ifadelerle sıralandı:

“Küçültücü’ sözlerin kullanılmaması, yorumların başkalarının haklarını ihlal etmemesi, başkaları aleyhinde adli ve idari soruşturma açılmasını gerektirecek nitelikte olmaması gerekir.”

İddianamede, “Evrensel Gazetesi’nde yayımlanan haberlerin cezaevi görevlileri hakkında adli ve idari soruşturma açılmasını gerektirecek nitelikte olmadığı” da öne sürüldü.

İddianamede, Şimşek; Türk Ceza Kanunu’nun 267/1 ve 43. maddeleri uyarınca, “zincirleme şekilde iftira” ile suçlandı. Hakkında bir yıl üç aydan yedi yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca, Şimşek’in; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Evrensel Gazetesi’nin eski sorumlu yazı işleri müdürü İsmail Cem Şimşek’in yargılanmasına, 19 Şubat 2019 tarihinde, İstanbul Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı.

İsmail Cem Şimşek; 6 Ağustos 2018 tarihinde “Afrin’den getirildiler, cezaevinde unutuldular” başlığı ile yayımlanan haberin, Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek tarafından kaleme alındığını belirtti. Bu haberde kendi sorumluluğunun bulunmadığını ifade etti.

Diğer iki haberde de yine Tugay Bek’in açıklamalara yer verildiğini belirten İsmail Cem Şimşek, haberlerin herhangi bir suç içermediğini belirterek beraatini talep etti.

Şimşek, hakkında verilecek olası ceza hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) reddetti.

İsmail Cem Şimşek’in avukatı Devrim Avcı Özkurt ise Tugay Bek’e ait olan haberden dolayı Şimşek’in herhangi bir sorumluluğunun olmadığını beyan etti. Avukat Özkurt, haberin içeriğinde cezaevi yetkililerine ilişkin herhangi bir somut suçlama yer almadığını belirtti. Avukat Özkurt da Şimşek’in beraatini istedi.

Hakim, İsmail Cem Şimşek’in beraatine karar verdi.

1. Standing - Feb. 19, 2019


Duruşma belirlenen saatte başladı.

Kimlik tespitinin ardından iddianamedeki suçlamaları hatırlatan hakim, daha sonra sözü gazeteci İsmail Cem Şimşek’e verdi.

İsmail Cem Şimşek savunmasında şunları söyledi:

“6 Ağustos 2018’de yayımlanan haber başka bir muhabirin imzasını taşıyor, benim sorumluluğumla ilişkilendirilmesi yanlış. Bu yazıya ilişkin atılı suçları kabul etmiyorum. 03 Ağustos ve 09 Ağustos 2018 tarihli gazetelerdeki haberlerde, Adana Barosu Cezaevi İnceleme Komisyonu Başkanının yaptığı basın açıklaması yer almaktadır. Başka internet siteleri ve gazetelerde de bu beyanlar yer almıştır.

Bu açıklamalar, Tarsus T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndaki hak ihlallerine ilişkin iddialara dairdir. Bu nedenle haber değeri taşımaktadır. Herhangi bir suç unsuru içermediğinden beraatime karar verilmesini talep ediyorum.”

Hakim, daha sonra; yargılanan gazeteci İsmail Cem Şimşek’e, ceza verilmesi halinde, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) isteyip istemediğini sordu. Şimşek ise hükmün açıklanmasının geri bırakılması talebi olmadığını beyan etti.

Ardından söz alan İsmail Cem Şimşek’in avukatı Devrim Avcı ise savunmasında şunları vurguladı:

“Müvekkilimle ilgili derhal beraat talebinde bulunuyoruz. Haberlerden biri, bir milletvekilinin konuya ilişkin Meclis Araştırması açılmasıyla ilgili açıklaması, diğer haber de cezaevine giden milletvekillerinin yetkililerle görüşmesiyle ilgili. Bunlar da zaten haberlerde belirtiliyor. Bu ziyarete katılan Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Tugay Bek’in açıklamalarının yer aldığı bir haber.

