Mehmet Çakmakçı

Mehmet Çakmakçı - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

Gazeteci Mehmet Çakmakçı, Diyarbakır’daki evine 4 Temmuz 2017’de düzenlenen polis baskını ile gözaltına alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında soruşturma başlatmıştı. Çakmakçı, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.

Soruşturma dosyası üzerinde “gizlilik kararı” alındı. Soruşturmanın; “Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) siyaset akademilerinde faaliyet yürütenlere yönelik olduğu” ileri sürüldü. Gözaltı işlemleri devam ederken, Çakmakçı’ya; bu iddiaya yönelik ortam ve telefon dinlemelerinden elde edilen tape kayıtları ve haber yapmak amacıyla katıldığı basın açıklamaları ile mitingler soruldu.

Sekiz gün süren gözaltı işlemlerinin ardından Çakmakçı, Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılıkta ifadesinin alınmasının ardından; “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla mahkemeye sevk edildi. Tutuklanması istendi.

Çakmakçı, soruşturma sürecinde yaptığı savunmasında; siyaset akademilerine gazeteci olarak katıldığını, ortam dinlemesi tape kayıtlarındaki konuşmaların kendisine ait olmadığını belirtti. Suçlandığı telefon görüşmeleri için de “Gazetecilik faaliyetleriyle ilgili olarak gösteri yapılan yerlerde bulunmuş olabilirim. Onlarla alakalı konuşmalardır” dedi. Yine suçlamalara gerekçe olarak gösterilen iki protesto yürüyüşüne de “gazeteci sıfatıyla, haber takibi için katıldığını” ifade etti. Kod adı olduğu iddia edilen “Şiyar Dicle” ismini ise, günlük hayatta çocukluktan bu yana kullandığını, haberlerinde de bu imzayı kullandığını söyledi.

Mahkeme, “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına kararı verdi. Diyarbakır D tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

İddianame 27 Temmuz 2017’de tamamlandı.

Gazeteci Mehmet Çakmakçı hakkındaki iddianame, 27 Temmuz 2017’de tamamlanarak mahkemeye sunuldu. Çakmakçı, hakkındaki iddianame tamamlandığında yaklaşık üç haftadır tutukluydu. İddianame 60 sayfadan oluştu.

İddianamenin 36 sayfasında, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) bünyesinde faaliyet gösteren siyaset akademilerinde yönelik soruşturma bilgileri ve basında yer alan haberler sıralandı. Siyaset akademilerinde “örgütsel eğitim verildiği” iddia edildi. Akademilerin, “PKK/KCK’ye bağlı olduğu” öne sürüldü. Akademilerin; “PKK ve ideolojisinin anlatıldığı bir tür okul ve PKK terör örgütünün alternatif eğitim sistemi olduğu” iddia edildi.

İddianamede; Diyarbakır’daki Demokratik Toplum Kongresi’nin binasında düzenlenen toplantılara ilişkin ortam dinlemesinden elde edilen tape kayıtlarına yer verildi. Kayıtlar, 18 Ocak 2011’de başlayıp 11 Şubat 2011 tarihine kadar düzenlenen 12 ayrı toplantıdan elde edilmişti.

Çakmakçı’nın da bu toplantılara katıldığı iddia edildi. Akademi bünyesinde “Şiyar Dicle” kod adıyla faaliyet yürüttüğü öne sürüldü.

İddianamede; Çakmakçı’nın telefonunun 2014 yılında alınan mahkeme kararı uyarınca dinlendiği belirtildi. İddianamede, dinlemeyle oluşturulan tape kayıtlarına yer verildi. Çakmakçı’nın dokuz telefon görüşmesi ve mesajlaşmasının kayıtları sıralandı. Kayıtların; Diyarbakır’da, çeşitli tarihlerde düzenlenen protesto yürüyüşleri ile ilgili olduğu görüldü.

Savcı, Çakmakçı’nın; “örgüte müzahir internet sitelerinden yapılan çağrılarla birlikte, bazı resmi kurumlardan yapılan çağrıları da dikkate alarak izinsiz gösterilere ve bazı eylemlere katıldığını” iddia etti. Savcının, iddianamesinde şu ifadeleri kullanması dikkat çekti:

“Bu eylemler münhasıran suç oluşturmasa da tamamının terör örgütü propagandasına dönüştüğü kanaatine varılmıştır.”

