Meltem Oktay

Meltem Oktay, Uğur Akgül - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial

Kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) muhabiri Meltem Oktay, 2016 yılının Nisan ayında, Mardin’in Nusaybin ilçesindeki askeri operasyonlar ve sokağa çıkma yasağı sırasında yaşananları takip ediyordu. Özel harekat polisleri, Oktay ile birlikte DİHA muhabiri Uğur Akgül’ün kaldığı eve baskın düzenledi.

Evde yapılan aramanın ardından, Oktay ve Akgül, 11 Nisan 2016’da gözaltına alındı. Oktay ve Akgül’ün, “ilçedeki operasyonel faaliyetleri deşifre ettiği” ileri sürüldü.

Gazetecilerin cep telefonlarına ve teknik ekipmanlarına el kondu. Meltem Oktay’ın elbiselerine de el kondu.

Gazeteciler, Mardin Nusaybin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Emniyetteki ifade işlemleri üç gün sürdü.

13 Nisan 2016’da, Mardin’in Nusaybin Adliyesi’ne çıkarıldı. Ancak, “yaşanan çatışmalar nedeniyle adliyenin yerinin güvenli olmadığı” gerekçesiyle savcılık sorgusu yapılmadı ve tekrar Emniyet’e götürüldü.

14 Nisan 2016’da, çatışmalar nedeniyle adliye olarak kullanılan Nusaybin Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Savcılık ifadesinin ardından “silahlı terör örgütü üyesi olmak” iddiası ve tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Mahkemedeki sorgusunda, Oktay’a; “Neye göre haber yapıyorsun” sorusu yöneltildi. Oktay’dan, ayrıca; “Ne zaman gazeteciliğe başladın,” “Hiç sınır dışına çıktın mı,” “Türkiye dışında, ideolojik ve bakın eğitimi aldın mı,” “Neden Nusaybin’de bulunuyorsun,” ve “Sosyal medyayı hangi amaçla kullanıyorsun” gibi sorulara yanıt vermesi istendi.

14 Nisan 2016’da, “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla tutuklandı. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Oktay ile birlikte gözaltına alınan Akgül ise “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması ile mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Akgül’ün tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmesine karar verdi.

Oktay ve Akgül hakkındaki iddianame 29 Nisan 2016 tarihinde tamamlandı.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabirleri Meltem Oktay ve Uğur Akgül hakkındaki iddianame, Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 29 Nisan 2016’da tamamlandı.

Altı sayfalık iddianamede, Oktay ve Akgül hakkındaki incelemenin; “sokağa çıkma yasağı nedeniyle dışarı çıkamadıkları için bulundukları evden, operasyona katılan askeri konvoyların fotoğraf ve görüntülerini çekip, haberleştirmeleri” iddiasıyla başlatıldığı öne sürüldü. Oktay ve Akgül, “operasyonel faaliyetleri deşifre etmekle” suçlandı.

Biri gizli tanık, dokuz tanığın Oktay hakkındaki beyanları da iddianameye aktarıldı. Bu tanık beyanları, iddianamede şu şekilde yer aldı:

“Şahsın ismini bilmiyorum. Gazeteci olarak biliyorum, bu şahıs Kürtçe konuşmasını fazla bilmezdi, Zeynelabidin Mahallesi’nde bulunan karargaha gelerek sorumlu düzeyde faaliyet yürüten ‘Hebun kod’ veya ‘Halit kod’ ile görüşürdü. Mahalleyi gezerek hendek ve barikatları, örgüt mensuplarının fotoğraflarını çekerdi. Bu şahsın açık kimliğinin Meltem Oktay olduğunu, buradan sizlerden öğrendim.”

İddianameye göre, tanıklık yapan diğer isimler de Oktay’ı “gazeteci olarak” tanıdıkları, “sokağa çıkma yasağı olan mahallelerde fotoğraf çektiği ve röportajlar yaptığı” yönünde ifadeler verdi.

İddianameye aktarılan tanık ifadeleri arasında, “mağdur” sıfatıyla ifade veren ve ilçedeki çatışmalar sırasında alıkonulduktan sonra serbest bırakıldıkları iddia edilen üç Anadolu Ajansı muhabirinin suçlamaları da vardı. Üç muhabir de “Oktay’ı, alıkonuldukları süre içinde bulundukları mahallede gördüklerini” iddia etti.

İddianamede Oktay’ın sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarının da “terör örgütü propagandası yapmak suçu kapsamında” olduğu iddia edildi. Ancak, iddianamede; suçlanan paylaşımların içeriklerine yer verilmedi.

İddianamede, Oktay; Türk Ceza Kanunu’nun 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun 5. maddesi uyarınca “silahlı terör örgütüne üye olmakla” suçlandı. Oktay’ın, ayrıca; Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesi uyarınca “terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediği iddia edildi.