İftira suçunun unsurları oluşmamıştır. İftirayla ilgili net bir ifade olması gerekir. Haberde böyle somut bir fiil isnadı yok. Suçun unsuru oluşmamıştır. İftira suçu, özel bir kasıtla işlenmesi gereken bir suç. Haberin içeriğinden böyle bir anlam çıkarılması mümkün değil. Bu haber sonrasında Tarsus Cezaevi’yle ilgili bir soruşturma mı açılmış, kovuşturma mı açılmış, buna ilişkin dava dosyasında bir şey yok, bu da belli değil. Böyle bir durum olmadığı için müvekkilimin derhal beraatini talep ediyorum.”

Avukat Devrim Avcı ayrıca dava dosyasına yazılı dilekçeyle de savunmalarını sundu.

Ardından hakim, önce avukat Devrim Avcı’ya, sonra da yargılanan gazeteci İsmail Cem Şimşek’e son sözlerini sordu. Her ikisi de beraat taleplerini yineledi.


Mahkeme, İsmail Cem Şimşek’in; “iftira” suçunun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.


Duruşma Öncesi

İsmail Cem Şimşek’e destek için Evrensel Gazetesi yönetici ve çalışanları ile meslek örgütlerinden temsilciler, adliye koridorunda bir araya geldi, duruşma sonrasında birlikte fotoğraf çektirdiler.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonu küçüktü. İzleyiciler ve yargılanan gazeteci İsmail Cem Şimşek bir arada oturdu. Kalabalık olmamasına rağmen izleyicilerden bazılarının ayakta kaldıkları görüldü.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya Evrensel Gazetesi’nin yönetici ve çalışanlarının bir kısmı dışında Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu da katıldı.

Genel Gözlemler

Yargılama sırasında mahkeme salonundaki izleyiciler hiçbir kısıtlama ve engelle karşılaşmadı. Duruşma saatinde başladı. Hakim yargılananların beyanlarını tutanağa, onların konuşmalarında vurgu yaptıkları konuları atlamaksızın geçirtti.

İsmail Cem Şimşek – “Calumny in Successive Intervals” Trial (Indictment)

İsmail Cem Şimşek – “Calumny in Successive Intervals” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

İsmail Cem Şimşek - “Publicy Insulting the Public Official” and “Correction and Not Releasing the Answer” Trial

“Albayrak İşçilere Saldırı Programının Sinyalini Verdi” başlıklı haber, Evrensel Gazetesi’nde, 14 Temmuz 2018 tarihinde yayımlandı.

Haberde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın; ekonomide atılacak adımlarla ilgili basın açıklamasına yer verildi. Haberde, Albayrak’ın açıklamasındaki enflasyon vurgusu aktarıldı. Ekonomi uzmanlarından da açıklamaya ilişkin değerlendirme alındı.

Haberin yayımlanmasının ardından Albayrak, 20 Temmuz 2018’de; gazetenin o dönemki sorumlu yazı işleri müdürü İsmail Cem Şimşek’ten şikayetçi oldu.

Dilekçede, haber üzerinden Albayrak’ın; “kişilik haklarına ağır bir saldırı gerçekleştirildiği,” “yazının tümüyle çarpıtılmış ve asılsız ifadeler içerdiği” öne sürüldü. Dilekçede, Albayrak’ın açıklamasında; “işçi’ ya da ‘saldırı’ kelimelerinin geçmediği” öne sürüldü. Dilekçede şu ifadeler kullanıldı:

“Başlıkta kullanılan ifadenin oldukça kışkırtıcı ve tehlikeli olduğu, gazetenin ekonomik politikaya yönelik isabetsiz bir değerlendirmeyi adeta şiddet içeren bir talimat olarak yansıtarak çok tehlikeli bir algı oyununa imza attığı…”

Albayrak, haberin yayınlanmasının ardından sadece şikayetçi olmadı. Mahkeme aracılığı ile gazeteye “tekzip” de gönderdi. Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği, Albayrak’ın talebini kabul etti. “Düzeltme ve cevap metni,” Evrensel Gazetesi’ne gönderildi.