Çakmakçı’nın, “iki protesto yürüyüşüne örgütün çağrısı ile katıldığı” ileri sürüldü.

Çakmakçı’nın, soruşturma aşamasında verdiği ifadenin de “suçtan kurtulmaya yönelik olduğu” iddia edildi.

Çakmakçı; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesi gereğince “silahlı örgüt üyesi olmakla” suçlandı. Hakkında beş yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi. Ancak suçun Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi gereğince yarı oranında arttırılması talep edildi. Böylece Çakmakçı hakkında “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçunu işlediği iddiasıyla yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Çakmakçı’nın ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi gereğince belirli haklardan yoksun bırakılması da talep edildi.

İddianame, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Gazeteci Mehmet Çakmakçı hakkındaki yargılama Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 Ekim 2017’de görülen ilk duruşma ile başladı.

Çakmakçı, tutuklu bulunduğu cezaevinde getirildi. Çakmakçı, şöyle savunma yaptı:

“Diyarbakır’da 15 yıldır gazetecilik yaptığımdan bu organizasyonu, belediye başkanları ve milletvekillerinin gittiği bir kuruluş olarak biliyorum. Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) herhangi bir örgüt ile bağlantısı olup olmadığını bilmiyorum. Ben siyaset akademisinde ne ders verdim ne de ders aldım. Söylediğim gibi, ben gazetecilik mesleğim icabı DTK’nın etkinliklerinin yapıldığı yerlere gitmişliğim olabilir, gitme amacım haber amaçlı idi.

Ben kod isim kullanmam. Yalnız küçüklüğümden, çocukluğumdan beri benim ailem ve arkadaşlarım bana Şiyar isimi ile hitap ederler. Ayrıca yaptığım haberlerde de bu ismimi kullanırım.

Kimseden emir ve talimat almadım. ‘Örgütün çağrısına uyup iki adet kanunsuz gösteriye katıldığım’ iddiasını da kabul etmiyorum. Mesleğim icabı birden fazla gösteriye katılmışlığım vardır, mesleğim gereği bu gösterileri izliyordum.”

Çakmakçı’nın avukatı Resul Tamur; siyaset akademilerinin, BDP’nin yetkili organlarının, yasalar çerçevesinde kurma kararı aldığı bir parti organı olduğunu dile getirdi. Kuruluşa ilişkin resmi belgeleri mahkemeye sundu.

Tamur, suçlamaya konu yürüyüşlerle ilgili fotoğraflarda, Çakmakçı’nın boynunda fotoğraf makinesi olduğunun görüldüğünü söyledi. Bu yürüyüşlere gazetecilik mesleği kapsamında katıldığını belirtti.

Duruşma sonunda Çakmakçı’nın, tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak, adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.

Yargılamanın ikinci duruşması, 9 Şubat 2018’te görüldü. Duruşma, ortam dinlemelerine ait tape kayıtlarının mahkemeye ulaştırılması için ertelendi. Yargılamanın 18 Temmuz 2018’de görülen üçüncü duruşması da aynı gerekçeyle ertelendi.

Yargılamanın dördüncü duruşması 28 Aralık 2018’de görüldü. Demokratik Toplum Kongresi’nde yapılan arama sonucunda el konulan dijital materyaller ve belgelerde, Çakmakçı ile ilgili bir bilginin olup olmadığının Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan sorulmasına karar verildi.

Yargılamanın beşinci duruşması 17 Mayıs 2019’da görüldü. Duruşmada; suçlamaya konu ortam dinlemesi kayıtlarında Çakmakçı’nın olup olmadığının belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu’na yazı yazılmasına karar verildi.

Yargılamanın altıncı duruşması 8 Kasım 2019’da görüldü. Bir önceki duruşmada talep edilen Adli Tıp Kurumu raporu dosyaya eklendi. Çakmakçı’nın avukatı Resul Tamur, raporu inceleyemediklerini belirtti. İnceleme için süre talep etti. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın yedinci duruşması, 11 Mart 2020 tarihinde görüldü. Savcı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. Çakmakçı’nın “silahlı terör örgütü üyeliği” suçunu işlediği iddiasıyla cezalandırılmasını istedi.