Oktay hakkında, toplamda, sekiz yıl altı aydan 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Oktay ve Akgül hakkındaki iddianame Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabirleri Meltem Oktay ve Uğur Akgül’ün yargılanmasına, 24 Haziran 2016’da, Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşma ile başlandı. Tutuklu yargılanan Meltem Oktay ve tutuksuz yargılanan Uğur Akgül, duruşmaya katıldı.

Oktay, savunmasında “Gözaltına alınmadan üç buçuk ay önce Nusaybin’e geldim. Bu dönemde yaptığım haberleri ve fotoğrafları ajansıma gönderdim. Ben gazeteciyim, herhangi bir örgütle bağlantım yoktur” dedi.

Twitter hesabından yapılan paylaşımlar ve Özgür Gündem Gazetesi’nde yayınlanan bir haberi gösterilen Oktay, söz konusu gazetenin çalıştığı ajansın abonesi olduğunu ve haberlerin kendisine ait olduğunu belirtti. Oktay, özel harekatçılar tarafından yapılan baskın sonucunda bulunduğu belirtilen eşyaların kendisi ile ilgisi olmadığını söyledi.

Duruşmada, mahkeme heyeti; Oktay hakkında ifade veren dokuz tanıktan ikisi dinlendi.

İlk tanık, Oktay’ı; sokağa çıkma yasağı öncesinde Nusaybin’de gördüğünü söyleyerek, pişmanlık yasasından yararlandığını, Oktay’ı ve birçok kişiyi fotoğrafı üzerinden teşhis ettiğini söyledi.

Mahkeme heyeti, ikinci tanığa; Oktay ve Akgül’ü tanıyıp tanımadıkları soruldu. Kürtçe ifade veren tanık, Oktay’ı tanımadığını söylemesi üzerine Nusaybin İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği ifadesi okundu. Beyanlarını “psikolojik ve fiziksel işkence” koşullarında imzaladığını dile getiren tanık, Oktay’ı tanımadığını ve beyanları da kabul etmediğini söyledi.

Yapılan savunmaların ardından, mahkeme heyeti; Oktay’ın tutukluluk halinin devam ettirilmesine karar verdi.

Yargılamanın ikinci duruşması 18 Ağustos 2016 tarihinde görüldü. Oktay, tutuklu bulunduğu cezaevinden duruşmaya getirilmedi. Oktay’ın duruşma salonuna gelmek istediği, savunmasını Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden yapmayı reddettiği öğrenildi.

Duruşmada, Oktay ve Akgül hakkında beyanda bulunan tanıkların ifadeleri SEGBİS üzerinden alındı.

Duruşma savcısı, Oktay’ın tutukluluk halinin devam ettirilmesini talep etti. Mahkeme, Oktay’ın; tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi. Oktay’a ayrıca yurtdışına çıkış yasağı kondu. Duruşma ertelendi.

Yargılamanın üçüncü duruşması 24 Kasım 2016’da görüldü. Mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Oktay iddianamede, “silahlı terör örgütü üyeliği” ve “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı. Mahkeme, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlaması ile ilgili tanık ifadelerine itibar edilemeyeceğini değerlendirdi. Oktay’ın, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasından beraatine karar verildi.

Ancak Oktay’ın, sosyal medya paylaşımları üzerinden; “zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçunda dört yıl hapisle cezalandırılmasına karar verildi. Oysa, Oktay; “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanmıştı. Verilen cezada indirime de gidilmedi.

Mahkeme heyeti, gerekçeli kararını daha sonra açıkladı. Sosyal medya paylaşımları için, gerekçeli kararda, “yayınlanma şekli, yazılan yazıların içeriği dikkate alındığında somut bir tehlike doğurduğunun çok açık olduğu, sanığın gazeteci olduğu iddia edilmiş ise de yapılan paylaşımların mesleğiyle bir ilgisinin bulunmadığı” ifadelerine yer verildi.

İstinaf Süreci

Meltem Oktay ve Uğur Akgül hakkında verilen hapis cezasına Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’ne itiraz edildi. İstinaf mahkemesi, Ocak 2017’de bozma talebini reddetti, verilen hapis cezasını onadı.

Oktay, hakkındaki hapis cezasının kesinleşmesi ile birlikte 20 Nisan 2017’de Edirne’de gözaltına alındı ve tutuklandı. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.

Bu sırada, kamuoyunda “yargıda reform paketi” olarak bilinen ve aralarında Meltem Oktay’ın cezalandırılmasına gerekçe olarak gösterilen Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinin de bulunduğu pek çok yasa maddesinde düzenleme yapan yasa paketinin kabul edilmesi ile tekrar tutuksuz yargılanmak üzere, 25 Ekim 2019’da tahliye edildi. Çünkü, yasal düzenleme ile dört yılın altındaki hapis cezalarına Yargıtay’da temyiz yolu açılmıştı.

Oktay hakkındaki ceza kararına ilişkin Yargıtay incelemesi sürüyor.

Meltem Oktay, Uğur Akgül - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Reasoned Judgement)

Meltem Oktay, Uğur Akgül - “Propaganda of Terrorist Organization” Trial (Indictment)

Contact: pressinarrest@gmail.com

Creative Commons License

Licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.