Albayrak, Şimşek ve gazetenin yayıncı şirketinin bir yöneticisi hakkında ikinci bir şikayette daha bulundu. 27 Eylül 2018 tarihli dilekçede ise habere ilişkin tekzip metninin, mahkeme kararına uygun olarak yayımlanmadığı iddia edildi.

Tüm bunlar üzerine; Evrensel Gazetesi’nin eski sorumlu yazı işleri müdürü İsmail Cem Şimşek ve gazetenin yayıncı şirketinin bir yöneticisi hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Savcılık, Şimşek ve gazetenin bir yöneticisine hem “hakaret”, hem de Albayrak’ın gönderdiği “tekzip metninin mahkeme kararına uygun olarak yayımlanmadığı” suçlamasını yöneltti.

Oysa Albayrak tarafından gönderilen tekzip metni, gazetede yayımlanmıştı. Ancak yayımlanan metinde “Evrensel Gazetesi’nin Sayın Berat Albayrak’ın gerçek dışı haberine cevabımızdır” başlığı değil, “Tekziptir” başlığı kullanılmıştı.

Şimşek savunmasını, savcılığa yazılı olarak gönderdi. Söz konusu haberin, Albayrak’ın ekonomi politikasının bir eleştirisi olduğunu dile getirdi. Şimşek, haberde Albayrak’ın şahsına yönelik hiçbir ifade ve beyan olmadığını belirtti, hakaret suçunun yasal unsurlarının oluşmadığını savundu.

Şimşek ve gazetenin yayıncı şirketinin yöneticisi hakkındaki iddianame, 30 Ekim 2018 tarihinde tamamlandı.

Evrensel Gazetesi’nin eski sorumlu yazı işleri müdürü İsmail Cem Şimşek ve gazetenin yayıncı şirketinin yöneticisi hakkındaki iddianame, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 30 Ekim 2018 tarihinde tamamlandı.

İddianamede, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın; Evrensel Gazetesi’nde “Albayrak İşçilere Saldırı Programının Sinyalini Verdi” başlığı ile yayımlanan habere ilişkin şikâyet dilekçesine yer verildi.

İddianamede; “halkı objektif ve gerçekleri yansıtacak biçimde aydınlatmak, kamuoyunu düşünmeye çağıracak şekilde tartışmalar açmak,” “yöneticileri eleştirmek, uyarmak ve denetlemenin basının görevi olduğu” belirtildi.

Ancak, iddianamede; “bilgiyi yayıma, eleştirme ve yorumlama haklarının kabulü için bazı şartların olduğu” iddia edildi. Bu “şartlar” iddianamede şu ifadelerle sıralandı:

“Küçültücü’ sözlerin kullanılmaması, yorumların başkalarının haklarını ihlal etmemesi, başkaları aleyhinde adli ve idari soruşturma açılmasını gerektirecek nitelikte olmaması gerekir.”

İddianamede, Şimşek; Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesi uyarınca “kamu görevlisine hakaret etmekle” suçlandı. Hakkında bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca Şimşek’in, Basın Kanunu’nun “düzeltme ve cevabın yayımlanmaması” suçlamasını düzenleyen 18. maddesi uyarınca da para cezasıyla cezalandırılması istendi.

İddianame, İstanbul Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Evrensel Gazetesi’nin eski sorumlu yazı işleri müdürü İsmail Cem Şimşek ve gazetenin yayıncı şirketinin yöneticisinin yargılanmasına, 16 Ocak 2019’da, İstanbul Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

İsmail Cem Şimşek’in avukatı Devrim Avcı, Şimşek’e yönelik iki suçlamanın ayrı ayrı yargılamalara konu edilmesini talep etti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın avukatı Murat İlvan ise aynı habere ilişkin iki farklı suçlamanın söz konusu olduğunu belirterek, “dosyanın ayrılması talebinin amacının “yargılamayı uzatmak olduğunu” iddia etti.

