Kazım Güleçyüz

Güleçyüz, Özdabak - Trial for Spreading Propaganda for a Terrorist Organization

Yeni Asya Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz ve gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki soruşturma ihbar üzerine başlatıldı.

İhbarda, Güleçyüz’ün Özdabak ile birlikte, “FETÖ’nün eylemlerini meşru gösterecek şekilde propaganda yaptıkları” iddiasında bulunuldu.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, ihbar üzerine Güleçyüz ve Özdabak hakkında “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Yeni Asya Gazetesi’nin 1 Ocak 2014’ten itibaren yayınlanan manşetlerine yönelik inceleme yapıldı.

Ayrıca Kazım Güleçyüz’ün sosyal medya hesaplarında da araştırma yapıldı.

Güleçyüz savcılıkta verdiği ifadede, suçlamaları kabul etmedi. Yeni Asya Gazetesi’nin yayın politikasına bakıldığında suçlamaların yersiz olduğunu söyledi. Amacının, “FETÖ soruşturmaları sırasında mağduriyetlere yol açılmasına ilişkin uyarı ve eleştiri yapmak” olduğunu dile getirdi.

Güleçyüz hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcısı Yavuz Şahin tarafından 7 Aralık 2018 tarihinde tamamlandı.

Yeni Asya Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ve gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki iddianame 7 Aralık 2018’de tamamlandı. İddianameyi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcısı Yavuz Şahin hazırladı.

İddianamede, Güleçyüz’ün Twitter hesabından paylaştığı ve birçoğu 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra yaşananları eleştiren 14 tweet, suçlama konusu yapıldı. Bu paylaşımlardan bazıları şöyle:

• “Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri’ni alıp götüren ‘darbeciler’ Erdoğan’ın kaldığı oteli basıp bombalamak için ayrılmasını beklemişler öyle mi?”
• “15 Temmuz hesaplaşmasının darbe ve terörle hiçbir alakası olmayan masumların kıyımına dönüştürülmesini hiçbir vicdan sahibi kabul edemez.”

Güleçyüz’ün 2014 yılı sonunda Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV hakkında başlatılan soruşturma ve operasyonu eleştiren iki yazısı yöneltilen suçlamalarla ilgili deliller arasında gösterildi. Güleçyüz’ün yazılarında kullandığı şu ifadeler iddianamede de aktarıldı: “Kendinize yapılmak istendiğini iddia ettiğiniz darbenin misillemesini 1 yıl sonra medyaya darbeyle yapmaya kalkarsanız komik olursunuz… Gazetecilerin akıl dışı şüphelere dayalı ithamlarla görev yerlerinden alınıp gözaltı için emniyete götürülmesi, ülke için yeni bir utançtır.”

İddianamede, Güleçyüz’ün genel yayın yönetmeni olduğu Yeni Asya Gazetesi’nin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yayımladığı 13 habere de deliller arasında yer verildi. Bu haberlerden bazıları da 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından başlatılan Olağanüstü Hal sürecinde yaşananlarla ilgiliydi.

İddianamede, Güleçyüz’ün “FETÖ silahlı terör örgütünü ve bu örgüte yönetici veya üye olan şahısları masum veya mağdur göstermeye çalıştığı” iddia edildi. Güleçyüz’ün, “FETÖ silahlı terör örgütüne ilişkin soruşturma veya kovuşturmaları mağdur şahıslara yönelik zulüm olarak göstermeye çalıştığı” öne sürüldü. İddianamede, Güleçyüz, FETÖ’ye yönelik soruşturma ve kovuşturmaları “sulandırma girişimlerine yardımcı olmakla” suçlandı. Güleçyüz’e yöneltilen bir diğer suçlama ise “Örgüt lideri Fetullah Gülen’i, onun sözlerine ve açıklamalarına yer vererek, dini bir cemaat gibi kamuoyuna lanse etmek” oldu.

