Kazım Güleçyüz

Güleçyüz, Özdabak - Trial for Spreading Propaganda for a Terrorist Organization

Yeni Asya Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz ve gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki soruşturma ihbar üzerine başlatıldı.

İhbarda, Güleçyüz’ün Özdabak ile birlikte, “FETÖ’nün eylemlerini meşru gösterecek şekilde propaganda yaptıkları” iddiasında bulunuldu.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, ihbar üzerine Güleçyüz ve Özdabak hakkında “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında Yeni Asya Gazetesi’nin 1 Ocak 2014’ten itibaren yayınlanan manşetlerine yönelik inceleme yapıldı.

Ayrıca Kazım Güleçyüz’ün sosyal medya hesaplarında da araştırma yapıldı.

Güleçyüz savcılıkta verdiği ifadede, suçlamaları kabul etmedi. Yeni Asya Gazetesi’nin yayın politikasına bakıldığında suçlamaların yersiz olduğunu söyledi. Amacının, “FETÖ soruşturmaları sırasında mağduriyetlere yol açılmasına ilişkin uyarı ve eleştiri yapmak” olduğunu dile getirdi.

Güleçyüz hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcısı Yavuz Şahin tarafından 7 Aralık 2018 tarihinde tamamlandı.

Savcı Şahin, Güleçyüz’ün Terörle Mücadele Kanunu’nun “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçunu düzenleyen 7/7. maddesi dolayısıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Savcı ayrıca bu suçu birden çok kez işlediği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun “Zincirleme Suç”u düzenleyen 43. maddesinin uygulanarak yarı oranında artırılmasını talep etti. Böylece Güleçyüz için istenen ceza, 1 yıl 3 aydan 6 yıl 3 aya kadar hapis oldu.

Yeni Asya Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ve gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki iddianame 7 Aralık 2018’de tamamlandı.

İddianamede, twitter hesabından paylaştığı ve birçoğu 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşananları eleştiren 14 tweet, suçlama konusu yapıldı. Bu paylaşımlardan bazıları şöyle:

“Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri’ni alıp götüren ‘darbeciler’ Erdoğan’ın kaldığı oteli basıp bombalamak için ayrılmasını beklemişler öyle mi?”

“15 Temmuz hesaplaşmasının darbe ve terörle hiçbir alakası olmayan masumların kıyımına dönüştürülmesini hiçbir vicdan sahibi kabul edemez.”

2014 yılı sonunda Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV hakkında başlatılan soruşturma ve operasyonu eleştiren 2 yazısı Güleçyüz’e yöneltilen suçlamların delili olarak gösterildi. Güleçyüz’ün yazılarında kullandığı şu ifadeler iddianamede de aktarıldı:

“Kendinize yapılmak istendiğini iddia ettiğiniz darbenin misillemesini 1 yıl sonra medyaya darbeyle yapmaya kalkarsanız komik olursunuz… Gazetecilerin akıl dışı şüphelere dayalı ithamlarla görev yerlerinden alınıp gözaltı için emniyete götürülmesi, ülke için yeni bir utançtır.”

İddianamede Güleçyüz’ün genel yayın yönetmeni olduğu Yeni Asya Gazetesi’nin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yayımladığı 13 habere de delil olarak yer verildi. Bu haberlerden bazıları da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan Olağanüstü Hal sürecinde yaşananlarla ilgiliydi.

İddianamede Güleçyüz’ün “FETÖ silahlı terör örgütünü ve bu örgüte yönetici veya üye olan şahısları masum veya mağdur göstermeye çalıştığı” iddia edildi. Güleçyüz’ün, “FETÖ silahlı terör örgütüne ilişkin soruşturma veya kovuşturmaları mağdur şahıslara yönelik zulüm olarak göstermeye çalıştığı” öne sürüldü. İddianamede, Güleçyüz, FETÖ’ye yönelik soruşturma ve kovuşturmaları “sulandırma girişimlerine yardımcı olmakla” suçlandı. Güleçyüz’e yöneltilen bir diğer suçlama ise “Örgüt lideri Fetullah Gülen’i, onun sözlerine ve açıklamalarına yer vererek, dini bir cemaat gibi kamuoyuna lanse etmek” oldu.