Hakim, her iki suç iddiasının da birbiriyle ilişkili olduğunu ifade ederek ayrı ayrı yargılama yürütülmesi talebini reddetti. Hakim, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın davaya katılma talebini de kabul etti.

Yargılamanın üçüncü duruşması 24 Nisan 2019’da görüldü. İsmail Cem Şimşek; mahkemenin habere ilişkin tekzip metninin, 22 Eylül 2018’de gazetede yayımlandığını belirtti.

Haberin çarpıtma içermediğini, milyonlarca işçiyi ilgilendirdiği için halkın haber alma hakkı kapsamında olduğunu ifade etti. Yazının içeriğinde hakaret suçunu oluşturan herhangi bir ifadenin de yer almadığını dile getirdi.

Şimşek’in avukatı Devrim Avcı ise, usulüne uygun yayımlanmadığı için suçlama konusu yapılan tekzip metninin, kendilerine usulüne uygun şekilde gönderilmediğini, mahkeme kararını muhtarlıktan öğrendiklerini ifade etti. Mahkeme, mahalle muhtarlığına yazı yazılmasına karar verdi.

Yargılamanın dördüncü duruşması 12 Eylül 2019’da görüldü. Mahalle muhtarlığına sorulan sorunun cevabının geldiği görüldü. Muhtarlık, Şimşek’in avukatı Devrim Avcı’nın, bir önceki duruşmada söylediği gibi tekzip metninin avukat tarafından alındığını bildirdi.

Şimşek’in avukatı Gamze Gökoğlu Şimşek, “İddianamede, haberin içerisindeki hangi kelimelerin hakaret suçunu oluşturduğu açıkça belirtilmemiştir. Ekonomi politikasının eleştirisi niteliğindeki haberde hakaret unsurunu içeren herhangi bir ifade bulunmamaktadır. Basın özgürlüğü kapsamında haber yapılmıştır” dedi.

Albayrak’ın avukatı Gökhan Yılmaz ise tekzip metninin usulüne uygun yayımlanmadığını iddia etti, Şimşek’in cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme, İsmail Cem Şimşek’in; “tekzip metninin usulüne uygun yayımlanmaması” iddiasıyla 41 bin 666 TL para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Şimşek, “kamu görevlisine hakaret” suçlamasından ise beraat etti.

4. Standing - Sept. 12, 2019


Gazeteci İsmail Cem Şimşek ve gazetenin yayıncı şirketinin yöneticisi duruşmaya katılmadı.

Duruşmada, Şimşek ve gazeteyi, avukat Devrim Avcı ve Gamze Şimşek temsil etti. Berat Albayrak ise avukat Gökhan Yılmaz tarafından temsil edildi.

Duruşmada ilk olarak avukat Devrim Avcı söz aldı. Gazetenin soruşturmaya konu nüshalarını hakime sunan Avcı, “Sulh ceza hakimliğince çıkarılan tabligat, usulüne uygun tebliğ edilmemiştir. Kapıya herhangi bir kağıt yapıştırılmamıştır. Tebligat, 21 Eylül 2018 tarihinde tebliğ alınmıştır. Süresi içerisinde tekzip yayımlanmıştır” dedi.

Avukat Gamze Şimşek de, “Müvekkil, üzerine atılı hakaret suçunun unsurları oluşmamıştır. İddianamede hangi kelimelerin hakaret suçu oluşturduğu belirtilmemiştir. Ekonomi politikalarını eleştiren bir yazı ve hakaret içeren bir unsur bulunmamıştır. Basın özgürlüğü kapsamında haber yapılmıştır. Beraat yönünde karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

Albayrak’ın avukatı Gökhan Yılmaz ise “Tekzip metni usulüne uygun yayımlanmamıştır. Biz ‘Evrensel Gazetesi’nin Berat Albayrak’ın gerçek dışı haberine cevabımızdır’ başlıklı tekzip metni yayımlanmasını talep etmemize rağmen ‘tekziptir’ şeklinde başlık atılarak tekzip yayımlanmıştır. Bu nedenle sanığın cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

Mahkeme, karar için duruşmaya beş dakika ara verdi.