Güleçyüz’ün Terörle Mücadele Kanunu’nun “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu düzenleyen 7/2. maddesi dolayısıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Ayrıca bu suçu birden çok kez işlediği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun 43’üncü maddesindeki “zincirleme suç” kapsamında olduğu gerekçesiyle artırım yapılmas istendi. Böylelikle Güleçyüz hakkında ceza, 1 yıl 3 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis oldu. Ayrıca TCK’nin 53’üncü maddesi kapsamında “belirli haklardan yoksun bırakma” yaptırımın da uygulanması istendi.
Güleçyüz ile birlikte Halil İbrahim Özdabak hakkındaki iddianame önce İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile reddedildi ve savcılığa geri gönderildi. Savcılık iade kararına itiraz etti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Ocak 2019’da itirazı yerinde bularak iade kararını kaldırdı. Ardından İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce reddettiği iddianameyi kabul etti.

Yeni Asya Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ile gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki yargılama İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Yargılamanın ilk duruşması 2 Mayıs 2019 tarihinde görüldü.

Güleçyüz; 41 yıldır yayıncılık, 27 senedir de aktif gazetecilik yaptığını dile getirdi. Bütün yazı, kitap ve konuşmalarında hukuku, adaleti, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, barışı savunduğunu, darbelere ve teröre karşı kararlı bir duruş ortaya koyduğunu belirtti. İddianamede bu çizgisinin tam tersi bir suçlamaya muhatap olduğunu belirtti. Suçlamaları reddetti.

Mahkeme, esas hakkında mütalaanın hazırlanması için ertelendi. Yargılamanın ikinci duruşması 24 Eylül 2019’da görüldü. Mahkeme heyeti Barış Öztürk başkanlığında üye hakimler Ferhat Akdoğan ve Harun Bayram’dan oluştu. Duruşma savcısı, dosyada ki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Yargılamanın üçüncü ve karar duruşması 23 Ocak 2020’de görüldü. Duruşmada Mustafa Çakar başkanlığında üye hakimler Barış Öztürk ve Berhan Hamdi Şefkatlioğlu’dan oluşan mahkeme heyeti görev aldı. Güleçyüz, birlikte yargılandığı Halil İbrahim Özbadak ve avukatlarıyla birlikte duruşmada hazır bulundu. Savcı Arif Kaplan, önceki duruşmada esas hakkında verdiği mütalaasını tekrar ettiğini belirtti.

Esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmaya yapan Güleçyüz, herhangi bir örgüt ile ilişkisinin olmadığını, yaptığının sadece gazetecilik olduğunu belirtti. Güleçyüz, “Ben her hangi bir örgütün propagandasını yapmadım. Beraatimi talep ediyorum. Savcının mütalaasına katılmıyorum” dedi.

Özdabak ve Güleçyüz, ceza verilmesi durumunda “Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) ve erteleme talep etmediklerini beyan etti. Ardından Özdabak ve Güleçyüz’ün müdafileri esasa dair savunma yaptı. Avukat Mustafa Özbek, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkilleri hakkında tahliye talebinde bulundu.

Son sözü sorulan Güleçyüz, “beraatimi istiyorum” dedi.

Duruşmaya verilen aranın ardından karar açıklandı. Mahkeme heyeti kararında, Güleçyüz’ün atılı suçlamadan 1 yıl 8 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, hapis cezasına ilişkin karar için “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına” (HAGB) ve ceza ertelemeye yer olmadığına karar verdi.

İstinaf Süreci

Karar, avukatlarca itirazla İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne (İstinaf) taşındı. Mahkeme süreci devam ediyor.

3. Standing - Jan. 23, 2020


Yeni Asya Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ile gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki iddianame 7 Aralık 2018’de tamamlandı. İddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Güleçyüz twitter hesabından paylaştığı ve birçoğu 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşananları eleştiren 14 tweet; Özdabak ise Yeni Asya’da yayımlanan 18 karikatürü nedeniyle yargılanıyor. Suçlama konusu yapılan karikatürlerde; “Samanyolu TV’nin kapatılması”, “Tutuklu bir kadının ikiz bebeklerini kaybetmesi”, “İhraç edilen bir kadın savcının evlere temizliğe gitmesi”, “1 günlük bebeği ile hastaneden adliyeye sevk edilen anne” gibi konular ele alınıyor.