Duruşma, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunmaların hazırlanması için, 10 Haziran 2020 tarihine ertelendi. Ancak, duruşma; “coronavirüs” pandemisi nedeniyle, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın dokuzuncu duruşması 11 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden iki üyenin değiştiği gözlendi. Duruşmaya katılmayan Çakmakçı’yı, avukatı Resul Temur temsil etti. Mahkeme heyeti, geçici heyet olarak görevlendirildiklerinden, karar için duruşmayı erteleyeceklerini dile getirdi. Duruşma, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmanın hazırlanması için duruşmayı ertelendi.

Yargılamanın 10. duruşması 30 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme heyetinden iki üyenin değiştiği gözlendi. Duruşmaya katılmayan Çakmakçı’yı, avukatı Resul Temur temsil etti.

Avukat Temur, mütalaaya karşı savunmasını yaptı. Temur, Çakmakçı’nın gazeteci olduğunu, Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) Siyaset Akademisi faaliyetlerini gazeteci olarak takip ettiğini söyledi. Akademide çekilen fotoğraflarında, Çakmakçı’nın; boynunda fotoğraf makinesi ve basın kartının olduğunu dile getirdi. Çakmakçı hakkındaki suçlamalara, maddi ve manevi hiçbir somut delilin sunulmadığını ifade etti. Çakmakçı hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, kararını açıkladı. Çakmakçı, hakkındaki “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması karşısında beraat ettirildi. Çakmakçı’nın cezalandırılması yönündeki esas hakkındaki mütalaaya karşı alınan beraat kararı, oy birliği ile alındı.

10. Standing - Dec. 30, 2020


Saat 10.30’da başlaması gereken duruşma, bir buçuk saat gecikmeyle, saat 12.00’da başladı. Mahkeme heyetinden iki üyenin değiştiği gözlendi.

Yargılanan gazeteci Mehmet Çakmakçı, duruşmaya katılmadı. Çakmakçı’yı, duruşmada; avukatı Resul Temur temsil etti.

Duruşma savcısı, daha önce açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Avukat Temur, mütalaaya karşı savunmasını yaptı.

Temur, Çakmakçı’nın gazeteci olduğunu, Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) Siyaset Akademisi faaliyetlerini gazeteci olarak takip ettiğini söyledi. Akademide çekilen fotoğraflarında, Çakmakçı’nın; boynunda fotoğraf makinesi ve basın kartının olduğunu dile getirdi.

Çakmakçı hakkındaki suçlamalara, maddi ve manevi hiçbir somut delilin sunulmadığını ifade etti. Çakmakçı hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Çakmakçı duruşmaya katılmadığı için, Çakmakçı’nın son sözleri yerine, avukatı Resul Temur; beraat kararı verilmesi yönündeki talebini yineledi.

Mahkeme heyeti, karar için duruşmaya; altı dakika ara verdi.


Mahkeme heyeti, kararını açıkladı.

Çakmakçı, hakkındaki “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması karşısında beraat ettirildi.

Çakmakçı’nın cezalandırılması yönündeki esas hakkındaki mütalaaya karşı alınan beraat kararı, oy birliği ile alındı.


Duruşma Öncesi

Saat 10.30’da başlaması gereken duruşma, bir buçuk saat gecikmeyle, saat 12.00’da başladı.

Duruşma Salonu Koşulları

Diyarbakır Adliyesi’ndeki duruşma salonu, havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, üç basın mensubu takip etti.

Genel Gözlemler

Mahkeme başkanı, avukatı Resul Temur’un sözlerini dikkatle dinledi. Avukatın söylediklerini tutanağa geçirirken, katibin yazdıklarını sürekli olarak düzeltti.

9. Standing - Dec. 11, 2020


Saat 09.55’te başlaması gereken duruşma, yaklaşık 40 dakika gecikmeyle saat 10.35’te başladı. Mahkeme heyetinden iki üyenin değiştiği gözlendi.

Yargılanan gazeteci Mehmet Çakmakçı, duruşmaya katılmadı. Çakmakçı’yı, duruşma salonunda; avukatı Resul Temur temsil etti.

Duruşma savcısı, önceki duruşmada açıkladığı esas hakkındaki mütalaasını tekrar etti.

Mahkeme heyeti, geçici heyet olarak görevlendirildiklerinden, karar için duruşmayı erteleyeceklerini dile getirdi.


Duruşma, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmanın hazırlanması için duruşmayı erteledi.

Yargılamanın, 30 Aralık 2020 tarihinde görülecek 10. duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

40 dakika gecikmeyle başlayan duruşma, yedi dakika sürdü.