İddianamede Güleçyüz’ün “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün şiddet, tehdit ve cebir içerikli eylemlerini meşru göstermeye yönelik eylemlerde bulunduğu ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütü propagandasını yapma suçunu işlediği” öne sürüldü.

Güleçyüz hakkındaki iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu savcısı Yavuz Şahin tarafından 7 Aralık 2018 tarihinde tamamlandı. İddianame ile Güleçyüz’ün, Terörlü Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinde ve Türk Ceza Kanunu’nun 43. maddesinde düzenlenen “zincirleme terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılması istendi. Güleçyüz ile birlikte Özdabak’a da aynı suçlama yöneltildi.

Güleçyüz ile birlikte Özdabak hakkındaki iddianame önce İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile reddedildi ve savcılığa geri gönderildi. Savcılık iade kararına itiraz etti. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Ocak 2019’da itirazı yerinde bularak iade kararını kaldırdı. Ardından İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce reddettiği iddianameyi kabul etti.

Yeni Asya Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ile gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki iddianame 7 Aralık 2018’de tamamlandı. İddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yargılamanın ilk duruşması 2 Mayıs 2019 tarihinde görüldü.

Gülezyüz; 41 yıldır yayıncılık, 27 senedir de aktif gazetecilik yaptığını dile getirdi. Bütün yazı, kitap ve konuşmalarında hukuku, adaleti, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, barışı savunduğunu, darbelere ve teröre karşı kararlı bir duruş ortaya koyduğunu belirtti. İddianamede bu çizgisinin tam tersi bir suçlamaya muhatap olduğunu belirtti. Suçlamaları reddetti.

Mahkeme, esas hakkında mütalaanın hazırlanması için ertelendi. Yargılama 24 Eylül 2019 tarihinde devam edecek.

2. Standing - Sept. 24, 2019


Yeni Asya Gazetesi’nin genel yayın yönetmeni Kazım Güleçyüz ile gazetenin karikatüristi Halil İbrahim Özdabak hakkındaki iddianame 7 Aralık 2018’de tamamlandı. İddianame, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Yargılamanın ilk duruşması 2 Mayıs 2019 tarihinde görüldü.

Gülezyüz 41 yıldır yayıncılık, 27 senedir de aktif gazetecilik yaptığını dile getirdi. Bütün yazı, kitap ve konuşmalarında hukuku, adaleti, demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, barışı savunduğunu, darbelere ve teröre karşı kararlı bir duruş ortaya koyduğunu belirtti. İddianamede bu çizgisinin tam tersi bir suçlamaya muhatap olduğunu belirtti. Suçlamaları reddetti.

Mahkeme, esas hakkında mütalaanın hazırlanması için ertelendi. Davanın ikinci duruşması öncesi iddia makamı tarafından mahkeme heyetine UYAP üzerinden iddianame gönderildiği belirtildi.Next Trial: Jan. 23, 2020, 10 a.m.


İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 2. duruşması saat 12:55’de başladı.

Mahkeme heyeti Barış Öztürk başkanlığında üye hakimler Ferhat Akdoğan ve Harun Bayram’dan oluştu.

Duruşma yaklaşık olarak 5 dakika sürdü. Sanık Güleçyüz ve avukatı hazır bulundu. Duruşma savcısı, dosyada ki eksik hususların giderilmesini talep etti.

Güleçyüz, iddianameye konu olan sosyal medya paylaşımlarının bağlamından koparıldığını ve kendisinin hiçbir şekilde örgüt propagandası yapmadığını belirtti.

Sanık avukatı Mustafa Özbelk de esas hakkında mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamak üzere mahkemeden ek süre talep etti. Bu talebi kabul eden mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 23 Ocak 2020 tarihine erteledi.

Güleçyüz, Özdabak - Trial for Spreading Propaganda for a Terrorist Organization (Indictment)