Mehmet Dursun

Mehmet Dursun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mehmet Dursun hakkında soruşturma başlattı. Van Emniyet Müdürlüğü tarafından ifade vermeye çağrıldı. 3 Nisan 2018’de gittiği emniyette gözaltına alındı.

Üç günlük süren gözaltı işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Hakimlikte, 2014 yılında yaptığı telefon görüşmeleri sorgulandı. “Terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla tutuklandı. Van T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Dursun hakkındaki iddianame 2 Temmuz 2018’de tamamlandı.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mehmet Dursun hakkındaki iddianame, 2 Temmuz 2018’de tamamlandı. 18 sayfadan oluşan iddianamede Dursun ile birlikte sekiz kişi daha sanık olarak yer aldı.

İddianamenin Dursun ile ilgili bölümü 17. sayfada başladı. Dursun’un “PKK’ye bağlı ‘Basın Komitesi’ içinde faaliyette bulunduğu” iddia edildi.

Dursun’un çalıştığı DİHA, iddianamede; “PKK/KCK terör örgütünün lehine yoğun şekilde çalışan haber kanalı” olmakla suçlandı. Dursun’un da DİHA’da görev aldığı vurgulandı. Dursun’un, “Abartılı, terör örgütünü övücü ve güvenlik güçlerini zorda bırakacak şekilde yanlı haberler yaptığı” öne sürüldü.

İddianamede, Dursun’un; “ilimizde meydana gelen ve terör örgütünün gençlik yapılanması olan YDG-H tarafından düzenlenen, güvenlik güçlerine yönelik saldırıların yapıldığı yasadışı sokak eylemlerine katıldığı” iddia edildi.

İddianamede, Dursun’un; 2014 yılında yaptığı telefon görüşmelerine ilişkin tape kayıtları sıralandı.

Dursun’un, “PKK/KCK terör örgütünün güdümünde faaliyet yürüten Sterk TV ve Nüce TV’ye telefonla bağlanarak, Van ilinde BDP organizesinde yapılan eylemleri ve akabinde çıkan yasadışı sokak olaylarını bildirdiği” iddia edildi.

“Gözaltına alınan şahıslarla ilgili olarak sürekli yanlı yayınlar yapmakla” suçlanan Dursun’un, “BDP içerisinde faaliyet yürüten şahıslara bu gözaltılarla ilgili bilgiler verdiği ve bu şahısları yönlendirdiği” öne sürüldü.

Dursun’un; 12 Kasım 2017’de Irak’ın kuzeyinde gerçekleşen depremin ardından, “Kürdistan’da 7.2 şiddetinde deprem” ifadelerini içeren sosyal medya paylaşımı da deliller arasında sıralandı.

“Sözde legal görünüm altında Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü hedef alan terör örgütü PKK adına faaliyet yürüttüğü” öne sürüldü.

Dursun, “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasıyla tutuklanmıştı. Ancak iddianamede, Dursun; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesi ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddelerinde düzenlenen “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Hakkında 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ayrıca, Dursun’un; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi kapsamında, “belirli haklardan yoksun bırakılması” da talep edildi.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mehmet Dursun’un yargılanmasına, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 5 Aralık 2018’de görülen ilk duruşma ile başlandı.

Dursun, ilk duruşmaya Van T Tipi Cezaevi’nden getirildi. Dursun, 2013-2015 yılları arasında Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) sigortalı bir muhabir olarak çalıştığını, bu süre zarfında yaptığı telefon görüşmelerinin iddianameye suç olarak konulduğunu belirtti. İddianamede sıralanan eylemleri haber amacıyla takip ettiğini belirten Dursun, şu savunmayı yaptı:

“İddianamede bu olaylara katılmışım gibi gösterilmeye çalışılmıştır. Olay yerlerinde bulunan TOMA araçlarında kamera bulunmaktadır. Onlar kayıt almıştır. Bu görüntüler izlenildiğinde benim haber yapmak için orada bulunduğum görülecektir.”

Sterk TV ve Nüce TV ile görüşmeleri ile ilgili olarak Dursun, “Dicle Haber Ajansı’nda beni telefonla arayan abonelere haber vermekle yükümlüyüm. Sterk TV ve Nüce TV çalışmış olduğum ajansın aboneleri olduğundan dolayı, onlar beni aramıştır. Ben de haber içerikli bilgi vermişimdir” dedi. Dursun’un avukatı Erhan Çiftçiler ise, şunları söyledi:

“Müvekkil haber yapmak için eylem alanlarında bulunmuştur. Müvekkilin görüştüğü kişiler dağ kadrosunda olan kişiler değildir. Kız arkadaşıyla görüşmeleri vardır. Bu tapelerin örgütsel bir amacı yoktur. Tam anlamıyla haber aktarma amacıyla yapılan görüşmelerdir.”

