Mehmet Ali Genç

Mehmet Ali Genç - Atılım Gazetesi Davası

Genç’in sorumlu yazı işleri müdürlüğünü yaptığı haftalık Atılım gazetesi hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2015 yılında soruşturma başlatıldı.

Soruşturma gazetenin 3-10-16 Temmuz ile 14-21-28 Ağustos 2015 tarihinde yayımlanan altı ayrı sayısındaki haber ve yazılar nedeniyle başlatıldı.

Soruşturma kapsamında Genç’in de aralarında bulunduğu 16 sanığa “örgüt propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Soruşturma sonunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı Gökhan Yolasığmaz, tarafından iddianame hazırlanarak Genç ve diğer sanıklar hakkında dava açıldı.

Atılım gazetesinin eski sorumlu yazı işleri müdürü Mehmet Ali Genç hakkında, gazetenin Temmuz-Ağustos 2015’te yayımlanan altı farklı sayısı gerekçe gösterilerek, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısı Gökhan Yolasığmaz, tarafından hazırlandı. 11 sayfadan oluşan iddianame 26 Ocak 2016’da tamamlanarak mahkemeye sunuldu.

İddianamede gazetenin 3-10-16 Temmuz ile 14-21-28 Ağustos 2015’te yayımlanan sayısındaki haber ve yazılar suçlama konusu yapıldı. Gazetenin 3 Temmuz’daki sayısında yer alan “Çılgınlık bu ya!”, “Kobane’yi inşaya,dayanışmayı büyütmeye”, “Büyük sarsıntı -7 Haziran’a dair durum tespitleri’ gibi sekiz ayrı haber ve yazı iddianamede yer aldı.

Aynı şekilde 10 Temmuz 2015’te yayımlanan sayısındaki “Kobane’nin inşası geleceğin inşasıdır”, “Taburumuz karakterini Rojava devriminden alıyor”, “Rojava şehidi Çakas son yolculuğuna uğurlandı” gibi yedi ayrı haber suçlama konusu yapıldı. 16 Temmuz tarihindeki sayısında ise “Çok yaşa ROJAVA!”, ““Havayı barışa döndürmek”, “KCK:Her tutuklama misilleme gerekçesidir”, “HPG’den Ardahan açıklaması”, “Hangi yolu seçeceğini iktidar düşünsün”, “Sare kapatınca gözlerini dünya ne güzel”, “Kobane şehidi Sibel Bulut’un mezarı yapıldı” ve “Tanımak ve kendisi için anlamdırmak isteyenlere: Devrimin Rojava Hali” başlıklı yazı ve haberler atılı suçlamaya dayanak gösterildi.

14 Ağustos 2015’te yayımlanan sayıdaki 10, 21 Ağustos’ta yayımlanan sayısındaki 14 ayrı haber ve yazı ile 28 Ağustos 2015’te yayımlanan sayıda yer alan beş ayrı haber ve yazı da iddianamede suçlamaya dayanak olarak gösterildi.

Savcı Yolasığmaz, bu haber ve yazılardan yola çıkarak, “Yazılar ile tek taraflı PKK silahlı terör örgütünün amacı ve talimatları doğrultusunda görüş açıklanması yapıldığı, örgütün üst düzey yöneticilerinin açıklamalarına özyönetim, direniş vs. konularda halkı yönlendirmek için sık sık yer verildiği… propagandasının yapıldığı” değerlendirmesinde bulunuyor.

Genç’in gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü olmasından bu yayımlardan sorumlu olduğu ifade ediliyor.

Savcı Yolasığmaz bu değerlendirme ve tespitlerin ardından Genç’in üzerine atılı “örgüt propagandası yapmak” suçunu zincirleme bir şekilde işlediği gerekçesiyle 7,5 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmasını talep ediyor.

İddianamenin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilmesinin ardından yargılama başladı. Ayrıca Genç hakkında yine sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevi nedeniyle çeşitli tarihlerde hazırlanan dokuz ayrı iddianame de bu dava ile birleştirilerek yargılama sürdürüldü.

Genç, başka davalardan aldığı cezaların onanması nedeniyle 20 Kasım 2019’a kadar cezaevinde kaldı.

Mehmet Ali Genç - Atılım Gazetesi Davası (Indictment)

Mehmet Ali Genç - Propaganda Trial

Mehmet Ali Genç hakkında Atılım gazetesinde son olarak bulunduğu sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevi nedeniyle gazetedeki haberler nedeniyle çeşitli soruşturmalar açıldı.

Soruşturmaların tamamı Nisan ve Mayıs 2016 yılında yayımlanan gazetenin iki sayısındaki haberler gerekçe göstererek, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yürütüldü.

Atılım Gazetesi’nin eski sorumlu yazı işleri müdürü Mehmet Ali Genç hakkındaki ilk iddianame, gazetenin 29 Nisan 2016’da yayımlanan sayısındaki haberler nedeniyle açılan soruşturma sonunda hazırlandı. İddianame 22 Eylül 2016’da tamamlanarak mahkemeye sunuldu.

Savcı Murat İnam’ın hazırladığı iddianamede bir sayfada oluşuyordu. Gazetenin o günkü sayısında ikinci sayfada yer alan “Özgürlüğe yol açmak” isimli yazının içeriğinin “örgüt propagandası” içerdiği belirtildi. Ancak yazının içeriğine iddianamede yer verilmiyor.

