Kazım Güleçyüz

Kazım Güleçyüz, Halil İbrahim Özdabak - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial

Yeni Asya Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz ve gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkında ihbar üzerine soruşturma başlatıldı.

İhbarda, Güleçyüz’ün Özdabak ile birlikte, “FETÖ’nün eylemlerini meşru gösterecek şekilde propaganda yaptıkları” iddiasında bulunuldu.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, ihbar üzerine Güleçyüz ve Özdabak hakkında “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla inceleme başlattı. İnceleme kapsamında Yeni Asya Gazetesi’nin 1 Ocak 2014’ten itibaren yayınlanan manşetleri irdelendi. Ayrıca Kazım Güleçyüz’ün sosyal medya hesaplarında da araştırma yapıldı.

Güleçyüz savcılıkta verdiği ifadede, suçlamaları kabul etmedi. Yeni Asya Gazetesi’nin yayın politikasına bakıldığında suçlamaların yersiz olduğunu söyledi. Amacının, “FETÖ soruşturmaları sırasında mağduriyetlere yol açılmasına ilişkin uyarı ve eleştiri yapmak” olduğunu dile getirdi.

Güleçyüz ile birlikte Özdabak hakkındaki iddianame, 7 Aralık 2018 tarihinde tamamlandı

Yeni Asya Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ve gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki iddianame, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 7 Aralık 2018’de tamamlandı.

İddianamede, Güleçyüz’ün Twitter hesabından paylaştığı ve birçoğu 15 Temmuz 2016’daki askeri darbe girişiminden sonra yaşananları eleştiren 14 tweet, suçlama konusu yapıldı. Bu paylaşımlardan bazıları şöyle:

• “Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri’ni alıp götüren ‘darbeciler’ Erdoğan’ın kaldığı oteli basıp bombalamak için ayrılmasını beklemişler öyle mi?”
• “15 Temmuz hesaplaşmasının darbe ve terörle hiçbir alakası olmayan masumların kıyımına dönüştürülmesini hiçbir vicdan sahibi kabul edemez.”

Güleçyüz’ün 2014 yılı sonunda Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV hakkında başlatılan soruşturma ve operasyonu eleştiren iki yazısı suçlamalarla ilgili deliller arasında gösterildi. Güleçyüz’ün yazılarında kullandığı şu ifadeler iddianameye de aktarıldı:

“Kendinize yapılmak istendiğini iddia ettiğiniz darbenin misillemesini 1 yıl sonra medyaya darbeyle yapmaya kalkarsanız komik olursunuz… Gazetecilerin akıl dışı şüphelere dayalı ithamlarla görev yerlerinden alınıp gözaltı için emniyete götürülmesi, ülke için yeni bir utançtır.”

İddianamede, Güleçyüz’ün genel yayın yönetmeni olduğu Yeni Asya Gazetesi’nin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yayımladığı 13 habere de deliller arasında yer verildi. Bu haberlerden bazıları da 15 Temmuz 2016’daki askeri darbe girişiminin ardından başlatılan Olağanüstü Hal yönetimi sürecinde yaşananlarla ilgiliydi.

İddianamede, Güleçyüz’ün “FETÖ silahlı terör örgütünü ve bu örgüte yönetici veya üye olan şahısları masum veya mağdur göstermeye çalıştığı” iddia edildi. Güleçyüz’ün, “FETÖ silahlı terör örgütüne ilişkin soruşturma veya kovuşturmaları mağdur şahıslara yönelik zulüm olarak göstermeye çalıştığı” öne sürüldü. İddianamede, Güleçyüz, FETÖ’ye yönelik soruşturma ve kovuşturmaları “sulandırma girişimlerine yardımcı olmakla” suçlandı. Güleçyüz’e yöneltilen bir diğer suçlama ise “Örgüt lideri Fetullah Gülen’i, onun sözlerine ve açıklamalarına yer vererek, dini bir cemaat gibi kamuoyuna lanse etmek” oldu.