Duruşma Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, havalandırılmış ve temizdi.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, üç gazeteci takip etti.

Genel Gözlemler

Mahkeme başkanı, bir sonraki duruşmanın tarihini belirlerken, Çakmakçı’nın avukatının görüşünü de aldı. Temur, koronavirüs pandemisi karşısında sokağa çıkma yasağı kararının alınması durumunda 30 Aralık tarihinin uygun olmayabileceğini dile getirdi. Hakim ise, “Yasak, 31 Aralık perşembe günü başlar. Çarşamba gününden itibaren yasak olmaz” dedi.

8. Standing - June 10, 2020


Duruşma, “coronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın, 11 Aralık 2020 tarihinde görülecek dokuzuncu duruşma ile devam etmesine karar verildi.

7. Standing - March 11, 2020


Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma belirlenen saatte başladı. M

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Mehmet Çakmakçı katılmazken, avukatı Resul Tamur hazır bulundu. Dijital materyallerin incelenmesine ilişkin raporların gönderilmesi için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yazılan yazıya cevap verildiği görüldü.

Avukat Resul Tamur, Çakmakçı’nın söz konusu materyalleri gazetecilik faaliyeti nedeniyle bilgisayarında tuttuğunu söyledi.

Mütalaa

Duruşmada savcısı, esas hakkındaki mütalaasını sundu.

Ssavcı, mütalaasında Çakmakçı’nın Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesinde düzenlenen “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Tamur, mütalaaya katılmadı. Mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu.


Mahkeme heyeti ara kararını duruşmaya ara vermeden açıkladı. Avukat Tamur’un süre talebini kabul etti.

Bir sonraki duruşma 10 Haziran 2020 tarihine bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşma, Diyarbakır Adliyesi’ndeki 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma belirlenen saatte başladı.

Duruşma Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü mahkeme salonu, temiz ve havalandırılmıştı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya Çakmakçı’nın avukatı Resul Tamur dışında katılan olmadı. Duruşmayı bir gazeteci izledi.

Genel Gözlemler

Duruşma öncesi, sırası ve sonrasında olağanüstü bir durum yaşanmadı.

6. Standing - Nov. 8, 2019


Tutuksuz yargılanan Mehmet Çakmakçı duruşmaya katılmadı. Avukatı Resul Tamur, duruşmada hazır bulundu.

Bir önceki duruşada, Çakmakçı’nın dijital materyallerine ilişkin raporların gönderilmesi için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yazılan yazıya yanıt verilmediği görüldü.

Bir önceki duruşmada; iddianamede sıralanan tape kayıtlarına yer verilen telefon dinlemelerinin Çakmakçı’ya ait olup olmadığının Adli Tıp Kurumu’ndan sorulmasına karar verilmişti. Kurumdan gelen yanıtın dosyaya eklendiği belirtildi. Çakmakçı’nın avukatı Resul Tamur, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporu inceleyemediğini belirterek, süre talep etti.


Mahkeme Heyeti; sanıktan elde edilen dijital materyallerin incelenmesine ilişkin raporların gönderilmesi için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yazılan yazının yanıtının beklenmesine karar verdi.

Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporun incelenmesi için avukatlara süre verilmesi kararlaştırıldı.

Duruşma 11 Mart 2020 tarihine erteledi.


Duruşma Öncesi

Duruşma belirlenen saatte başlayacaktı ancak avukat geç geldiğinden 15 dakika gecikmeli olarak başladı. Duruşma 5 dakika sürdü.

Duruşma Salonu Koşulları

Diyarbakır Adliyesi’nin standart salonlarından biriydi. Salon havalandırılmış ve temizdi

Duruşmaya Katılım

Çakmakçı’nın avukatı Resul Tamur dışında duruşmaya izleyici olarak kimse katılmadı.

Genel Gözlemler

Duruşma sonrasında avukat Resul Tamur, Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporu inceledi. Raporda konuşmaların bazı kısımlarındaki ses kaydının sanığa ait olduğu, bazılarının ise henüz belirlenemediğinin belirtildiğini aktardı.

Mehmet Çakmakçı - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Mehmet Çakmakçı - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 6. Standing (Minutes of the Hearing)

Mehmet Çakmakçı - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 7. Standing (Minutes of the Hearing)

Mehmet Çakmakçı - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 9. Standing (Minutes of the Hearing)

Mehmet Çakmakçı - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 10. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.