Duruşma Öncesi

Saat 11.40’ta başlaması beklenen duruşma saat 12.45’te başladı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salon küçüktü. Salonda, izleyiciler için 12 kişilik oturma yeri ayrılmıştı. Avukat ve sanıklar için de ayrı ayrı yerler hazırlanmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağandışı bir durum yaşanmadı.


Verilen 5 dakikalık aranın ardından mahkeme hakimi, Şimşek ve gazetenin yayın şirketinin yöneticisinin “kamu görevlisine hakaret” suçlamasından beraatine karar verdi.

Habere ilişkin tekzip metninin usulüne göre yayınlamaması iddiasıyla Şimşek ve gazete yöneticisinin 41 bin 666 TL para cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

İsmail Cem Şimşek - “Publicy Insulting the Public Official” and “Correction and Not Releasing the Answer” Trial (Minutes of the Hearing)

İsmail Cem Şimşek - “Publicy Insulting the Public Official” and “Correction and Not Releasing the Answer” Trial (Indictment)

İsmail Cem Şimşek - “Publicy Insulting the Public Official” and “Correction and Not Releasing the Answer” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

İsmail Cem Şimşek - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial

“Alman Karikatüristler Erdoğan’ı Fena Çizdi” başlıklı haber, Temmuz 2018’de, Evrensel Gazetesi’nin internet sitesinde yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, haberin yayımlanmasının ardından, Evrensel Gazetesi’nin o dönemki sorumlu yazı işleri müdürü İsmail Cem Şimşek’ten şikayetçi oldu.

İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Şimşek hakkında; “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma sürecinde, önce; Almanca karikatürler Türkçeye tercüme edildi.

İddianameye göre, İsmail Cem Şimşek, savcılıkta verdiği ifadesinde; Erdoğan tarafından şikayet edilen karikatürlerin yayımlandığı gazetelerin ve dergilerin isimlerinin belirtildiğini, yani sahiplerinin kimliklerinin belli olduğunu ifade etti. Bu yüzden karikatürlerden sorumlu olmadığını dile getirdi. İsmail Cem Şimşek, karikatürlerin eleştiri niteliğinde ve basın özgürlüğü sınırları içinde olduğunu belirtti.

Türk Ceza Kanunu’na göre, bir kişi hakkında, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla dava açılabilmesi için Adalet Bakanı’nın izni gerekiyordu. Şimşek hakkında dava açılabilmesi için gereken Adalet Bakanlığı izni 11 Mart 2019’da alındı.

Şimşek hakkındaki iddianame, 8 Mayıs 2019’da tamamlandı.

Evrensel Gazetesi’nin eski sorumlu yazı işleri müdürü İsmail Cem Şimşek hakkındaki iddianame, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 8 Mayıs 2019’da tamamlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, iddianamede “şikayetçi” olarak yer aldı.

İddianamede, suçlamaya konu karikatürlerin, Evrensel Gazetesi’nin internet sitesinde hangi tarihte yayımlandığına dair bir bilgi yer almadı.

İsmail Cem Şimşek, iddianamede, 7 karikatür üzerinden suçlandı.

İddianamede, karikatürlerin Almancadan Türkçeye tercüme edilen içeriklerine de yer verildi.

Yayımlanan karikatürlerden birinde, “Erdoğan’ın, eli kalaşnikof silahlı, maskeli bir şekilde tasvir edildiği” iddia edildi. “Erdoğan’ın, karikatürde, siyah elbiseli IŞİD militanı şeklinde gösterildiği ve ‘Şeytani teröristlere karşı bugünkü savaşa hazırım’ dediği” öne sürüldü. Yayımlanan başka bir karikatür ise iddianameye şu iddialar ile aktarıldı:

“Cumhurbaşkanı’nın, IŞİD bayrağı bulunan bir arazide bir Türk şahsın boğazına bıçağını dayamış bir IŞİD militanının omuzuna elini atmış vaziyette tasvir edildiği (…) görülmüştür.”

