Mehmet Şah Oruç

Ahmet Kanbal, Nurcan Yalçın v.d. - "Protesting Against The Trustee" Trial

Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, 19 Ağustos 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile görevinden alındı ve yerine yine bakanlık kararı ile kayyum atandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, İçişleri Bakanlığı’nın 19 Ağustos 2019 tarihli kararı ile görevden alındı. Yerlerine, kayyım atandı. Türkiye’de Mart 2019’da yerel seçim düzenlenmiş, görevden alınan belediye başkanları da seçimle işbaşına gelmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçim öncesinde, “Eğer PKK ile ilişkileri tespit edilirse seçilen belediye başkanları görevden alınacak” açıklamasını yapmıştı.

Belediye başkanlarının görevlerinden alınması ve yerlerine kayyum atanmasının ardından Türkiye’nin pek çok illerinde basın açıklamaları, toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlendi.

Protestolardan biri de 20 Ağustos 2019’da Mardin’de düzenlenmek istendi. Basın açıklaması ve protesto, polis tarafından engellendi.

Mezopotamya Ajansı muhabirleri Mehmet Şah Oruç ve Ahmet Kanbal, JinNews internet haber sitesi muhabirleri Rojda Aydın ve Nurcan Yalçın ile gazeteci Halime Parlak; protesto gösterilerine yönelik polis müdahalesini takip ederken gözaltına alındı. Beş gazeteci ile birlikte gazeteci olmayan üç kişi daha gözaltına alındı.

Gazeteciler ve tüm gözaltına alınanlar, Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Oruç, emniyetteki ifadesinde; kayyum atamalarına karşı basın açıklaması yapılacağını sosyal medyada öğrendikten sonra Diyarbakır’dan Mardin’e gittiğini dile getirdi. “Müdahale öncesi ve sonrasında kamera kaydı almak için grubun dışındaydım. Müdahale esnasında gözaltına alındım. Ben basın mensubu olarak Büyükşehir Belediye önüne gelmiştim” dedi.

Gözaltı işlemleri altı gün sürdü. Gazeteciler ve onlarla birlikte gözaltına alınan üç kişi 26 Ağustos 2019 tarihinde serbest bırakıldı.

Haklarında, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonucunda iddianame 27 Ekim 2020 tarihinde tamamlandı.

Mezopotamya Ajansı muhabirleri Mehmet Şah Oruç ve Ahmet Kanbal, JinNews internet haber sitesi muhabirleri Rojda Aydın ve Nurcan Yalçın ile gazeteci Halime Parlak hakkındaki iddianame, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 27 Ekim 2020 tarihinde tamamlandı.

İddianamede; Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıklarının görevlerinden uzaklaştırılması ve valilerin belediye başkanvekili olarak görevlendirildiği belirtildi.

Kayyum kararının uygulanmasının ardından, “Terör örgütünün güdümünde yayın yapan internet sitlerinde PKK/KCK ilahlı terör örgütü üst yöneticilerince, belirtilen olayı bahane ederek, terör örgütüne müzahir kitleye yoğun şekilde eylem çağrısında bulunulduğu” iddia edildi.

Mardin Valiliği’nin bu iddia üzerine, 19 Ağustos 2019 tarihinde, 30 gün süre ile toplantı ve gösteri yürüyüşlerini yasakladığı ifade edildi.

20 Ağustos 2019 tarihinde, Mardin Büyükşehir Belediyesi önünde toplanıldığı, karayolunun araç trafiğine kapatıldığı iddia edildi.

Beş gazetecinin aralarında bulunduğu sekiz kişinin “yapılan müdahalelere rağmen bölgeyi ısrarla takip etmediği, mukavemet gösteren grup içinde yer aldığı” ileri sürüldü.

Kalabalık grubun izinsiz olarak yürüyüşe geçtiği iddia edildi. İddianamede, “Kolluk kuvvetlerince, söz konusu eylemin yasak olduğuna dair hatırlatmanın yapıldığı, kanunsuz toplanma sebebiyle dağılmalarının istendiği” öne sürüldü.

Grubun tüm uyarılara rağmen dağılmadığı ve “grupta bulunan üyelerce güvenlik kuvvetlerine taş, cam şişe gibi materyaller atılması üzerine, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su uygulandığı” iddia edildi.

Tüm bunlar sıralandığı iddianamede Mehmet Şah Oruç’un da aralarında olduğu beş gazeteci ile ilgili somut bir iddia yer almadı.

İddianamede, Oruç; Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32/1 maddesi uyarınca “kanuna aykırı toplantı veya gösteri yürüyüşüne katılmak, ihtar ve zor kullanmaya rağmen dağılmamakta ısrar etmekle” suçlandı. Altı aydan üç yıla kadar hapsi istendi.

Oruç ile birlikte gözaltına alınan gazeteciler Ahmet Kanbal, Rojda Aydın, Nurcan Yalçın ve Halime Parlak hakkında da aynı suçlamalar karşısında aynı hapis cezaları talep edildi.

Beş gazetecinin ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesindeki “belirli haklardan yoksun bırakılması da istendi.

Beş gazeteci ve gazeteci olmayan üç kişi hakkındaki iddianame Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mezopotamya Ajansı muhabirleri Mehmet Şah Oruç ve Ahmet Kanbal, JinNews internet haber sitesi muhabirleri Rojda Aydın ve Nurcan Yalçın ile gazeteci Halime Parlak hakkındaki yargılamanın, 27 Nisan 2021 tarihinde Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek birinci duruşma ile başlamasına karar verildi.

Ahmet Kanbal, Nurcan Yalçın v.d. - "Protesting Against The Trustee" Trial (Indictment)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.