Melike Aydın

Melike Aydın - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Jinnews kadın haber ajansı muhabiri Melike Aydın hakkında soruşturma başlatıldı. Savcılık, Aydın’ı; “terör örgütü adına faaliyet yürütmekle” suçladı. Aydın hakkında gözaltı kararı verildi.

Aydın, 12 Kasım 2019’da İzmir’de evine yapılan polis baskını ile gözaltına alındı. Aydın ile birlikte aynı soruşturma kapsamında 11 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasından Mezopotamya Ajansı muhabiri Ruken Demir de vardı.

Aydın ve gözaltına alınan diğer isimler, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Savcılık, soruşturma dosyası üzerinde “kısıtlılık” kararı aldı. Bu yüzden, Aydın’ın; 24 saat süreyle avukatları ile görüşmesine izin verilmedi. Görüşmeye izin verilmesinin ardından Aydın ve Demir, avukatlarına, kendisine Emniyet’te “çıplak aramanın dayatıldığını” aktardı.

Aydın’ın emniyetteki ifade işlemleri 14 Kasım 2019’da yapıldı. İfade sırasında Aydın’a telefon görüşmeleri ve haber amaçlı takip ettiği basın açıklamaları soruldu. İddianameye göre; emniyetteki ifadesinde Aydın, “suçlama” konusu yapılan telefon görüşmelerinin haber amaçlı görüşmeler olduğunu belirtti. Suçlamayı kabul etmedi.

Aydın, 16 Kasım 2019’da adliyeye çıkarıldı. Savcılık sorgusu sonrasında tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, “terör örgütü adına faaliyet yürütmek” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi. İzmir Aliağa Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Aydın ile birlikte Mezopotamya Ajansı muhabiri Ruken Demir de tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında dokuz kişi daha tutuklandı.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklananların iddianameleri toplu olarak değil, tek tek düzenlendi. Aydın hakkındaki iddianame, 27 Ocak 2020 tarihinde tamamlandı.

Jinnews kadın haber ajansı muhabiri Melike Aydın hakkındaki iddianame; İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından, 27 Ocak 2020’de tamamlandı. Aydın ile aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınıp tutuklananların dosyası ayrıldı. Hakkındaki iddianame tamamlandığında, iki aydan fazla süredir tutukluydu.

İddianame 79 sayfadan oluştu. İddianamede, “PKK’nin kuruluşu ve yapılanmasına” dair kısa değerlendirmelere yer verildi.

İddianamede, Aydın hakkındaki soruşturmanın; çeşitli cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemleri nedeniyle İzmir’de yapılan basın açıklamaları ve protestolar üzerine başlatıldığı belirtildi.

Cezaevlerinde açlık grevi eylemi ilk olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven tarafından 8 Kasım 2018’de başlatılmıştı. Güven, “Abdullah Öcalan’ın avukat ve aileleriyle görüştürülmemesi gerekçesiyle” açlık grevine başladı. Güven’in ardından başka milletvekili ve tutuklular da açlık grevi ve ölüm orucuna başladı. Mayıs 2019’a kadar devam eden eylemler; avukatların, Öcalan ile İmralı Cezaevi’nde görüşmesinin ardından sonlandırıldı. Açlık grevleri sırasında İzmir’de de basın açıklamaları ve protesto yürüyüşleri düzenlenmişti.

İddianamede, Aydın; İzmir’deki açlık grevleri ile ilgili eylemleri takip etmesi, tutuklu aileleriyle telefon üzerinden yaptığı röportajlar suçlama konusu yapıldı. Aydın’ın cezaevindeki tutukluların aileleriyle ve bu alanda çalışma yürüten derneklerin yöneticileri ile yaptığı çok sayıda telefon görüşmesi suçlamalara dayanak olarak gösterildi. İddianamenin sekizinci sayfası ile 49. sayfası, söz konusu telefon görüşmelerinin tape kayıtları ve kayıtlara ilişkin iddialardan oluştu. Aydın’ın açlık grevi eylemlerinin dışında, çeşitli konularda gerçekleştirdiği telefon görüşmeleri de iddianamede sıralandı.