Güleçyüz’ün Terörle Mücadele Kanunu’nun “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu düzenleyen 7/2. maddesi dolayısıyla bir yıldan beş yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Ayrıca bu suçu birden çok kez işlediği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun 43’üncü maddesindeki “zincirleme suç” hükümleri uyarınca cezada artırım yapılması istendi. Böylelikle Güleçyüz hakkında toplamda bir yıl üç aydan sekiz yıl dokuz aya kadar hapis istendi. Ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Güleçyüz ile birlikte Halil İbrahim Özdabak hakkındaki iddianame önce İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile reddedildi ve savcılığa geri gönderildi. Savcılık iade kararına itiraz etti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Ocak 2019’da itirazı yerinde bularak iade kararını kaldırdı. Ardından İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce reddettiği iddianameyi kabul etti.

Yeni Asya Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ile gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki yargılama, 2 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başladı.

Güleçyüz; 41 yıldır yayıncılık, 27 senedir de aktif gazetecilik yaptığını dile getirdi. Bütün yazı, kitap ve konuşmalarında hukuku, adaleti, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, barışı savunduğunu, darbelere ve teröre karşı kararlı bir duruş ortaya koyduğunu belirtti. İddianamede bu çizgisinin tam tersi bir suçlamaya muhatap olduğunu belirtti. Suçlamaları reddetti.

Yargılama, esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması 24 Eylül 2019’da görüldü. Duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Yargılamanın üçüncü ve karar duruşması, 23 Ocak 2020’de görüldü. Güleçyüz, duruşmaya; birlikte yargılandığı Halil İbrahim Özbadak ve avukatlarıyla birlikte katıldı.

Esas hakkındaki mütalaaya ilişkin savunmaya yapan Güleçyüz, herhangi bir örgüt ile ilişkisinin olmadığını, yaptığının sadece gazetecilik olduğunu belirtti. Güleçyüz, “Ben her hangi bir örgütün propagandasını yapmadım. Beraatimi talep ediyorum. Savcının mütalaasına katılmıyorum” dedi.

Özdabak ve Güleçyüz, ceza verilmesi durumunda “Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) ve erteleme talep etmediklerini” beyan etti. Avukat Mustafa Özbek, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkilleri hakkında tahliye talebinde bulundu.

Son sözü sorulan Güleçyüz, “beraatimi istiyorum” dedi.

Güleçyüz, iddianamede, “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı. Ancak mahkeme, Güleçyüz’e; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltti. Güleçyüz’ün bir yıl sekiz ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Mahkeme heyeti, hapis cezasına ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) ve ceza ertelemeye yer olmadığına karar verdi.

İstinaf Süreci

Avukatlar, karara karşı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti. Karara ilişkin istinaf mahkemesi incelemesi sürüyor.

3. Standing - Jan. 23, 2020


Duruşma 10:00’da başlayacağı duyurulmuştu; ancak 10:50’de başladı. Gazeteciler Kazım Güleçyüz ve Halil İbrahim Özdabak, avukatları ile birlikte duruşmaya katıldı.

Duruşma savcısı, önceki duruşmada sunduğu esas hakkında mütalaasını açıkladı.

Ardından söz alan Halil İbrahim Özdabak, mütalaaya karşı savunma yaptı. Özdabak, karikatür çizdiğini, herhangi bir örgütle ilişkisi olmadığını ifade ederek, beraatini istedi.

Ardından esasa dair söz alan Kazım Güleçyüz de, herhangi bir örgüt ile ilişkisinin olmadığını, yaptığının sadece gazetecilik olduğunu belirtti.

Güleçyüz, “Ben her hangi bir örgütün propagandasını yapmadım. Beraatimi talep ediyorum. Savcının mütalaasına katılmıyorum” dedi.

Özdabak ve Güleçyüz, ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) ve erteleme talep etmediklerini beyan etti.

Avukat Mustafa Özbek, mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, müvekkilleri hakkında beraat talebinde bulundu.

