Mediha Olgun

Mediha Olgun has worked in media outlets such as the Sabah Newspaper, Kanal A, Metro TV, Kral Tv, Flash TV, the Akşam Newspaper, the Forum Newspaper and the Yeni Şafak Newspaper. She started to work as an editor in the Sözcü Newspaper in 2012. Olgun was also one of the journalists who witnessed the Mavi Marmara Operation [The “Gaza Flotilla Raid” was a military operation by Israel against six civilian ships of the “Gaza Freedom Flotilla” on May 31, 2010, in international waters in the Mediterranean Sea. Nine activists were killed on one ship during the raid and ten Israeli soldiers were wounded, one seriously].

When she was the news director responsible for Sözcü Newspaper’s online portal, she was taken into custody and jailed. Then the Sözcü Newspaper terminated her contract in February 2018.

Mediha Olgun was arrested in the operation within the scope of the “investigation on the Fethullah üulen Terrorist Organization / Parallel State Structure (FETÖ/PDY)” for the owner and employees of the Sözcü Newspaper on May 19, 2017. Along with Olgun, the Sözcü Newspaper’s İzmir correspondent Bekir Gökmen Ulu and Y.Y., who was the fiscal manager of the newspaper, were also arrested. Burak Akbay, the owner of the newspaper, was not found at his home address, therefore the court ruled for an arrest warrant.

After one week in custody, Olgun and Ulu were ordered to be arrested by the court. Olgun was released on her 120th day in jail by the Criminal Court of Peace on Duty on Sept. 22, 2017. When she was released, she was waiting for an indictment.

Asım Ekren, the chief public prosecutor, issued the indictment on Sept. 26, 2017. In the indictment, Mediha Olgun was charged for “aiding an organization knowingly and willingly, although she does not belong to that structure” (TPC 220/7). İstanbul 37th High Criminal Court accepted the indictment.

The first hearing of the trial was held on Nov. 7, 2017. While the first prosecution was in process, another chief public prosecutor, Arif Cemil Özkurşun also issued an indictment against Sözcü’s editor-in-chief Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Necati Doğru, Yücel Arı and Mustafa Emin Çölaşan. The indictment was also accepted by İstanbul 37th High Criminal Court. In the first hearing of the trial on Jan. 18, 2019, upon the request of prosecutor Özkurşun, the court ruled to consolidate the cases.

The first hearing of the merged trial was set for April 16, 2019. Olgun was released pending trial.

At the 9th hearing of trial held on Sept. 4, 2019, the judicial control of travel ban against Mediha Olgun was removed.

10th hearing of the consolidated case was held at October 28th, 2019. Next hearing was set to December 27th.

At the final hearing of the case she was acquitted.

Sözcü Newspaper's First Trial
5. Standing - Nov. 7, 2018


19 Mayıs 2017’de Sözcü gazetesi sabinin ve çalışanlarının evlerine “Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına suç işlemek” iddiasıyla operasyon düzenlendi.

Adresinde bulunamayan gazete sahibi Burak Akbay hakkında yakalama kararı çıkartılırken, İzmir muhabiri Gökmen Ulu, internet sitesi sorumlu müdürü Mediha Olgun ve mali işler müdürü Yonca Yücekaleli gözaltına alındı. Bir haftalık gözaltı süresinin ardından Yücekaleli, tutuksuz yargılamak üzere serbest bırakılırken, Ulu ve Ongun 8 Kasım 2017’deki ikinci duruşmaya kadar tutuklu kaldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı savcılarından Arif Cemal Özkurşun’un Ekim 2017’de hazırladığı iddianamede Sözcü gazetesinin 15 Temmuz darbe girişimi günü saat 16.25’te Gökmen Ulu imzalı, “Sözcü Erdoğan’ı Buldu” başlıklı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o gün konumunun verildiği haberle “suikast girişimine yol gösterici, davet edici ve suç ifası öncesi ile sonrası için kolaylaştırıcı haber yaptığı” iddia edildi. Sözcü gazetesinde yayınlanan birçok haber ve köşe yazısı da “Silahlı Terör Örgütü İçindeki Hiyerarşik Yapıya Dahil Olmamakla Birlikte Örgüte Bilerek-İsteyerek Yardım Etme” suçlamasıyla hazırlanan iddianameye konu oldu.

7 Kasım 2018’de görülen 5. duruşma 7 dakika sürdü. Gazete avukatları, sanıklar hakkındaki tüm yakalama kararı veya adli kontrol şartlarının kaldırılmasını talep etti, mahkeme talepleri reddetti.Next Trial: April 12, 2019, 9:45 a.m.


İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 5. duruşmada mahkeme heyeti Akın Gürlek başkanlığında üye hakimler Erol Güngör ve Ferhat Gülbağça’dan oluştu.

Duruşma dosyaya giren evrakların (Burak Akbay’a ait HTS - Historical Traffic Search/Geçmiş telefon iletişimi trafiği- analiz raporu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na dosyaya ilişkin yolladığı evrak) okunmasıyla başlandı.

Ardından sanık avukatları söz aldı. Sırayla avukatlar Celal Ülgen, İsmail Yılmaz, Ceren Yakışır, Can Çelik konuştu.

Avukat Ülgen konuşmasına “Adalet adına yapılmış zulümden daha büyük zulüm yoktur” diye başlarken, müvekkili Akbay hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını talep etti.

Avukat Yılmaz, 6 Temmuz 2018 tarihli dilekçedeki beyanları tekrarladıklarını söyledi, Buak Akbay’ın el konulan iPad cihazının iadesini ve hakkındaki yakalama kararının reddini talep etti. Ayrıca iddianameye konu olan telefon görüşmesiyle ilgili telefon hattının kime ait olduğunun tespiti (sözleşme) için Vodafone’a yazı yazılmasını istedi.