Dursun, bu duruşmada, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Dursun, yargılamanın; 15 Mayıs 2019’da görülen ikinci, 25 Ekim 2019’da görülen üçüncü duruşmasına katılmadı.

Yargılamanın 30 Ocak 2020’de görülen dördüncü duruşmasında gazeteci Mehmet Dursun, zorunlu askerlik görevini yerine getiriyordu. İmza atmak şeklindeki adli kontrol şartını da askerde olduğu için yerine getiremiyordu. Dursun’un avukatı Çifteler, adli kontrol şartının kaldırılmasını talep etti. Mahkeme, talebi kabul etti. Ancak Dursun’un, yurtdışına çıkış yasağı kaldırılmadı.

Yargılamanın beşinci duruşması 3 Mart 2020’de görüldü.

Dursun, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti diğer sanıkların beyanlarının alınması için duruşmayı erteledi.

Yargılama, 21 Nisan 2020’de görülecek altıncı duruşma ile devam edecekti. Ancak duruşma; “koronavirüs” pandemisi karşısında, Türkiye’de alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın yedinci duruşması 14 Temmuz 2020’de görüldü. Dursun, duruşmaya katılmadı.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını, bu duruşmada açıkladı. Savcı, Dursun’un; “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla, yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Dursun’un avukatı Erhan Çiftçiler, esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunmalarını hazırlamak üzere süre talep etti. Mahkeme heyeti, süre talebini kabul ederek, duruşmayı erteledi.

Yargılamanın sekizinci duruşması 4 Aralık 2020 tarihinde görüldü. Dursun, duruşmaya katılmadı. Dursun’u, avukatı Erhan Çiftçiler temsil etti.

Çiftçiler, daha önce açıklanan esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunmasını yaptı. Avukat Çiftçiler, “İddianameye yansıyan ‘Kürdistan’da 7.2 şiddetinde deprem’ ifadelerini içeren paylaşım, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırlarında yaşanan depremle ilgilidir. Türkiye ile ilgili değildir” dedi. Paylaşım, Türkiye ile ilgili olsaydı da bunun suç olmadığını dile getiren Çiftçiler, “Bu bir bölge ismidir” diye konuştu.

Çiftçiler, ayrıca; “Mehmet Dursun’un örgüt üyesi olabilmesi için herhangi bir örgüt üyesi ile bağ kurması gerekmektedir. Bu dosyada görüldüğü üzere, herhangi bir bağ da yoktur” dedi. Dursun hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Dursun hakkındaki kararını verdi. Dursun’un beraatine karar verildi. Duruşma savcısının, daha önce sunduğu esas hakkındaki mütalaasında Dursun’un cezalandırılması talep edilmişti.

8. Standing - Dec. 4, 2020


Saat 14.00’da başlaması gereken duruşma, bir saat 10 dakika gecikmeyle, saat 15.10’da başladı.

Yargılanan gazeteci Mehmet Dursun, duruşmaya katılmadı. Dursun’u, duruşmada; avukatı Erhan Çiftçiler temsil etti.

Çiftçiler, daha önce açıklanan esas hakkındaki mütalaa karşısındaki savunmasını yaptı.

Avukat Çiftçiler, “İddianameye yansıyan ‘Kürdistan’da 7.2 şiddetinde deprem’ ifadelerini içeren paylaşım, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırlarında yaşanan depremle ilgilidir. Türkiye ile ilgili değildir” dedi. Paylaşım, Türkiye ile ilgili olsaydı da bunun suç olmadığını dile getiren Çiftçiler, “Bu bir bölge ismidir” diye konuştu.

Çiftçiler, ayrıca; “Mehmet Dursun’un örgüt üyesi olabilmesi için herhangi bir örgüt üyesi ile bağ kurması gerekmektedir. Bu dosyada görüldüğü üzere, herhangi bir bağ da yoktur” dedi.

Dursun hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.


Mahkeme heyeti, Dursun hakkındaki kararını verdi.

Dursun’un beraatine karar verildi.

Duruşma savcısının, daha önce sunduğu esas hakkındaki mütalaasında Dursun’un cezalandırılması talep edilmişti.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Van Adliyesi’nin ara giriş kapısı, koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında kapalıydı. Bu nedenle girişler, adliyenin arka kapısından yapılıyordu.

X-ray taramasından sonra, görevli bir memur, yine koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında, girenlerin ateşlerini ölçtü.