İddianamede, Şimşek; Türk Ceza Kanunu’nun 299 ve 43. maddeleri uyarınca, “zincirleme şekilde Cumhurbaşkanı’na hakaret etmekle” suçlandı. Hakkında bir yıl üç aydan yedi yıla kadar hapis cezası talep edildi. Şimşek’in ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

İddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Evrensel Gazetesi’nin eski sorumlu yazı işleri müdürü İsmail Cem Şimşek’in yargılanmasına, 10 Ekim 2019’da, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Duruşmada, Şimşek’in avukatı; “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasının bu mahkemenin görev alanına girmediğini belirtti. Duruşma, “görevsizlik” talebinin değerlendirilmesi amacıyla ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması 31 Ekim 2019’da görüldü. Duruşmada, Şimşek’i; avukatı Gamze Gökoğlu temsil etti. Hakim, “görevsizlik kararı” vererek, yargılama dosyasının İstanbul Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Görevsizlik kararı sonrasında, yargılama; İstanbul Bakırköy 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde sürdürüldü.

İstanbul Bakırköy 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam eden yargılamanın ikinci duruşması 6 Temmuz 2020’de görüldü. Duruşmada, Şimşek’i; avukatı Gamze Gökoğlu temsil etti. Avukat Gökoğlu, Şimşek’in; işi gereği il dışında olduğunu, bu yüzden duruşmaya katılamadığını bildirdi. Savunmanın hazırlanması için süre talep etti.

Yargılamanın üçüncü duruşması 27 Ekim 2020 tarihinde görüldü. Gazeteci Şimşek ve avukatı ile Şimşek’ten şikayetçi olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı, duruşmaya katılmadı. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın 19 Ocak 2021 tarihinde görülen dördüncü duruşmasında mahkeme hakimi, duruşma savcısından esas hakkındaki mütalaayı hazırlamasını istedi.

Yargılamanın 15 Nisan 2021 tarihinde görülen beşinci duruşmasında, duruşma savcısı mahkeme hakimine sunduğu mütalaasında gazeteci İsmail Cem Şimşek’in cezalandırılmasını istedi.

Şimşek’in avukatı Devrim Avcı, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu.

Mahkeme hakimi, avukat Devrim Avcı’nın esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebini kabul etti.

Yargılamanın 8 Temmuz 2021 tarihinde görülen altıncı duruşmasında, avukat Devrim Avcı esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yaptı. Avcı, suçlamaya konu karikatürün basın özgürlüğü kapsamında yayınlandığını söyledi.

Yargılamayı sonlandıran mahkeme hakimi, gazeteci Şimşek’e “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla bir yıl hapis cezası verdi. Suçun alenen işlendiğini ileri süren mahkeme hakimi, cezayı 1/6 oranında arttırarak, bir yıl iki aya çıkardı. Mahkeme cezayı 11 ay 20 güne indirdi. Cezanın ertelenmesine karar verildi.

6. Standing - July 8, 2021


Mahkeme hakiminin duruşma salonunda yerini almasıyla birlikte duruşma saatinde başladı. Yargılanan gazeteci İsmail Cem Şimşek‘in katılmadığı duruşmada avukatı Devrim Avcı hazır bulundu.

Duruşma savcısı, önceki celse mahkeme heyetine sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Şimşek’in avukatı Devrim Avcı, celse arasında esas hakkındaki savunmasını dosyaya sunduğunu belirtti. Suçlamaya konu karikatürün basın özgürlüğü kapsamında olduğunu söyleyen avukat Avcı, beraat talep etti.

Katılan avukatı Furkan Berk Biberoğlu ise mütalaaya katıldığını ifade ederek, gazeteci Şimşek’in cezalandırılmasını talep etti.