İddianamenin, açlık grevleri ile ilgili yaptığı telefon görüşmeleriyle ilgili bölümünde Aydın’ın; “PKK/KCK terör örgütü güdümünde hareket ederek terör örgütünün propagandasını yapan sözde haber ajanslarında muhabir olarak faaliyet yürüttüğü” ileri sürüldü.

Aydın’ın, “sözde cezaevi koşullarının kötü olduğu, devletin hasta tutuklu/hükümlülerin tedavilerini yaptırmadığı, hastaları ölüme terk ettiği şeklinde yalan-kurgu haber yaparak kamuoyu oluşturmaya çalıştığı” ileri sürüldü.

Aynı soruşturma kapsamında tutuklanan gazeteci Ruken Demir ile Kaz Dağları’ndaki altın madeni ocağı yapımıyla ilgili telefon görüşmesi de deliller arasında gösterildi. İddianamede, görüşme için; “son dönemde ülke gündemi meşgul eden Kaz Dağları bölgesindeki altın madeni arazisinde yapılan ağaç kesimi ile alakalı yalan-kurgu haber yapması için bölgede muhabir olarak görevlendirildiği” iddiasında bulunuldu. Aydın’ın “doğa aktivistleri ile yerel halkı kullanarak kamuoyu oluşturmaya çalıştığı” ve “Gezi Olayları benzeri bir kalkışmaya ön ayak olması için kurgu haber yapılması yönünde talimat aldığı” ileri sürüldü.

Çanakkale ve Balıkesir illeri sınırlarında bulunan Kaz Dağları’nda yapılan maden sahasını protesto etmek için Ağustos 2019’da, “Su ve Vicdan Nöbeti” başlatılmıştı. Çeşitli sivil toplum örgütleri ve ekoloji hareketleri tarafından protestolar düzenlenmişti.

Aydın’ın, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı bir davada hapis cezasına çarptırılması sonrasında, bir milletvekilinin kendisini arayarak “geçmiş olsun” dileğinde bulunması da deliller arasında gösterildi.

Aydın’ın, ev baskını sırasında telefonun ekran kilidi kodunu polislere bildirmemiş olmasının “örgütsel tavır sergilemek” olduğu iddia edildi.

Ev araması sırasında el konulan ve taşınabilir bellekte bulunan 159 adet şarkı arasında yer alan bazı Kürtçe şarkılar da deliller arasında gösterildi. Ev aramasında el konulan “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” isimli kitap ile “Demokratik Modernite” isimli dergi de “suç unsurları” arasında gösterildi.

Ayrıca açlık grevleriyle ilgili olarak çeşitli internet sitelerinde yayımlanmış 24 ayrı haber linki ve haber içeriklerinin özetlerine de iddianamede yer verildi.

Aydın’ın emniyet ve savcılık aşamasındaki ifadeleri de iddianamede yer aldı. Aydın, açlık grevi eylemleriyle ilgili suçlama konusu yapılan telefon görüşmelerinin tamamının haber içerikli görüşmeler olduğunu belirtti. Telefonla görüştüğü kişilerin “haber kaynakları” olduğunu söyledi. Aydın, “Ben hiç kimseden talimat almam, vermem. Yaptığım tüm faaliyetler gazeteciliğe yöneliktir. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmem. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmak istiyorum” dedi.
İddianamede, Aydın’ın; “PKK/KCK Terör örgütünün organik yapısı ve hiyerarşisi içerisinde görev aldığı, örgütün gizli, hücre tipi ve hiyerarşik yapılanmasından haberdar olduğu, sözde KCK Sözleşmesinde belirtilen Basın Komitesi yapılanmasının içeriğinde yer aldığı” ileri sürüldü.

İddianamede, Aydın’a; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 maddesiyle düzenlenen “silahlı örgüt üyesi olmak” suçlaması yöneltildi. Hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi. Ancak, cezanın, Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi kapsamında yarı oranında arttırılması istendi. Böylece, Demir hakkında; “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yedi yıl altı aydan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Aydın’ın, ayrıca; Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddesi kapsamındaki “belirli haklarından yoksun bırakılması” da istendi.

