Lezgin Akdeniz

Lezgin Akdeniz - Propaganda of an Organzation Trial

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 9 Ekim 2018’de “Kürdistan Demokratik Topluluğu/ Türkiye Masası (KCK/TM)” adıyla farklı kentlerde 183 adrese baskın yapıldı. Operasyon hakkında arama ve yakalama kararı bulunan 151 kişiden 121’i gözaltına alındı. Gazeteci Lezgin Akdeniz de operasyonları protesto etmek amacıyla yapılan basın açıklamasını takip ederken gözaltına alındı.

Üç gün boyunca Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutuldu. Gözaltında hakkında “Ezel” kimliğiyle beyanda bulunan “gizli tanık” ifadeleri suçlama olarak yöneltildi. Sevk edildiği Diyarbakır Adliyesi’ndeki ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında 121 kişi gözaltına alınırken, hakkındaki iddianame tek sanık olarak hazırlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Şahsuvar Yıldız tarafından hazırlanan iddianame 18 Ocak 2019’da tamamlandı.

10 sayfalık iddianamenin dokuz sayfalık bölümü KCK’nin kuruluşu, amacı, sözleşmesi, hiyerarşisi, örgütlenme modeli ve başkanlık konseyi üyelerine ilişkin bilgilerden oluştu. Lezgin Akdeniz’in kimlik bilgilerinin ve suçlamaların olduğu bölüm sadece bir sayfaydı.

İddianamede “Ezel” kod isimli “gizli tanık” beyanları, Akdeniz’e yönelik suçlamanın dayanağı olarak gösterildi. Yer verilen beyanlarda gizli tanığın, gazeteci Akdeniz hakkında Irak’ta bulunan örgüt mensuplarıyla “Skype” isimli uygulama üzerinden iletişim kurduğunu ileri sürüldü. Söz konusu beyan, iddianamede “Skype isimli uygulama üzerinden Kuzey Irak’ta bulunan örgüt mensupları ile görüşür” şeklinde yer aldı.

Gizli tanık beyanlarının dışından Akdeniz’e sosyal medya hesaplarındaki paylaşım ve başka şahıslarca yapılan paylaşımları beğenmesi de “suç unsuru” olarak yöneltildi.

İddianamede, “Siyasihaber” isimli Facebook sayfasından yapılan “Rakka’nın özgürleştiğini YPJ duyurdu: Zaferi tüm dünya kadınlarına armağan ediyoruz” başlıklı haber paylaşımı suçlamalara delil olarak gösterildi. Ayrıca PKK mensuplarına ait görüntülerin yer aldığı “Vin TV” isimli Facebook sayfasını beğenmesi de suçlama konusu yapıldı. Akdeniz, bu iki sosyal medya sayfasını beğenerek, “zincirleme örgüt propagandası yapmak” suçunu işlediği savunuldu.

İddianame kapsamında Akdeniz’in “örgütün hiyerarşik yapısına dahil olarak faaliyet yürüttüğü ve üzerine atılı silahlı örgüt üyesi olmak, “Facebook hesabından birden fazla kez beğenerek paylaşmak suretiyle zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçu işlediği belirtilerek, cezalandırılması talep edildi.

Lezgin Akdeniz için Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 314/2 maddesi dolayısıyla “Silahlı Örgüte Üye Olma” suçlamasıyla 5 yıldan 10 yıla hapis cezası istendi. Savcılık bu cezanın Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 5/1 maddesi dolayısıyla yarı oranında arttırılarak 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis olmasını talep etti.

Ayrıca savcılık TMK 7/2-1,2. Cümle dolayısıyla “Terör Örgütü Propagandasını Basın Yoluyla Yapma” suçlamasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası da istedi.

Böylece Lezgin Akdeniz için istenen ceza toplam olarak 9 yıldan 22,5 yıla kadar hapis oldu.

İddianamenin Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin ardından dava açıldı. Davanın ilk duruşması 27 Mart 2019 olarak belirlendi.

İlk duruşmada mahkeme salonunda hazır bulunan gazeteci Akdeniz, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Gazeteci olduğunu ve sosyal medyadaki beğenilerinin amacının “örgüt propagandası yapmak” olmadığını savundu. Akdeniz’in avukatı Resul Tamur ise gizli tanığın aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan başka gazeteciler hakkında da aynı beyanlarda bulunduğunu kaydetti.

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, Akdeniz’in söz konusu iki sosyal medya beğenisiyle “örgüt propagandası yapmak” suçunu işlediğini belirterek cezalandırılmasını talep etti. “Örgüt üyesi olmak” suçlamasından ise kesin ve inandırıcı deliller bulunmaması nedeniyle beraatini istedi.