Adliye koridorlarının tamamına dezenfektan istasyonları kurulmuştu. Ancak istasyonlar ya çalışmıyordu ya da içleri boştu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu havalandırılmış, temiz, aydınlıktı ve koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlere uyulmuştu. İzleyiciler için yeteri kadar oturma yeri ayrılmıştı.

Koronavirüs pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında gözlemcilerin duruşma salonuna girmesi kısıtlandı.

Duruşmaya Katılım

Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) gözlemcisi takip etti.

Genel Gözlemler

Duruşmada olağanüstü bir gelişme yaşanmadı.

7. Standing - July 14, 2020


Duruşma bir saat gecikmeli olarak başladı.

Tutuksuz yargılanan gazeteci Mehmet Dursun duruşmaya katılmadı. Dursun’u, duruşmada; avukatı Erhan Çiftçiler temsil etti. Yargılanan diğer sanıkların avukatları da duruşmadaydı.

İddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. Duruşma sırasında okunmayan mütaala, duruşma öncesinde yazılı olarak hazırlandığı için Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden, elektronik olarak duruşma tutanağına eklendi.

Savcı, Dursun’un; “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Savcı, Dursun’un; “basın komitesi içerinde yer aldığını,” “sözde legal görünüm altında Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü hedef alan terör örgütü PKK adına faaliyet yürüttüğünü” iddia etti. Dursun’un; 12 Kasım 2017 tarihinde “Kürdistan’da 7.2 şiddetinde deprem…” şeklindeki paylaşımı ceza talebine delil olarak gösterildi.

Mütalaanın açıklanmasının ardından Dursun ve diğer sanıkların avukatları esas hakkındaki mütalaa karşısında savunmalarını hazırlamak üzere süre talebinde bulundu.


Mahkeme heyeti, kararını; duruşmaya ara vermeden açıkladı. Avukatların süre talebi kabul edilerek, duruşma ertelendi.

Yargılamanın, 4 Aralık 2020 tarihinde görülecek sekizinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Van Adliyesin’e girişler X-Ray cihazları ile yapıldı. Ana kapı girişi, “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan önlemler kapsamında kapalıydı. Bu nedenle girişler, arka kapıdan, X-Ray cihazından geçilerek yapıldı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu havalandırılmış, temiz ve aydınlıktı. Pandemi nedeniyle salondaki koltuklara “sosyal mesafenizi koruyun” uyarıları yapıştırılmıştı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki büyük ekrandan biri izleyicilere diğeri hakim heyetine dönüktü.

Duruşmaya Katılım

Duruşmaya tutuksuz yargılanan Mehmet Dursun katılmadı. Avukatı Erhan Çiftçiler duruşma salonundaydı. Duruşmayı izleyen herhangi bir meslek örgütü temsilcisi yoktu. Dosya kapsamında yargılanan diğer sanık avukatları dışında katılan olmadı.

Genel Gözlemler

Duruşma bir saat gecikmeli olarak başladı. Avukatların duruşma öncesi hakim heyetine, “Karar verecek misiniz?” sorusunu sorması üzerine, heyet başkanı; “Karar vermek için hazırlanmadık, zaten tüm heyet adli tatile ayrılacağız” dedi. Ardından hakim heyetinin kullandığı arka kapıdan, duruşma savcısı geldi. Savcı mütalaasını koltuğuna oturmadan ve kollarını koltuğa dayayarak yazılı olarak verdikten sonra geldiği kapıdan ayrıldı.

6. Standing - April 21, 2020


Duruşma, pandemi ilan edilen “coronavirüs” salgını karşısında alınan tedbirler kapsamında ertelendi.

Bir sonraki duruşma 14 Temmuz 2020 tarihine bırakıldı.

5. Standing - March 3, 2020


Duruşmanın başlaması için 15:00 saati belirlenmişti. Ancak duruşma, gecikmeli olarak 15:25’te başladı.

Mehmet Dursun, mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Avukatı Erhan Çiftçiler duruşmada hazır bulundu.

Çiftçiler, önceki duruşmalarda yaptığı savunmaları tekrar ettiğini söyledi. Çiftçiler, Dursun’un “gazeteci olduğunu, habercilik anlayışı ile hareket ettiğini” ekleyerek, beraatini talep etti.


Mahkeme heyeti, davadaki diğer sanıkların dinlenmesi ve eksik hususların giderilmesi için bir sonraki duruşmayı 21 Nisan 2020 gününe bıraktı.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Van Adliyesi’ne X-Ray cihazıyla yapılan aramadan geçildikten sonra girildi. Ana kapı girişinde tek X-Ray cihazı sebebiyle girişler yoğundu.

