Melis Alphan

Melis Alphan - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial

Alphan hakkındaki soruşturma Eskişehir Emniyet Müdürlüğüne elektronik posta yolu ile yapılan ihbar üzerine başlatıldı. İhbarda Alphan’ın çeşitli zamanlarda yaptığı sosyal medya paylaşımları yer aldı. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, bu ihbar üzerine yürüttüğü soruşturmanın raporunu Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına iletti.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Alphan’ın ikametgahı İstanbul’da olduğu için dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Soruşturma kapsamında Alphan gözaltına alınmadı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından ifadeye çağrıldı.

Soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 5 Ocak 2021 tarihinde hazırlanan iddianame ile tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iki sayfalık iddianamede Alphan’ın 21 Mart 2015 tarihinde İnstagram hesabı üzerinden ‘’Newroz Piroz Be’‘ şeklinde yaptığı paylaşıma yer verildi. Alphan’ın bu gönderiyle birlikte Diyarbakır’da gerçekleştirilen Newroz kutlamalarından bir fotoğraf karesi de paylaştığı belirtildi.

Fotoğrafta çeşitli Kürt örgütlerinin bayrakları ile Abdullah Öcalan’ın posterlerinin görüldüğü ifade edildi. Bu nedenle de, Alphan’ın paylaştığı gönderiyle “Terör örgütü propagandası yapmak” suçunun işlendiği iddia edildi.

Alphan’ın fotoğrafta bayrakları görünen Kürt örgütlerini “destekler mahiyette paylaşımlarda bulunduğu, örgütün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde örgüt propagandası yaptığı” ileri sürüldü.

İddianamede “failin propaganda yapmaktaki amacı, örgütün iyi gösterilmesine, destek görmesine, örgütün toplum nezdinde benimsetilmesine yönelikse suçun oluştuğunun kabulü gerektiği” değerlendirmesi de yer aldı.

Alphan’ın Newroz kutlaması gönderisi ve diğer paylaşımlarına dair değerlendirmeler üzerinden Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 7/2 maddesi olan “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi.

Aynı maddenin 2. cümlesi kapsamında, iddia edilen suçun “Basın ve Yayın Yoluyla” işlendiği ileri sürülerek, cezanın yarı oranında arttırılması istendi. Böylece Alphan için talep edilen ceza 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar yükseltildi.

Bunlara ek olarak, TCK’nın 53. maddesi kapsamında, Alphan’ın bazı vatandaşlık haklarından yoksun bırakılması da talep edildi.

Alphan’ın savunmasındaki ifadeleri de iddianamede kısaca yer aldı. İddianameye göre Alphan savunmasında, paylaştığı fotoğrafın 21 Mart 2015 tarihindeki Diyarbakır Newroz kutlamalarından bir fotoğraf olduğunu belirtti. Fotoğrafın haber ajansları tarafından yayınlandığını ve sosyal medyada da paylaşıldığını ifade etti. Amacının Newroz kutlamalarına dair bir kareyi sosyal medyada göstermek olduğunu, herhangi bir örgüt ile bağının olmadığını söyledi.

Hazırlanan iddianamede İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 15 Nisan 2021 tarihinde saat 10:00’da görülecek.

Melis Alphan - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Press in Arrest is a database, monitoring, documentation and collective memory study of Press Research Association.
+90 (312) 945 15 56 | pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License
Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.