Yargılamanın ilk duruşması 2 Mayıs 2019 tarihinde görüldü.

Gülezyüz 41 yıldır yayıncılık, 27 senedir de aktif gazetecilik yaptığını dile getirdi. Bütün yazı, kitap ve konuşmalarında hukuku, adaleti, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, barışı savunduğunu, darbelere ve teröre karşı kararlı bir duruş ortaya koyduğunu belirtti. İddianamede bu çizgisinin tam tersi bir suçlamaya muhatap olduğunu belirtti. Suçlamaları reddetti.

Mahkeme, esas hakkında mütalaanın hazırlanması için ertelendi. Davanın ikinci duruşması öncesi iddia makamı tarafından mahkeme heyetine UYAP üzerinden iddianame gönderildiği belirtildi.

Davanın ikinci duruşması 24 Eylül 2019’da görüldü. Güleçyüz, iddianameye konu olan sosyal medya paylaşımlarının bağlamından koparıldığını ve kendisinin hiçbir şekilde örgüt propagandası yapmadığını belirtti.

Sanık avukatı Mustafa Özbek de esas hakkında mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamak üzere mahkemeden ek süre talep etti. Bu talebi kabul eden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 23 Ocak 2020 tarihine bırakmıştı.

Davanın 3. duruşmasında Mustafa Çakar başkanlığında üye hakimler Barış Öztürk ve Berhan Hamdi Şefkatlioğlu’dan oluşan mahkeme heyetinin yerini almasıyla başladı. Sanık gazeteciler Kazım Güleçyüz ve Halil İbrahim Özdabak ile müdafileri hazır bulundu. Savcı Arif Kaplan, önceki duruşma esas hakkında verdiği mütalaasını tekrar ettiğini belirtti.

Ardından söz alan Halil İbrahim Özdabak, mütalaaya karşı savunma yaptı. Özdabak, karikatür çizdiğini, her hangi bir örgütle ilişkisi olmadığını ifade ederek, beraatini istedi.

Ardından esasa dair söz alan Kazım Güleçyüz’de, herhangi bir örgüt ile ilişkisinin olmadığını, yaptığının sadece gazetecilik olduğunu belirtti. Güleçyüz, “Ben her hangi bir örgütün propagandasını yapmadım. Beraatimi talep ediyorum. Savcının mütalaasına katılmıyorum” dedi.

Özdabak ve Güleçyüz, ceza verilmesi durumunda “Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) ve erteleme talep etmediklerini beyan etti. Ardından Özdabak ve Güleçyüz’ün müdafileri esasa dair savunma yaptı. Avukat Mustafa Özbek, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkilleri hakkında tahliye talebinde bulundu.

Son sözü sorulan Özdabak ve Güleçyüz, “beraatimi istiyorum” dedi.

Duruşmaya verilen aranın ardından karar açıklandı. Mahkeme heyeti kararında, Kazım Güleçyüz için “FETÖ” propagandası yapmak suçundan 1 yıl hapis cezası verdi. Twitter hesabından paylaşım yaptığını ve bunun basın ve yayın yolu olarak değerlendiren mahkeme heyeti, yarı oranında artırım yaparak, cezayı 1 yıl 6 aya çıkardı. Güleçyüz’ün suçu işleme icrası olduğunu ileri süren heyet, 1/3 oranında artırım yaparak, cezayı 1 yıl 12’ya çıkardı. Cezanın sanık üzerindeki etkisini göz önünde bulunduran heyet, 1/6 oranında indirim yaparak, cezayı 1 yıl 8 aya indirdi.