Mahkeme Salonu Koşulları

Duruşmanın görüldüğü duruşma salonu havalandırılmış, temiz ve aydınlıktı. İzleyiciler için yeteri kadar oturma yeri vardı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için iki büyük ekran kurulmuştu.

Duruşmaya Katılım

Mehmet Dursun mazeret bildirerek duruşmaya katılmazken, avukatı Erhan Çiftçiler duruşmada hazır bulundu. Duruşmayı Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği ve gazeteciler izledi.

Genel Gözlemler

Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi önünde yoğun bir kalabalık vardı. Mahkeme görevlisi, görülecek duruşmaların sırasını belirlenen saatlere göre değil, salon kapısında bekleyenlere göre düzenledi.

4. Standing - Jan. 30, 2020


Duruşma için 09:20 saati belirlenmişti. Ancak duruşma, bir saat 40 dakika gecikmeli olarak başladı.

Gazeteci Dursun, duruşmaya katılmadı. Avukatı Erhan Çiftçiler duruşmada hazır bulundu. Duruşmada, Dursun dışında bulunan diğer sanıkların beyanların dinlendi.

Dursun’un avukatı Erhan Çiftçiler, müvekkili Dursun’un askerlik görevini icra ettiğini belirterek, hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasını talep etti.


Mahkeme heyeti, duruşmaya ara vermeden, kararını açıkladı. Dursun hakkında imza atmak şeklinde uygulanan adli kontrol şartının kaldırılmasına, yurt dışı çıkış yasağının ise devam etmesine karar verildi.

Davanın bir sonraki duruşması 03 Mart 2020 günü saat 15.00’e bırakıldı.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Van Adliyesi’ne girişler X-Ray cihazları ile yapılıyordu. Ana kapı girişinde tek X-Ray cihazı yapılan arama sebebiyle, girişler; yoğun ve sıkışıktı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu havalandırılmış, temiz ve aydınlıktı. İzleyiciler için yeteri kadar oturma yeri var. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için kurulan iki büyük ekrandan biri izleyicilere, diğeri mahkeme heyetine dönüktü.

Duruşmaya Katılım

Mehmet Dursun askerde olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmazken, avukatı Erhan Çiftçiler tarafından temsil edildi. Duruşmayı, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği de izledi.

Genel Gözlemler

Van 4.Ağır Ceza Mahkemesi önünde yoğun bir kalabalık gözlendi. Ayrıca duruşma salonunda duruşmanın görüldüğü esnada, başka bir duruşma salonunun kapısı önünde uzun süren tartışma ve kavga sesleri yükseldi.

3. Standing - Oct. 25, 2019


Gazeteci Mehmet Dursun hakkındaki yargılamanın üçüncü duruşması, belirlenen saatten 1 saat 40 dakika sonra başladı.

Duruşmaya, Mehmet Dursun’un avukatı Erhan Çiftçiler’in yerine vekaleten avukat Sevda Aydın katıldı. Dursun, duruşmaya katılmadı.

Mahkeme heyeti duruşmayı 20 Ocak 2020 tarihine erteledi.


Mahkeme heyeti eksik hususların giderilmesi için duruşmayı 30 Ocak 2020’ye bıraktı.


Duruşma Öncesi

Duruşmanın görüleceği Van Adliyesine girişler X-Ray cihazları ile yapılıyordu. Ana kapı girişinde tek X-ray cihazı sebebiyle girişler yoğun ve sıkışıktı.

Mahkeme Salonu Koşulları

Mahkeme salonu havalandırılmış, temiz ve aydınlıktı. İzleyiciler için yeteri kadar oturma yeri vardı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) için kurulan iki büyük ekrandan biri izleyicilere, diğeri mahkeme heyetine dönüktü.

Duruşmaya Katılım

Mehmet Dursun’un avukatı Erhan Çiftçiler’in yerine vekaleten avukat Sevda Aydın katıldı.

Genel Gözlemler

Van 4.Ağır Ceza Mahkemesi önünde yoğun bir kalabalık vardı. Aynı gün içerisinde çok sayıda duruşma olduğu için, tüm duruşmalar gecikmeli olarak başladı.

Mehmet Dursun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Minutes of the Hearing)

Mehmet Dursun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Minutes of the Hearing)

Mehmet Dursun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Mehmet Dursun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Mehmet Dursun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 4. Standing (Minutes of the Hearing)

Mehmet Dursun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 5. Standing (Minutes of the Hearing)

Mehmet Dursun - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 7. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.