İddianame, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Jinnews kadın haber ajansı muhabiri Melike Aydın hakkındaki iddianame, 27 Ocak 2020’de tamamlandı, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Aydın’ın avukatları, iddianamenin kabul edilmesinin ardından tahliye talepli itiraz başvurusu yaptı. Mahkeme, 30 Ocak 2020’de verdiği ara kararında, Aydın’ın, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verdi.

Aydın hakkındaki yargılama, 28 Mayıs 2020’de görülecek ilk duruşma ile başlayacaktı. Ancak, duruşma; pandemi ilan edilen “coronavirüs” salgını karşısında alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın ikinci duruşması, 12 Kasım 2020 tarihinde görülecekti. Duruşmanın görüleceği İzmir Adliyesi, duruşma öncesinde, 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle zarar gördü. Mahkeme heyeti bu nedenle mazeret bildirdi. Duruşma ertelendi.

Yargılamam üçüncü duruşması 11 Şubat 2021 tarihinde görüldü. Duruşmada gazeteci Aydın ve avukatları hazır bulundu. Gazeteci Aydın ve avukatları yaptığı savunmada, beraat talep etti.

Mahkeme heyeti, Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği ile ilgili her hangi bir kapatma davası veya bu yönlü bir karar olup olmadığının İzmir TEM Şube’den sorulmasına karar verdi. Mahkeme, tutuklu Kürt siyasetçi Gültan Kışanak’ın ‘Kürt siyasetinin mor rengi” isimli kitabı hakkında her hangi bir yasaklama veya toplatma kararı olup olamadığının Dipnot Yayınlarından sorulmasına karar verdi.

Dosyadaki dört gizli tanığın dinlenmesi için İzmir Emniyet Müdürlüğü Tanık Koruma Şube Müdürlüğü’ne yazı yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 8 Haziran 2021 tarihine erteledi.

3. Standing - Feb. 11, 2021


Mahkeme heyetinin yerini almasıyla birlikte duruşma saatinde başladı. Gazeteci Melike Aydın ve avukatları Şükran Öztürk ile Dilancan Ateş duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme duruşmayı Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kayıt altına aldı. Melike Aydın ve avukatlarının savunmaları SEGBİS ile kayıt altına alındı. Aydın ve avukatları, beraat talebinde bulundu.

Duruşma savcısı, dosyadaki eksik hususların tamamlanmasını talep etti.


Mahkeme heyeti, Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği ile ilgili her hangi bir kapatma davası veya bu yönlü bir karar olup olmadığının İzmir TEM Şube’den sorulmasına karar verdi. Mahkeme, tutuklu Kürt siyasetçi Gültan Kışanak’ın ‘Kürt siyasetinin mor rengi” isimli kitap hakkında her hangi bir yasaklama veya toplatma kararı olup olamadığının Dipnot Yayınlarından sorulmasına karar verdi.

Dosyadaki dört gizli tanığın dinlenmesi için İzmir Emniyet Müdürlüğü Tanık Koruma Şube Müdürlüğü’ne yazı yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 8 Haziran 2021 tarihine, saat 11:30’a erteledi.

2. Standing - Nov. 12, 2020


Yargılamanın ikinci duruşması, 12 Kasım 2020 tarihinde görülecekti.

Duruşmanın görüleceği İzmir Adliyesi, duruşma öncesinde, 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle zarar gördü.

Mahkeme heyeti bu nedenle mazeret bildirdi. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın, 11 Şubat 2021 tarihinde görülecek üçüncü duruşma ile devam etmesine karar verildi.

1. Standing - May 28, 2020


Duruşma, “koronavirüs” pandemisi karşısında alınan tedbirler kapsamında, görülmeden ertelendi.

Yargılamanın 11 Kasım 2020 tarihinde görülecek ikinci duruşma ile devam etmesine karar verildi.

Melike Aydın - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Melike Aydın - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 1. Standing (Minutes of the Hearing)

Melike Aydın - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 2. Standing (Minutes of the Hearing)

Melike Aydın - “Membership of an Armed Terrorist Organization” Trial 3. Standing (Minutes of the Hearing)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.