Son sözü sorulan Özdabak ve Güleçyüz, “beraatimi istiyorum” dedi.

Son sözlerinin sorulması ardından Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kaydını kapatan mahkeme heyeti, kararını açıklamak için duruşmaya 10 dakika ara verdi.


Özdabak ve Güleçyüz, haklarındaki iddianamede, zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmışlarda. Oysa mahkeme, gazetecilere; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması yöneltti.

Mahkeme heyeti kararında, Kazım Güleçyüz için “FETÖ” propagandası yapmak suçundan bir yıl hapis cezası verdi. Twitter hesabından paylaşım yaptığını ve bunun basın ve yayın yolu olarak değerlendiren mahkeme heyeti, yarı oranında arttırım yaparak, cezayı bir yıl altı aya çıkardı. Güleçyüz bir yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Mahkeme heyeti Halil İbrahim Özdabak için “FETÖ” propagansı yapmak gerekçesiyle bir yıl hapis cezası verdi. Suçun basın yoluyla işlendiği gerekçesiyle cezayı, yarı oranında arttırdı ve bir yıl altı ay ceza verdi. Suçun yeniden icrasını göz önünde bulunduran heyet, 1/4 oranında arttırım yaparak, cezayı bir yıl 10 ay 15 güne çıkardı. Cezanın sanık üzerindeki etkisini göz önünde bulunduran heyet, 1/6 oranında indirim yaparak cezayı bir yıl altı ay 22 güne indirdi.

Mahkeme heyeti, hapis cezasına ilişkin hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına (HAGB) ve ceza ertelemeye yer olmadığına karar verdi.


Duruşma Öncesi

Adliye girişinde büyük bir yoğunluk vardı. Adliyenin B, C ve D kapılarında uzun kuyruklar oluştu. Gazeteciler ve izleyiciler, girişte X-ray cihazından geçirildi.
Duruşmanın görüleceği koridorda güvenlik bariyerleri bulunuyordu. Ancak, duruşma öncesi gazeteci ve izleyecilerin bariyerlerde beklemesi yönünde bir zorunluluk getirilmedi. Gazetecilerin duruşma salonu önüne geçmesine izin verildi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu, İstanbul Adliyesi’ndeki standart salonlardandı. Seyircilere 30 kişilik yer ayrılmıştı. Salonda Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki ayrı ekran kuruluydu.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) izledi.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir durum yaşanmadı.

2. Standing - Sept. 24, 2019


Yargılamanın, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşması saat 12:55’de başladı.

Duruşma yaklaşık 5 dakika sürdü.

Kazım Güleçyüz, duruşmaya avukatı ile birlikte katıldı.

Güleçyüz, iddianameye konu olan sosyal medya paylaşımlarının bağlamından koparıldığını ve kendisinin hiçbir şekilde örgüt propagandası yapmadığını belirtti.

Avukatı Mustafa Özbek de esas hakkında mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamak üzere mahkemeden ek süre talep etti.


Mahkeme heyeti, kararını; duruşmaya ara vermeden açıkladı. Mütalaa karşısındaki savunmaların hazırlanması için duruşma ertelendi.

Yargılamanın 23 Ocak 2020’de görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşma öncesinde herhangi bir basın açıklaması ya da destek gösterisi gerçekleşmedi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü salon küçüktü. Salonda, izleyiciler için 25 kişilik oturma yeri ayrılmıştı. Avukat ve sanıklar için de ayrı ayrı yerler hazırlanmıştı.

15 izleyici salona alındı. Kalan beş kişilik yer de gazetecilere ayrıldı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, bazı haber ajansları takip etti.

Genel Gözlemler

Yaklaşık 5 dakika süren duruşmada, mahkeme heyeti duruşma tutanağını yazmasına rağmen avukatlara vermedi.

Kazım Güleçyüz, Halil İbrahim Özdabak - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial (Indictment)

Kazım Güleçyüz, Halil İbrahim Özdabak - “Propaganda of Terrorist Organization in Successive Intervals” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.