Özdabak için ,ise “FETÖ” propagandası yapmak gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası verdi. Suçun basın yoluyla işlendiği gerekçesiyle cezayı, 1/2 oranında arttırdı ve 1 yıl 6 ay ceza verdi. Suçun yeniden icrasını göz önünde bulunduran heyet, 1/4 oranında arttırım yaparak, cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne çıkardı. Cezanın sanık üzerindeki etkisini göz önünde bulunduran heyet, 1/6 oranında indirim yaparak cezayı 1 yıl 6 ay 22 güne indirdi.

Mahkeme heyeti, Özdabak ve Güleçyüz için “Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına” (HAGB) ve ceza ertelemeye yer olmadığına karar verdi.
Karar, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi (İstinaf) ve Yargıtay’a götürülecek.


Duruşma 10:00’da başlayacağı duyurulmuştu; ancak 10:50’de başladı. Mustafa Çakar başkanlığında üye hakimler Barış Öztürk ve Berhan Hamdi Şefkatlioğlu’dan oluşan mahkeme heyeti görev aldı. Sanık gazeteciler Kazım Güleçyüz ve Halil İbrahim Özdabak ile müdafileri hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak söz alan savcı Arif Kaplan, önceki duruşma esas hakkında verdiği mütalaasını tekrar ettiğini belirtti.

Ardından söz alan Halil İbrahim Özdabak, mütalaaya karşı savunma yaptı. Özdabak, karikatür çizdiğini, her hangi bir örgütle ilişkisi olmadığını ifade ederek, beraatini istedi.

Ardından esasa dair söz alan Kazım Güleçyüz’de, herhangi bir örgüt ile ilişkisinin olmadığını, yaptığının sadece gazetecilik olduğunu belirtti. Güleçyüz, “Ben her hangi bir örgütün propagandasını yapmadım. Beraatimi talep ediyorum. Savcının mütalaasına katılmıyorum” dedi.

Özdabak ve Güleçyüz, ceza verilmesi durumunda “Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) ve erteleme talep etmediklerini beyan etti.

Ardından Özdabak ve Güleçyüz’ün müdafileri esasa dair savunma yaptı. Avukat Mustafa Özbek, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkilleri hakkında tahliye talebinde bulundu.

Son sözü sorulan Özdabak ve Güleçyüz, “beraatimi istiyorum” dedi.

Son sözlerinin sorulması ardından Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kaydını kapatan mahkeme heyeti, nihai kararını açıklamak için duruşmaya 10 dakika ara verdi.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde ciddi yoğunluk vardı. Adliyenin B, C ve D kapılarında uzun kuyruklar oluştu. Adliye girişinde gazeteciler ve izleyiciler X-ray cihazından geçirildi. Duruşmanın görüleceği koridorda güvenlik bariyerleri bulunuyordu. Ancak, duruşma öncesi gazeteci ve izleyecilerin bariyerlerde beklemesi yönünde bir zorunluluk getirilmedi. Gazetecilerin duruşma salonu önüne geçmesine izin verildi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu, İstanbul Adliyesi’ndeki standart salonlardandı. Seyircilere 30 kişilik yer ayrılmıştı. Salonda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ayrı ekran kuruluydu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) izledi.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.


Mahkeme heyeti kararında, Kazım Güleçyüz için “FETÖ” propagandası yapmak suçundan 1 yıl hapis cezası verdi. Twitter hesabından paylaşım yaptığını ve bunun basın ve yayın yolu olarak değerlendiren mahkeme heyeti, yarı oranında arttırım yaparak, cezayı 1 yıl 6 aya çıkardı. Güleçyüz’ün suçu işleme icrası olduğunu ileri süren heyet, 1/3 oranında arttırım yaparak, cezayı 1 yıl 12’ya çıkardı.

Cezanın sanık üzerindeki etkisini göz önünde bulunduran heyet, 1/6 oranında indirim yaparak, cezayı 1 yıl 8 aya indirdi.