Mahkeme hakimi, verdiği kısa bir aranın ardından açıkladığı kararında Şimşek’e Cumhur-başkanına hakaret suçlamasıyla bir yıl hapis cezası verdi. Suçun alanen işlendiğini ileri sü-ren mahkeme hakimi, cezayı 1/6 oranında arttırarak, bir yıl iki aya çıkardı. Mahkeme cezayı 11 ay 20 güne indirdi. Cezanın ertelenmesine karar verildi.

5. Standing - April 15, 2021


Mahkeme hakiminin duruşma salonunda yerini almasıyla birlikte duruşma saatinde başladı. Yargılanan gazeteci İsmail Cem Şimşek katılmadığı duruşmada avukatı Devrim Avcı hazır bulundu.

Duruşma savcısının esas hakkındaki mütalaasını mahkeme hakimine sunmasıyla duruşma başladı. Mütalaada gazeteci İsmail Cem Şimşek’in cezalandırılması talep edildi.

Şimşek’in avukatı Devrim Avcı, mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu.


Mahkeme hakimi, avukat Devrim Avcı’nın esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebini kabul ederek, duruşmayı 8 Temmuz 2021 tarihine, saat 11:05‘e erteledi.

4. Standing - Jan. 19, 2021


Mahkeme hakiminin duruşma salonunda yerini almasıyla birlikte duruşma saatinde başladı. Yargılanan gazeteci İsmail Cem Şimşek ile avukatı Devrim Avcı duruşmada hazır bulundu. Duruşmanın başında iddianame ve ekleri okundu.

Ardından gazeteci İsmail Cem Şimşek savunma yaptı. Şimşek savunmasında iddianameye konu karikatürün yayınlamasının üzerinden 4 yıl geçtikten sonra dava açılmasının suç üretilmek istendiğinin kanıtı olduğunu söyledi. Şimşek, haber alma, haber verme özgürlüğü kapsamında suçlama konusu yapılan karikatürden gerek sorumlu yazıişleri müdürü gerekse şahıs olarak sorumlu tutulamayacağını kaydetti.

Şimşek, „Yazıişleri müdürü olarak sorumlu tutuluyorsam Basın Kanununa göre dört aylık soruşturma süresi geçmiştir. Kişisel olarak sorumlu tutuluyorsam bu karikatürleri ben yapmadım. Kendi özel sosyal paylaşım sayfalarımda paylaşmadım. Haber içerikleri suç unsuru içermemektedir. Ayrıca Türkiye’de ilk kez Evrensel gazetesinde yayınlanmamıştır. Öncesinde başka internet sitelerinde de yayınlanmıştır. Alıntı yapıldığı paylaşımda da görülmektedir. Bu nedenle üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum“ dedi.

Şimşek’in avukatı Devrim Avcı da soruşturmanın basın kanununda belirtildiği gibi 4 aylık süreyi geçtikten sonra başlatıldığını ifade ederek, zamanaşımından davanın düşmesini talep etti.

Duruşma savcısı da esas hakkındaki mütalaayı hazırlamak için dosyanın Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesini talep etti.


Mahkeme hakimi, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar vererek, duruşmayı 15 Nisan 2021 tarihine saat 10:00‘a bırakılmasına karar verdi.

3. Standing - Oct. 27, 2020


Yargılanan gazeteci İsmail Cem Şimşek ve avukatları duruşmaya katılmadı. Şimşek’in avukatı Devrim Avcı’nın mahkemeye mazeret dilekçesi sunduğu görüldü. Gazeteci Şimşek’ten şikayetçi olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatı da duruşmaya katılmadı.

Mahkeme hakiminin sağlık sorunları nedeniyle değiştiği gözlendi.

Bu nedenle duruşma, dosya üzerinden görüldü.


Mahkeme, hem gazeteci Şimşek’in avukatının hem de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın avukatının mazeretenin kabulune karar verdi.