Avukat Yakışır da Vodafone’a yazı yazılması talebini tekrar ederken, “Zira yazılacak müzekkere sözleşme içeriğine ait olmayı özellikle HTS analiz raporunda müvekkilim Akbay ile görüşmesi bulunan kişinin o telefon hattını kullanıp kullanmadığının tespiti için önemlidir. Dosyada müvekkilim Akbay hakkında soruşturmanın en başından bu zamana kadar FETÖ ile irtibatına dair hiçbir delil yoktur. Sürecin uzaması hak mahrumiyeti yaratmaktadır, hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Avukat Çelik ise müvekkili Mediha Olgun hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol kararının kaldırılmasını istedi.

Savcı “sanık Akbay hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenilmesine, adli kontrol kararının aynen devamına, eksik hususların giderilmesi talep olunur” dedi.

Esas hakkında mütalaanın 12 Mart 2019’da görülecek 6. duruşmada verilmesi bekleniyor.


  1. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzakere yazılarak 2017/126355 soruşturma sayılı dosyaya (Sözcü gazetesinin yazarlarına yönelik soruşturma) ilişkin soruşturmanın bitip bitmediği, eğer iddianame düzenlenmiş ise buna ilişkin iddianame örneğinin mahkemeye gönderilmesinin istenmesi,

  2. Vodafone A.Ş.’ye müzakere yazılarak telefon hattının hat abonelik sözleşmesi, bu hattın kim tarafından kullanıldığı ve bu hatta dair 9 Mayıs 2016 tarihi ve sonrasında bu hattın kimin tarafından kullanıldığı özellikle Halil Burak Balkız ya da bir başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığına ilişkin müzekkere yazılmasına, bu konuda yazılarak müzekkereye ilişkin sanık müdafiilerine elden takip yetkisi verilmesine, müzekkereye bu hususun şerh edilmesine,

  3. Dosya kapsamı, sanık Burak Akbay’ın halen yurtdışında bulunmuş olması dikkate alınarak, sanık hakkında daha önceki aşamalarda uygulanan CMK 94-100 maddesindeki yakalama emri infazının aynen devamına,

  4. Her ne kadar bir kısmı sanıklar müdafii müvekkilleri hakkında Ceza Muhakemesi Kanunu 109/3-A (Adli kontrol kararı ve uygulanması) maddesindeki yurtdışına çıkış yasağının tedbirinin kaldırılmasını talep etmiş ise de bu yöndeki taleplerinin reddine,

  5. Celse arasında dosya tekemmül (tamama erme) etmiş olacağından esas hakkında mütalaa için dosyanın iddia makamına gönderilmesine,

  6. Bu nedenle duruşmanın 12 Mart 2019 günü saat 9:45’e bırakılmasına karar verildi.


Duruşma Öncesi

Aynı gün aynı saatlerde Büyükada’da gözaltına alınan hak savunucularının duruşması dolayısıyla adliye binası önü kalabalıktı ancak Sözcü davasının görüldüğü duruşma salonunun önü boştu.

Avukatlar Celal Ülgen ve İsmail Yılmaz duruşmaya saatinde geldi, avukatlar Ceren Yakışır ve Can Çelik ise duruşma başladıktan sonra salona girdi.

9:50’de başlaması öngörülen duruşma 9:53’te başladı, 10:05’te sona erdi.

Girişte katılımcılara basın kartı veya herhangi bir kimlik bilgisi sorulmadı. Duruşma sırasında katılımcıların bilgisayar veya telefon kullanımına ilişkin bir uyarıda bulunulmadı, duruşmayı rahatlıkla bilgisayara not alarak takip edebildim.

Sanıklar duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşma salonu 20-25 kişilikti. İçeride güvenlik görevlisi bulunmuyordu. Sadece mahkeme heyeti, katip ve katılımcılar duruşma salonunda hazır bulundu.

Katılımcılar katılımcı bölümünde, dört avukat ise avukatlara ayrılan bölümde oturdu.

Duruşmaya Katılım

Sözcü gazetesinden iki muhabir ve farklı kurumlardan dört gazeteci duruşmayı takip etti. Toplam katılımcı sayısı dokuzdu. Duruşma salonunda herhangi bir meslek örgütü, hak örgütü ya da siyasi parti temsilcisi yoktu.

Genel Gözlemler

Duruşma 10 dakika civarı sürdü. Herhangi bir tartışma, gerginlik yaşanmadı.

Avukatların talepleri tutanağa geçti ancak heyet tüm talepleri reddetti.

Avukat beyanları oldukça kısaydı ancak avukat Ülgen’in “Adalet adına yapılmış zulümden daha büyük zulüm yoktur. Müvekkil hakkında hukuksuz yakalama kararının kaldırılmasını talep ediyoruz” ifadesi, tutanağa sadece “Müvekkil hakkında hukuksuz yakalama kararının kaldırılmasını talep ediyoruz” olarak geçti.

Mahkeme başkanının bir sonraki duruşma tarihini açıklamasının ardından, sanık avukatları duruşmanın daha yakın bir tarihte olmasını rica etti. Mahkeme başkanı “ilerleyen günlerde çok sayıda duruşma olduğunu, daha darbe duruşmasının görüleceğini, duruşmanın daha erken bir tarihte görülmesinin mümkün olmadığını” söyledi. Ardından mahkeme salonu bir sonraki duruşma için boşaltıldı.

Sözcü Newspaper's First Trial (Indictment)

Sözcü Newspaper's First Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)