Mahkeme heyeti Halil İbrahim Özdabak için “FETÖ” propagansı yapmak gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası verdi. Suçun basın yoluyla işlendiği gerekçesiyle cezayı, 1/2 oranında arttırdı ve 1 yıl 6 ay ceza verdi. Suçun yeniden icrasını göz önünde bulunduran heyet, 1/4 oranında arttırım yaparak, cezayı 1 yıl 10 ay 15 güne çıkardı. Cezanın sanık üzerindeki etkisini göz önünde bulunduran heyet, 1/6 oranında indirim yaparak cezayı 1 yıl 6 ay 22 güne indirdi.

Mahkeme heyeti, Özdabak ve Güleçyüz için “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına” (HAGB) ve ceza ertelemeye yer olmadığına karar verdi.

Karar, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi (İstinaf) ve Yargıtay’a götürülecek.

2. Standing - Sept. 24, 2019


Yeni Asya Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ile gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki iddianame 7 Aralık 2018’de tamamlandı. İddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yargılamanın ilk duruşması 2 Mayıs 2019 tarihinde görüldü.

Gülezyüz 41 yıldır yayıncılık, 27 senedir de aktif gazetecilik yaptığını dile getirdi. Bütün yazı, kitap ve konuşmalarında hukuku, adaleti, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, barışı savunduğunu, darbelere ve teröre karşı kararlı bir duruş ortaya koyduğunu belirtti. İddianamede bu çizgisinin tam tersi bir suçlamaya muhatap olduğunu belirtti. Suçlamaları reddetti.

Mahkeme, esas hakkında mütalaanın hazırlanması için ertelendi. Davanın ikinci duruşması öncesi iddia makamı tarafından mahkeme heyetine UYAP üzerinden iddianame gönderildiği belirtildi.

Davanın ikinci duruşması 24 Eylül 2019’da görüldü. Güleçyüz, iddianameye konu olan sosyal medya paylaşımlarının bağlamından koparıldığını ve kendisinin hiçbir şekilde örgüt propagandası yapmadığını belirtti.

Sanık avukatı Mustafa Özbelk de esas hakkında mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamak üzere mahkemeden ek süre talep etti. Bu talebi kabul eden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 23 Ocak 2020 tarihine bıraktı.Next Trial: Jan. 23, 2020, 10 a.m.


İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşması saat 12:55’de başladı. Mahkeme heyeti Barış Öztürk başkanlığında üye hakimler Ferhat Akdoğan ve Harun Bayram’dan oluştu. Duruşma savcısı Arif Kaplan idi.

Duruşma yaklaşık olarak 5 dakika sürdü. Sanık Güleçyüz ve avukatı hazır bulundu. Duruşma savcısı, dosyada ki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Güleçyüz, iddianameye konu olan sosyal medya paylaşımlarının bağlamından koparıldığını ve kendisinin hiçbir şekilde örgüt propagandası yapmadığını belirtti.

Sanık avukatı Mustafa Özbelk de esas hakkında mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamak üzere mahkemeden ek süre talep etti.


Mahkeme heyeti ara vermeden kararını açıkladı. Sanık avukatı Mustafa Özbelk de esas hakkında mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamak üzere mahkemeden ek süre talebi kabul edildi.

Bir sonraki duruşma 23 Ocak 2020 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma öncesinde herhangi bir basın açıklaması ya da destek gösterisi gerçekleşmedi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salon ufak bir salondu. Salonda, izleyiciler için 25 kişilik oturma yeri ayrılmıştı. Avukat ve sanıklar için de ayrı ayrı yerler hazırlanmıştı. 15 kişi tutuklu yakını ve sivil toplum örgütü temsilcisi salona alındı. Kalan beş kişilik yere de gazeteci alındı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, bazı haber ajansları takip etti.

Genel Gözlemler

Yaklaşık 5 dakika süren duruşmada, mahkeme heyeti duruşma zaptını yazmasına rağmen avukatlara vermedi.

Güleçyüz, Özdabak - Trial for Spreading Propaganda for a Terrorist Organization (Indictment)

Güleçyüz, Özdabak - Trial for Spreading Propaganda for a Terrorist Organization 3. Standing (Minutes of the Hearing)