Yargılamanın 19 Ocak 2021 tarihinde görülecek dördüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

İstanbul Bakırköy Adliyesi yoğun değildi. Duruşmanın saat 09.30’da başlaması gerekiyordu. Ancak, mahkemenin o gün görmesi gereken duruşmalara ilişkin listenin, duruşma salonunun kapısına asılmadığı görüldü. Mahkeme hakiminin izinli olduğu, bu nedenle o gün görülecek duruşmaların dosya üzerinden görülüp erteleneceği belirtildi.

Bir sonraki duruşma tarihi de daha sonra öğrenilebildi.

2. Standing - Oct. 31, 2019


Duruşma saatinde başladı.

Duruşmada, yargılanan gazeteci İsmail Cem Şimşek’i; avukatı Gamze Gökoğlu temsil etti.

Avukat Gökoğlu, Şimşek’in; davaya konu karikatürlerin yayınlandığı tarihte gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olduğu için yargılandığını belirtti.

Mahkemenin görevsizlik kararı vererek dosyayı Basın Kanunu’na göre basın davalarından sorumlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne göndermesini talep etti.


Mahkeme “görevsizlik” kararı vererek, yargılama dosyasının Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.


Duruşma Öncesi

Duruşma tam saatinde başladı ve yaklaşık iki dakika sürdü.

Yargılanan gazetecinin avukatının talebinin alınmasının ardından, hakim; salondakilere, “talebin kabul edildiğini, karar yazılırken dışarı çıkmalarını” söyledi.

Karara avukatların Ulusal Yargı Ağı Projesi’nden (UYAP) ulaşılabileceğini söyledi. Kararın yazılmasını kapıda bekleyen avukatlar, tutanağı mübaşirden aldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu küçüktü. Seyircilere yer ayrılmamıştı. Üç sanık sandalyesi ve iki tarafın avukatları için iki masa vardı. Gözlemciler, sanık avukatının masasının arkasına yerleştirilen sıraya oturdu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği ile İfade Özgürlüğü Derneği’nden gözlemciler izledi.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

1. Standing - Oct. 10, 2019


Duruşma, belirlenen saatte başladı.

Yargılamanan gazeteci İsmail Cem Şimşek, duruşmaya; avukatları ile birlikte katıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ise duruşmada; avukatı Başak Kızılkaya temsil etti.

Şimşek’in avukatı Devrim Avcı, dosyada ileri sürülen suçun basın yoluyla işlendiğini ve bu nedenle söz konusu suça bakan mahkemeninin Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi olduğunu, dosyanın “görevsizlik” kararı verilerek ilgili mahkemeye gönderilmesini talep etti.

Avukatının görevsizlik kararı talebine katıldığını belirten Cem Şimşek, talep kabul edilmeyecekse bugün savunmasını yapmak istediğini ifade etti.

Erdoğan’ın avukatı Başak Kızılkaya da şikayetlerinin devam ettiğini dile getirerek, “Dosyaya katılma talebimiz var. Görevsizlik kararı mahkemenizin takdiridir” dedi.


Mahkeme, görevsizlik kararına ilişkin talebin değerlendirilmesi için duruşmayı erteledi.

Yargılamanın, 31 Ekim 2019 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma öncesi basın mensuplarının girişinde bir sorun yaşanmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonunda seyirciler için yeterli sandalye ayrılmıştı. Salon, penceresizdi.

Duruşmaya Katılım

Yargılamanan gazeteci İsmail Cem Şimşek, duruşmaya; avukatları ile birlikte katıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ise duruşmada; avukatı Başak Kızılkaya temsil etti.

Genel Gözlemler

Hakim, duruşmayı; tarafların talepleri çerçevesinde sürdürdü.

İsmail Cem Şimşek - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial (Indictment)

İsmail Cem Şimşek - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

İsmail Cem Şimşek - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

İsmail Cem Şimşek - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

İsmail Cem Şimşek - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)

İsmail Cem Şimşek - “Insulting the President in Successive Intervals” Trial 6. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.