Mahkeme heyeti “örgüt üyesi olmak” suçlamasına yeterli ve kesin delil bulunmadığı için beraat, sosyal medyadaki beğenileri gerekçe göstererek “örgüt propagandası yapmak” suçlamasından 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine karar verdi. Hapis cezasına ilişkin hükmün açıklanması geriye bırakıldı.

1. Standing - March 27, 2019


Mezopotamya Ajansı muhabiri Lezgin Akdeniz Diyarbakır’da 9 Ekim 2018’de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 142 kişi arasında yer aldı. Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı Şansuvar Yıldız Üç gün gözaltında kalan Akdeniz hakkında iddianame hazırladı. İddianame 18 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, yalnızca Ezel kod adlı gizli tanık beyanına dayanılarak Akdeniz’in “örgüt üyesi olduğu”, Facebook’ta Rakka’nın IŞİD’den kurtarılmasına ilişkin haber ile başka bir iletiyi beğenmesi nedeniyle “zincirleme örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla toplamda 22 yıl hapsi istendi. ‘KCK’ adıyla yürütülen soruşturma için hazırlanan iddianamede Akdeniz’e yönelik suçlamalar çeyrek sayfada belirtildi. İddianamede, gizli tanık Ezel’in hiç yurtdışına gitmeyen Akdeniz’in Murat Karayılan ve Cemil Bayık’tan aldığı talimatları örgüt mensuplarına ilettiği öne sürülen ifadesine yer verildi.

Gizli tanık Ezel’in Akdeniz’in Irak’ta bulunan örgüt mensuplarıyla Skype ile görüştüğünü öne sürdüğü ifadesi de iddianamede yer aldı. İddianamede gizli tanık beyanları doğrultusunda Akdeniz’in “örgüt üyesi” olduğu gerekçesiyle 10 ila ile 22 yıl arasında değişen hapis cezası istendi. Akdeniz’in ilk duruşması 27 Mart 2019 günü görüldü.

İlk duruşmada karara bağlanan davada Akdeniz hakkında “örgüt üyesi olmak” suçlamasından beraatine, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasından ise 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine karar verildi. Hapis cezasına ilişkin de hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi.


İlk duruşma olması nedeniyle kimlik bilgilerinin tespitinin ardından iddianame okundu.

Daha sonra savunmasını yapmak üzere Lezgin Akdeniz’e söz verildi. Akdeniz, hakkındaki gizli tanık beyanlarının doğru olmadığını ve gizli tanığın ifadesinin aksine kendisinin hiçbir zaman yurt dışına çıkmadığını söyledi. İddianamede yer alan suçlamaları kabul etmediğini de dile getiren Akdeniz beratını istedi. Avukat Resul Tamur ise gizli tanık beyanının altında herhangi bir imza bulunmadığını ifade ederek, gizli tanığın tüm gazeteciler hakkında aynı beyanda bulunduğunu kaydetti. Müvekkiline yöneltilen “propaganda” suçlamasına ilişkin ise Temur, Akdeniz’in sosyal medya hesabındaki beğenilerin bu suçu oluşturmadığını söyledi ve iki suçlamadan da beraatını talep etti.

Savcı Ahmet Faruk Karakuş, esas hakkında mütalaasında, gazeteci Akdeniz’in “propaganda”dan cezalandırılmasını ve hükmün geri bırakılmasını talep etti. Ayrıca savcı, “örgüt üyesi olmak” suçlamasına ilişkin kesin ve inandırıcı deliller bulunamadığı için Akdeniz’in beraatına karar verilmesini istedi.


Duruşmaya ara vermeden kararını açıklayan mahkeme heyeti, gazeteci Lezgin Akdeniz’in “örgüt üyesi olmak” suçlamasında mahkumiyet için yeterli ve kesin delil elde edilmediği için beraatına hükmetti.

Heyet ayrıca Akdeniz’e “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası vererek, 5 yıl süreyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.


Duruşma Öncesi

Duruşma Diyarbakır Adliyesi’ndeki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma saati i10:20 olarak belirlendi. Ancak avukatı Resul Temur’un mazeret bildirmesiyle duruşma saat 09:00’da yapıldı.

Tutuksuz yargılanan Lezgin Akdeniz salona avukatı Resul Temur ile birlikte geldi.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, Diyarbakır Adliyesi’ndeki standart salonlardan birisiydi. Duruşma salonunun bulunduğu koridorda iki ayrı yere bariyer konulmuştu. Salon havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı izlemeye Diyarbakır Barosu’ndan 4 avukat izledi.

Genel Gözlemler

Mahkeme 5 dakika sürdü. Gergin olduğu gözlenen mahkeme başkanı Lezgin Akdeniz ve avukatının iki kez sözünü kesti.

Lezgin Akdeniz - Propaganda of an Organzation Trial (Indictment)

Lezgin Akdeniz - Propaganda of an Organzation Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)