Savcı İnam, Genç’in savunmasına dair “şüphelinin basın ve düşünce hakkı kapsamında yazıların yazıldığı savunmasına itibar edilmediği” değerlenmesinde bulunuyor. Genç’in Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7/2 maddesinde düzenlenen “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla bir yıldan beş yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Aynı zamanda TCK 53’te düzenlenen belirli haklardan yoksun bırakma yaptırımın da uygulanması talep edildi.

Genç hakkındaki ikinci iddianame de savcı Murat İnam tarafından hazırlandı. İlk iddianame ile aynı tarihte (22 Eylül 2016) hazırlanan iddianame tek sayfadan oluşuyordu. İddianamede 13 Mayıs 2016’da yayımlanan üç ayrı haber suçlamaya dayanak gösterildi. Haberlerin içeriğine iddianamede yer verilmezken, sadece başlıklarına yer verildi: “MLKP Milisleri Gazi’de Devriye Gezdi”, “İki TİKKO Gerillası Son Yolculuğuna Uğurlandı”, Ali İsmail’in katillerinin fırınına yapılan bombalı saldırıyı HBDH Üstlendi.”

Savcı İnam, söz konusu haberlerde örgüt propagandası yapıldığını belirterek, Genç’in cezalandırılmasını talep etti. Genç hakkında “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla bir yıldan beş yıla kadar, bunun da basın yoluyla işlendiği gerekçesiyle cezada yarı oranında artırıma gidilmesi istendi. Aynı zamanda belirli haklar yoksun bırakılması talep edildi.

Genç hakkında hazırlanan üçüncü iddianame ise Özgür Gençlik Dergisi’nin yazı işleri müdürlüğü yapmasından dolayı yürütülen soruşturma sonunda hazırlandı. Derginin “Genç Kadın Özel Sayısı” olarak yayımlanan ekindeki yazılar suçlama konusu yapıldı.

Yine Murat İnam tarafından hazırlanan iddianame iki sayfadan oluşuyordu. İddianame diğer iki iddianame gibi 22 Eylül 2016’da tamamlanarak mahkemeye sunuldu.

İddianamede derginin Mart-Nisan sayısıyla dağıtılan ekindeki “İki komünist kadın anısına”, “Kimliğinbz Bizimdir”, “Portre: Şengül Boran”, “SuHan’ın erken vedası”, “Kadın Devrimi”, “Çok sevdiğin kelebeklerin çokluğunda çoğalacağız”, “Yağmurdan sonraki gökkuşağı: Ivana Hoffman”, “Kürt Kadınları direndi direniyor”, “Sömürgecilik yenilecek direnen halklar kazanacak” ve “Cerattepe’den Cizre’ye direnişi giyinmeye devam edeceğiz” başlıklı on farklı yazı suçlamaya dayanak gösterildi.

Savcı İnam, söz konusu yazılar ve yazılara ait görsellerle “örgüt propagandası yapmak” suçunun işlendiğini savundu. Bu kapsamda Genç’in bir yıldan beş yıla kadar hapis ve belirli haklardan yoksun bırakılmasını talep etti.

Savcı Murat İnam’ın hazırladığı üç ayrı iddianame İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek, dava açıldı. Üç dava da 17 Kasım 2016 günü görüldü.

Üç davada da Fikret Demir (başkan), Yusuf Kılıç ve Barış Cömert (üyeler) ile savcı Burhan Temtek görev aldı.

Genç, duruşmasındaki savunmasında, özetle herhangi bir örgütün propagandasını yapmadıklarını; yayınlanan yazıların basın ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Savcı Cömert ise üç dosya için ayrı ayrı verdiği mütalaalarında Genç’in atılı suçlamadan cezalandırılmasını talep etti.

Duruşma sonunda ilk iddianamede kapsamında “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle bir yıl hapis cezası verildi. Atılı suçlamanın basın yoluyla işlendiği gerekçesiyle yarı oranında artırıma yapılarak, 1 yıl 6 aya çıkarıldı. İyi hal gerekçesiyle indirim yapılan ceza 1 yıl 3 ay olarak belirlendi.

İkinci iddianame kapsamında ise 1 yıl 6 yıl hapis cezası verildi. Atılı suçlamanın basın yoluyla işlendiği gerekçesiyle yarı oranında artırıma yapılarak, 1 yıl 15 aya çıkarıldı. İyi hal gerekçesiyle indirim yapılan ceza 1 yıl 10 ay 15 gün belirlendi.

Üçüncü dosya kapsamında da yine “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine karar verildi.

Genç, aynı gün yargılandığı üç ayrı davada toplamda 4 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası aldı.

Karara dair istinaf mahkemesine yapılan itiraz reddedilerek, Genç hakkında verilen hapis cezası onandı.

Genç, almış olduğu cezalar nedeniyle hükümlü olarak Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kaldı. Genç’in avukatları 24 Ekim 2019’d yürürlüğe giren 1. Yargı Paketi kapsamında verilen cezarala dair Yargıtay yolu açıldığı için tahliye başvurusunda bulundu. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, 20 Kasım 2019’da Genç’in tahliyesine karar verdi.

Genç’in almış olduğu bu cezalara dair Yargıtay süreci devam ediyor.

Mehmet Ali Genç - Propaganda Trial (Indictment)

Mehmet Ali Genç - Propaganda Trial (Indictment)

Mehmet Ali Genç - Propaganda Trial (Indictment)